BilgisayarlarEkipman

İşlemci Intel Core i3-6100: incelemeler, inceleme, özellikler, performans, testler

Evet, son birkaç yıldır, potansiyel alıcılar bilgisayar bileşenlerinin çeşitliliğinin birkaç kat arttığını fark ettiler. Yeni markalar olurdu, ancak bu açıklama AMD ve Intel bayrakları altında piyasaya sürülen işlemciler için de geçerlidir. Satış pazarının savaşı benzeri görülmemiş bir ölçeğe ulaştı. İki çekirdekli normal bir Core i3'ün testlerde mükemmel oyun potansiyeli gösterebileceğini kim akıl ederdi? Ama bu zaten olmuş ve kimse bu kavganın nasıl sona ereceğini bilmiyor.

Bu makalenin odak noktasında - kaynak yoğun ve dinamik oyuncakların tüm taraftarları için ucuz bir ürün - Intel Core i3-6100 işlemci. İncelemeler, gözden geçirme, özellikler, hızaşırtma, testler ve uzmanların tavsiyesi, okuyucunun yeniliği çok ilginç bulmasını sağlayacaktır.

Değer katan değişiklikler yelpazesi

Doğrudan kristalle tanışmadan önce, değişikliklerle ilgili girdi verileri edinmek faydalı olacaktır. Gerçek şu ki Intel, kutulu versiyon ve OEM kaynağı için standart ürün bölümüne kendisini sınırlamadı; aynı markete sahip iki benzer işlemci piyasaya sundu. Uygulamanın gösterdiği gibi, temel fark, yalnızca kristalin saat frekansı içindir. Yani işlemci Intel Core i3-6100 LGA 1151, 3.7 GHz frekansında ve "T" diziniyle değiştirildi - yalnızca 3.2.

Sonuç olarak, kullanıcılar vitrindeki dört farklı işlemci gördüler, değişik modifikasyonlar yapıldı ve neredeyse aynı fiyata sahip oldu. Intel Intel teknolojisi çarpanları bloke etmeye karar verdiyse, modellerin 2 kat daha fazla olabileceğini belirtmek gerekir. Neyse ki, bu olmadı. Bu arada, çarpanı hala bloke ediyor, böylece hızaşırtma taraftarları, işlemci veriyolunun saat hızını kontrol etme becerisine sahip bir oyun tahtası satın almak zorunda kalacaklar. Doğru, bu gibi masraflara neden gitmek istediğiniz tamamen net değil, örneğin Core i5 gibi daha pahalı bir kristal satın alabiliyorsanız.

İlk tanıdık

Tahmin edebileceğiniz gibi, Intel Core i3-6100 OEM işlemci, eşlik eden belgeler olmadan geleneksel bir plastik kutuda gönderilir. Kullanıcılar incelemelerinde fark ettiği gibi, işlemciler "ağırlıkça" satın alınabilecek en pahalı kristallerdir.

Kutu ambalajında geleceğin sahibi kendisi için yeni bir şey bulamaz: kristal, koleksiyonda soğutma sistemi ve garanti kuponları, spesifikasyonlar ve talimatlar şeklinde çok miktarda atık kağıt. Görünüşe göre, üretici OEM arzındaki kıt sıkıntıyı telafi etmektedir.

Şakalar şakalar, ancak iç pazarda iki versiyonun fiyatı (soğutma sistemli ve soğutucu olmayan) hemen hemen aynıdır. Öyle görünüyor ki, ünlü Amerikalı üretici Intel, Intel Core i3-6100 BOX işlemci satın almaya karar veren tüm müşterilere daha az soğutucu veriyor gibi görünüyor. Hiçbir sır yoktur: üretici sadece başkalarının ürünlerini hoş karşılamaz ve bu nedenle bir alıcı, markalı bir soğutma sistemi satın almanın kârlı olduğu koşulları yaratır.

Beyan edilen özellikler

İşlemcinin işaretlenmesinde, bunun Intel duvarlarında yaratılmış altıncı nesil cipsin temsilcisi olduğunu tahmin etmek zor değildir. Kod adlı Skylake ürünü, en son 14 nanometre süreci kullanılarak üretildi ve modern DDR4 bellek modülleri ile çalışan yeni Soket LGA 1151 platformu ile bağlantılı.

