OtomobilArabalar

Bölünmüş vites: öyle, montaj ve ayarlama

Arabanın içinde sadece mekanik veya insanların şiddetle hevesli tekniği bilinmektedir ilginç ayrıntılar, bir sürü vardır. Bu parçaların biri - bölünmüş vites. Bu eleman ayrıca fanlar ayar biliyorum. en öğedir ve ne için olduğunu öğrenelim.

Faz değiştirenleri ve bunların işlevi

Yeni motorların çoğu krank milinin devir sayısı bazında güç birliğinin çalışmalarından ayarlamalar yapmak için izin faz kaydırıcı ile donatılmıştır. Bu yüksek motor hızı aralığında maksimum torkun elde edilmesi için gereklidir.

herhangi bir manuel araba alırsak, o zaman böyle motor, dakikada belli bir krank mili devri de üretebilen motor beygir gücü ve maksimum tork gibi özellikleri listelenir.

Burada, örneğin, "Reno-Logan" ortak modeli alır. motor 6 th sunma yeteneğine sahiptir. Krank 170 rpm beygir. Maksimum tork 3250 devir / dakika ile 270 Nm. Bu rakamlara bakıldığında maksimum tork rakam bile ölçülü hız elde edilebilir olduğu açıktır. Maksimum güç sadece 6000 devir / dakika sonra sunulmuştur. Bir motorlu faz kaydırıcılar sistemi ile donatılmıştır, bu motor yerine üretici tarafından tasarım dahil olandan en yüksek torku verecek olan daha geniş bir aralığı olacaktır.

Bölünmüş eksantrik mili dişlisi bir faz değiştiren kabaca aynı işlevleri gerçekleştirir. Bu parça, eksantrik edilene benzer bir yapıya sahiptir. Bu ileri veya geri belli bir açıda döndürülebilir.

Bölünmüş dişli işlevi

Geleneksel dişli eksantrik mili krank mili torku iletmek üzere tasarlanan, kam mili üzerine monte edilen zamanlama. Detay elemanı herhangi bir hareketli parçalar olmaksızın tek parçadır. Yüzer dişli iki bileşenden oluşur - birbirlerine göre hareket edebilir. Bu tasarım size triger kayışı veya zincirli tahrik gücünü etkilemeden, kam mili açısını değiştirmek için izin verir.

Örneğin, VAZ motorlarında bu madde bir ya da diğer yöne 5 ° 'de milin dönebilir. Bu anlaşılmalıdır ki değişiklik sadece belirli modlarında, böylece motorun performansı - üst ya da alt bantlarda.

Sıklıkla kapasite ve motor eksantrik milinin diğer özellikleri ve değişim dişli artırmak. Eğer bunların yerine, bir başka valf zamanlaması yapılandırabilirsiniz. Ayrıca gecikme vana açılarını değiştirmek mümkün olacak. motor yerine kam mili değiştirmeden fabrikada monte bölünmüş dişli, o zaman sadece tavan köşeleri değiştirebilir.

Nasıl çalışır?

Örneğin, tork 3000, örneğin, 4000 rpm'de aşağı krank mili yönünde eksantrik milinin döndürülmesi ile çalışan bu etki değişir. Bu durumda, bu valf zamanlama sergi öncesinde eğrisinin biraz. Bu emme subabının kapatma açısını azaltmak için hareket eder.

Ama biz varil içinde mümkün olan maksimum hıza bükümsüz motor böyle bir yoğun dolgu olmayacaksa unutmamalıyız. Bu hız ve güç çıkışını etkileyen en iyi yol değildir.

dizayn

bir halka dişli ve göbek - Değişken dişli, iki elemandan oluşur. Bunlar cıvata vasıtası ile bağlanır. göbek taç ilişkin olarak dönebilir diye yapılır Delikler. Bir göbek üzerine edilmiş kam kilitlenmiştir. Bu sabitleme eksantrik mili ile birlikte göbek dönüşünü sağlamaktadır.

Bölünmüş dişli ayarı başlıca nedenleri

Motor ayarlama uzmanları seti parçasının neden birçok iki nedenleri tanımladık. Bu spor ek olarak (WHA gitmeyecek) bölünmüş eksantrik dişli orada monte edilecektir, hiçbir şey kam mili yapacak akılda tutulmalıdır. Fabrikada montaj çalışmaları genellikle çizimlerde gösterilenlerden saptığında. Bu nedenle, motor parametreleri orijinalinden farklı bir otomobil modeli için tasarlanmıştır. Bu hatalar her tarafına ondan fazla dereceden değildir. Doğal olarak, bu motor gücü özelliklerine üzerinde bir etkiye sahiptir. bölünmüş dişli yükleyerek, araba sahibi ayarlamak ve tork optimize gerektiğinde yapabiliyor.

