FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Hücre sitoplazma içinde Küçük bedenler. adı, türü ve hedef

Bugün içinde küçük organları denir öğreneceksiniz hücre sitoplazma. Ayrıca kendi amaç ve türlerin vurgulamak için sunuyoruz. Yani, hücrelerin sitoplazması içinde bulunan küçük boğa, plastit aradı. Bunlar hücrenin ayrılmaz parçalarıdır. Plastidler çok önemlidir, rolleri diğer hücre organelleri daha az önemlidir.

hücreye ilişkin olarak, o bizi çevreleyen tüm yapısal bir birimdir. Bütün canlılar ve adam kendisi - bir "tasarımcı" hücrelerle yarattı. Onlar çıplak gözle de imkansız düşünün, çok küçük. Öğrencilerin mikroskop ile çalışmak ilk kez davet ederken hücre ve organelleriyle ilk bakışta, hala lisede olur. Yani, bizim ana konuya gidin.

plastidlerin

Zaten önsözünde söylediler hücrelerinin sitoplazması içindeki küçük cisimler Plastidler o. Bunlar bitki hücresinin çok önemli organelleri. Onlar ototrofik bitkilerde bulunabilir. Plastidler olduğunu belirtmek önemlidir:

  • DNA;
  • RNA;
  • protein sentezi için modeller.

Yukarıdakilere dayanarak, temel ayırt edebilir plastidlerin fonksiyonu. Tahmin edilebileceği gibi, organik maddelerin bir sentezi. türlere ilişkin olarak şu şunlardır:

  • kloroplast;
  • kromoplastlar;
  • leucoplastlar;
  • kromatoforlar (yosun).

Her form kendi özgül pigment olduğu gibi hepsi, farklı bir amaca ve renk var. plastidler - hücrenin sitoplazması içindeki küçük organları: en düzeltmek ve kısa bir sonuca yapalım. Bunların hepsi bir kompleks yapıya sahip ve (renk ve fonksiyon olarak) dört sınıfa ayrılır. Organik maddelerin sentezi - her türlü ana işlevi.

kloroplast

hücrelerin sitoplazması içinde Yeşil küçük cisimler - bu kloroplast. Renkleri klorofil, plastid içinde mevcut pigment bağlıdır. Başka bir turuncu renkli bir karotenoid pigment olarak adlandırılır. Bu onların boyutları çok küçük olduğu gerçeğini dikkat etmek önemlidir, bu temelde, hücre tabakasının kloroplastlardır yirmiden fazla olabilir. Biz yosun kromatoforlar adı plastidlere sahip olduğunu işaret ve bu nedenle, bunlar büyük boyutu ile ayırt edilir, sadece 2 olabilen bir kafes bulunmaktadır.

Burada fotosentez gerçekleştirmekten ibarettir kloroplastlar ana işlevi, belirtmeliyiz.

kromoplastlar

Yani, hücrelerin sitoplazması içinde bulunan küçük boğa, plastit aradı. Biz ana türleri artık kromoplastları kısaca göz sunuyoruz belirledik. Bunlar çeşitli renklerde olabilir:

  • san;
  • turuncu;
  • kırmızı.

Biz onları yapraklardaki değil, aynı zamanda meyve veya yaprakları içinde sadece bulabilirsiniz. Kromoplastları yapısı diğer plastid yapısından farklıdır. Matris, bir protein tabanı ile, DNA ve pigmentleri içermektedir.

ana işlevi - meyve parlak renklerde boya ve çiçekler kromoplastları olarak, meyve, böceklerden ve hayvanların dikkat çekmektedir.

leucoplastlar

Plastidler başka bir formdan değişebileceğini anlamak önemlidir. Yani, leucoplast - kloroplastların atasının bir tür. Şüphesiz hepimiz evde bitki var. fakir aydınlatma varsa, yaprak rengi sarı solgun. Bunun nedeni olduğunu bu bitkilerin mevcut leucoplastlar hücreler. Eğer ışığa bitki koyarsanız, daha sonra bitki zengini yeşil renk olacak, kloroplastlarda dönüştürülür leucoplastlar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.