FormasyonÖykü

Galiçya-Volyn prenslik: coğrafi konum. Galiçya-Volyn prenslik oluşumu

Gerçekten tarihin konusunda çok bilgili için, zihinsel dönemin menfaatlerini, zamanının ruhunu ve ana karakterleri temsil etmek gerekir. Bugün Galiçya ve Volyn pitoresk topraklarda ortaçağ Rusya'da küçük bir gezi alacağım.

, 12-13 yüzyıllarda Rusya Nedir?

İlk olarak - kendi yasalarıyla yaşayan ve kendi cetvel (prens), her biri küçük devletler, ayrıldı. Bu olgu olarak adlandırılır feodal parçalanma Rus. topraklarının coğrafi konumuna bağlıdır Rus dili, belli bir lehçesi konuşurken insanların her prenslik.

Bir başka ilginç cihaz feodal toplum Rusya. asiller (etkili boyarlar) oluşan iktidar elit, ve bağlı köylülerin sınıf - Tarihçiler iki sınıfı belirler. Son nedense hep daha çok ortaya çıktı.

Büyük şehirlerde, başka bir sınıfa ev sahipliği - ustalar. Bu insanlar otantik şeyler oluşturmak için olağanüstü bir yeteneği var. Onların sayesinde ortaya çıktı Gzhel boyama Rusya'da değil, aynı zamanda yurtdışında sadece bilinen ve ahşap oyma. Birkaç deyişle, münhasıran Galiçya-Volyn prenslik tarihinin olmaya devam edecektir, ortaçağ Rusya'da anlattı.

Dünya prenslik ait

genç devlet, gelişimi başladı Büyük Prens Roman Mstislavovich çeşitli toprakların oluşuyordu. Bu topraklar nelerdi? yapı Galiçyaca, Volyn, Lutsk, POLISSYA, Zvenigorod ve Terebovlya arazi Kholmsk oluşturulmuştur. Ayrıca, modern Moldova, Transcarpathia, etek ve Podlachie topraklarının bir parçası.

Çeşitli bulmacalar gibi, bu kara özlü Galiçya-Volyn beylik (coğrafi konumu ve genç devletin komşu ülkeler sonraki bölümde açıklanacaktır) kurdu.

Düklük Yer

Rusya'nın güney batısında ise Galiçya-Volyn beylik yatıyor. Yeni dernek coğrafi konumu açıkça karlı oldu. Üç yönlerini birleştiren:

  • Avrupa'da merkezinde;
  • rahat iklim;
  • verimli topraklar, her zaman iyi hasadın getirmek.

elverişli konumu anlamına geliyordu ve çeşitli komşular, ama bu hepsi değil genç devlete dost.

Doğuda, genç tandem Kiev ve Turov-Pinsk prenslik ile uzun bir sınırı vardır. kardeş halkları arasındaki ilişkiler dostça. Ama batıda ve kuzeyde ülkeler özellikle genç devlet ihsan değildir. Polonya ve Litvanya eninde sonunda 14. yüzyılda elde Galiçya ve Volyn, kontrol etmek istemişlerdir.

Altınordu ile yan devlet tarafının Güneyde. Güney komşusu ile ilişkiler hep zor olmuştur. Bu önemli kültürel farklılıklar ve ihtilaflı bölgelerin varlığı nedeniyle.

Kısa Tarihsel Arka Planı

Prensliği iki durumda izdiham, 1199 yılında ortaya çıkmıştır. Sonraki iki kültürel benzer alanlar (Galiçya ve Volyn) ve düşmanca komşu ülkeleri (Polonya Krallığı ve Zolotaya Orda) bulma - ilk mantıklı oldu. İkinci - güçlü bir siyasi figür ortaya çıkması - Prens Roman Mstislavovich. Akıllıca bir cetvel ona ortak düşmanı direnmek için daha kolay, devlet daha ve kültürel olarak yakın milletler aynı durumda geçinmeye farkında idi. Onun fikri karşılığını ve geç 12. yüzyılda, yeni bir eğitimde.

