Haber ve ToplumFelsefe

Filozof - Bir meslek veya zihin durumudur nedir?

felsefesi her insanın hayatında mevcuttur. düşünmek mümkün olan herkes - hatta profesyonel olmayan, ama eğer bir filozof. Sadece hayatınızda neden orada zaten birçok kez düşüncelerim bu özü ya o terimi, proses adımları derinliklerine nasıl gittiğini düşündüm kaç kez düşünüyorum. Tabii ki, sayısız. Yani felsefe nedir? düşünce bütün okula kurdu en ünlü filozoflar, kimlerdir?

felsefesi nedir?

Felsefe - Tanımını farklı şekillerde verilebilir bir terimdir. Ama biz bunu düşünmemiştim nasıl olursa olsun, yine de o bilgelik öğrenir sırasında insan aktivitesinin bazı bilgilere veya alanları olduğu sonuca. Ve bu durumda, bir filozof - Bu bilim ve kavramların karmaşık yapısına bir rehber.

bilimin dili konuşan dönem "felsefesi" tanımı bilgisi olarak mümkündür nesnel gerçekliğin bizi çevreleyen ve bize bağlı değil. Sadece kelime "felsefesi" etimolojisi bakmak - ve ne anlama geldiğini ortaya çıkıyor. Bu terim Yunan geliyor ve diğer iki oluşur: «philia» (c φιλία ile - «aşk ve arzu".) Ve «sophia» (c σοφία ile - «bilgelik».). O felsefeyi sonucuna varılabilir - bu aşk veya bilgelik peşinde bu.

Aynı felsefesi ile ilgilenen konu için de geçerlidir - Felsefe. ve tartışılacaktır biri sağlar.

Bir filozof kimdir?

Bu terim zaten açıktı olarak Antik Yunan'dan, bize gelip 5-6 yüzyılda ortaya çıkmıştır. kullanımı değişikliklerin uzun yüzyıllar boyunca o yoktu ve kelime orijinal biçiminde özgün anlamını korumuştur.

"Felsefesi" kavramına dayanarak, filozof - gerçeği araştırma yapan ve dünyayı ve onun aygıtları anlamaktır bir kişidir.

Bir insan düşünür, asıl faaliyet felsefesinin temel kavramlarının çalışması, tasarım ve sunum: açıklayıcı sözlüğe size terimin aşağıdaki yorumunu bulabilirsiniz.

Düşünce yolunda belirli bir felsefi okul için geçerli olan bir birey olduğunu fikirlerini paylaştı ve onlara göre yaşayan - filozof: terimin başka yorumlanması aşağıdaki çağrılabilir.

Felsefenin kökeni ve ilk filozof

Inanılmaktadır birinci şahıs dönem "filozof" kullanmaya başladı, M.Ö. 6. yüzyılda eski Yunan filozof Pisagor oldu. o iki kategoriye bilgisi olan insanları bölmek için gerekliydi olmasıdır: bilgeler, "akıllıca değil". Zaten onu tanıyordu biridir - ilk tek bilgelik bilmek aramak ve ikinci çünkü ilk filozof sonra, filozof bir adaçayı denilen olamaz görünümü savundu.

Pisagor eserler günümüze ulaşamamıştır, böylece kağıt üzerinde ilk kez, dönem "filozof" Herakleitos ve Platon yazılarında bulunur.

Antik Yunan'dan Batı ve Doğu'ya yayıldı kavramı, başlangıçta ayrı bilim olmasaydı nerede. felsefesi burada din, kültür ve politika içinde çözüldü.

En ünlü filozoflar

Filosofovedy birçok aynı kişi mutlu olmak için nasıl bilmek istiyordu insanlar, bu felsefe olması inanıyorlar. Tüm dünyada, hatta felsefe diğerinden akışın bağımsız olarak geliştirilmiş, çünkü bu liste çok uzun olabilir. Buna rağmen, Doğu ve Batı felsefesine benzer pek çok ortak özellikleri vardır.

İlk filozoflar arasında böyle geçmiş yüzyıllarda, Pisagor, Buda, Plato, Socrates ve Seneca, Aristo, Confucius ve Lao Tzu, gibi insanlardan hala iyi bilinen Mark Avrely, Plotinus'dan, Dzhordano Bruno, Omar Khayyam ve diğerleri.

o yaşamış ve Rusya'da hayatın özünü öğrenilen filozoflar olduğunu - 17-18 yüzyılda, en önde gelen Petro Mohyla, Feofan Prokopoviç Grigoriy Skovoroda idi. Düşünürler daha yeni yıl - Helena Petrovna Blavatsky ve Nikolay Konstantinovich Rerih.

Gördüğünüz gibi, düşünürler değil, aynı zamanda matematikçi, doktorlar, imparatorlar ve çok yönlü uzmanlar sadece ilk filozoflar idi. çağdaş filozofların Listesi de oldukça kapsamlıdır. Onlar eski zamanlarda olduğundan daha çok daha fazla bugün vardır ve bunlar daha az iyi bilinmektedir, ancak orada da aktif olarak geliştirmek ve düşüncelerini yaymak.

Bugün böyle insanlar Jorge Angel Livraga, Daniel Dennett, Peter Singer vardır Zhak Derrida (resimde), Alasder Makintayr, Zhan Bodriyyar, Alen Badyu, Slavoj Zizek, Pierre Klossowski Karl Popper, Hans-Georg Gadamer, Claude Levi-Strauss, Susan Blackmore ve diğerleri.

yaşam ve meslek yolu olarak Felsefesi

Daha önce, dönem "filozof" belli bir okul ve onun öğretilerine bir kişi anlamına gelir ama şimdi filozof - aynı zamanda pek çok üniversitede elde edilebilir bir meslektir. Bu özel açılış fakülte ve bölümler için. Bugün bir diploma filozof alabilirsiniz.

Böyle eğitimin faydaları bir kişinin, düzgün ve derin meditasyon durumlardan yaratıcı yollar bulmak, çatışmaları ve daha çözmek öğrenir sadece bu değil. Ayrıca, böyle bir kişinin o (az ya da çok) idi dünyanın bir temel bilgi ve anlayış olarak hayatın pek çok diğer alanlarda kendini gerçekleştirebilir.

Birçok yabancı firma şimdi yukarıdaki nedenlerle, insanlarla çalışmak, özellikle de çalışmak için bu alanda filozoflar ve genç profesyoneller almaya mutlu dikkati çekiyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.