SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Büllöz dermatit: nedenleri, belirtileri, tanı ve tedavi

Farklı büyüklükte kabarcıklar berrak ya da bulanık ya olabilir içindeki cilt kızarıklığı sıvı, ortaya, doktorlar büllöz dermatit gibi hastalıkların görünümünü demek. Tipik olarak, hastalık, bir enflamatuar bir karakterdir. donma, alerji, yanıkları: O insanlar tanıdık isimler var.

patoloji Açıklama

Büllöz dermatit cilt enflamatuar bir hastalıktır. Bu sıvıyla doldurulmuş deri üzerinde kabarcıklar şeklinde kendini gösterir. Pek çok durumda, bu tür hastalıkların neden herhangi bir uyarıcı (kimyasal, biyolojik, fiziksel) ile dikkatsiz temastır. hastalık neden olabilir ve diğer nedenler olabilir: iç hastalıkları, genetik anormallikler.

Bu patoloji genellikle diğer hastalıkların ikincil belirtisidir. Örneğin, enfeksiyon ya da şiddetli konjenital hastalık için. Başarılı bir tedavi hastalığın nedenleri kesin bir tanımı imkansızdır.

patolojinin başlıca faktörler

Büllöz dermatit hem iç hem de harici faktörlerden kaynaklanabilir. Onlara inceleyelim.

Dış faktörler genellikle şunlardır:

 • sıcaklık farkları;
 • ultraviyole radyasyon çarptı;
 • Farklı kimyası rahatsızlık;
 • bitki alerjisi.

İç şunlardır:

 • vücuttaki metabolik süreçlerin ihlali;
 • komplikasyonlar dermatozlar;
 • genetik anormallikler;
 • Viral hastalıkların çeşitli.

Büllöz dermatit ortaya çıkması da endokrin sistemin herhangi ihlali etkileyebilir. Genellikle patoloji diyabet veya tiroid problemleri kışkırtır.

Ama bazen hatta doktorlar doğru patolojinin nedeni olarak adlandırılan edilemez. Bugüne kadar büllöz HERPETİFORMİS dermatite neyin sebep bilinmemektedir.

kronik deri lezyonlarının çıkması için temel nedenleri şunlardır:

 • glyuteina intoleransı
 • ascariasis,
 • iyot duyarlılık;
 • viral hastalıklar;
 • gastrointestinal sistemin bozulmuş işleyişi.

olan semptomların

Daha yakından bakıldığında, şişmeli dermatit sıvı ile dolu kabarcıklar meydana hastanın cildi üzerine görülebilir. Bunlar söz konusu hastalığın ana semptomu bulunmaktadır.

Hastalığın belirtileri değişebilir. Örneğin, şişmeli dermatit herpetiformis şiddetli yanma ve kaşıntı ile karakterize edilir.

Semptomlar genellikle faktörler hastalığa neyin tetiklediği bağlıdır. Nedenle ayrıntılı olarak hastalığın en yaygın çeşitleri dikkate alınması gerekmektedir.

başlıca türleri

En yaygın çeşitleri şunlardır:

