FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Genel coğrafi kavramlar: ülkeler, kıtalar, okyanuslar

Coğrafya - nesneler, süreçler ve sosyal fenomenlerin çeşitli toprak dağıtımında özel olarak ilgilenen Earth, karmaşık bir bilim. Devletler ve ülkeler, kıtalar ve okyanuslar - bunlar ana coğrafi kavramlar bazılarıdır. onlara bu makalede ele alınacak.

Devletler ve ülkeler, kıtalar ve okyanuslar

Bir kıta nedir? Okyanus nedir? ülke durumundan farklıdır? Birlikte bu ilginç sorulara cevap çalışalım.

Kıtalar, ülkeler, okyanuslar - tüm bunlar yetkili kişi anlamalıdır ki coğrafya için önemli kavramlardır.

Okyanus - Büyük ve kıtalar ve adaları çevreler ve ayrıca bir özelliklerin sayısına (sıcaklık, tuz bileşimin organik sualtı, vs.) ile karakterize edilen bir sürekli sulu havuzu.

Kıta - anlamlı okyanusların yüzeyi üzerinde uzanan büyük bir jeolojik yapı vardır. Onun kapasitesi (yükseklik) 50-70 kilometre ulaşabilir. Bu konsept ile eş anlamlı da kelime "kıta" dir.

Ülke - onun kesin sınırları vardır yeryüzünün, bir coğrafi alandır.

ülkeleri ve kıtaları: Bu iki kavram karıştırmayın. Ancak, gezegenimizde, aynı zamanda ülke ve kıta de çağrılabilir bir benzersiz bir örnek vardır. Avustralya'da bahsediyoruz.

Ülkeler, kıtalar birbirlerine ve toprak ve nüfus büyüklüğü çok farklıdır. Örneğin, alandan daha büyük dünyaca 5,5 milyon kez büyük ülkenin alan en küçük devlet gezegenin! Bu arada, devlet ve ülke haberi - bu tamamen farklı bir kavramdır. Aralarındaki fark nedir?

Devlet - egemenliği (yani bağımsız) sahip bir ülke, net sınırlar yanı sıra gerekli tüm yetkilere sahiptir.

Nasıl dünyanın kıtaları ve okyanuslar?

Bir teori ve bir okyanus (Tethys) (Pangea o isim giydiği) gezegenimizin tek kıta üzerinde zamanlar var olmasıdır. Daha sonra, tek kara kütlesi altı farklı kıtada ortaya sonuçla, kırmaya başladı. Bu Avrasya, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya, Antartika. Diğerleri (Avustralya gibi) su izolasyonu dolu iken bugünün kıtalar bazıları dar boyunlar ile bağlıdır.

tüm kıtalarda toplam sayısı açıkça burada tam sayısı üzerinde anlaşma olursa Dünya'nın okyanuslar can henüz coğrafyacılar. 2000 yılına kadar bütün okullar, öğretmenler söylendi yeryüzünde okyanuslar sadece dört (Arktik, Atlantik, Pasifik ve Hint). Ancak, milenyumun başında Uluslararası Hidrografi Birliği beşinci okyanus ayırdı - Güney. Tamamen Antarktika sularında çevrilidir. Genel olarak, Güney Okyanusu'nun seçimi oldukça çünkü gezegenin sıcaklığı ve tuz rejimi, okyanus akıntıları kendi sisteminin sularında bu bölümünde, haklı.

Kaç dünya ve eyalette ülkeler?

Dünyada bugün Ülkeler devletler çok daha fazlasıdır. Toplam - 251 ancak mutlak egemenliği sadece 194 tanesi övünebilir. Bütün bu devletler, uluslararası toplum tarafından tanınan ve tüm şube şekillendirdi.

Ve en küçük - Vatikan (sadece 3,2 km 2) - Dünyanın en büyük devlet Rusya (yaklaşık 17 milyon km 2 olan bölge) 'dir. Pek çok ülke Avrasya ve Afrika'da, ama Antarktika üzerinde bile kalıcı sakinleri değil.

Dünyada sözde sanal devlet vardır. Bunlar (örneğin Malu-Vento'nun Prensliği'nden gibi) ayrı minik adalar üzerinde olabilir, ya da kendi toprakları ve sadece internette mevcut değil.

Sonuç olarak ...

Şimdi senin ne bildiğin farklı ülkeler ve eyaletler kıtaları ve okyanuslar. Dünya gezegeninde, 6 kıtada 251 ülkeyi bulunduğu (kıta) vardır. Ama okyanusların toplam miktarına, bilim adamları hala uzlaşma mümkün değildir: Bazı beşi, diğerleri sadece dört olduğuna inanıyoruz inanıyoruz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.