FormasyonÖykü

Ermak ailesi nerede yaşıyordu? Ermak nereye boğuldu?

Sibirya'nın Yermak tarafından fethi, yalnızca Ernan Cortes tarafından Amerika'nın fethi ile karşılaştırılabilen bir eylemdir. Bununla birlikte, meşhur İspanyol fatih hakkında bir çok biyografik bilgi bulabilirseniz, Rus atamanının hayatının gerçekleri yalnızca birkaç gerçek ve hatta çelişkili olanları bilebilir.

Yermak nerede doğdu?

Bilindiği gibi Sibirya'nın fethi 16. yüzyılda gerçekleşti. Ne yazık ki, o günlerde köylü bir ailede çocuğun ortaya çıkması gibi bir olay genellikle belgesel bir yansıma bulamadı. Dolayısıyla bugün Ermeni ailesi doğum anında nerede yaşıyordu? Sorusuna kesin bir cevap vermek imkansızdır. Bu konuyla ilgili bazı bilgiler, Cherepanovsky Chronicle'da yer alıyor. Bu demeçte, gelecekteki atamann büyükbabasının Murom'un tutsak olduğu "insanları yağmalamasına" nasıl yardım ettiğini ve ailesinin Stroganoff'taki mülklerine yerleşip yerleşmediğini anlatıyor. Bununla birlikte, pek çok araştırmacı, özellikle yazarlarında Tobolsk, Ilya Cherepanov'dan okur yazar olan bu makaleye güvenmek eğiliminde değildir. Ermak ailesinin doğumundan çok önce yaşadığı bir diğer belge olan "Sibirya Arazisinin Efsanesi", Suzdal'ı işaret ediyor. Dergide ayrıca, dedesinden birinin Timofei olarak adlandırdığı oğluyla birlikte, Vazily de dahil olmak üzere beş torununun olduğu Yuryevets-Povolsky'ye taşındığı anlatılıyor. Efsane'de belirtildiği gibi, daha sonra Sibirya'nın fatihi olmak zorunda olan bu çocuktu.

Ataman kökenli Pomeranian versiyonu

Bazı araştırmacılar, ailenin nerede yaşadığı sorusuna Ermak'ın yanıtlanması gerektiğine inanıyor: "Borok Arhangelsk köyünde." Aynı şekle göre atamanın asıl adı Ermolai ya da Ermil'di ve Volga'ya gitti ve Rus Kuzeyini kavrayan kıtlıktan kaçmaya çalıştı. Orada, genç adam Yaşlı Kazak'a "hizmetkâr" yazmış ve 1563'den itibaren yürüyüşe geçmeye başlamıştır.

Sibirya zamlarından önce Ermak'ın yaşamı

Ataman'ın, Stroganov'ların topraklarında görünmeden önceki biyografisi hakkında tek güvenilir bilgi, Kazak sempatizanlarının anılarıdır. Özellikle, iki gazi gençlerini Sibirya fatihinin önderliğinde Volga köylerinde hizmet ettiklerini iddia etti. Böylece, Ermak'ın 1565'te nerede yaşadığı sorusu, kendisinin Volga bölgesinde olduğunu ve zaten ataman olduğunu söyleyebilirim. Ve o zaman o 20 yaşında daha az olduğu anlamına gelir. Ermak'ın askeri istismarlarıyla ilgili daha fazla bilgi korunmuştur. Böylece, Mogilev şehrinin Litvanya komutanı olan King Stephen Batory'a yazdığı mektuba göre, Livonian War'a Kazan bir yüzyıl olarak katıldığını ve Mogilev kalesi kuşatmasında kendisini seçtiğini görebilirsiniz. Daha sonra, ekibi Khvorostinin İsveçlilerin gelişimini durdurmasına yardım etti. Ermak'ın karısı ve çocuğunun varlığı konusunda hiçbir kaynakta onlardan bahsedilmemektedir.

Ermak ve Stroganoff

1582'de ünlü Stroganov tüccarları 540 Kazaktan oluşan Kazak takımının hizmetine davet edildi. Onların lideri, o zamanlar bile korkusuz bir savaşçı ve mükemmel bir komutan olarak ünlenen Ataman Ermak'dı. Stroganoff'ların amacı, topraklarını Sibirya Han Kuchum'un müfrezeleri tarafından sık sık yapılan saldırılara karşı korumak oldu. Ordu, 1582 yazında Chysovo kasabalarına geldi ve Eylül'e kadar orada kaldı ve bundan sonra Ural Dağları olarak adlandırdıkları günlerde olduğu gibi Taş Kemeri için savaşmaya başladı . Stroganov'un "askeri erkekler için ahırlarını açtığını" gösteren kayıtlar var ve onları kampanya için gereken her şeyi sağladı.

