Sanat ve EğlenceLiteratür

"Canlı ve Hatırla": V. Rasputin'in hikayesinin kısa özeti

Çoğu sanat eserinde ismi belirleyici bir rol oynamaktadır. Özeti özünü tam olarak yansıtan Rasputin'in "Canlı ve Hatırla" adlı romanında, başlık, onu alan kişi için sonsuza kadar hatırlanması gereken sonsuz bir ders olarak görülmelidir. Hikaye 1945 yılında Atamanovka adlı küçük bir kasabada gelişir.

Kötü niyetli bir isme rağmen, köylüler uzun zamandır sakin ve ölçülü bir yaşam biçimine yönelmişlerdir. Ancak, Büyük Vatanseverlik Savaşı'nın köye geldiği gün her şey değişti. Çalışmanın ana teması, kendi gelecekleri için, aileleri ve arkadaşları için savaşan insanların ölümüdür. Atamanovka'nın sakinlerinin kısa bir açıklaması olan "Canlı ve Unutmayın" hikayesinde özel bir önemi var.

Atamanovka'da hikayenin merkezi olayı Andrei Guskov'un ihanetidir. Savaş başladığı anda vatan için diğer köylülerle savaşa başladı. Büyük Yurtsever Savaş boyunca Andrei defalarca yaralandı ve çeşitli beyin sarsıntıları gördü. Sonunda, "başka bir yaradan sonra" bir kararı dinleyip "beklemek" için bekleyerek ayrıldı. Andrew eve gitmeye karar verdi. Savaşa üç yıldır katılan yorgunlukla kendini haklı çıkarıyor. Kısa içerikleri karakterleri hakkında eksiksiz bilgi edinmenize izin veren "Canlı ve Hatırlat" adlı çalışma, kaderin kahramanın beklediğini ayrıntılı olarak anlatıyor.

Hikayede bir dedektif hikayesi yok, nispeten az sayıda karakter var, ancak tüm bunlar işin psikolojik yükünü arttırmaya yardımcı oluyor. Yazar, hem zihinsel hem manevi olmak üzere ılımlı gelişme gösteren kahramanın imajını yaratır. Guskov - hızlı bir şekilde kazanmak ve eve dönmek için ailesi ve Nastyona'sı için savaşa giden iyi bir oyuncuydu. "Canlı ve Unutmayın" hikayesi, Büyük Yurttaş Savaşı'na adanmış öykü serisine dahildir ve bu nedenle kesinlikle okumaya değer.

Bununla birlikte kader, evine dönmesine izin vermedi; bunun sebepleri vardı ve sonunda Andrei bozuldu ve dönüşü beklemekten bıktı. Sonuç olarak, sisteme karşı karar vermiş ve otomatik olarak bir suçlu haline gelmiştir. Daha önce, bir kaçtının olabileceğini itiraf etmedi, fakat sevdiklerini görmek, onlara neler olduğunu bulmak için arzusu, uzun zamandır beklenen bir tatile gelmediği andan itibaren üstesinden geldi. N. Rasputin'in "Canlı ve Hatırlat" adlı hikayesi, özetini bu makalede ortaya koyuyor ve okuyucuyu Andrei'nin yerine sunma fırsatı sunuyor.

Guskov eve gelene kadar derhal ne kadar düşük ve iğrenç olduğunu fark etti. Andrew kötü davrantığını farketmeden önce, dünyadan sürekli saklanmaya devam edecek. Bununla birlikte, tüm eylemleri, kaçışı hiçbir şeye yol açmadı - Andrei öldü.

Esere ait başlıca trajedi, sadece kahramanın değil, aynı zamanda hamile karısının tükenmesidir. Nastyona, sevdiği kişinin eve güvende ve sese dönüşebilmesi için fedakarlık yapabilen bir kadın. O, kocasının kendi hatası için kendini suçlamaya hazır, kendini umutsuzca seven, masum bir kurban.

Sonunda Nastyona, herkesin yanında yaşamaktan bıkmış ve delirmeye başlamış; etrafındaki her şeyin gerçek olmadığını, tüm bunları ortaya çıkardığını düşünüyor. Yazar, bir kadının ölümünü, olanları anlamaya yetecek kadar figüratif metaforlarla değiştirerek anlatmadı.

Okullarda hala "Canlı ve Hatırlat" adlı muhteşem eser üzerinde çalışıyor ve kısa içeriği okuyucunun konuyla ilgilenmesine yardımcı oluyor. 2008'de V. Rasputin'in kitabına göre, aynı adı taşıyan film Alexander Proshkin tarafından yönetildi ve çerçeveleri makaleyi göstermek için kullanıldı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.