SağlıkTıp

Bombay fenomen - bu nedir?

İnsan vücudu kendi benzersiz tanınır. Farklı mutasyonlara, vücudumuzdaki her gün yaşandığı nedeniyle biz kazanmak bazı işaretler, diğer insanların iç ve dış faktörlerin önemli ölçüde farklı olduğu gibi, biz, bireysel hale gelir. Bu kan grubuna ilişkin olarak.

4 tipe bölmek adettendir. Buna rağmen, çok nadiren, ama olan kişi biri olarak bulundu kanın grubu (ebeveynlerin genetik özelliklere bağlı olarak), bir çok farklı spesifik vardır. Böyle bir paradoks "Bombay fenomeni" olarak adlandırılır.

Bu nedir?

Bu terim genetik mutasyon anlıyoruz. Son derece nadirdir - On milyon kişiye düşen 1 vaka. Bombay fenomen Bombay Hint kenti adını aldı.

Hindistan'da oldukça yaygındır insanlar hangi bir yerleşim, "kimerik" kan grubu vardır. Bu standart yöntemler ile kırmızı kan hücresi antijenlerinin saptanması, örneğin, ikinci grup, ama aslında nedeniyle ilk kişi mutasyonlara bağlı gösterir neden olduğu anlamına gelir.

bu gen için heterozigot işaret görünmez bir resesif alel işlevini yerine getiremez - Bunun nedeni, bir kişinin eğer N Normal olarak, bir insan çekinik gen çiftlerinin oluşumu etmektir. Nedeniyle üst kromozomların doğru kombinasyonu çekinik genin bir çift oluşturulur, ve Bombay olgu cereyan edilir.

O halde, onun gelişmedir?

fenomenin Tarihçesi

Benzer bir fenomen birçok tıbbi dergilerde anlatılan, ama neredeyse 20. yüzyılın ortalarına, hiç kimse bu neden oluyor herhangi bir fikir vardı edilmiştir.

Bu paradoks 1952'de Hindistan'da keşfedilmiştir. çalışma yürüttüler doktor, kaydetti anne biraz kan (babası ilk ve annesi oldu - İkinci) ve üçüncü çocuk doğdu vardı.

Bu fenomen tarafından Intrigued, doktor bunun mümkün o ilk grup varlığını vardı inanmak için yapım babasının vücudu nasılsa mutasyona mümkün olduğunu belirlemek başardı. Tabii modifikasyonu nedeniyle uygun özel antijenin belirlenmesi yardımcı olan ilgili bir proteini sentezlemek üzere bir enzim olmaması amaçlanmıştır. Ancak, zaman sonra grup düzgün bilgi elde edilemeyen bir enzim değildi.

temsilcilerinin fenomen Avrupa yarışı oldukça nadirdir. Biraz daha sık, Hindistan'da medya "Bombay kan" bulabilirsiniz.

Bombay kan kökenli Teorisi

Kanın eşsiz grubun ortaya çıkması ana teorilerden biri bir olduğunu kromozom mutasyonu. Örneğin, bir kişi , dördüncü kan grubu kromozomlarda allel olası rekombinasyon. Bu genleri sorumlu gametlerin oluşumu esnasında, kan gruplarının kalıtım, genler A ve B (sonraki ayrı ayrı birinci dışında herhangi bir grubu elde edilebilir) bir gamet içinde olacak ve diğer gamet kan grubu sorumlu genler taşırlar değildir: şu şekilde hareket edebilir . Böyle bir durumda bu antijenleri olmadan mümkün miras gametler olduğunu.

onun yayılmasına önündeki tek engel Bu gametlerin birçok hatta embriyogenezde sokmadan ölmek olması. Ancak, belki de bazı hayatta ve bu sonradan Bombay kan oluşumunu destekler.

Olası genin ihlali ve (anne beslenmesi aşırı alkol kullanımının ihlalleri bir sonucu olarak) zigot veya embriyo aşamasında dağılımı.

Bu durumun gelişme mekanizması

söylendiği gibi, bütün genler bağlıdır.

İnsan genotip (tüm genlerin kümesi) ebeveynlerden çocuklara geçen belirtilerin ne tür daha doğrusu ebeveyn veya doğrudan bağlıdır.

Eğer antijen kompozisyonuna derinliklerine bakarsanız, kan grubu her iki ebeveyn devralınan görülebilir. Örneğin, ilk bunlardan biri, diğer ise - ikinci çocuk bu grupların yalnızca birini olacaktır. Bombay fenomeni gelişen, her şey biraz farklı olur:

  • ikinci kan kontrol geni ve spesifik antijen sentezinden sorumlu - A. ilk ya da sıfır, özel bir gen.
  • Sentezi ve farklılaşması için sorumlu antijen H kromozom bölgesinin hareketi nedeniyle.
  • DNA bölgesinin sisteminde bir arıza varsa, antijenler düzgün çünkü çocuk ebeveyn antijen A'dan edinebilirler ne, ayırt edemez ve ikinci allel çifti Genotip mümkün olmayacaktır belirlemek için (geleneksel olarak bu nn olarak adlandırılır). Bu işlem, alt birinci grup burada resesif buhar kısmı A, bastırır.

resesif epistasi - tüm genelleme, bu Bombay fenomeni belirleyen ana süreç ortaya çıkıyor.

alelik olmayan etkileşim

belirtildiği gibi, bir olgu temeli Mumbai nonallelic gen etkileşimi yatıyor - epistasi. bu bir gen engin allel baskın olsa bile başka eylemini bastırır içinde miras Bu tip farklı.

