Haber ve ToplumDoğa

Dactylorhiza maculata: açıklama, fotoğraf

Bu yazıda Dactylorhiza maculata olarak bu ilginç bitkinin bahsedeceğiz. Elbette defalarca ormanda böyle bir çiçek karşılaştım. Bu burada sindirilemeyen adı bizim ormanlarda en popüler orkide biridir.

lokus Dactylorhiza maculata

Dactylorhiza maculata, guguklu ya gözyaşları - orkide ailesine ait harika bir bitki. Şu anda, Avrupa orman alanlarının, Asya bölgelerinde yaygındır. Olarak Rusya, bu çiçek büyür içinde kuzey-batı ve kuzey ve merkez dışı siyah alanlar doğu Sibirya. Favori yaşam yaprak döken ve iyi nemlendirme ile iğne yapraklı ormanlar.

Bu cins yaklaşık otuz tür içerir. Bizim enlemlerde olarak, bunlardan sadece yirmi vardır. Daha önce Dactylorhiza maculata haksız orkide tedavi. Bu Botaniği'nin yetmişli tamamen ayrı bir cins bir bitki saptayabildiler sadece oldu.

Dactylorhiza maculata: description

bitkinin yer üstü kısmı paralel yaprakları ve koyu mor noktalar ile geleneksel mızrak şeklinde yaprak ile temsil edilir. Kök mor çiçekler bir sürü fırça şeklinde bir salkım olduğunu 1520 için santimetre yüksekliğe sahiptir. Harici olarak, bitki çiçekli bir başak benzer.

Bir aydınlık ve genç - kök sistemi kırışık ve yaşlı, ve ikinci bunlardan biri iki nodüller oluşur. Her yıl, bitki yeni yumru büyür ve eski kademeli besinleri sizin başak veren dışarı ölüyor. Ağustos ve eylül ayları arasında olgunlaşır yayılır Dactylorhiza maculata tohumlar. Ancak başarılı ıslahı için toprakta belirli mantar gerektirir. Sonra tohumları filizlenmeye, ancak diğer renkler gibi, hemen gerçekleşir. İki ya da üç yıl yeraltında oturan Küçük rostochku ve sadece dördüncü filiz dışarı.

çiçekli bitkiler

Dactylorhiza Maculata Çiçeklenme çimlenme sonrası altıncı sekizinci yıl daha eski değil olduğunu. Çiçeklenme yıllardır gerçekleşir, ama bazen gözlenebilir ve bir veya iki yıl için bir mola. Bitki böcekleri, yabanarılarını, arılar, sinekler polen yayan. Çiçeklerin çoğu meyve oluştururlar.

Genellikle, bitki nemli orman toprakları sever. Çiçeklenme Haziran-Temmuz görülebilir. kağıtlarda Karanlık noktalar iyi erken sezon görülür. Tahminen daha yakından nemin buharlaşması katkıda hangi güneş ışınlarının yakalamak için hizmet vermektedir. Bu mekanizma, ıslak zeminler için son derece önemlidir.

Bu kez lekeleri ve kabul Kukushkin gözyaşı. İnsanlar kuş onu terk bebeğin yas edilir inanıyordu. Ama neden insanlar bu gözyaşları içinde bu kadar ilgileniyorsunuz? Ama ataları şeyler guguklu kuş inanıyordu gerçeği. gizemli kuş etrafında gizem Dolayısıyla aura.

Aslında kızlar üzerinde eski günlerde Mermaid Hafta mutlaka orman, örgülü çelenkler, daire dansları gitmek olmasıdır. şarkılar bunlar guguklu da ödedi. Bu kuş çok gizli olduğu bir sır değil, ve bunu görmek zordur, işitme sürece, bu yüzden kızlar çim döndü, kuşlar işaretli gözyaşları.

Dactylorhiza maculata: Kırmızı Kitap

o yok olma eşiğinde olduğu Prensipte, Dactylorhiza oldukça yaygın, ancak bölgeler vardır. örneğin Vladimir bölgesinde, Kaluga, Yaroslavl, Smolensk'le Ryazan'da, tehlike altında bir bitki olarak bölgelerde.

Belki de bu durum nedeniyle Dactylorhiza maculata (makalesinde verilen fotoğraf) tıpta özel ilgi olduğu gerçeğini etmektir.

Hasat Dactylorhiza maculata

insanlar için ilginç Dactylorhiza maculata nedir? tıbbi amaçlar için kullanımı kişiler bu bitkinin keşfetti beri, çok uzun zaman önce başladı.

Tıbbi amaçlar için, genellikle kökleri-yumru kullanın. Genç bir yumru kurdu zaman onlar, çiçeklenme sonrası toplayın. çıkardı kökleri bir iş parçacığı üzerinde sinirli ve kaynar su içinde birkaç dakika damla gerekir. Bu filiz olamazdı gelecekte nodüller için yapılır. Sonraki iplik köklerinde doğrudan güneş ışığına maruz kalmamasını, saçak altında diyedertsiz.

