ÇirkinlikAğaçlandırma

Çin külü: açıklama, tıbbi özellikler

Çin külü (aksant yok), Kuzey Çin'e özgü, sıcaklığı seven, aç bırakan palmiye benzeri bir bitkidir.

Ukrayna'nın dört bir yanındaki Rusya'nın Avrupa yakasında; Kırım'daki yerleşimlerin bahçe işleri için yaygın olarak kullanılmaktadır.

tanım

Ağacın gövde güzel ve incedir, kalınlığı yarım metreden fazla değildir. Kahverengi, grimsi kahverengi bir renk ve ince kabuğun oyulmuş yapısı ile karakterize edilen silindirik bir şekle sahiptir.

Yaprakları palmiye benzer, iğne şeklinde; Mavimsi gölgenin altından. Çok geniş, uzunluğu 60 santime ulaşabilir. Bunlar tabanında büyük dişler bulunan yaklaşık 25 adet lanceolate, ovate yapraklardan oluşur, blokaj çıkarırken sızar ve onlara hoş olmayan bir koku dokunur. Genç ağaçlar, geniş açık piramit taç, daha eski örneklerde küresel, yayılma ile karakterizedir.

Sarı-yeşil çiçekler, 20 santimetrelik geniş panikularda toplanan hoş olmayan bir aromaya sahiptir. Çiçeklenme zamanı yaz ortasıdır (Temmuz-Ağustos). Çin külünün meyveleri yeşil yeşilliklerin arka planına karşı açıkça belirgin olan küçük (yaklaşık 4 santimetre uzunluğunda) kırmızımsı-kahverengi dekoratif lionfishidir.

Karakteristik özellikler

Çin külü uzunca bir karaciğerdir: ömrü 80 ila 100 yıl arasındadır. Hızlı büyüme ile karakterize: 5 yaşına 4 metrelik yüksekliğe, 20 yılda bu göstergeye 20-35 metre ulaşıyor. Yetişkin bir ağacın taç çapı ortalama 20 metredir.

Çin'de, vahşi ipekböcek yaprakları üzerinde üreme için bir ağaç yetiştirilir. XIX. Yüzyıldaki aynı amaçla Rusya'ya ithal edildi. Devrimden sonra, bu bitkinin ekimi durduruldu. Ardından, hoş olmayan bir koku için "kokuşmuş" yeni adı alan Çin külü, toplu kök salma ve yok etme konusu haline geldi.

Adı "Endonezyaca çeviride tanrıların ağacı" anlamına gelen Çin külü oldukça hafif ve termofilik bir bitkidir; Düşük bir donma direncine sahip olan genç yaşta, sonunda -20 ° C'ye sıcaklık transfer etme yeteneği kazanılır. Dondurulmuş taç, hızla büyüyen genç sürgünlerden dolayı çabucak iyileşme özelliğine sahiptir.

Zemin yüzeyine yakın güçlü bir kök sistemi sayesinde, Çin külü güçlü rüzgarlara dayanabilir.

Yamaçlarda ve yamaçlarda toprağı güçlendiren, bol miktarda kök sürüsü veren bir özelliğe sahiptir.

Çin külü ağaçları nasıl çoğalır?

Ağaçlar ve çalılar, doku torbaları veya kağıt torbalarındaki kuru ve serin bir yerde saklanması tavsiye edilen aşılarla, köklerin veya tohumların küçük parçalarını üreyerek çoğalır. Çimlenme 2-3 yıl sürer. Sonbaharda veya ilkbaharda ilkbaharda üretilen ekimden önce tohum malzemesinin oda sıcaklığında suya 1-2 gün önceden ıslatılması önerilir. Toprağa gömülme derinliği - en fazla 3 santimetre. Ağaç nakilleri tolere etmediğinden, dikilmesi derhal kalıcı bir yere yapılması önerilir. Site pritenen olmalı ve taslaklara ve güneş ışığından bolca korunmalıdır.