Pratikte gösterildiği gibi, ana performans göstergesi, Intel Core i3-6100 işlemcisinin gösterebileceği çekirdeğin taban frekansı değil. 3.7 GHz gerçekten etkileyicidir ancak performansı etkileyebilecek daha ilginç bir faktör vardır. Aslında, Intel mühendisleri, eski LGA 775 platformuyla mükemmel şekilde kendini gösteren eski Hyper-threading teknolojisini kullanıyorlardı.

Otobüsün referans frekansı 100 MHz'dir ve çarpan 37'dir - bu planda üreticiden hiçbir değişiklik olmaz ve beklenmemelidir. Ancak önbellek belleğinin hacmi zaten ilginç. İlk aşamada, talimatlar uyarınca ve verilerin altında 2x32 kilobayt verilir. Fiziksel çekirdek başına 256 KB'lik ikinci düzeyinde ve üçüncü bölüm tam 3 MB'lik bir alana sahiptir.

Orta Krallık'a hediyeler

Birçok alıcı Intel Core i3-6100 Skylake işlemcisini bir mucize olarak görüyor aslında, ancak çoğu için bu kristal hoş olmayan haberler getirdi. Daha önce (1-2 yıl önce) satın alınmış güçlü ürünler Core i5 ve i7, bu bebek ile performans gösterimi yapılmıyor. Doğru, hala matematiksel hesaplamalarla değil, sistem biriminin performansıyla ilgilidir.

Son olarak Intel, bütçeli kristalleri hızlı bellek modülleri desteği ile donatmıştır. Ve burada DDR4 teknolojisi hakkında değil, frekanslar hakkında konuşuyoruz. Şimdi, ucuz işlemciler için 2133 MHz standardı mevcuttur. Kristal iki bellek kanalını destekler ve 64 gigabayt RAM ile çalışabilir.

Ayrıca, ürünün içinde 24 yürütme birimi bulunan bir dahili grafik çekirdeği olan Intel HD 530 bulunuyor. Video adaptörü 350 MHz'de çalışır (Boost modunda, bu gösterge üçe katlanır). Video çıkışı ise kullanıcının aynı anda 3 monitör bağlamasına izin veriliyor.

Entegre grafik çekirdeği

Birçok tüketici, Intel Core i3-6100 Skylake'in entegre bir video adaptörü ile donatılmış olduğunu biliyor ancak piyasadaki bütçe sınıfında bir video kartı satın almaya çalışıyorlar; bu da yerleşik çekirdeğin oyun sahibinde iyi bir potansiyel gösterme yeteneğine sahip olmadığına inanıyor. Ancak entegre grafik hızlandırıcısı sayesinde kristalin bu kadar büyük bir fiyatı var.

Teknik işlem ve Intel HD 530 yongasının özelliklerini tanımlamanın bir anlamı yok, oyun yeteneklerini ayrı ekran kartlarıyla karşılaştırmak daha kolay . Bütçe sınıfından bahsedersek özellikleri Nvidia GTX 740 ve ATI HD 5830'a göre daha uygundur. Oyun sınıfında oyuncular Geforce GTX 460 (192 bit) ve Radeon HD 7750 ekran kartlarını duymuş olabilirler. Daha az üretken grafik hızlandırıcıları pratik olmayacaktır. Uzmanlar Nvidia GTX 960 video adaptörlerini veya analoglarını AMD'den öneriyorlar.

Termal paket

Intel işlemcileri dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendirmeliyiz, çünkü yalnızca dünya pazarındaki bu ürün çok sır ve gizem içeriyor. Kristalin resmen ilan edilen atıl gücü 51 vattır. Böyle bir ısı paketi için, Intel Core i3-6100 işlemcisinin kutulu bir versiyonunda olduğu standart soğutma sisteminin tamamı oldukça anlaşılır. Çipin özellikleri de ekonomiktir - 3,700 MHz ve 14 nanometre teknolojisi.

Ancak meraklıların bir sürü soru var. İlk olarak, testlerde, pik yüklerde bile kristal hiç ısınmaz. Aynı 80 derece sıcaklıktaki işlemciden yararlanmak için yalnızca bir durumda - soğutucuyu çıkarmak mümkündür. İkincisi, kritik sıcaklık ile durum net değil. Üretici yaklaşık 100 dereceye monte etti, ancak bu rakamı sadece kurulu soğutma sistemi olmadan ivmelenirken elde edebilirsiniz. Isıl paketin garip özelliklerinin nereden işlemci spesifikasyonlarında geldiği tamamen belirsizdir. Gelecekte kullanıcılardan gizlenen potansiyelini etkinleştiren anakartlar olacağı varsayımları var, ancak yine de söylentiler seviyesinde.