Kuru yumru denir salep. yararlı bir mukusu oluşturan bir Mann polisakarid - Bunların çoğunda. Ayrıca, kökler nişasta, dekstrin ve diğer maddeleri içerir.

tıbbi özellikleri

Mukus salep anti-enflamatuar ve koruyucu bir etkiye sahiptir. ülserler, gastrit, dizanteri: Bağırsak ve mide hastalıkları ile vücut üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Ayrıca, mukus solunum ve bronşiyal problemler ve hatta zehirlenme vakalarında tedavi için kullanılabilir.

yumrular Dactylorhiza maculata biyolojik organizma üzerinde uyarıcı bir etkiye sahip olan aktif maddelerdir. Bu nedenle, bu bitki cerrahisi ve hastalık sonrası bir kişi kendi gücünü geri yardımcı olabilir. Bu halk hekimliğinde kullanılan bu nedenle Dactylorhiza maculata içindir.

Bu ilginç bitkinin ilgili bir efsane bile yoktur. Ve belki de bu tarihsel bir gerçektir ... fethinin ardından Persler hep orkide yumrular kurutulmuş aldı. Yani, savaşçı için yeterli süt veya su ile yenen kökü, bir gün boyunca tam ve enerjik. Bunun doğru ya da sadece bir efsane olsun, bilinmemektedir. Ama yumrular çok değerli olması - tartışılmaz bir gerçektir.

mukusu elde etmek için, salep izole edilmelidir. Bu kullanımdan hemen önce yapılır. Salep zemin ve sterlin. Daha sonra bu toz kaynamış su, iki gram, karışım on dakika süre ile karıştırıldı. Sonuç isimli bir homojen madde andırmaktadır jöle veya jöle. Yani insanların kökü de Kiselny yumru denir nedeni budur.

Jöle madde tamamen tatsız. Bu yemeden önce su veya süt ile içilir. Doz bir yemek kaşığı alır üç kez bir gün.

kontrendikasyonların uygulanması ile ilgili olarak, daha sonra öyle değil. onlarla dikkatli olmalıdır bu nedenle nadir bitkiler ve - Ancak, kimse bu orkide hatırlamalıyız.

bahçe kültürü olarak Dactylorhiza

Dactylorhiza maculata - oldukça dayanıklı bir bitki. Bu nakli yumuyor. Bu nedenle, bu çiçek bahçenizde gerçek dekorasyon olabilir. O sizden herhangi özel bakım gerektirmez. Bitki kolayca bile kış soğuğunda yapar. Dactylorhiza hoşlanmadığı tek şey, kuru, kumlu toprak var. Ama gölgeli çiçek yatak ya da çok ıslak yama isimli oldukça uygun bitki.

üreme ile ilgili olarak, o, çünkü bitki çiçek sonra altı ila sekiz yıl kadar basit değil. Orkide genellikle çok yavaş büyür. Yine Dactylorhiza - layık güzel çiçek, bahçe büyümeye.

yemek tarifleri

İşte birkaç tıbbi tarifleri şunlardır:

  1. Gastrik ülser salep aşağıdaki maddeler hazırlanmıştır: Toz bir gram (sadece soğuk) ve daha sonra karıştırılarak bir yemek bir çorba kaşığı su dökmek gerekir. Sürekli ihtiyaç için ekleme su içinde küçük porsiyonlar sürece kadar olsun yüz mililitre çözümü. Salep take bir çorba kaşığı fazla beş ya da altı kez günde (gerekli önce yemek).
  2. uyarıcı olarak ve aynı zamanda mide bağırsak veya zehirlenme tedavisinde: Cam tozu Beş gram soğuk su içine döküldü. Karışım karıştırıldı ve sürekli sıvı ile tepesinde. On dakika sonra, bu mukusu oluşturulmalıdır. O yemeklerden önce üç ila dört günde kabul etti.
  3. dizanteri ve ishal olarak: Toz su içinde 1:10 seyreltilir ve kaynar su karıştırın vazgeçmezsen yavaş yavaş dökülür. Daha sonra karışım, iyi homojen bir balçık elde etmek için çalkalanır. Bu emülsiyona, keten tohumu suyu eklenebilir. Karışım is Kullanılmış için lavman.
  4. yumrular potens tentür için bir kaşık (çay kaşığı) yemeklerden önce iki kez bir günde alır.

yerine epilogue

Dactylorhiza maculata - güzel ve son derece faydalı bir bitki. Onun değerli tıbbi özellikleri birçok ülkede kullandı. Örneğin, Avusturya eczanelerde mide-bağırsak sisteminin tedavisi için salep bazlı ilaçların hazırlanmasında. Polonya ve Ermeni tesisinde ayrıca kadın hastalıkları, göğüs ağrısı, bağırsak bozuklukları olan solunum hastalıklarının tedavisi için kullanılmaktadır.

Için birkaç yüzyıl Dactylorhiza kurulu görüntü kendisi kadar çok şifalı bitki. Ve ayrıca, iyi bir sebep yoktur. Her çiçek var bu kadar çok besin, yetenekli bir restore zayıf vücudu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.