Sibirya'nın Fethi

Ulaşım aracı olarak Ermak ordusu pulluk kullandı. Toplamda, Kazakların 80 gemi vardı ve bunlardan 840 farklı milletten biri bir kampanya yürüttü. Suyun Tagil Geçidine kadar yükselmesi üzerine Ermak'ın ekibi, şeritleri Ghevlya Nehri'ne ve daha sonra Sibirya mumu Kuchum'la olan savaşın kıyısında sürdüğü Tobol'a sürüklemek zorunda kalmıştı. Savaş kazandıktan sonra, Kazaklar Kaşlik kasabasını ele geçirdi. O zaman, yerel halk temsilcileri, ataman "nazik bir şekilde selamladı" ve Ermâk'a övgüler yağdırarak Rus Çarına bağlılık sözü verdi . 1582'de Sibirya'nın fethi hakkında müjde ile birlikte silahlı yoldaşlarından biri olan Korkunç İvan'a gönderildi . Kral, aldığı haberlerden memnuniyet duydu ve Ermak'ın zengin hediye ve 300 kişilik askeri yardım gönderdi. Müfreze, 1583 sonbaharında Sibirya'ya geldi. Ancak, bu saatlerde, servet atamandan uzaklaştı, komutanlarının birçoğu Tatarlarla kavga ederek öldürüldü.

Ermak nereye boğuldu: Kazaklar ne derdi

Ölüm anında ünlü ataman zaten oldukça iyi tanınmış bir kişiydi, bu nedenle Tobolsk başpiskoposu Kipriyan'ın emirleriyle Kazak ordusu ile Kazak son savaşından birkaç yıl sonra bir soruşturma yürütüldü ve hayatta kalan Ermak'ın ortakları sorgulandı. Buna ek olarak, han ordusunun bir parçası olarak savaşan Tatarlar da ifade vermişlerdir.

Görgü tanıkları tarafından sunulan tüm gerçekleri bir araya getirirsek aşağıdaki resim ortaya çıkar: son savaş, Kazazedelerin gecelediği Vagai yayında gerçekleşti. Her bir askerin kendi özel yerine ve dümencisine sahip olduğu, Irtiş'in kıyısına, "pulluklarından uzak olmayan" çadırlara "kanopiler" koydular. O gece bir fırtına patlak verdi ve bu nedenle Kuchum'un ayrılması olaysız bir şekilde onları yakalamayı başardı. Buna rağmen, Kazakların çoğu gemilerine binmeyi ve yelken açmayı başardı. Ayrıca yazılı kaynaklarda çelişkiler başlar. Özellikle, Ermak ordusunun gazileri tarafından yazılan daha önceki bir belgede, kendilerini suçladığı söyleniyor çünkü ataman ve bir avuç yoldaş atmışlar ve savaş alanını jetler üzerine terk ettiler. Dekanların daha sonra bestelediği sinodial kayıtta oldukça farklı bilgiler bulunmaktadır ve orada Kazakların hepsinin Ermak ile birlikte öldüğünü okuyabilirsiniz ve sadece bir tanesi de kurtuluş yenilgisinden kurtuldu ve anlattı.

Yermak'ın Tatarların sözlerinden ölümü

En enteresan şey, Vagai yaylarının yakınında bulunan Irtysh dalgalarındaki atamanın ölümü hakkında bilgi sadece Tatarların sözlerinden yapılan kayıtlarda bulunur. Özellikle, Khan Kuchum'un eski savaşçıları, Ermak'ın hala saldırganları yenmesi ve Yüzen Kazak gemilerine gitmeye çalışmak suretiyle dibe indiğini iddia etti. Aynı zamanda, o anda zırhın atamanda olup olmadığını gösteren hiçbir kayıt yok.

Sibirya fatihinin efsaneleri

Yaşamın ve büyük atamanın geçtiğimiz yüzyıllar boyunca ölümü birçok efsaneye kavuşmuştur. Örneğin, efsanelerden birinde, evli olmayan Ermak'ın karısı bahsedilir. Kazak efsanesinde belirtildiği gibi, bir gün Ermak'ın dostluğunu askıya almak isteyen Sargach'ın tatar murası, güzel kızını kampına getirdi ve onu karısı olarak kabul etmeyi teklif etti. Bununla birlikte, ataman bu öneriyi reddetti ve kızı evine yolladı. Buna ek olarak, herkes Ermak Ivan'ın Korkunç olduğu iddia edilen zincir postanın hikayesini biliyor ve kahramanın ölümüne neden oldu. Bazı tarihçiler savunduklarına göre, ataman, ağır zırh nedeniyle Irtiş'in dibinde olsa bile, Çar'dan bir hediye olamazdı.

Tarih asla sonuna kadar yazılmayacak bir kitaptır. Ayrıca titiz araştırmacılar tarafından doldurulabilecek pek çok beyaz sayfa var. Belki bir gün Ermak ailesinin nerede yaşadığını bulacaklar ya da Rusya'nın ulusal kahramanının vatan ülkesi olan geniş Sibirya bölgesini fetheden kişilikleri hakkında bize bazı ilginç gerçekleri anlatabilecekler.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.