Kim genç devleti gevşetti? Altınordu yerlileri Galiçya-Volyn prenslik sallamak başardık. Devletin Gelişimi 14. yüzyılda çıkan erdi.

bilge hükümdarlar

Devletin varlığının 200 yılı aşkın iktidarda farklı insanlar ziyaret etti. Wise cetveller - Galiçya ve Volyn için gerçek bir nimet. Peki, kim bu cefakar alana sakin ve huzur getirmeyi başardı? Bu insanlar kimlerdi?

  • Yaroslav Vladimiroviç Osmomysl - Roma selefi Mstislavovich, ilk söz konusu bölgede geldi. Ben başarıyla Tuna'nın ağzında kendini kurmayı başardı.
  • Roman Mstislavovich - birleştirici Galiçya ve Volyn.
  • Daniel Romanovich Galitsky - yerli oğul Roman Mstislavovich. Yine Galiçya-Volyn prenslik topraklarını bir araya getirdi.

Beyliğin sonraki hükümdarlar az iradeli idi. 1392 yılında, o Galiçya-Volyn prenslik varlığı sona erdi. prensler dış düşmanları karşı koyamadık. Sonuç olarak, bu, Volyn Litvanya oldu Galiçya Polonya ve Kızıl Rus gitti - Macaristan.

Belirli kişiler Galiçya-Volyn beylik oluşturduk. kimin başarıları bu bölümde açıklanan prensleri, güney-batı Rusya refah ve genç devletin zaferler katkıda bulunmuştur.

komşular ve dış politika ile ilişkiler

Galiçya-Volyn prenslik çevrili Güçlü ülkeler. genç devletin coğrafi konumu komşuları ile çatışmaları ima etti. Dış politika doğası, ağır bir tarihi döneme özgü bağımlı ve cetvel: parlak fethi vardı, ayrıca Roma ile zorla işbirliği dönemiydi. Son Polonyalılara karşı korumak için uygulanmaktadır.

Roman conquest Mstislavovich ve Danilo Galitsky Doğu Avrupa'da güçlü biriyle genç devlet. Prens, Litvanya doğru birleştirici akıllıca bir dış politika geçirdi Polonya ve Macaristan Krallığı. O 1202-1203 gg Kiev Rus etkisini yaymak başardı. Sonuç olarak, Kiev insanlar yeni hükümdarı kabul etmekten başka hiçbir şey kalmaz.

Hiçbir az ilginç ve politik zaferi Danily Galitskogo. o Volyn ve Galiçya kaos topraklarında bir çocuk, olduğum zaman. Ama bir yetişkin, babasının ayak izlerini aşağıdakilere genç mirasçısı olarak. Ne zaman Danilo Romanovich Galiçya-Volyn beyliğini yeniden göründü. Prens ölçüde onun devletinin toprakları genişletti: doğu komşusu ve (dahil - Lublin) Polonya kısmını ilhak etti.

benzersiz Kültürü

Geçmiş tarafsız olarak her nüfuzlu devlet kendi özgün kültürünü yarattığını göstermektedir. Onun için ve insanlar onu tanır.

Çok çeşitli Galiçya-Volyn prensliğin kültürel özellikleri. Biz ortaçağ kasabalarından mimarisi bakacağız.

Taş kilise ve kaleleri Galiçya-Volyn karakterize prenslik (Novgorod yeryüzü aynı binalarda zengindi). 12-13 inci yüzyıllarda Galiçya ve Volyn topraklarında mimarinin eşsiz bir okul. O hem Batı Avrupa sanatçıların gelenek ve Kiev okul sanatını emilir. Yerel ustalar gibi mimari şaheserler yaratmıştır Vladimir-Volyn içinde Varsayım Katedrali ve Galich Aziz Panteleimon tapınağı.

Galiçya-Volyn prenslik (o biliyoruz zaten biz coğrafi konum) - Her zaman Rusya'nın güneyindeki ilginç devletin tarihe geçmiştir. Geçmiş ve güzel doğanın bir tür daima dünyayı keşfetmeye ona fanlar çekti.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.