ÇirkinlikAğaçlandırma

Houseplant Ardisia: Evde bakım, özellikle kültür ve öneriler

Tropikal houseplant Ardisia öncelikle parlak kırmızı meyve bahçıvanlar dikkatini çekti. Küçük bezelye, racemes içinde, bu yıl boyunca görünür ve önceki göze çarpmayan çiçekler daha görünüş olarak daha muhteşem. En yaygın kapalı bahçecilik Ardisia kenarı tırtıllı (krenata). Yetiştirme ve bakım başlayanlar için bile zorluklara neden yoktur.

Biyolojik tür açıklamalar

Görünüşü güzel parlak yeşillik ve yoğun kırmızı renk cazip meyvelerle Ardisia cennet ağacı andırır. nükleer aile ve gerçekten de alt familyası Myrsinaceae odunsu tropik bitkiler aittir temsilcileri. Onların doğal yaşam habitatı - Amerika ve Asya'nın subtropikal alanları. kenarında cinsi Ardisia karakteristik normal yaprak düzeneğinin dikdörtgen-mızrak şeklinde, dalgalı tüm üyeleri için. Pembe veya kırmızı çiçekler paniculate veya corymbose salkımına bulunduğu terminalde veya axils toplanır. meyveler - bazen turuncu ipuçlarıyla çilek, yenmeyen, parlak kırmızı renkli,.

Bunun için evde Tropikal Ardisia, bakım, oldukça basit 2 m yüksekliğe (boyut türüne bağlıdır) ulaşan küçük bir ağaç olarak büyür. Doğada türler yüksekliği 8 m ağaçlar, çalılar ya da semishrubs temsil ve uzunluğu 25 cm kadar bırakır. Rhode Ardisia etrafında sekiz yüz türler vardır. 1816 itibaren oda kültüründe birkaç tanesi tanıtıldı: kıvırcık, Wallich ve tırtıllı (veya krenata).

Bitkiler için yer seçimi ve aydınlatma

subtropikal ormanlar Ardisia yerli. Bu güneş ışığı yeterli miktarda mevcut olduğu kenarlarında, asırlık ağaçların örtüsü altında büyür, ama parlak, ama dağınık değil. bitki Ardisia için evde bir yer seçerken Bu özellik dikkate alınmalıdır. Evde Bakım sıcak öğle saatlerinde doğrudan güneş ışığı sınırlandırılması gerekir. Sen çiçek herhangi bir pencere seçebilirsiniz, ancak düzenli pritenyat hazır olun. O doğu tarafında olacak büyümek en iyisidir. gün kısa olsun bitki kışın tamamlayıcı aydınlatma duyarlıdır.

Nem ve hava sıcaklığı

Astropika çok yüksek nem ile karakterizedir dolayısıyla evde, bu yönü size bitki, büyüdü serpildi ve özgün meyve verdi istiyorsanız emin olmalıdır. Uzmanlar, özel oda nemlendiricilerin kullanılması tavsiye edilir. Bunlar Ardisia gerektirir nem (en az 60%) yeterli bir oranda, sağlayacaktır. o da düzenli ilaçlama gerektirir bir gün sonra, evde en az 2-3 kez Bakım, sadece çilek olgunlaşması sırasında molalar gerekir.

Bitki sıcağı seven oldukça kışın merkezi ısıtma kentsel dairelerde konforlu ve güneşli yaz veranda olacak, böylece. Optimum sıcaklık aralığı - Yaz aylarında 20-27 ° C ve kış aylarında az olmayan 15-18 ° C'den.

Ardisia için Substrat

Yukarıda sözü edildiği gibi, oda kültüründe en yaygın üç bitki türleridir. Ancak, örneğin, evde veya tamamen özdeş Wallich bir türü için Ardisia krenatoy bakımı, işaret için acele. bitkilerin seçimi için temel kurallar da farklı değil. Kapalı çiçek için avantajlar Ardisia biri - seçim substrat açısından mutlak basitliği. Bunun için temel gereksinim - Su iyi bir kapasite. Mutlaka az 1.5-2 cm drenaj kalınlığını gerektirmez. Güvenle ev bitkileri türleri satın almak için evrensel bir astar kullanabilirsiniz. Ya da kendi tabakayı yapmak. 1 oranında Bunun için: 1: 1: 2 karışımı önceden kum, turba, çim levha ve zemin dekontamine. bitki nakli 2-3 cm kabın çapının arttırılması, yay her yıl gerçekleştirilir.

sulama ve gübreleme: bakım evde Ardisia Hakkında

Ardisia oldukça sulama üzerinde talep ve nemli sever, ama substrat sırılsıklam değil. büyüme mevsiminin ve sonbahar kadar başında, o ılımlı ve düzenli olmalıdır. toprak koma kurutma kaçının. sulanma önce, gerçekten gerekli olduğundan emin olun. Bu amaçla, yaklaşık 2-3 substrat içine parmağını daldırma cm ebatlarında. toprak belirtilen derinliği kurutuldu ise, güvenli bir şekilde bitki sulanması olabilir. Ardisia kış geri kalanı kalır. Şu anda, bir hafta fazla bir kez sulanmalıdır. Ama bir şartla - düşük sıcaklıkların bir uyum rejimi. Yukarıdaki fotoğrafta, bu arada, Ardisia krenata sunulmuştur.

