SağlıkAlternatif tıp

Halk hekimliğinde Hindiba çiçekler. hindiba çiçek yararlıdır ve nasıl kullanılacakları?

hindiba bilimsel adı ilk Theophrastus ve Dioscorides, bu bitkiyi Kichorion adlı Yunan filozofu yazılarında bahsedilmişti.

Yunancadan Latince adı intybus'un (çünkü "çizi" olarak çevirir levha şeklinde), ve Latin - "tüp" olarak (nedeniyle içi boş sapı kadar). Ad wegewarte (Almanca) - "muz", "Yol bekçi" - Bu bitki alanları boyunca yolların yakınında bulunabilir vurguluyor. Aynı zamanda Ukraynalılar "petrіv batіg" Onun odunsu gücü aradı. Bu yazıda, öğrenmek bu bitkinin yanı sıra hindiba çiçek kullanımı söyledi.

tanım

Bu 1.5 m uzunluğa ulaşan bir çok başlı fusiform kalınlaşmış kökleri ile gri-yeşil Asteraceae ailesinin bir yıllık otsu bir bitkidir. Bu durumda, bitkinin tüm parçaları bir sütlü özsuyu içermez.

sap, bir dik olan, ince saç ile kaplanmış 150 cm yükseklik, dallanmış.

Yapraklar, baz yaprak sapı daralmış alt taraf tüylü çıkış radikali pinnatifid, toplanır kök ise - keskin dişli, alternatif, sesil; Üst - tüm, mızrak şeklinde.

hindiba, bazen beyaz veya pembe, mavi kamış çiçekleri, tek çeşitli monte ve küçük sepet peduncles birkaç adet oturma.

Meyve - achene filmlerin küçük bir tutam ile, prizmatik, yanlış-kama şeklindeki. Bir bitki 25.000 tohum en fazla 7 yıl için geçerli kalır üretebilir. Hindiba çoğalmaları bütün yaz, meyve erken sonbaharda olgunlaşır.

üreme

kökü ve tohumları ile vejetatif olarak çoğaltılan. kuzey bölgelerde hariç neredeyse Rusya boyunca Dağıtılmış.

büyüyen bölge

Hindiba tınlı ve kumlu tınlı topraklar, taze ve sarp dere yatağı ve yol kenarlarında ve kanyonların yamaçlarda kurumuş büyür. Bu nem geçici olmaması ve önemli bir toprak sıkıştırma taşır.

kabul uzun süre Hindiba çiçekler tıbbi olmak. İbn Sina, ortaçağın ünlü bir doktor, bitki yaygın bazı hastalıklar, gastrointestinal bozukluklar, göz iltihabı tedavisinde ilaçlar kullanılmaktadır. O hastaların eklemlerinde gut ile soyunma hindiba şeklinde topikal uygulanması önerilir. Bitki eski Romalılar ve Yunanlılar tanıdık oldu.

Rusya'da ilk plantasyonları hindiba Yaroslavl çevresinde 1880 yılında atılmıştır.

kimyasal bileşim,

Bitki kökleri acı tadı, glikositler, tsihoriin, inülin, taninler, yaprakları ve kökleri veren intibin lactucin, kolin, pektin, lactucopicrin içeren silisik asit, taraksosterol, şekerler, askorbik asit, tiamin.

karoten, tohumlar - - Bir yağlı yağ Hindiba çiçekler kristal glikozit, genç yapraklar içerirler. Ayrıca, bitki inülin, askorbik asit, potasyum tuzu bulunabilir.

Yetiştirme ve yetiştirme

kökünden tohumlar ve hindiba tarafından yayılır. Daha önce alan seçilen bitkilerin hasat sonra ana çiftçilik yapmak ve yaklaşık 30 santimetrelik bir derinliğe soyma. yay toprak ve damla damla ekimden önce harrowed. ilkbahar ekim ayında, fideler on gün sonra ortaya çıkar. Onlara bakmak ot mücadelesi ve satırlar arasındaki yetiştirilmesi olduğunu.

Koleksiyon, kurutma ve depolama

Yukarıda belirtildiği gibi, tıbbi amaçlar için yaygın olarak hindiba kullanılır. fiş bazal yapraklar solmaya başlar sonra çiçek ve bitkinin yaprakları, sonbaharda hasat edilir. Kökler hafifçe kazmak fırıncı toprak sıyrılmaya, bıçak havada bulunan parçaları ile kesilmiş, çok hızlı bir şekilde çalışan soğuk su altında yıkandı, çürük ve hasar görmüş parçalar gölgede solma hazirlattim çıkarın. genelinde birkaç parçaya - Kalın kökleri ise uzun, boylamasına kesilmelidir. Çeşitli gelişmiş kopya hammadde stoklama için çalılar üzerine bıraktı. C ila 60 ° C'ye kadar sıcaklıklarda bir kurutucu ya da bir fırın içinde kurutulmuştur hiçbir maddi koku var, acı tat.

tıbbi özellikleri

Yani, hindiba kullanışlı çiçekler nedir? Bu, kalp işlevini geliştirmek, metabolizmayı düzenleyen, sindirim geliştirmek kan şekeri düzeylerini düşürmek, sıkıştırıcı, sedatif, diüretik, safra,, antelmintik, anti-mikrobiyal, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Tıpta kullanım

hindiba çiçeği kullanımı uzun şifacılara tanıyoruz. , Iştah artışı sindirim geliştirmek için karaciğer, safra kesesi, böbrek, ve dispepsi, gastrit, dalak büyümesi, kabızlık, diyabet, helmintlerin, anemi, asteni, kaşıntılı dermatozlar (nörodermatit, egzema, kaşıntı, deri ülserleri ile içinde Et suyu kullanımı, seboroidnom dermatit, ürtiker), isteri, vitiligo, sedef hastalığı, sıyrıklar, alopesi, akne vulgaris, ve aynı zamanda diüretik, yatıştırıcı, metabolik bozuklukların düzenlenmesi için koleretik madde olarak faydalıdır.

