SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Gilbert sendromu: daha tehlikeli bir tedavi olarak, tahmin

Gilbert sendromu - bir kalıtsal bir hastalık, bir üst baskın gen ve pigment iletilir steatozdur. Bu bağlanmamış bilirübin bozukluklar sabit bir artış ile karakterize ve hepatositler için taşıma edilir. Basit sakininin için "Gilbert sendromu" şey ifadesini söylemez. Ne kadar tehlikeli Böyle bir tanı? Birlikte bakalım.

epidemioloji

Ne yazık ki, bu karaciğer hastalığının en yaygın nedenlerinden biridir. Bu Afrikalı halk arasında özellikle yaygındır, Asyalılar ve Avrupalılar, çok seyrektir.

Buna ek olarak, doğrudan cinsiyet ve yaş ile ilişkilidir. gençlik ve genç yaş erişkinlere göre daha yüksek birkaç kez gösterilerde olasılığı. Yaklaşık on kat daha sık erkeklerde.

patogenez

Şimdi düzenlenmiş nasıl daha ayrıntılı olarak bakalım Gilbert sendromu. Nedir, basit bir deyişle tarif edemez. Sen Pathomorphology, fizyolojisi ve biyokimyası üzerinde belirli bir eğitim gerekir.

Hastalık onun glukuronik asit ile bağlanma için organeller hepatositleri taşımak için bilirubin aykırıdır. Neden - patoloji hücre duvarı taşıma sisteminin, aynı zamanda, diğer maddeler ile bilirubin bağlanan bir enzim. Hep birlikte bu ilişkisiz içeriğini arttırır Kandaki bilirubin. Bu yağlar yüksek derecede çözünür olduğu ve, tüm dokular, lipidleri içeren hücreler, beyin de dahil olmak üzere, bu birikir.

sendromu, en az iki biçimi vardır. İlk değişmeden Eritrositlerin arka plan üzerinde gerçekleşir ve ikinci onların hemoliz teşvik etmektedir. ile Bilirubin Gilbert sendromu insan vücudunu tahrip en travmatik ajandır. o bir noktaya kadar gelmiyor ki Ama yavaş yavaş yapıyor.

klinik

Bir daha gizli bulmak zordur fiziksel hastalık Gilbert sendromu daha. bunun semptomları ya mevcut değildir ya da zayıf ifade edilir. Hastalığın en sık görülen klinik deri ve sklera hafif sarılık olduğunu.

Nörolojik semptomlar zayıflık, baş dönmesi, yorgunluk. kabuslar şeklinde Olası uykusuzluk veya uyku bozuklukları. Daha nadiren, bir sendrom hazımsızlık Gilbert semptomları ile karakterize:

 • Ağızda tuhaf tat;
 • püskürtme;
 • mide ekşimesi;
 • Bir sandalyenin engellenme;
 • mide bulantısı ve kusma.

kışkırtıcı faktörler

Gilbert sendromu provoke bazı koşullar vardır. tezahürü belirtileri diyet, steroid ve anabolik steroidler gibi ilaçların kullanımının ihlali neden olabilir. Ayrıca alkol ve profesyonel spor yapan önerilmez. cerrahi ve travma gibi sık soğuk algınlığı, stres, aynı zamanda olumsuz hastalığın seyrini etkileyebilir.

tanılama

tek gerçek tanı özelliği olarak Gilbert sendromu analizi yok. Kural olarak, zaman, mekân ve uzayda denk birkaç işaret olduğunu.

Her şey anamnez ile başlar. Doktor sorunlarının araştırılması sorar:

 1. şikayetler nelerdir?
 2. Ne kadar önce orada sağ üst kadranda ağrıları vardı ve bunlar nelerdir?
 3. akrabalarında herhangi karaciğer hastalığı var mı?
 4. Hastanın olsun idrar koyulaşması fark? Eğer öyleyse, bağlar nedir?
 5. Ne diyet yapıştığı?
 6. ilaç mı? ona yardım mı?

Sonra muayene geliyor. Karın palpas- sarılık deri ve sklera, ağrı dikkat edin. fiziksel yöntemlerle sonra laboratuar testlerinin dönüş geliyor. hekimler ve pratisyen doktorlar standart araştırma protokolüne sınırlı böylece Testi "Gilbert sendromu" henüz icat edilmemiştir.

