Satış

FMCG - nedir? FMCG piyasası ve pazarlama sırları

Süpermarketteki uzun kuyrukta durarak, elinizi çocuğun çikolata çubuğunun veya çikolata arkasındaki tepsiye çekip, yiyecek sepetinize güvenle nasıl çektiğinizi fark ettiniz mi? Şu an farkında olmadan, bir pazarlama hareketine gidiyorsunuz ve böylece FMCG alanındaki fonların cirosunu hızlandırıyorsunuz. "Bu da ne?" - sen sor. Hepimizin düzenli olarak ve sürekli rastladığımız mallar. Bu soru, bu ürünle ilgili soruyu yanıtlamanıza yardımcı olacaktır.

FMCG ürünlerini nasıl tanıyorsunuz?

İngilizce'den kısaltma, "hızlı hareket eden tüketici ürünleri" (hızlı hareketli tüketim malları) olarak tercüme edilmiştir. Basitçe ifade etmek gerekirse, hızlı tüketim yüzünden sürekli ve çok sık satın aldığımız bir şey. Bunlar üç ana özellik ile karakterizedir:

  • Düşük maliyet;
  • Hızlı uygulama;
  • Kısa bir süre kullanın.

Bu parametrelere giren tüm ürünler FMCG'dir. Bunlar ne tür ürünler? Her şeyden önce, sınırlı raf ömrü olan ürünler (süt, fırın ürünleri) ve çabuk tüketilenler (sigara, içecek, çikolata, alkol). Buna ek olarak, bu grup tüm ev kimyasallarını (tozlar, diş macunu, sabun) ve kozmetik ürünlerini, kağıt ve plastik kapları, her türlü pil, ampulü ve benzeri maddeleri içerir.

FMCG pazarının özellikleri

Dayanıklı malların aksine FMCG çok daha ucuzdur ve bu nedenle kazanmak için bu alandaki şirketlerin yüksek cirolarını sürekli korumaları gerekir. Günlük talebin mallarını yeterince düşük bir maliyetle elde etme sıklığı, iyi bir kâr elde etmenin temelidir.

Aynı zamanda FMCG'de, başka hiçbir alanda olduğu gibi, güneşte bir yer için en yüksek ve en sert rekabet var. Bu yüzden doğru pazarlama stratejisini, fiyat politikasını seçerken hata yapamazsınız, pazardaki yeni ürünleri ararken parmağınızı nabzıyla tutmanız gerekiyor.

Süpermarket FMCG için en iyi yerdir

Bu tür malların uygulanmasında en popüler olanı FMCG'nin en popüler alışveriş ağı veya sadece süpermarketler kazandı. Aşağıdaki bileşenlerden dolayı günlük talebin ürünlerini etkin bir şekilde gerçekleştirebilen bu self servis mağazalardır:

  • Geniş ürün yelpazesi;
  • Nispeten düşük ürün maliyeti;
  • Tüm ana kategori malları her zaman mevcuttur (sürekli yenileme).

Buna ek olarak, süpermarket boyunca malların yerleştirilmesinin yetkili planlaması (dikkatli bir pazarlama stratejisi) , tüketicilerin yüksek faaliyetlerini tetikler. Dürtüsel satın alma ilkesinin en kolay şekilde gerçekleştiği ticaret ağı içindedir. Çikolata, şeker ve sakız içeren vitrinlerin her zaman nakit masasında bulunduğunu ve ekmek ile rafların genellikle mağazanın arkasında durduğunu merak ettiniz mi? (Onlara ulaşmak için istemeden diğer ürünlerin önüne geçmek zorunda kalabilirsiniz)? Tüm bunlar bir kaza değil FMCG'de çok popüler olan bir pazarlama hareketi. Bu ne veriyor? Ürünler için düşük fiyatlı koşullarda ve satışları artırma fırsatı.

FMCG alanında pazarlama politikasının özellikleri

Bu alandaki pazarlama özelliklerine göre taşımak mümkündür:

  • Ciroda sürekli bir artış (her bir emtia ucuz olduğunda, yüksek kazançlar yalnızca önemli miktarda satış getirebilir);
  • Çalışmanın en önemli kısmı tüketicinin aklında çalışmaktır (burada alıcılar, malları satın almak, buna ihtiyaç yaratmak için istikrarlı ve sıklıkla bilinçsiz bir arzusa neden olmak için önemlidir);
  • İki şey önemlidir - mal düzeninin yeri (süpermarkette raflar) ve tüketicilerin sadakati (dikkatini çekmek, güven kazanmak gerekir).

Bu nedenle, çok çeşitli tüketim malları koşullarında ve bu alanda yüksek rekabet koşullarında hayatta kalmak için, gerçekleştirmek ve yeni pazarlama sırları için yeni ürünler aramak, kabul edilebilir fiyat seviyesini korumak ve ticaret cirosunu artırmak için sürekli ve çok çalışmak gerekiyor.

FMCG pazarının gerçekleri

Amerika ve Batı Avrupa'da, Bağımsız Devletler Topluluğunun (FMCG) piyasası uzun süredir var olan ve kalkınma ve organizasyon açısından Rusya'nın oldukça önünde. Rusya'daki FMCG kategorisi, Sovyet sonrası dönemde az ya da çok oluşmuştur. Aynı zamanda MARS, Rusya fast-food ürün pazarını fethetmeye başlayan ilk firmalardan biri oldu. Bununla birlikte, halen bu alandaki lider konumlardan birini işgal etmektedir. Herkes Snickers'ı veya Bounty barlarını , Güveç çikolatayı ve Skeetles tatlılarını bilir. Evcillarımız bile "Whiskas" veya "Pedigri" yemi dokuma ürünleri tüketiyorlar. Farklı grup ve markaların mallarını satın alarak, gerçekte birçoğunun sadece bir bütünün sadece farklı tarafları olduğunu düşünmüyoruz. Farklı markalar altında satılan bir dizi başka ürün, çoğunun büyük bir markaya ("Nestle", "Wimm-Bill-Dann", "Coca-cola") ait olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum, bu pazarda en büyük şirketlerin birçoğu işgal ettiği zaman neredeyse bir tekel olduğunu göstermektedir. Bu koşullardaki küçük firmalar zor zamanlar geçiriyor ancak bazıları, modern FMCG pazarında niş yerlerini başarıyla buluyorlar. Tüketicilerin kalbini kazanmaya (veya kazanmaya) yardımcı olan başarılı bir pazarlama politikası olmasa da, bu nedir?

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.