Bir oyun platformu kurmak

Bu kristalin oyun gücü ile ilgili açıklamalar hakkında sahiplerin görüşlerine kuşkuyla bakmaya gerek yoktur. Intel Core i3-6100 işlemci hemen hemen tüm güçlü video kartlarıyla mükemmel bir şekilde çalışır. Uygulamada gösterildiği gibi, Nvidia GTX 960, çift çekirdekli yürümeye başlayan çocukla birlikte çalışarak tam potansiyelini ortaya koyuyor. AMD'den gelen analog gelince, Radeon R9 280, CPU'yu takip edemediğinden ayarları sınırlamak daha iyi. Sistem biriminin düzgün bir düzeninden söz edersek, çok fazla öneri yoktur:

  • Geforce hızlandırıcı GTX 970 (veya Radeon R9 290X);
  • 21 GHz'de 16 gigabaytlık DDR4 bellek (Dual modda);
  • Z170 yongasındaki anakart (ultra hızlı bellek kullanmayı planlıyorsanız).

Evet, böyle bir set bütçesel çerçeveye uymuyor, ancak 6. nesil ile ilgili modern bir işlemcinin potansiyelini tamamen açığa vurabilecek sistem biriminin en etkili bileşenleri.

Intel ürünleri ile karşılaştırma

İşlemci Intel Core i3-6100 OEM'in eşdeğerleri arasında yabancı olmasını beklemeyin. Şirketin politikası bütçe sınıfı işlemcilerin eski ürünlerinden daha iyi performans göstermesine asla izin vermiyor. Doğru, şunu belirtmek gerekir ki, platformlar değil nesiller hakkında konuşuyoruz ve bu kristalin gelecekteki sahibi hala ikinci jenerasyon Sandy Bridge'in efsanevi çipi üzerine kurulmuş işlemcilerin performansını aşma şansına sahip.

Beklediğiniz gibi, Core i3 kristali, Pentium G ürünleri ile pahalı Core i5 segmentinin temsilcileri arasında rahatça oturuyor. Fakat liderin sadece önemli bir boşluğu yalnızca artan bir programı gösterebilir. Rakamlara bakıldığında, kullanıcı performans farkının çok az olduğunu bulacaktır.

Sözcükten diğerine

Uzman bir uzmana ihtiyaç duyduğunuzda kaynak yoğun oyuncakları maksimum kalite ayarlarında çalıştırmanızı ve ekranın görüntüleme oranını gözden geçirmenizi öneririz. Intel Core i3-6100 BOX işlemcisi bir istisna değildir. Bu, Dünya Tankları veya DOTA 2 tarafından daha iyi test edilen bir üründür. Bu kristal, dünya oyununda varolan herhangi bir ürünle% 100 başa çıkacaktır:

  • FullHD çözünürlüğünde ve maksimum ayarlarda Toplam Savaş, saniyede 40 karelik bir frekansta çalışabilir (Core i5-4460, 42 FPS'yi gösterir).
  • GTA V (FullHD, Ultra) - 61 FPS (Core i5-4460, saniyede 2 kare daha gösterir).
  • Hırsız (çözünürlük ve ayarlar aynı) - saniyede 100 kare (Core i5-4460 geçiyor - 99 FPS).

Bu türden yüzlerce örnek var ve kullanıcıların geri bildirimine bakarsak, bütçenin işlemcisi Intel Core i3-6100'ün daha pahalı 4-nesil ciplerle yaptığı net bir şekilde görülebiliyorsa, erken neslin kristalleriyle karşılaştırma mantıklı değil.

AMD'den alternatif

Rakipler kampında teknoloji uzmanları da uyku halindeyken, Intel logosu altındaki yenilikleri dikkatle izliyorlar. Doğru, firmanın bir şekilde zayıf kalıyor, çünkü AMD bayrağı altında 10 000 ruble'ye kadar fiyat kategorisinde en azından 6. kuşağın yeniliğinin sonuçlarına yaklaşabilecek tek bir ürün mevcut değil.

