KanunSağlık ve güvenlik

Çevre kirliliği: kirleticiler ve bunların açıklaması türleri

geliştirme insanın bütün aşamalarında yakından doğa ile bağlandı. Ama ortaya çıkması ve sanayi toplumunun oluşumu olarak giderek modern dünya kirliliği problemi haline gelmektedir.

kirlenme türleri oldukça havada, aynı zamanda, su elemanında ve toprak ile onun kuvvet ve çarpma tehlikesi yayılımı çeşitlidir.

doğal nedenler

Doğal ve insan kaynaklı - atmosfere emisyon iki tipi vardır. Böyle ana türleridir. çevre, kirlenmesi şeması aşağıda gösterilmiştir - önemli bir sorun çözmek için.

İlk tür insan faaliyetinin ile ilgisi yoktur ve doğa belli yasalara göre gerçekleşir. Kirliliğin bu tip insan ırkı başladı çok önce gerçekleşmiş, bu nedenle olduğunu belirtmek gerekir böyle "pislik" mükemmel iş ortamı.

Bunun nedeni olduğuna çoktan biriyle doğal afetler (fırtına, volkanik patlamalar, orman yangınları, ölü bitki ve hayvan ayrışma) evrimi. Doğal kirlilik biyolojik kirlenme olarak görülebilir çevre. kirliliği bu tür türleri genel olarak yaşamın doğanın ürünleri, her şeyden önce, sayılabilir.

Doğal kirlilik aşağıdaki örnekler ile tasvir edilebilir:

- Ölüm Vadisi. volkan Kikhpinych (Kamçatka) dibinde volkanik gazlar hidrojen sülfid ile doldurulur vadiye uzanır. Rüzgarın yokluğunda zemin gaz biriktirir ve bu alana giren tüm hayvanlar ve kuşlar öldürdü yukarıda. Ölüm Vadisi'nin çalışmada yer alan Bilim adamları, sadece bu fenomeni incelemek, aynı zamanda cesetlerden toprakları temizleyin. Bunun nedeni vadi sadece zarar hayvanlar canlı değil, aynı zamanda ölümden enfeksiyon yayılabilir temizleyicileri, gelmedi gerçeği gereklidir. Bu nedenle, kirlilik bu tür ortamının çevre kirliliği benzer türleri yeterince parlak karaktere sahiptir.

- "Kırmızı gel-git." deniz yüzeyinde kahverengi güçlü benzeyen kan bir kaplama oluşturmak için. Bu, doğal olarak çok zehirlidir alg, belirli türlere yayılımı kaynaklanmaktadır. Zehirli maddeler geçmiş kalıp yapım deniz yaşamı gıda zincirine girmek.

En güçlü zehirlenmesi alan bölgelerde geçen gemilerin mürettebatı, "toksik" zemin balık veya kabuklu deniz yakalanmış gıda tüketmek zaman durumlar vardır. Araştırmacılar okyanus suyundan kimyasal emisyonlarının büyük bir hacme sahip toksik yosun görünümünü bağlıyor.

antropojenik kaynaklar

o bozunma ya da insanların neden olduğu yangınlar sınırlı değildir çünkü zararlı maddelerin doğanın Doygunluk, özel ilgi hak ediyor. aşağıdaki gibi bu durumda çevre kirliliği tiplerinin sınıflandırılması, olabilir:

- Aerosol;

- sis (fotokimyasal sis);

- Radyoaktif serpinti;

- inorganik su kirliliği;

- Organik;

- Isı türleri;

- toprak kirliliği;

- pestisit doygunluk;

- asit yağmuru (su döngüsü ile etkileşimin bir sonucu olarak).

Tüm bu yöntemler - insan faaliyetinin bir sonucudur insan yapımı kirlilik türleri.

aerosol emisyonları

insanlığın çalışması için bir atmosfer teknolojik toz söz edilebilir yabancı maddelerin kütlesidir. Bu sis, sis veya geleneksel bir duman şeklinde ifade edilir. zehirli gazlar ve kanserojen bileşiklerin üretiminde belli maddelerin yanma olarak çevreye salınır.

insan yapımı görünüm ana kaynakları çelik fabrikası toz, yağ, kurum ve hammadde, bir ısıl işlem kullanan benzerleridir. Ayrıca, aerosol ile, çevresel kirlenme temel tipi toz emisyonlarını ve madencilik endüstrisinde toksik maddeler bulunmaktadır.

madenciliğinde kaya katmanının yapay höyüklerin (çöplük) oluşumunda işleme sonuçlarının büyük miktarda yayar. Zararlı parçacıklar püskürtme sırasında çevreye salınır.

