KanunYasal Uygunluk

Dacha af - bir arsa için nasıl başvurulur? Dacha afının özü

Yani bugün, dacha afına ilgi duyacağız. Mülk üzerinde bir arsa veya binalar nasıl yapılır? Bütün bunları anladığınız kadar zor değil. Bununla birlikte, bazı özellikleri gözlemlemek gerekir. Af sayesinde, özelleştirme süreci basitleştirildi. Ancak şimdi önemli kusurları var. Dacha afına göre, araziyi özel mülkiyet olarak ve üzerine kurulan her şeyi nasıl ve hangi durumlarda resmi hale getirebilirsiniz? Ezberleme sürecinin tüm özellikleri ve nüansları göründüğü kadar zor değildir.

Özü ve tanımı

Çok yakın bir zamanda, dacha afı diye bir şey vardı. Üzerinde bir arsa için nasıl başvurulur? Bu sadece birkaç ay içinde yapılabilir. Ama af ne derler? Neden icat edildi?

Bu terim Federal mevzuatta bir takım değişikliklerdir. Gayrımenkullerin özelleştirilmesi sürecini basitleştirirler. Yani - üzerinde bulunan arazi ve binalarda. Bununla birlikte, herkes bu fırsatı kullanamaz.

Dacha afının özü basittir - özel mülklerin kayıt sürecini hızlandırır ve basitleştirir. Önceden, önemli bir kağıt kırmızı bant vardı. Şimdi bu işlem basitleştirildi. Belgeler daha az gereklidir, bazıları bile sunulamaz. Yazlık konut / ev bulunmayan boş bir arazi veya toprağa gelince, özelleştirme ile ilgili endişeler en aza indirgenmelidir. Sonuçta, bu durumda binanın yaşamak için uygun olup olmadığını düşünmek zorunda değilsiniz.

Sistemin Artıları

Bu çok güzel bir dacha afı. Üzerinde bir arsa için nasıl başvurulur? Bunun için sadece birkaç belge yeterlidir. Ancak araziyi özelleştirmeye değer mi? Bu soruyu doğru bir şekilde cevaplamak için, değişikliklerin avantajlarını bilmek gerekiyor. Bunların arasında birkaç nokta var:

 1. Belgelerin hızlı kaydı. Özellikle modern, daimi çalışan nüfus için önemli bir avantaj. Özel mülkiyette arazi / ev edinme süresi önemli ölçüde azaltılır.
 2. Önemli harcamanın olmaması. Belli bir operasyon için devlet görevini ödemek genellikle (arazi veya inşaat için) yeterlidir. Bu sadece atık olacak. Herhangi bir belge yoksa ek para kayıplarına uğrayacaksınız.
 3. Ciddi bir evrak işi yok. Sadece bir kaç belge - ve mülkte hem bir ev, hem de dacha ve arazi alabilirsiniz. Ayrıca sitedeki tüm binaların hızlı yasallaştırılmasını da ekleyebilirsiniz.

İlke olarak, bunlar afın en yaygın artılarıdır. Fakat bu işlemin dezavantajları vardır. Çok fazla değil, bazıları için önemli olabilirler.

Dezavantajlar ve tuzaklar

Bir dacha afını nasıl alacağınız ile ilgileniyor musunuz? Öncelikle, herhangi bir değişikliğin kendi arzularının ve eksilerinin olduğunu unutmayın. Evet, bugünün sürecinin avantajları daha büyüktür. Ancak karşılaşabileceğiniz eksiklikleri mutlaka unutmayın. Bunlar:

 1. Önemli parasal harcamalar. Afın kendisinin önemli miktarda harcamaya ihtiyaç duymaması gerçeğine rağmen, paradoks, belgelere hiçbir zarar gelmemesi veya hasar görmesi durumunda sitenin incelenmesi ve değerlendirilmesi ile gerekli kağıtların kopyalarını sipariş etmesi gerekliliğidir. Bütün bunlar istediğimiz kadar ucuz değil.
 2. Zaman. Yine bir paradoks - özel durumlarda, bir dacha afına kayıt altı aydan fazla sürebilir. Doğru, bu durum yalnızca kara ölçümleri yapmak isteyenler için geçerlidir.
 3. Yanlış belirtilen veriler, gayrimenkulün haklarının tescili konusundaki reddi nedeni olarak kullanılabilir. Önceden tüm nesnelerin Rosreestr içine girildiğinden emin olun.