kaynatma formu gut kullanılan losyonlar, yıkanma, giyinme, şeklinde haricen kullanılır hindiba çiçek halk hekimliğinde katılır kaşıntılı dermatozlar. Bulgar tıbbında - tedavisi için bulamaç şeklinde kaynar.

infüzyon gastroenterit, gastrit, sindirime, iştah uyarıcı, safra,, diüretik, anti-mikrobik madde, bir anti-enflamatuar ve büzücü geliştirir olarak da kullanmak safra taşı, hepatit, nefrit, diyabet, isteri, nörasteni. ülserler, yaralar formu basması olarak - kaynatma, infüzyon; egzama, kaynar - losyonlar şeklinde; sıkıştırır şeklinde - bezleri, karın ağrısı, enflamasyon.

Anemi - bir tonik kalp gibi suyu ve sinir sistemini yatıştırıcı anlamına gelir; deri döküntüleri, çıban, sivilce, egzemalar ve pustulous deri hastalıkları, septik yaralar, hem de dıştan diyatezine uygulanan tedavi etmek.

hindiba çiçekler de histeride decoctions ve infüzyonu, neurasthenia formunda kullanılabilir. As cholagogue gerçek özünden.

ilaçlar

Hindiba farmasötik preparatların üretiminde kullanılmamaktadır. Popüler içecek bu bitkiden yapılan - her zamanki gıda ile birlikte satılır.

bitkisel çaylar

Bunu yapmak için, orta ateşte, doğranmış taze veya kuru ot bir çay kaşığı haşlanmış bir bardak su yapmak gerekir, ısı 10 dk., 15 dk. aşılamak, sonra süzün. deri döküntüleri, septik yaraları, ortadan kaldırılması için, akne tedavisi için yıkama, yıkama, hamamlar için haricen kullanılan suyu egzama, püstüler hastalıklar zayıflık, kaynar.

tentür

bir tentür elde etmek için, üç saat boyunca ısrar tahliye için sıcak bir yerde bitkinin 40 gram demlemek için kaynar suya 1 litre gerekir. mide, dalak tümörü, sindirim sistemi ağrıları dalak ve karaciğer ve tıkanıklık temizlemek için, safra karaciğer sirozu, sarılık kaldırmak için yarım fincan günde üç kez yiyin. Peki, kaç tentür içecek hindiba çiçek damla? Akşam ve kahvaltı bir bardak önce birkaç gün süreyle her gün.

kökün bir kaynatma

kısık ateşte 20 dakika boyunca ısıtılır kaynar su kaşık kökünün bir fincan, demlemek, sonra süzün. doz olmadan günde veya çay bir çorba kaşığı birkaç kez yiyin.

lapalar

hindiba yapraklardan midede şiddetli iltihap veya ağrı lapa yaptığınızda. Birincisi, onların sıcak su, daha sonra temiz bir bezle sarılmış ve iki kez her gün bamteli uygulanan dökün.

diğer alanlarda bitkilerin kullanımı

Bitkinin Kavrulmuş kökleri kahve yerine geçmez. Örneğin, Letonya'da onlar da elma suyu, bal ve limon ile ondan içmeye hazırlamak zamanki kahve eklenir.

hindiba çiçeklerinden yapılan çayın da çok popüler. Genellikle meyve ve meyve içecekler ile aromalı edilir. (Kalitesi daha iyi ise, önde patates hindiba alkol verim) kökleri alkol üretimi için kullanılan früktoz, inulin bir kaynağı olarak hizmet edebilir.

Bitki özellikle diyetler değer biçilir. Aktif Gıda endüstrisinde pasta ve tatlılar üretiminde kullanılan. Taze yaprak türevi marul çeşitleri, askorbik asit, büyük miktarda içeren yenebilir. Bu durumda, genç yapraklar ve sürgünler hazırlanmış salatalar vardır kaynaklanıyor. Genç sürgünler pişmiş, haşlanmış, kızartılmış. Belçika'da, bitki elma ve peynir ile şarap pişirilir.

Avrupa'da witloof (yaprak hindiba) yetiştirilen. O ham halini, salatalarda, buhara yan yemekleri kızartılmış, pişmiş ve haşlanmış balık eklendi - çorba.

yağışlı ve nemli havalarda çiçekleri nektar mavi tonlarda büyük miktarda yayarlar. Bitkilerin C1 hektar bal 100 kg elde edilmiştir.

hindiba ve Toksikoloji yan etkileri

Hindiba kökü zehirli değildir ve bariz yan etkileri göstermezler. Ancak, uzun süreli kullanımda, safra ve mide suyu salgılanmasını artırabilir. Bu nedenle, mide suyu yüksek asit ile kişiler hindiba dayalı demektir son derece dikkatli kullanmak gerekir.

Bitkinin Kavrulmuş kökleri belirgin koleretik etki gösterir. Bunlar büyük ölçüde diürez artırabilir. Sonuç olarak, hindiba kahve uzun süreli kullanımı safra kesesi ve karaciğer hastalıkları olan kişiler için istenmeyen bir durumdur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.