Bu zorunlu olarak (yüksek hemoglobin ile karakterize edilen, kan hücreleri olgunlaşmamış formlarının varlığı) bir tam kan sayımı içerir. Sonraki zaten kan durumunu değerlendirir dağıtıldığı arkasında kan biyokimyası, geliyor. Bilirubin da patognomonik belirti olmayan karaciğer, akut faz proteinleri ve enzimleri az miktarda artar.

karaciğer hastalığı hastaların durumlarda gerekirse krovosvertyvayuschee kapasiteyi ayarlamak için tüm pıhtılaşmasını yok. Neyse ki, Gilbert sendromu anomalileri minör ile.

Özel laboratuvar testleri

ideal bir tanı seçenek moleküler DNA ve bilirubin ve türevlerinin değişimi için sorumlu olan PCR, spesifik genlerin çalışma etmektir. Karaciğer hastalığının nedenleri olarak hepatit dışlamak için, vermek serolojik tepkiyi bu virüslere karşı antikorlar için.

genel çalışmalardan zorunlu fazla idrar tahlili geçirirler. rengini, berraklık, yoğunluk, hücre elemanları ve patolojik yabancı maddelerin mevcudiyetini değerlendirir.

Buna ek olarak, bilirubin daha kapsamlı bir kontrol için özel tanı testleri yapmak. Bunlar çeşitli vardır:

 1. açlık ile test edin. Insanlarda kalori kısıtlamasının iki gün sonra bu enzimin seviyesi arttığı bilinmektedir ve iki kez bir buçuk. Başlangıçta analizi almak yeterlidir, ardından 48 saat sonra.
 2. Nikotin testi. Hasta intravenöz nikotinik asit kırk miligram uygulanmıştır. Ayrıca bilirubin düzeylerinde artışa bekleniyor.
 3. Barbiturat testi: beş gün fenobarbitali kilogram başına üç miligram alıcı enzim seviyelerinde kalıcı bir düşüşe neden.
 4. Rifampitsinovaya numunesi. Basitçe bağlanmamış bilirubin düzeyini artırmak için antibiyotik dokuz miligram girin.

enstrümantal çalışmalar

İlk, tabii ki, ABD olduğunu. Bununla beraber, yapı ve kan akımını karaciğer ve safra sistemi değil, aynı zamanda onların patolojiyi engellemek için karın boşluğuna geri kalanı sadece görebilirsiniz.

Sonra bilgisayar tarama geliyor. Gilbert sendromu karaciğer yapısı değişmeden kalır çünkü Yine, diğer tüm muhtemel tanıları dışlamak amacıyla.

Bir sonraki adım - bir biyopsi. Bu tümörler ortadan kaldırır ve metastaz doku örneği ile daha fazla biyokimyasal ve genetik araştırmalar için olanak sağlar ve son teşhis koymak. Alternatif elastografinin olup. Bu yöntem, silinmiş bağ dokusu ve karaciğer fibrozu dejenerasyonu derecesini değerlendirmek için izin verir.

çocuklar

Çocuklarda Gilbert sendromu üç onüç yıl içinde kendini gösterir. kalite ve yaşam süresi o kadar çocuğun gelişiminde önemli değişiklikler katkıda bulunmaz, etkilenmez. gerebilir çocuklar, fiziksel aktivite tezahürü, erkeklerde kızlarda mensturasyon ve ergenlik başlangıcını, operasyon şeklinde tıbbi müdahale Provoke.

Buna ek olarak, kronik enfeksiyon hastalıkları, en fazla üç gün boyunca ateş, hepatit A, B, C, E, ve Ari vücut arıza itilir.

Hastalık ve askerlik

tanısı genç adam ya gencin - Gilbert sendromu. Sadece ailesi düşünmek ve kendisi - "Bu hastalığı olan ordu ise al". Sonuçta, bu hastalıkla dikkatli yok buna hiçbir şekilde vücudunuza ve askerlik ile uğraşmak gerekir.

Savunma Bakanlığı sırasına göre, Gilbert sendromu genç erkekler askerlik çağrısında ama onun şart ve koşulların yer hakkında bazı çekinceleri vardır edilir. Tamamen askere başarılı olmayacaktır kaçmasına. iyi hissetmek için, bu basit kuralları takip etmek gerekir:

 1. alkol içmeyin.
 2. ve Eh sağ yemek.
 3. Yoğun egzersiz kaçının.
 4. olumsuz karaciğeri etkileyen, uyuşturucu almayın.