Çoğu zaman, sistemin tüm eksikliklerini önlemek için çıkıyor. Bu nedenle, dacha af için ev kayıt, hem de arazi kaydı herhangi bir sorun yaşamadan ilerlemektedir. Kopyalar içeren küçük bir belge listesi toplamak ve kayıt odasına sunmak yeterlidir.

Geçerlilik süresi

Arazi (dacha) afın son kullanma tarihi vardır, yani her zaman vatandaş kolaylaştırılmış bir biçimde arazi veya ev elde edebilecektir. Bu değişiklikler Rus mevzuatında ne kadar?

Olayların gelişimi için çeşitli seçenekler var. Birinci durumda (eyaletten sınırsız kullanım ya da arazi kiralanması sözleşmesi ise), kayıt 1 Mart 2018 tarihinden önce mümkündür. Bu süre geçtikten sonra af kullanamazsınız.

İkincisinde, mevcut değişiklikler 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçerli olacak. Bu geçici sınırlama, bir arazinin bir ortaklıkta bulunduğu durumlarda geçerlidir. Örneğin, bahçecilik veya ülke.

Bu kurallar ve kısıtlamalar dacha afını gerektirir. Onunla bir arsa veya ev yapmak için? Daha önce de belirtildiği gibi, küçük bir belge listesi hazırlamak gereklidir. Bunları kayıt odasına, Rosreestr'e veya çok fonksiyonlu bir merkeze sunuyorsunuz. Biraz beklemek - ve bir mülkiyet belgesi alabilirsiniz. Peki bu süreç nasıl gidiyor? Gelecekteki sahipleri neyi bekliyor?

Ücret ödemesi

Zaten önümüzdeki görevi yerine getirmek için önce devlet görevini yerine getirmek gerektiği söyleniyor. Bu ödeme belgelerinin olmaması, bir siteyi veya bir evi kayıt etmeyi reddetmenin temelidir. Bu veya bu davada ne kadar vereceksiniz?

Her şey özel mülkiyet olarak resmileştirmek istediğinize bağlı. Rusya'da, arsalar için 350 ruble ücret alınır. Ancak binalarda veya yapılarda iyileşme iyidir. Gelecekteki 2.000 ruble'lik sahibinden istenecektir.

Dikkat edin: Süslenecek her nesne için görev ödenir. Başka bir deyişle, mala girmek için hem bir dacha hem de arazi istiyorsanız, ücret 2.350 ruble olacaktır. Bunu unutma. Ve ödeme için çek ve çekleri toplamayı unutmayın. Belgeleri gönderirken, ödemenin orijinallerini sunmanız yeterlidir.

deklarasyon

Dacha afı başka gelecek sahibine ne hazırladı? Sitedeki nesnelerle ilgili bildirim başka bir önemli belgedir. O olmadan mevcut fikrimizi hiçbir şekilde gerçeğe çeviremezsiniz. İmkanları olmayan arazilerin özelleştirilmesi söz konusu olduğunda yalnızca gerekli değildir.

Bu belgede hangi verilerin belirtildiğini bilmek önemlidir. Dacha afına evin tescili, bir beyan varlığında basitleştirildi. İçinde, mutlaka yapının katlarını, dış duvarların malzemesini, kayıtlı mülkün alanını belirtmelisiniz. Villa yerinin tam adresini belirtmeyi unutmayın.

Kural olarak, belirttiğiniz verileri doğrulamak için hiçbir ziyaret komisyonu yapılmaz. Tüm bilgiler Rosreestr'e girilmelidir. Kayıtlı mal hakkındaki bilgileri doğrulayacaktır. Her şey normalse, başarılı bir özelleştirme için umut edebilirsiniz. Aksi takdirde, bildirimi yeniden yazmak ve belgeleri ilgili mercilere göndermek gerekecektir.

Evler için

Gelecekteki sahiplerin göz önüne alması gereken birkaç özellik daha vardır. Bir dacha afıyla mı ilgileniyorsun? Mülkte yardımıyla bir ev nasıl düzenlenir? Göründüğü kadar zor değil. Ancak belgelerin paketini toplamadan önce ve ücreti ödemeden önce binayı yaşamak için tüm ihtiyaçlarını sağlamaya çalışın.