Aslında genetik temeli fenomeni Bombay gelişmekte olduğunu - epistasi. Kalıtım Bu tür özelliği resesif epistatik Özlerin daha güçlü olan bir gen, ancak kan grubu belirlemektir. bastırılmasını nedenle inhibitör geninin bir özellik oluşturmak için mümkün değildir. Bu nedenle, çocuğun "hayır" kan grubu ile doğuyor.

Bu tür bir etkileşim genetik, nedenle bir ebeveynden bir resesif alel mevcudiyeti tespit etmek mümkündür. Böyle kan grubunun gelişimini etkiler, ama daha çok onu değiştirmek mümkün değildir. Bu nedenle, günlük yaşam düzeni bir Bombay fenomen olanlar bu tür insanlar normal bir hayat ve sağlıkları için korkuyorum olamayacağını gözlemleyerek, bazı kuralları getirir.

Bu mutasyon olan kişilerin Özellikle hayatları

Genelde, insan taşıyıcıları olarak Bombay kan normalden farksız. transfüzyon (kan sisteminin ağır ameliyat, kaza veya hastalık) gerektiğinde Ancak, sorunlar ortaya çıkar. Bu insanların spesifik antijenik bileşim bakımından onlar Bombay hariç başka kan dökmek olamaz. İyice hastanın kırmızı kan hücrelerinin analizini incelemek için zaman varken Çoğu zaman bu hataları, aşırı durumlarda görülür.

Sınav gösterimi, örneğin, bir ikinci grup. Bu gruptaki bir hastaya kan transfüzyonu ölümle sonuçlanan damar içi hemoliz gelişebilir. Bu uyumsuzluk hep o var aynı maymunlarla, hasta yeterli yeri sadece Bombay kan antijenleri nedeniyle öyle.

Bu insanlar o zaman olduğunu, kendi kanını korumak için 18 yaş var ihtiyaç durumunda mola söyledi. Bu insanların vücudunda aynı diğer özellikleri yoktur. Böylece, diyebiliriz Bombay fenomen olduğu - bir "yaşam tarzı" yerine bir hastalık. mümkün olduğunca onunla yaşamak için yalnızca kendi "teklik" dikkatli olmalıdır.

babalığın ile ilgili sorunlar

Bombay fenomen - Bir "evlilik fırtına." asıl sorun imkansız özel çalışmalar olmadan babalık tayini, fenomenin varlığını kanıtlamak için gerçeği yatar.

aniden birisi ilişkiyi netleştirmek için karar verdi, o zaman böyle bir mutasyonun olası varlığı onu bilgilendirmek için emin olun. Böyle bir durumda, bir genetik maç için deney ayrıca kan ve kırmızı kan hücrelerinin antijenik bileşimin çalışma ile genişletilmelidir. Aksi takdirde, çocuğun annesi kocası olmadan, yalnız kalmaktan riskini taşır.

Bu olgu, genetik testleri, kan grubu türü kalıtım tespiti vasıtası ile sadece kanıtlanabilir. Çalışma oldukça pahalıdır ve mevcut yaygın kullanım de işe yaramadı. Bir çocuğun farklı kan grubu ile doğduğunda nedenle, derhal Bombay fenomen şüphelenilmelidir. Kolay bir iş değil, bu konuda onlarca kişinin meselesi biliyoruz.

Bombay kan ve görülme sıklığı şu anda

Belirtildiği gibi, Bombay kan ile insanların nadirdir. Kafkasyalılar olarak, kanın bu tip pratik olarak oluşmaz; Hindular bu kan daha yaygın olarak (ortalama olarak, bu kanın Avrupalılar insidansı - 10 milyon kişi başına bir vaka). Bu fenomen Hinduların milli ve dini özelikleri yürürlüğe geliştirdiği bir teori vardır.

Herkes Hindistan'da inek kutsal bir hayvandır ve eti yenen edilemez olduğunu bilir. sığır değişikliklere neden olabilir belirli antijenleri içerdiği gerçeğinden Belki nedeniyle genetik kod, Bombay kan sıklıkla görülür. Birçok Avrupalı antijen çekinik Epistatik genin bastırılması teorisinin ortaya çıkmasına ön koşul olan sığır eti yemek.

Belki iklim koşullarından etkilenmektedir, ancak, bu teori şu anda çalışılan, bu yüzden onun gerekçesi için kanıt değildir ediliyor.

Bombay kan önemi

Ne yazık ki, Bombay kanla ilgili şimdi birkaç duydum. Bu olgu alanında çalışan tek Hematologlar ve bilim adamları bilinen genetik mühendisliği. onlar sadece o kendini gösterir ve belirlerken alınmalıdır nasıl olduğunu Bombay fenomen biliyorum. Ancak, şimdiye kadar bu fenomenin kesin nedeni açıklanmayan.

Evrim perspektifinden bakıldığında ise, Bombay kan elverişsiz bir faktördür. Birçok kişi bazen hayatta nakli veya değiştirilmesini gerektirecek. Mumbai kan zorluk varlığında kan türü yerine yetersizliğidir yatmaktadır. Bu nedenle, genellikle bu tür kişilerde ölümcül sonuçlar gelişir.

Sorunun diğer tarafında bakarsak, Bombay kan standart antijen kompozisyonunun kandan daha fazla rafine olması mümkündür. bir lanet ya da bir hediye - Onun özellikleri henüz tam olarak bu yüzden Bombay olgudur söyleyemeyiz, anlaşılamamıştır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.