Çin külü (güzelliği sergiliyor), büyümek iddiasızdır, iyi nemli, tınlı topraklarda yetişir. Tolerans, tuzlu, kuru taşlı ve kumlu toprakları ifade eder.

Endüstriyel kullanım

Çin külünün yoğun ahşabı, beyaz veya pembemsi renk ile karakterize edilir ve yüksek kaliteli kağıt, dekoratif ürünler, orijinal hediyelik eşyalar, kabartma el işleri ve aynı zamanda pahalı mobilya, gemi kabinleri, hava limanı salonları gibi alanlarda kullanılır. Bazı ülkelerdeki tüm kömürlerin barut üretimi. Bitkinin yaprakları ipekböceği tırtılları için yem olarak kullanılır. Kabuğun reçineli kabuğu, cilaların embolizörlüğünün yanı sıra verniklerin ve yağlı boya üretiminde uzun zamandır kullanılmaktadır.

Tıbbi özellikler

Çin tıbbında, zengin kimyasal bir bileşimle karakterize olan hastalık, tıbbi özellikler açısından değerlidir. Tıbbi amaçlı olarak, kabuğun, çiçeğin, yaprakların ve bitkinin kurutulmuş meyveleri kullanılır. Dizanteri tedavi eden Çin külünün taze havlaması, tenyollardan kurtulun. Meyveler hemoroitler ve menstruasyon düzenlenmesi için kullanılır. Kızarmış ateş ve difteri tedavisinde homeopatide taze tomurcuğu, genç kabuğu ve çiçeği, meyveleri ise genitoüriner sistem ve safra kanalları hastalıklarıyla birlikte kullanılır.

Antiviral, antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip yapraklar, böbrek, mesane, üst solunum yolu hastalıkları, romatizma, artrit ve radikülitten fazla sıvının uzaklaştırılması için başarılı bir şekilde anti-febrifüj olarak kullanılan etkin dekompozisyonlar ve tıbbi infüzyonlar hazırlamak için kullanılır . Buna ek olarak, Çin külüne dayanan ilaçlar müshil, hemostatik ve yara iyileştirici bir ajan olarak kullanılır.

Ağacın tohumları toksisitesi nedeniyle kullanılması önerilmez. Resmi tıbba göre, Çin külü bir ilaç olarak kullanılmaz.

Çin külüne dayanan tarifler

İnfluenza ve diğer viral enfeksiyonların önlenmesi için 2 çay kaşığı ezilmiş yaprak ve bitki kabuğu 200 ml suya dökülmeli, düşük ısıda 7 dakika kaynatılmalı, ısrarla zorlanmalı ve ıslatılmalıdır. 2 çorba kaşığı için günde üç kez alın. kaşık.

Dizekteki durumlarda 2 yemek kaşığı ezilmiş kabuğu 200 gram suda yarım saat kaynatın. Daha sonra serin, boşaltın, kaynatılmış su ile başlangıç hacmine kadar seyreltin. Yemeklerden önce günde üç kere 1/3 bardak alın.

Hammadde tedariği

Yaprakların toplanması, meyvelerin hasat edileceği - olgunlaştıkça - yaz ayının ilk yarısında yapılır. Toplanan hammaddelerin kurutulması tavanlarda veya gölgede kanopilerin altında yapılır.

Kabuk, ahşaptan en kolay şekilde ayrıldığı yaz başında hasat edilir. +70 o C sıcaklıkta herhangi bir şekilde kurutulur.

Kontrendikasyonlar

Çin külünün kullanımı için özel bir kontrendikasyon bulunmamaktadır. Dozaja uyulması önerilir: yetişkinler için kaynatma şeklinde günlük kabukların günlük dozu 16 g'yi aşmamalıdır, aksi takdirde toksik etki meydana gelir.

Kabuklar ve yapraklar tahriş edici özelliklere sahip olduğundan, böyle bir bitkiyi besleyen insanlarda vücuda bir kabarcık ve kabarık döküntü ortaya çıkabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.