Uygulamada gösterildiği gibi, bildirimde herhangi bir yanlışlık yaparsanız, özelleştirmeyi reddetme hakkınız vardır. Bu nedenle, tüm bina ve yapıların yanı sıra dacha ile ilgili tüm bilgileri Rosreestr'de önceden yapmayı deneyin. Aksi takdirde, özelleştirme ile ciddi sorunlar yaşarsınız.

evraklar

Öyleyse iyi dacha af mı? Kayıt için gerekli belgeler şunlardır:

 • Tüm sahiplerin kimlik kartları (pasaport + kopya);
 • Sahanın teknik pasaportu;
 • Kadastro, arazi ve tesisler için planlar;
 • Binaların deklarasyonu;
 • Özelleştirme başvurusu;
 • Araziyi kullanma hakkını teyid eden belgeler;
 • Devlet ücretinin ödenmesi üzerine makbuzlar.

Sahiplerin arasında küçük bir vatandaşın bulunduğu durumlarda özel dikkat gösterilmelidir. Benzer şartlar altında iki durum vardır. İlk - 14 yıla kadar. Bir çocuğun doğum belgesinin yanı sıra özelleştirme için vesayet ve vesayet makamlarından izin isteyebilirsiniz. İkinci belge% 100 gerektirir. İkinci vaka, 14 yaşına kadar bir reşit olmayan kişinin kazanılmasıdır. Daha sonra izin belgesinde, çocuğun pasaportunun yanı sıra doğum belgesini de eklemelisiniz (bazen bunun olmadan yapabilirsiniz, ancak nüfus cüzdanı zorunlu bir öğedir).

Bu, Dacha afının gerektirdiği şey. Bir evi nasıl mülk haline getirirsiniz? Yukarıdaki belgelerin tümünü topladıktan sonra kayıt odasına başvurabilir ve özelleştirmenin onaylanmasını bekleyebilirsiniz. Size pasaport ile gelmeniz ve mülkiyet haklarının sertifikalarını almanız için bir gün verilecektir.

Kadastral plana ihtiyacınız olmadığında

Bazı durumlarda bir kadastro planına gerek yoktur. Onun hükmünden kötü bir şey olmayacak. Ancak ek kağıt kâğıt bandından kaçınma şansınız varsa, bunu kullanmanız gerekir.

Yani, bir dacha afıyla ilgileniyorsunuz. Bir kadastro planı sunmadan, üzerinde bir arsa ve bir ev nasıl kurulur? Bunun için sadece birkaç durum var:

 1. Montaj izni gerektirmeyen bir yapı inşa ettiniz. Yapının yeryüzündeki yerini teyit eden herhangi bir belge sizinle birlikte olması önemlidir.
 2. Toprak bahçenin, bahçenin veya dacha'nın altında ortaya çıkınca. Kar amacı gütmeyen bir kuruluşun inşa edilen yapı hakkında bir sonuca bağlanması önemlidir. Ancak o zaman kadastro planını düşünemezsiniz.
 3. Bina ve yapılar ile ilgili veriler önceden Rosreestr'a girildiğinde belgeye ihtiyaç duymazlar. Bu durumda, sahibi tarafından doldurulan bildirimde belirtmek yeterlidir.

Belki de bunların hepsi kısıtlıdır. Şimdi bir dacha afının ne olduğu açıktır. Sitede nasıl bir ev düzenlenir? Bunu kolaylaştırmak için. Bu yüzden tereddüt etmeye çalışmayın. Peki ya site için bir kadastro planı sunmak isterseniz, ancak elinizde yoksa? Bu durumda sipariş etmeniz gerekiyor! Tam olarak nasıl?

Kadastrolu pasaport almak

Gördüğünüz gibi, her zaman olmasa da büyük bir onur bir dacha afıyla verilir. Mülkün mülke nasıl yerleştirileceğini önceden anladık. Fakat bu sadece gelecekteki sahibinin gerekli tüm belgeleri bulunduğu durumlarda geçerlidir. Çoğu zaman, yeterli kadastrolu pasaportun olmadığı ortaya çıkıyor. O olmadan, sadece bazı durumlarda olmadan yapabilirsin. Çoğu zaman, kayıt odasında bu belge gerekecektir. Dolayısıyla, bir şekilde bunu elde etmek gerekir.