Evde Bakım ayrıca kompleks gübreler bitkilerin düzenli beslenmesini gerektirir. prosedür ilkbahar ve yazın olduğu büyüme en aktif fazında gerçekleştirilir. karmaşık mineral gübre, paket üzerinde belirtilen katı gözlem doz kullanın. besleme sıklığı - iki hafta içinde 1 kez.

yüksekliğinde büyüme kısıtlayıcı geciktiriciler, - Çoğu zaman, bitkiye minyatür kompakt şekil ve dekoratif bir görünüm vermek amacıyla, özel kimyasallar kullanmayın. Onları Kötüye gerekli değildir, ancak bunu bir güzel şekil vermek doğal bir yoldur yanı sıra düzenli budama bitki, zarar vermez.

Birçok zorluklar Ardisia bakımı gibi bitkiler için gerekli olduğunu öğrenecektir sonra kendiliğinden kaybolur. Büyüyen tropik bitkiler çok fazla zorluk neden olmaz. Ardisia güzel manzaralar ve meyve ile sizi memnun edecektir. Belki ihtiyacı olan üreme ortaya çıkmaktadır. (Katman veya aşı kalemi ile) vejetatif ve tohumlar: Bunu iki şekilde yapabilirsiniz.

kesimler tarafından yayılma

kupürleri kötü kök salmak ve belirli koşulları gerektirir. Kesim kısmen sürgün uçları, lignified edilecek. kesilmiş kuru olmalıdır, daha sonra uzmanlar ile çözeltisine batırılır, tavsiye uyarıcı köklendiricilerle. Daha sonra, hazırlanmış alt-tabaka içine kesimler yerleştirin ve en çok tercih edilen, yüksek nem ve en az 25 ° C'lik bir sıcaklık ile, sera koşulları sağlamak ve - 30-35 ° C Birkaç ay sonra, zaten yeni bir küçük Ardisia sahip olacaktır. Genç bitkiler için evde bakım yetişkin bakıcı benzer.

tohum yayılma

Tohum yayılma Ardisia - başarılı bir sonuç yüksek bir olasılık olan bağımlılık proses. Bu şekilde elde edilen bitkinin hastalığa karşı daha az duyarlı olan, farklı tür işaretleri, büyük yaprakları ve meyveleri ile daha sağlamdır. Tohumlar satın almak veya ev eşyaları ödünç alabilir. Bunlar katı bir kılıf içinde (çapı 0,5 cm), bu yüzden, dış tabaka için tavsiye yani kazıma, hasar dikimden önce oldukça büyüktür. Bunu yapmak için, hafifçe her tohum nadpilite.

hafifçe ön nemlendirmek, açılış ışık alt-tabaka için hazırlayın. Ekim 1-1.5 cm derinlikte ve kap, bir cam kavanoz kapatmak ya da bir sera koşulları oluşturmak için film sürüklemek. 18-20 ° C'de toprak sıcaklığı muhafaza dikim için en uygun zaman - Mart. Fideler 3-4 gerçek yaprak aşamasında ayrı tencerelerde otururlar.

Hastalık ve zararlılar

Örümcek akarları, unlu böcek - Ardisia en hassas olan bir haşere. Tüm kuralları ve öneriler birçok sorunu önlemek için yardımcı olacaktır evde önemsiyorum. Optimum nem, hava akımı ve sıcaklık değişiklikleri ılımlı sulama - Bu ana yönleri vardır.

örümcek akarları ve unlubitlerin varlığı bitki üzerinde çiçek olarak tanımlanabilir, hemen çekiciliklerini kaybederler. Yaprakları onun çiçek kapsadığı ve biraz solmuş görünüyor yapılan turgor (elastikiyet) kaybetmek vardır. çıplak gözle görülebilen Böcekler, yeşilin iç yüzeyinde bakmak yeterlidir. İlk adım, - bir bitki sağlığı ile ilgili hastanın izolasyonu. Sonra özel ilaçlar ve kaldırmak için ağır hasar alanlar ile tedavi edilmelidir.

ev Ardisia de bakım için ipuçları

  • Ardisia Evde ve in vivo olarak hem oldukça yavaş büyür. gübreleri kötüye, gelişimini hızlandırmak için deneyin, bu nedenle bitki yok etmek riske atma. Kendi hızda büyümeye izin verin.
  • Mağazalar bitkiler genellikle decorativeness maksimum vermek uyarıcılar veya büyümesini geciktiricilerin eklenmesiyle sulanır. Yani yeni sürgünler eski internodların uzunluğu boyunca değişebilir gerçeğine hazırlıklı olun.
  • amacıyla Ardisia sekmesi tomurcukları meydana gelmiş, 15-18 ° C'ye kışın sıcaklığını azaltmak için gerekli olan ve meyve oluşumu için - nem oranı% 60'dan daha az.
  • Bitki gözlenirse yaprak kloroz (tek tek bölümlerin ağartma), bu demir yoksun olduğunu gösterir.
  • çok kuru havada ise Ardisia sulama eksikliği yapraklarının ipuçlarını kurumaya başlar.
  • Eğer küçük contalardır yaprakların kenarlarında görürseniz, endişelenmeyin. Bu haşere veya hastalık değildir. Bu çıkıntılar geliştirmek bakterilerin belli bir tip bitkiler, karakteristik simbiyoz için. Bu onların yavaş büyüme Ardisia yıkımına olduğu kanıtlanmıştır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.