 1. Soğuk dermatit. Cildi Frostbite nedeniyle gelişir. vasküler spazmlar eşliğinde. Daha sonra cilt ağrı ve yanma hissi hissi rahatsız etmek, kızarmasına başlar. Ayrıca bulanık veya kan içerikli dolu kabarcık ortaya çıkar. Bunları ortaya çıkarmak ise gelecekte bir kabuk ile kaplı olacaktır cilt erozyon yerlerde kalır. azaltılmış ve yüksek sıcaklıklara değil neden dermatit zaman klinik tablo aslında aynıdır. Ama kabarcıklar neredeyse anında oluşturulur. Büllöz dermatit, ciddi yanıklar ve donma aşamasını karakterize etmektedir. Kural olarak, 2 dereceye kadar bu hasarın olarak.
 2. Güneş dermatit. döküntüler Bu formda kavurucu uzun süre sonra ortaya çıkar. Vücudun açık alanlarda cilt iltihaplı, kırmızıdır. Sıvı ile doldurulmuş farklı çapta kabarcıklar, görünür. Onların açılış sızmaya erozyon sonra ciltte kalır. Tezahürleri güneş dermatit genel bozulma eşliğinde. Ateş, kaşıntı, yanma hissi. hasar bölgelerinde ağrılı hisler vardır.
 3. Kimyasal dermatit. Bu hastalığın belirtileri başlangıçta tehlikeli maddelerin doğrudan temas olan bu cilt alanlarına belirdi. Daha sonra döküntü diğer alanlara yayılabilir. Bazen o bile boyun ve göz dahil olmak üzere tüm vücudu kapsar. Bazı ciddi durumlarda, şişlik normal çalışmasına engel ve hastanın yaşam ciddi bir risk oluşturabilir.
 4. Kalıtsal. Tanınan ve büllöz tarafından teşhis çocuklarda dermatit doğumdan hemen sonra. Bir örnek Hailey-Hailey hastalıktır. Hastalar deride karakteristik kabarcıklara, hatta küçük çarpışmalar ve yaralanmaları var.
 5. Metabolik dermatit. Bu endokrin sistemi ve uygunsuz metabolizmasının bozulmasına sonucu olarak ortaya çıkar. Örneğin, diyabet dermatit oluşabilir. O elleri ve ayakları üzerinde sulu kabarcık görünür. Nedeniyle vücuttaki çinko yetersiz miktarda enteropatik akrodermit gelişebilir. patoloji dudaklar ve ekstremitelerde, belki ağız kabarcıkların oluşması eşlik eder.
 6. Büllöz eksfolyatif dermatit. Yeni doğmuş bebekler için tipik. Bu bebeğin hayatının ilk günlerinde doğar hastalık, oldukça ağır bir şeklidir. kabarcıkları, sıvı sülfür ile doldurulur. Onların büyüklüğü hızla büyüyor ve onlar neredeyse tüm vücuda yayılır. blister açılmasından sonra daha büyük bir erozyon vardır. ateş, mümkün: büllöz eksfolyatif dermatit genel çocuğun durumunu kötüleştirir zaman hazımsızlık. Ağır vakalarda, sepsis yoktur. hatta ölüme bile dışlanmış değil.

hastalığı teşhis nasıl

Ilk şey doktor cildi inceler. kabarcıklar değerlendirmelidir doktor ortaya çıktı: Onların boyut, renk, dolgunluk, sayısı ve yeri.

Farklı klinik ve laboratuvar testlerinin patolojiyi ayırt etmek için uygulanır:

 1. şişeler içinde sıvı dikkatlice mikroskop altında incelenir.
 2. Immünoflorosan alerjik Büllöz dermatit teşhis yardımcı olur. Bu anormallik maddeler tahrikçilerle çeşitli neden olabilir. Kabarcıklar - Bu alerji oldukça tipik belirtileri olduğunu.
 3. bir hastalığın teşhis edilmesine yönelik en doğru ve volumetrik yöntem biyopsi olarak kabul edilir.
 4. dermatit kalıtsal ise, o zaman en iyi yolu, bir elektron mikroskobu ile muayene tanımlamak için kullanılır.

terapiler

Büllöz dermatit her tür tedaviye kendi yaklaşım gerektirir.

Ancak, aşağıdaki ana aşamaları vurgulayabilirsiniz:

 1. Kurutma. Cilt blister iyileşmesi için özel bir madde (potasyum permanganat, hidrojen peroksit, parlak yeşil) ile muamele edilir.
 2. Otopsi. Kurutma büyük kabarcıklar halinde geçerli değildir. Onlar sadece açılması gerekir. Ama doktor tarafından sadece yapılmalıdır.
 3. İşleme. Yerel erozyon kabarcıklar özel bakım gerektiren kurdu. ağır hasar alanlarda ilaçların düzenli giyinme ve işleme ihtiyacı vardır.

ilaç tedavisi

Büllöz teşhis keşke bir doktor reçete edebilir unutmayın dermatit tedavisi.

Entegre Patoloji terapi genellikle bu tür ilaçları içerir:

 1. Hormonsuz yerel basın: "Tsinokap '' Cilt-Cap", "Radevit".
 2. Antihistaminikler: "Telfast" "Zyrtec" "Klaritin", "Tsetrin".
 3. Hormonal ilaçlar lokal "Advantan", "Triderm", "Celestoderm".
 4. Kortikosteroidler: "Prednizolon", "Triamtsinalon".
 5. Antibakteriyel ve antifungal ajanlar, yerel "Fucidinum", "Levomekol", "Exoderil".
 6. Sedatif ilaçlar: "phenazepam", "Sedasen", "Pers".
 7. İmmün baskılayıcı ilaçlar: "Metotreksat", "Azatioprin".

Cilt kabarcıklar oluşmuş varsa, o sağlığına değer bir risk ve ihmal tıbbi muayene değildir. Zamanında tanı ve tedavi vücutta ciddi bozukluklara karşı koruyacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.