Fikri gerçeğe dönüştürmek için bir pasaporta ihtiyacınız var. Sonra, üzerinde bulunan bir arazi ve bina planı için bir başvuru yazmanız gerekir. İçinde bildiğiniz tüm bilgileri not edin.

Bir diğer önemli nokta ise, devlet görevinin ödenmesi. Zorunludur, herhangi bir şekilde kaçınılamaz. Bir kadastro planı hazırlayan bireyler sadece 200 ruble, ancak yasal - 600 ödemelidir.

O zaman size özel makbuz verilecek. Pasaport için kayıt odasına tekrarlanan ziyaretin süresini belirtir. Genellikle bekleme süresi 14 ile 30 gün arasında değişir. Ortalama olarak, bir ay beklemek için hazırlanın. Belirlenen tarihte, kimlik belgesini sunan belgeyi alın.

Afların nesneleri

Rusya yasalarındaki güncel değişikliklerimize dayanarak, her şeyden uzakta kaydedilebilir. Bir dacha afı için hangi diğer özellikler sağlıyor? Bir arazi parçasını özel mülk olarak nasıl çıkartacağız, zaten anladık. Dahası, evin özelleştirilmesindeki eylemlerin algoritması netleşti. Ancak birçoğu, hükümetin önerdiği değişikliklere tabi olan diğer nesnelerin ne olduğunu merak ediyor mu? Bunlar:

 • Bireysel konut inşası için topraklarda inşa edilen tüm evler;
 • Arsa arsasında bulunan ve kişisel yan kuruluş tarımına yönelik binalar;
 • Bahçecilik, bahçe veya dacha faaliyeti sahibinin sahibi olduğu bahçe evleri ;
 • Ülke / bahçe / kamyon bölgelerinde bulunan barakalar, ahırlar, gazebolar, garajlar, işyerleri, mahzenler;
 • Resmi yapı izni gerektirmeyen diğer tesisler.

Tabii ki, dacha afı altında tüm araziler düşüyor. Araziyi kullanma hakkına sahip olduğunuz hangi belgenin - açık uçlu bir kira ya da kiralık olsun - hiç bir önemi yoktur.

Bu arada, bir siteyi kiralarsanız, özelleştirmesi ek maliyet gerektirir. Bir dacha afınız olmasına rağmen. Bu davada bir arsa nasıl düzenlenir? Önceden, onu ve üzerinde bulunan tüm binaları kadastro değerinde kullanmalısınız. İşlemde bir satış sözleşmesi alacaksınız. Bu, gayrimenkul haklarını teyit eden belgeniz olacak.

Sonra, mülkün yanı sıra ölçme de değerlendirmeliyiz. Jeodezik bir plan yapmayı unutma. Bütün bunlar, elbette, belirli bir miktarda para harcamanızı gerektiriyor. Hem parasal hem de geçici. Manipülasyondan sonra, Rosreestr'deki kadastro kaydına arsa koymanız gerekir. Ancak o zaman zaten özel mülkiyetle ilgili belgelerin kaydedilmesi ile uğraşmaktadır. Neyse ki, her şey paralel olarak yapılabilir. Sonuçta, aynı yetkili makama başvurmanız gerekecek. Yalnızca farklı bir belge listesi ile. Belki de, özelleştirme sırasında karşılaşılabilecekler budur. Evin yeryüzünde yaşama uygunluğunu teyid eden belgeleri getirmeyi unutmayınız.

bulgular

Şimdi, bir dacha afına olduğu kadar üzerinde çardaklar ve binalar için bir arazi nasıl çıkarılacağı açıktır. Bu başlangıçta göründüğü kadar zor değildir. Önemli olan, tüm belgeleri önceden sipariş etmek ve hazırlamaktır.

Uygulamanın gösterdiği gibi, dacha af, halkı olumlu yönde etkiledi. Şimdiye kadar, 31 Aralık 2020 yılına kadar uzatıldı (bazı durumlarda 1 Mart 2018 tarihine kadar). Ve değişikliklerin başka bir devamının olup olmayacağı bilinmiyor. Afdan yararlanmak istiyorsanız acele edin!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.