örneğin merkezde çalışmaları için ideal askerler Yani. uyumsuzdur - Bir askeri kariyeri fikrini beslemek Ancak, o zaman olacak den Gilbert sendromu ve profesyonel ordu olarak, vermek. doğru profil komisyonunda yüksek öğrenim uygularken Zaten bilinen nedenlerden dolayı onları reddetmek zorunda kalacak.

sizin veya aile Gilbert sendromu teşhisi konmuş, yani "Orada ordu olur mu?" what - bu artık acil bir sorudur.

tedavi

hastalığı olan kişiler için spesifik kalıcı tedavi gerekli değildir. Hiçbir hastalığın kötüleşmesini olduğu Bununla birlikte, bazı şartlarını yerine getirmek için tavsiye edilir. Öncelikle doktor arz kurallarını açıklamak zorundadır. Hasta meyve içecekleri, zayıf çay, ekmek, peynir, hafif sebze çorba, diyet et, kümes hayvanları, tahıl ve tatlı meyveler yemeye izin verilir. Kesinlikle taze maya hamur işleri, pastırma, ıspanak ve kuzukulağı, yağlı et ve balık, sıcak baharatlar, dondurma, güçlü kahve, çay ve alkol yasaktır.

İkinci olarak, fiziksel olarak zorlu kendini yüklemek için değil, uyku ve dinlenme uymak zorundadır kişiden, bir doktora danışmadan ilaç almayın. yaşam tarzı temeli kırmızı kan hücrelerini yok nikotin ve alkol gibi zararlı alışkanlıkları, kaçınarak seçilir ve bu kanda serbest bilirubin miktarını etkiler gerektiğini gibi.

Her şeyin düzgün kullanılırsa, o Gilbert sendromu neredeyse fark edilemez hale getirir. Nasıl tehlikeli nüks veya diyet hatası? sarılık ve diğer hoş olmayan sonuçların az çıkışında. manifestirovanii belirtiler barbitüratlar, cholagogue ve gepatoprotektory reçete zaman. Bundan başka, safra taşı oluşumu profilaksisi gerçekleştirilir. Kullanım kenetleyiciler UV radyasyonu ve enzimler bilirubin seviyesini azaltmak için sindirim yardım etmek için.

komplikasyonlar

Kural olarak, bu kalıtsal bir hastalık değildir endişelenmeyin. Uzun ömürlü diskler ve onlar mutlu o doktorun emirlerini yerine ve edilmektedir. Ancak, herhangi bir kural istisnaları vardır. Yani, Gilbert sendromu nedir sürprizler verebilir? İnsan vücudunun telafi edici olasılıklar yavaş ama emin başarısızlık ne kadar tehlikeli?

kötü suçlular rejimi ve sonunda kronik hepatit gelişebilir ve bunu tedavi edecek diyet anda artık mümkün değildir. Karaciğer nakli gerçekleştirmek gereklidir. Başka tatsız aşırı - ayrıca vücuda güçlü bir darbe neden sonra uzun süre kendini gösterebilir ve gelmez kolelitiazis.

önleme

Hastalık genetik olduğu için, o zaman hiçbir özel önlem yoktur. tavsiye edilebilir tek şey, gebelik planlayan önce genetik danışmanlık yapmaktır. Bir aile öyküsü olan kişiler, biz, sağlıklı bir yaşam tarzı tavsiye hepatotoksik ilaçlar, alkol ve sigara ortadan kaldırabilir. Buna ek olarak, düzenli, en az altı ayda bir hastalığın başlamasını tetikleyebilir tanı dağılımlarının saptanması amacıyla sağlık muayenesi geçmek gerekir.

İşte o Gilbert sendromu var. O ne basit bir cevabı hala zor kelime. Vücutta Süreçler çok anlamak ve kabul etmek seferde onlara kafa karışıklığı yaratır.

Neyse ki, bu hastalığı olan insanların geleceği için korkmak için hiçbir sebep yok. Özellikle hipokondriyak kişi herhangi kırgınlık Gilbert sendromu atfedilen olabilir. Bu yaklaşım ne kadar tehlikeli? Aşırıteşhis tek seferde.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.