Gözden geçirilmekte olan Intel Core i3-6100 işlemci, yarışmayı kazanmak için tek bir şans bırakmıyor. İki, dört, altı çekirdek - şans yok. Tünelin sonunda ışık var - bu AMD'nin sekiz çekirdekli kristali. Intel zaten güçsüz, önemli bir performans farkı var (oyuna bağlı olarak yaklaşık% 15-20). Ancak bir rakibin temsilcisi pahalı bir fiyat bölümündedir ve bütçe sınıfının bir temsilcisiyle karşılaştırılamaz. AMD ürünü ile karşılaştırmak için altıncı sınıfın Core i5 işlemcisini kullanabilirsiniz. Bu yüzden adil olacak.

Eller kaşındığında

Çoğu sahiplerin yanıtlarında Intel Core i3-6100 işlemcinin hız aşırtması kabul edilmez. Kristal ve çok güçlü oyuncaklar çekin ve fırsatların maksimumunu sızdırma hissi sadece mevcut değildir. Bununla birlikte, AMD ürünlerinden amatörlerin yarattığı efsaneleri ortadan kaldırmak için, destansı nihai overclock ile sona erdirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Önce video bağdaştırıcısına dikkat etmeniz ve işlemciyi yeteneklerinin sınırında çalışmasını sağlayacak gerçekten güçlü bir ürün almanız gerekir. Burada konuşma kısadır - Geforce Titan Z. Ayrıca hızaşırtma için iyi bir soğutma sistemi ile ilgilenebilirsiniz. Uzmanlar, fabrikada (5 GHz) ayarlanan bir kısıtlama ile donatılmış olmasına rağmen, işlemci iyi çalıştığı ve büyük bir potansiyele sahip olduğundan bu işlemin fazladan bir adım olmadığını onaylıyor.

Ve sonra her şey basit - çarpan engellendiğinden overclock sadece veri yolunda gerçekleştiriliyor. Aslında, her şey anakartın ve bellek modüllerinin yeteneklerine bağlıdır (BIOS'ta bölüm yoksa). Teorik olarak, frekans 166 MHz'e çıkarılabilir, ancak uygulamada sınır 133 MHz'de gelir. Ancak bu, psikolojik bir engel koymak için yeterlidir.

Hızaşırtmada test sonuçları

Frekansdaki bu kadar büyük bir artış (% 35) gerçek performansı biraz etkiledi. Kaynak yoğun oyunlardaki overclocklu Intel Core i3-6100 işlemci% 10'dan fazla bir artış göstermiyor. Bu durum, maddenin yüksek frekanslarda olmadığını vurguluyor. Çoğu modern uygulama, yerleşik bir çekirdek önbellek gerektirir.

Evet, elbette AMD ürünleri hayranları kazanacak, çünkü böyle büyük bir darbe kristal sahibinin oyunlarda kazanmasına yardımcı olamaz.

Öte yandan, aslında Intel işlemcisinin bu hızaşırtma işleminin gerçekleştirilmesi gerekmediğini anlamak için test sonuçlarına bakmak yeterli. Temel olarak bütün AMD temsilcilerini geride bırakıyor (sekiz çekirdeğe sahip amiral gemisi hariç).

Kendimize karşı dürüst olursak, bütçeyle bir işlemci arayan alıcılar kesinlikle paradan tasarruf etmeyi planlıyor. Güçlü bir soğutma sistemi, hızaşırtma özelliğini destekleyen bir oyun anakartı ve güçlü bir güç kaynağı (sonuçta kristal daha fazla tüketmeye başlıyor) performansı artırmak için bir önceliğe hız aşırtma yapmanıza izin vermeyecektir.

Sonuç olarak

İşlemci Intel Core i3-6100, fiyat-kalite oranı bakımından, bütçe sınıfında en iyi satın alma olarak güvenle düşünülebilir. Kristal, güçlü, uygun fiyatlı ve oldukça soğuk - kaynak yoğun oyunları severler için başka ne lazım? Ancak, overclock sever taraftarları AMD logosundaki ürünlere daha iyi bakmalıdır, çünkü yalnızca bu kampta oyunlardaki (% 10-15) layık performans artışı görebilirsiniz. Bu manipülasyonların faydalarının ne olduğu tamamen açık değildir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.