Örneğin, ortalama güç patlama karbon monoksit iki bin metreküp ve toz yaklaşık 150 ton tahsis. hava kütlesine çimento üretimi için yarı işleme üniteleri sırasında da kimyasal ve proses tozu anlamına gelir.

Aerosol arayıp kirlilik ulaşım türleri olabilir. Karbon monoksit, hidrokarbon ve azot: Sonuç olarak, madde, yanmalı motor (benzin veya dizel yakıt) gazlar serbest kalır. doğal ayrışma atmosferde bu bileşikleri bulma süresi birkaç yıla kadar bir kaç saat arasındadır.

fotokimyasal sis

Bu güneş radyasyon enerjisinin atmosfere kimyasal zararlı emisyonları birleştirilmesi ile oluşan olabilir. Sonuç azot oksitler, hidrokarbonlar ve diğer zararlı maddelerin bir fotokimyasal reaksiyonudur.

sis dolayısıyla çevre kirliliği kimyasal türleri ihtiva eden bir kategori doygunluk zararlı maddeler, temsil eder.

Azot monoksit ve ozon ile sonuçlanmalıdır atomik oksijen (moleküler ve atomik oksijen bileşik) nitrojen dioksit dönüştürme zincir reaksiyonu. azotunun oksitlenme göre bir bileşiğin reaksiyonu, moleküler oksijen vermek ve bunun sonucunda, nitrojen dioksit gibi olmalıdır. Ancak, bir ozon hemen kombine oksijen atomu ve moleküllerin belirli bir miktar ile sonuçlanan, atmosferdeki egzoz gazları ile tepkimeye girer.

Bu bileşik, sis karakteristiği olan hava yabancı maddeler, form oksidanlar ve serbest radikallerle reaksiyona girer. Hava anlamıyla doymuş bileşikler, bir kişinin ölebilir neden, dolaşım ve solunum sistemi sakinleri son derece olumsuz bir etkisi vardır.

nükleer atık

kirliliğin Bu tip - insanlık için en tehlikeli ve dünyadaki tüm canlılar. Radyoaktif parçacıklar içeren yağış atmosferik nem ve toz bulunmaktadır.

radyoaktif elementlerin en ağır tanecikler yere hemen yatırılır, daha hafif bir atmosferde dinlenmeye ve oldukça uzun mesafeler üzerinde gerçekleştirilebilir eğilimindedir.

nedeniyle doğa su döngüsü havada bulunan radyonükleotidler, yağmur, kar veya sis olarak yeryüzüne düşer.

insan derisi yağış temasından sonra radyoaktif atomlar içeriden yavaş yavaş yok, vücut nüfuz.

inorganik türleri

kirlenme türleri ortamının da sunulan ve inorganik "yöntemleri." edilir

kereste hasat ve işleme üzerine işletmelerin çalışma ve faaliyet sırasında üretilen güz atık su endüstrisinin gelişmesi ile bağlantılı olarak, madenleri, madenlerde eserlerin üretimi, hem de taşıma kullanımı.

Bir su kütlesi deterjan kalıntılarının büyük miktarda içerir içine Örneğin, atık su, içinde bu daha sonra düşer. su işleme sistemine girmelerini Bu elemanlar bertaraf edilmez ve su geri döndü.

Bu durumda çevrenin kimyasal kirlilik türleri, kadmiyum, arsenik, kurşun, cıva ve diğer eşit derecede zararlı maddeler olarak bileşimler atık su kirlenmesi elemanlarını içerir.

Bu bileşikler, gıda zincirinin yüksek organize organizmalar yoluyla emilir ve iletilen rezervuarların aşağı sakinleri.

Kimyasal kirlilik, su yaşamak ve suda yaşayan organizmalar üreyemezler bir noktaya suyun pH değiştirme eğilimindedir.

Ancak, radyoaktif elementler ve zehirleri miktarı sağlamış sulu eleman yaşayan birçok omurgasız,. onlar kirliliğinin ana tipi su kirliliğine yol açmıştır ne bir göstergesi olarak hizmet nedeni budur.

Su içinde bir hit kimyasal bileşiklerin öldürüldü, temizlenmesini sağlamak organizmaların çok sayıda bağlantılı olarak, öz-temiz yeteneğine sahip olmasına rağmen. Bu duruma göre, su, zararlı partiküllerin ayrılması, ancak için ilave yöntemler, ne yazık ki, bu yeterli değildir.

