Haber ve ToplumKültür

"Hata yapmak insan": aforizma kökeni ve anlamı

Hepimiz oldukça iyi bilinen bir ifade duydum: "insandır Hata yapmak." zor olduğu için dünyada hayatımda hatalar yaptık asla erkek yoktur, çünkü katılmıyorum. Bu kimin dizayn, ifadeden gitti? Bu aforizma Kökenleri uzak geçmişe gider. ifade ve anlam oluşum tarihini anlamaya çalış.

aphorism kökeni

Bu sözden belirli Yazar ayarla mümkün değildir. Antik çağlardan başlayarak aktif olarak kullanılmıştır. yaşamış ve 500 yıl M.Ö. çalıştı Yunanlı şair Theognis. e., ifade prototipidir görüşünü ifade edilmiştir. Ona göre, her hatanın arkadaşlar kızgın, eğer sıcak dostluklar korumak için herkese imkansız olacaktır. Ve tüm "ölümlüler arasında hata kaçınılmazdır." Çünkü Daha sonra benzer bir ifade çeşitli versiyonlarda tekrarlandı. Yunan oyun yazarı Euripides "Bütün insanlar yanılabilir vardır" der. Bir Yunan hatip Demosthenes sadece tanrılar hata yapabilir iddia etti. Mark Anney Seneka - - Roma hatip ve o was ifadesini çıkardı: "insandır Hata yapmak." Bu formülasyon, çok yaygındır.

ifade Latince "err insandır"

dünyanın hemen hemen tüm ülkelerde kanatlı bazılarını kullanmaya karar Latince ifade dili. Latince kelimeler ve deyimler ülkemizde günlük hayatın bir parçası haline gelmiştir. Bazı ifadeler öylesine sıkıca bazen biz bile onlar ödünç edildikleri bu konuda sanmıyorum, bizim dilde yerleşik bulunmaktadır. istenmeyen adam (istenmeyen kişi), carpe diem (Günü yakala), ve diğerleri: Örneğin, genellikle bu tür ifadeler kullanılır.

Nasıl ifadesini çalacaktır Latince "err insandır"? Latince bir atasözü telaffuz edilir: Errare humanum est. ifadesi bu dilde sesler ne kadar yaygın bilerek, başka kişilere bilgililik gösteren daha özgün koyabilirsiniz. ifadesi Latince, senin ağzından ses Anadilde daha fazla yük taşır "err insandır".

Anlamı aforizma

Ne ifade etmez "err insandır"? Kim insanlar günahsız olduğunu söyledi? Bilakis, hepimiz er ya da geç küçük ve önemsiz ve bazen ölümcül ikisi de olabilir ki, hayatın ya da bu hataya olun.

Bu gerçeği göz önüne alındığında, diğer insanların hatalarından hoşgörülü olmak gerekir. Site tökezledi üzerine biz de, er ya da geç olacak çünkü bir atasözü, bize başkalarının hatalarından hoşgörü ve müsamaha öğretir. Biz Başkalarının kusurunu affet yoksa, herhangi bir arkadaş ya da akraba ile yakın ilişki kurmak mümkün olmayacak. Ve sonunda bundan kendimizi mutsuz olacaktır. Af - büyük bir hediye.

Ama tüm maalesef onlar var. Kırık bağlar, parçalanmış aileler, dostluğu kaybetti - bu kendi gözleriyle başkalarının insan zayıflıkları içinde haklı yetersizlik sonucudur. başkalarının kabahatler - ne yazık ki, bir bahane kendim bulmak kolaydır ve çok zordur, insanın doğasında vardır.

Bazı durumlarda, sesler, ifade "insanlar hata yapar"

Bu aforizma ihtiyacı herhangi bir hata veya o kişi nedenini açıklamak için durumlarda ortaya çıkar. Ancak, çoğu zaman insanlar hepimiz o günahsız aslında onun isteksizliğini ya yetersizlik kapalı yazma, bu ifade arkasına saklanmak olur. Bir kişinin sadakatle görevlerini gerçekleştirmek için görmezse Elbette herkes, ancak, bir hata hakkına sahiptir - işyerinde veya hayatın herhangi başka bir alanda, onun ifade haklı değildir. Sen bütün kusurları hurdahaş ve ilerleme büyümeye ve daha iyisi için değiştirmek için herhangi bir çaba sarf etmeden, akışına devam edemez.

Evet, gerçekten, her insan hata yapar, ama her zaman mümkün olduğu bu hayatta bu hatalar kadar az sağlamak için çaba gerekir.

sözler anlamı dahilinde Benzer

aforizma ek olarak "Hata yapmak insandır", atasözlerinin anlamı dahilinde daha birçok benzer vardır. Örneğin: "Ben bir erkeğim ve hiçbir şey insan bana yabancı değil." Veya: "aklın her saatinde yeterli kurtarmayacak." Hepsi aynı noktada yaklaşık sahiptir.

Mark Tsitseron hata yapma ifade insan özelliği eklendi ve bunun onun yorumudur: "insan Hata yapmak ve aptal - hatasını ısrar" Bununla o sadece akıllı insanlar kendi hatalarını fark ve mümkünse bunları gidermek mümkün anlamına geliyordu. Aptallar da devam ve ne olursa olsun, doğru olduğunu düşündüğü. Buna göre, kendi hatalarını kabul vermeden, bu tür insanlar tekrar tekrar yapacağız.

Sonuç

Her err insan - ve bu bir gerçektir. Bir hata yaparsanız çok fena değil, onlar bunun farkında değil. kendisi üzerinde çalışır ve başkalarının günahlarını dikkate almaz herkes, hayatında bir sürü elde edebilmektedir. Buna karşılık, birileri onlardan daha vardır gerçeğiyle onların hatalarını haklı insanlar şanslı ve başarılı olması olası değildir. Ancak, gerek başkalarının eksiklikleri hoşgörülü olması. insanlar bilinçli, ama sadece onun ihmali kötü şeyler yapmazsak - çok sert onları yargılamayın. İdeal insanlar da yok - hepimiz sonunda yanılmak. Bizim başarısızlık doğru sonuçlar çıkarmak ve için En önemlisi, zaman nedenini anlamak için "böcek üzerinde çalışmaya yapar." Ancak bu durumda, hatalarımız iyi yerine bizi duracak - Hayatta başarıya ulaşmak için yardımcı olacak çok değerli bir deneyim sağlayacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.