TeknolojininElektronik

Çözünürlük - optik cihazlar temel özellikleri

Tüm optik aletler, ne olursa olsun doğası ve amacı, denir bir ortak fiziksel özelliği var emin olun "çözünürlük." Bu fiziksel özellik istisna, optik ve olmadan, herkes için çok önemlidir optoelektronik enstrümantasyon. Örneğin, mikroskop için en önemli parametre lensi yeteneğini artırmak değil, aynı zamanda çözünürlüğü incelenmiştir nesnenin görüntü kalitesi üzerinde doğrudan bağlıdır için değil sadece. bu cihaz yapısı en küçük detayların ayrı algı sağlayamıyoruz değilse, ortaya çıkan görüntü bile önemli bir artış ile kalitesiz.

optik aletler çözme gücü - gözlenen veya ölçülen tek tek nesnelerin en küçük ayrıntıları ayırt etme yeteneğini karakterize eden bir değer. çözünürlük limiti resimlenerek artık bir araya birleştirilmesi nesnenin ayrı elemanlar olarak algılanan, burada nesnenin bitişik kısımlarına (puan), arasındaki minimum mesafedir. Daha küçük, bu mesafe, cihazın uygun olarak daha yüksek çözünürlük kapasitesi.

İletişim çözünürlük sınırı değeri çözme gücünün nicel bir ölçüsüdür. Bu önemli ayar böylece cihazın kalite ve fiyatı belirler. ışık dalgalarının kırılma özellikleri nedeniyle, küçük nesnelerin her görüntü elemanları eş girişim çevrelerinin bir sistem ile çevrili parlak noktalar görünüme sahiptir. Yani, bu olgu, tüm optik aletlerin çözme gücü kısıtlamasıdır.

19. yüzyılın İngiliz fizikçi teorisine göre, Rayleigh, nesnenin iki bitişik küçük elemanların bir görüntü yine tespit edilebilir iken kırılma tepe noktası tesadüf. Ama böyle bir kararın kendi sınırları vardır. Bu nesnelerin ince detaylar arasındaki mesafe ile belirlenir. merceğin çözme yeteneği genellikle ayrı bir milimetre görüntüsünde algılanan çizgilerin maksimum sayısına göre belirlenir. Bu gerçek ampirik kurulmuştur.

aletin çözünürlüklü difraksiyon noktalar boyutunu artırır anormalliklerin mevcudiyeti (ışık demeti sapma önceden belirlenmiş bir yönden) ve optik sistemlerin çeşitli imalat hataları, azalır. Herhangi bir optik sisteminin çözünürlüğü yüksek kırılma noktaları Böylece, daha küçük. Bu önemli bir göstergedir.

herhangi bir optik alet çözme gücü bu alet görüntünün kalitesi üzerinde etkisi olan bütün faktörleri yansıtan donanım özellikleri ölçülür. Sonuç olarak, düz bir yönden kendi sapma olarak, ışık dalgaları engeller bükülmesi ve - Bu etkileyen faktörler kesinlikle temel olarak sapmaları ve kırınım atfedilen olmalıdır. Çeşitli optik cihazların çözünürlüğü dünyalar denilen standart desenli özel test şeffaf veya opak plaka kullanıldı belirlemek için.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.