Organik "önemsiz"

kişiyi çevreleyen ortamın kirlilik çeşitleri ve bunların organik doğasını kapsar. Bu doymuş hidrokarbonlar esas olarak aşağıdakilerden oluşan, bir yağ içerir.

Deniz suyu, hayvanlar ve bitkiler ve hayvanlar üzerindeki yağ lekeleri varlığında kıyı bölgelerini öldürülür.

Bu yağ, balık ya da su kuşları ile temas olması nedeniyle, bunların ince siyah-kahverengi bir film zarflar ve bu nedenle akıcı yüzey kuşlar (ya da balık pulları) doğal tüyler bozuldu nedeniyle meydana gelir.

insanlar bu doğal kaynağın ayıklamak için öğrenilen çok önce, yağ da su yüzeyinde düşüyor. Ancak, denizlerde ve okyanuslarda, üzerlerinde besleme, "kara altın" dönüştürebilirsiniz mikroskobik bakteriler vardır. Yavaş yavaş nokta yüzeyinden kaybolur ve bakteri son derece organize canlılar için yiyecek vardır.

lekelerin doğal yıkımında bugün karmaşıklığı tanker kaza veya platformlarda kazasında dökülür yağ büyük bir miktardır. Bakteriler işlemek için zaman yok, ve yanıcı madde dünyanın okyanuslarda yayılan suyun diğer organları, içine üzerinden alabilirsiniz.

Isı tipi

nehirler ve göller güce atık uçucu sıcaklığının Emisyon - bu örnekte enerji kirlilik türleri gibi bir kategori göstermektedir.

İlk bakışta, su sıcaklığındaki hafif bir artış, bir bütün olarak ekosisteme zarar olmamalıdır. Bununla birlikte, atık su miktarı ve su kütlelerinde, sabit bir akışkan ısı değişimi ve istikrarsızlık yüzeyi ve alt kısımları arasındaki su değişimi yapay sınırlamasına neden olmaktadır.

fitoplankton alg ve verimli bir şekilde çalışması için gerekli olan bir dolaşım bozukluğu, olduğu için, suda türlerin değişmezliği yapısı değişir.

toprak kirlenmesi

Dünya'nın toprak biyosferin önemli bir bileşenidir. Bu kabuk, sadece organik maddeler değil, aynı zamanda enerji biriktirmektedir. biosphere elemanı olarak toprağın varlığı operasyonda önemli bir bağlantı temsil eder. Bu nedenle, dünya yüzeyi (organik ve inorganik) kimyasallarla kirlenmesi, hem de maddeler (böcek ilacı) özel bir tür bilim adamları özel dikkat gerektirir.

pestisit kirliliği

arıtma tesisleri için özel böcek ilaçları olarak üretilmeli ve kullanılan olduğundan, toprak veri elemanlarının kirlenmesi, fiziksel kirlilik türlerini göstermek olabilir söylenebilir.

kimyasalların bu grup bitki gıdaların büyük ölçekli ekimi için tarım sektöründe önemli bir unsur olmasına rağmen bu tür zehirler toprağa büyük bir tehlike oluşturmaktadır.

Pestisitler olduklarını vücudunda birikir ve radyoaktif elementler gibi birçok mikroorganizma ölümlere insan içeriden sağlığını, hem de öne yok etmek eğilimindedir. evrimsel sürecin doğal akışının bozulması nedeniyle de çevre kirliliği meydana gerçeğine, diğer nedenlerin yanı sıra gerçekleşir.

Pestisitlerin doyma atfedilebilir kirlilik türleri, doğal seleksiyon bir sonucu olarak, bir dengesizliğe neden olan. food zinciri kimyasallar insan vücuduna nüfuz ve yetişkinlerin iç organlarında değil, aynı zamanda yeni doğanlarda sadece bulunurlar. Bu pestisitlerin yaşam anneden çocuğa dikey bulaşabilir sırasında biriken anlamına gelir.