Yükleme Tuned eksantrik milleri önemli ölçüde güç ünitesinin tork artırabilir. Bölünmüş vites VAZ - Başka +% 5 güç değerleri. Oldukça kötü.

ayarlama yöntemleri

Günümüzde otomotiv pazarı AvtoVAZ gelen hemen hemen tüm arabalar için tasarlanmış bir dişli vardır. Her model özelleştirme kendi yöntemi vardır. ayar VAZ-2108-2112 ilkesinin örneği ele alalım.

VAZ-2108-21099

Yani, dişli çarkı üzerinde ilk şey hareketli ve sabit parçalar üzerinde bir nokta işaretleyin. Bunlar doğru yükleme gerçekleştirmek için ihtiyaç vardır - tüm işlemler standart kısmı ile olduğu gibi aynıdır. Ayrıca, sonra çizilen nokta yer bölünmüş vitese konur. yüklemeden standardından farklı değildir. O zaman bir yeni yüklenen kemer detaylı üzerine koyabilirsiniz.

Işaretler özdeş olduğunu defalarca kontrol etmek önemlidir. Optimum performans için, kapak açılma derecesini izlemek için önemlidir. Bu gösterge, kesinlikle belirli bir eksantrik tasarımı aşamasında tanımlandığı gibidir ve belirtilir. dişli çark dışında bulunan vidaları gevşetmek için ise vanalar, pasaport veri büyük miktarda açılırsa. Daha sonra parametre kolayca ayarlanabilir ve böylece bölünmüş dış yarı dağıtım elemanı krank.

doğru eksantrik sıfır konumunu ayarlamak mümkün olacak zaman daha kesin bir faz ayarını gerçekleştirmek için gereklidir. Üst şaft alt (krank milinin) dönme yönünde döndürüldüğünde, çekişi artar. Tork, orta ve düşük aralıklar içinde mevcut olacaktır. Bölünmüş dişli kam mili (VAZ-2108 veya arabanın başka bir model, çok önemli değil) ve şaft karşısında krank milinin dönüşüne yönünde doğrudan döndürülebilir olacaksa, güç yetişir.

Bu düzeltme işlemini gerçekleştirerek, uzak kasnak üzerindeki yarısından fazlasını bir dişin başlangıç noktasından almak önemlidir. Dişli karbüratör için kontrol edilirse, milin her bir manipülasyon sonra ateşleme açısı düzeltme gerekli. Aksi takdirde, sistemde hataları gözlemlenecektir.

16 valf motorlar VAZ-2.110-2.112

Bölünmüş dişlisinin ayarı bu motorlar için gerçekleştirilirse, o zaman onunla aynı zamanda ayarlanmış eksantrik millerini yüklemek için önerilir. Fabrikada yapılan isabetli yönlendirilmelidir. Ona bazı ayar kapama / açma vanaları göre. Daha sonra, üst ölü merkez pozisyonunda, piston, birinci ve ikinci silindir beslenir. Ayrıca dişli kayış düzgün koydu.

Sonra o göstergeler kurulmalıdır. Onlar vanalar hareket belirlemek yardımcı olacaktır. Sen dördüncü silindir mekanizmaları tamamen kapalı olacak olan bir pozisyon bulmak gerekir. Bundan başka, dişliler ve göstergesi kullanılarak kapatma uyarlanır. Daha sonra güç ünitesini kurmak ve bir test kontrolü gerçekleştirmek için sabitleme cıvataları sıkın olabilir.

Klasik VAZ

Klasik vosmiklapannyh motor pinyon standart fabrika işaretleri sergilenmektedir. Bundan başka valfler kapatma ayarlanmıştır. Birinci ve dördüncü pistonlar TDC konur. göstergesinin bacaklar rocker karşı durmalıdır.

valfler ilk silindir üzerinde kapalı Sırasıyla noktasını ayarlamak. bu TDC tam konumu üzerinde ayarlandıktan sonra dişli çark ayarlanmış. unutmayın dişli oranları rockçılar ve sayaç yüklü noktaya. Ayrıca, pinyon, sabit hasat ve motoru çalıştırın edilir.

Sonuç

Bu nedenle, tek bir dişli vasıtası ile önemli ölçüde başlangıç parametrelerin vazovskih motorlar geliştirilebilir. Bu oldukça popüler bir ayar yerli motor olduğunu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.