Kendini yetiştirmePsikoloji

E. Berne'in psikoterapide etkin bir yöntem olarak işlem analizi

Eric Berne'in adı, psikoterapide popüler bir yöntem oluşturulmasıyla bağlantılı olarak - işlem analizi - biliniyordu. Bu, psikoterapistlerin bireysel ve grup çalışması, aile danışmanlığı ve işyerinde kullandığı evrensel bir yöntemdir. Ve metodun gerçekten etkili olması sebebiyle. E. Berne'in işlem analizi, müşterinin durumdaki yanılgıları görsel olarak yan taraftaki ve hatta kendisinden görmesini ve onunla iletişim hatalarını not etmesini sağlar. Çalışma boyunca, terapist aktif kalır, süreci yönetir ve bir gözlemci pozisyonunu almaz.

İlk kuramsal alan

E. Berne'in işlem analizi teorisi belirli teorik duruşları içermektedir. Birincisi, farklı ego devletlerinin varlığı varsayılmaktadır. Buna göre, iletişim süreci bu ego devletleri arasında gerçekleşir. Başka bir deyişle, insanlar, birbirlerine belirli bireyler olarak değil, ego devletlerinden ego durumlarına sinyal gönderirler. E. Berne'in işlem analizi, egonun üç halini temel alır: Yetişkin, Ebeveyn, Çocuk. Herhangi bir zamanda bir kişi bunlardan birinde olabilir.

Egon durumlarının karakterizasyonu

Bir kişi "ebeveyn" durumundayken, sürekli denetimi, muhatapın sözlerini dinlememe konusundaki isteksizliği gibi iletişim özellikleri vardır. Ebeveyn, zihinlerinde başka çocukları görür, kendilerine karar verme hakkını vermez. "Ana", bakmakta ve kontrol ediyor olabilir.

"Çocuğun" ("çocuğun") durumu, kaprisler, kendileri için sorumluluk almayı istememektedir, yargısallıkta yetersizdir. "Çocuk" özgür olabilir ve uyarlanabilir. Özgür çocuk, eğlenceli, rahat ve sakat bırakılmış yargıdır. Uyarlanmış çocuk kabul ediyor, isyankar ve yabancılaşmış durumda.

E. Berne'in işlem analizi özellikle "yetişkin" in durumunu vurguluyor. Bir kişi, durumunu doğru bir şekilde tepki gösterdiğinde, durumu doğru bir şekilde değerlendirirken, akılcı bir şekilde savunduğunda, başkasının görüşünden bağımsız olduğu için en yapıcı devlettir. Çatışma durumlarında, insanların "yetişkin" halde olma olasılığı en düşük olduğunu varsaymak oldukça mantıklıdır.

Egon durumlarının etkileşiminin analizi

E. Bern'in iletişiminin işlem analizi, açıklanan ego devletlerinin etkileşimlerinin göz önüne alınmasına dayanır. Çoğu zaman çelişkiler "Ana" ve "Çocuk" iletişiminde ortaya çıkar. Bu durumda, bir uzlaşma bulmak nadiren mümkündür. İki "çocuk" birbirini anlayabilir. En etkili iletişim iki "yetişkin" arasında olacaktır. E. Berne'in işlem analizi, iletişim halinde bir kişinin bir ego-devletinin belirli bir başka devlete hitap edebildiğini not eder. Örneğin, bir muhatapın "ebeveyni" başkasının "çocuğuna", ancak diğer cevaplar ise "ebeveyn" veya "yetişkin" pozisyonuna işaret eder. Ve yanlış anlama var.

Böylece, E. Bern'in işlem analizi, insanların anlaşmazlıkların sebebini açıkça görmelerini sağlar ve ayrıca, en etkili davranış stratejisini ("yetişkin"), müşterinin kişiliğinin bilinçli yönlerini etkilemeden pratik olarak öğretir. Bununla birlikte, iletişim analizinde ilerlemiş olan kişiler, olduğu gibi, ego devletleriyle oynamakta, başkalarıyla etkileşim içinde arzulanan sonucu elde etmek amacıyla bu veya pozisyonu bilinçli olarak işgal etmektedirler.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.