Bugüne kadar, gelişmekte olan ve kullanım sonrasında, bağımsız bir şekilde, hareket zararsız elemanlar halinde ayrıştırılması için gerekli olan bu kimyasal maddelerin ölçülmesine. Temel zararlı maddelerin ayrışması doğal seyrini rahatsız olabilir katalizörler varlığında, hariç olmak üzere, kimyasal bir reaksiyon sırasını gözlemlemek önemlidir.

asit yağmuru

Bunun bir sonucu olarak, kimyasal elementlerin insan işleyen oksitlerin çok sayıda çevre kirliliğine neden olan bir atmosfer, bırakıldı. kirlenme türleri geleneksel olarak evsel ve endüstriyel olarak tanımlanabilir.

evsel ve endüstriyel kullanım için amaçlanan yanıcı maddelerin yanma, azot oksitler, kükürt, karbon ve hidrojen sülfid bir tahsis vardır. atmosferde bulunan nem ile reaksiyona girerek, bu karışımlar daha sonra çökeltme gibi düştükleri asit haline dönüşür.

insanlar üzerinde asit etkisi küçük konsantrasyonlarda bile, bir kimyasal yanık neden olduğu bu tür anomaliler tehdidi ile çok dikkatli olmak gerekir. asit yağmuru altında geliyor, insanlar sadece saçlarını ya da headdress pisliği bazı kaybetmek değil, aynı zamanda yüz veya bütün vücudu yakar olamaz.

Asit, düşen , çökeltme şeklinde yani, çevre kirliliğine neden insanlara değil, aynı zamanda toprağa sadece zarar. süperdoyma veri toprak bileşiklerinin neden Doğada su sirkülasyonu özellikleri ile ilişkilidir kirlilik türleri. Toprak artık mümkün kullanışlı doğal özelliklerini korumak için olacaktır. Böyle bir zemin örtüsü, daha sonra yemek için kabul görünüyorsa, insan sağlığına zarar verebilir.

Buna ek olarak, asit yağmur suyu, derin toprak içine nüfuz yeraltı düşer. Onlar gelecekte uzak asit yağmuru düştü bölgelerde yeterli bulunmaktadır bile bu alanları zarar verebilir uzun mesafeler üzerinde kimyasal madde yayıldı.

gürültü kirliliği

Adam oldukça yüksek ses ile de, mutlak sessizlik içinde yaşayamaz. Bu dengesizlik kafa içi basınç değişiyor ve bütün organizmanın arızalanmasına yol açabilir.

Nedeniyle insan doğasının bu özelliklerine tespit edilebilir gürültü kirliliğine görülemez ortamının.

birçok bitki, makine, trenler, arabalar tarafından üretilir gürültü, çok olumsuz insanlığın böyle "gürültülü" başarıları, etrafında olmak zorunda büyük şehirlerde veya insanların sakinleri üzerinde hareket eder.

Bu tür seslere maruz erken yaşlanmaya ve ölüme yol açabilir En kötü durumda doğal iç organlar, kan damarlarının çalışmasını, vb. E., bozar.

başa yolları

kirlilik kaynaklarının türleri oldukça çeşitlidir. Ancak, hepsi insan aktivite ile bağlantılı olduğunu belirtmek gerekir. doğada sadece olayların doğal seyrini ihlal - diğerleri Bazı kaynaklar ile doğrudan toksik maddeler ile bir atmosfer, toprak ya da kirletecektir. Bu genellikle sistemini mola ve diğer önemli besin zincirini zayıflatır olarak, mutasyonlar meydana gelir.

Genetik olarak değiştirilmiş organizmalar - tam bir kirlenme koşullarında hayatta kalmak için uyarlanmış bireyler vardır. (Gelecek kuşaklar için var) olabilir çok değişti pestisitler ile her saldırı hücreleri, en güçlü maddelerin aşındırıcı etkilerine mukavemet etmeye.

Ama yeryüzü uygarlığının "kolaylık" emilimi için uygun olmadığını unutmayın, bu nedenle bugün artık yeni bir kimyasal zararlı maddeler ve bunların nötürleyiciler geliştiriliyor.

Yeni ilaçlar veya mikroorganizma kültürlerinin sadece zarar için tasarlanmıştır, ama aynı zamanda kullanılmak üzere planlanan maddelerin zararsız unsurları içine hızla ayrışmasını teşvik etmek.

Sakhalin karabuğday

Tespit ve gezegenin saflık için mücadelesinde bitkiler ve canlılar doğal özelliklerini kullanır. Örneğin, Sakhalin buğday mükemmel özelliğine sahiptir - bu filiz ve ağır metaller ile doymuş toprakta çiçek olabilir.

1 yıl yalnızca yerden kadmiyum fazla 1 kg, kurşun 24 kg ve çinko 322 kg "almak" için sayısız deneyler sonuçlarına göre, bu tür bitkiler olabilir. kimyasal silah test edildi askeri aralıkları birinde bir deney, 2 yıl sonra toprak toprağa buğday ektikten sonra tamamen temiz olduğunu gösterdi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.