FormasyonÖykü

Bizans İmparatorluğu: sermaye. Bizans İmparatorluğu'nun başkenti adı

Bizans İmparatorluğu'nun başkenti adı - tarihçilerin sonsuz tartışmalar birkaç kuşak konusu. Dünyanın en güzel ve en büyük şehirlerinden biri birkaç isim giydi. ayrı - Bazen bazen birlikte kullanılmıştır. Bizans İmparatorluğu'nun başkenti eski adı şehrin modern adıyla ilgisi yoktur. Nasıl yüzyıllar boyunca büyük Avrupa şehirlerinden birinin adını dönüştürmek için? Anlamaya çalış.

ilk sakinleri

Bizans'ın tarihin bilinen ilk sakinleri Megara idi. 658 MÖ. e. Boğazın en dar noktasında bir yerleşim kurdu ve Chalcedon denir. Neredeyse Bizans'ın Boğazı'nın öbür tarafında aynı anda kasaba yükseldi. bir kaç yüz yıl sonra, hem köy bir araya gelerek yeni şehrin adını verdi.

Refah oluşturma adımları

Tauris Kafkasya ve Anadolu kıyılarına - şehrin eşsiz coğrafi konumu Karadeniz'e malların geçişini kontrol etmek izin verdi. Bu nedenle şehir hızla bir servet yaptı ve Eski Dünya'nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri haline geldi. kasabası birçok sahipleri değişti - Persler, Atinalılar, Makedonyalılar, Spartalılar tarafından yönetiliyordu. '74 MÖ. e. Güç Vizantiume Roma yakalanan. kasaba hızla geliştirmeye başladı Roma lejyonerler koruması altında - şehir için bu dinlenme süresi ve refah başlangıcını anlamına geliyordu.

Vizantium Roma

Yeni milenyumun başında Vizantium gerçek tehlike ile karşı karşıya. hakkı için Roma aristokrasi arasındaki sonsuz rekabet imparator ölümcül hataya neden çağrılacak. Bizanslılar tarafında Pistseniya Nijer, imparator aldı ve vermedi. sert bir savaşçı, büyük bir askeri lider ve kalıtsal aristokrasi - Roma'da, kızıl manto Septimus Kuzey ile taçlandırılmış. Öfkelenen Üfürüm Bizanslılar, yeni cetvel Roma İmparatorluğu'nun uzun bir çökme içine Bizans'ı aldı. Bizanslılar arasında uzun çatışma sonrası teslim kuşatmış. Uzun vadeli askeri eylemler şehre felaket ve yıkım getirdi. Belki şehir ve ben küllerinden yeniden doğan değilse İmparator Konstantin olmaz.

yeni isim

Hırslı yeni İmparatoru Kutsal Roma İmparatorluğu'nun Roma askerlerinin zaferle sonuçlandı askeri kampanyalar bir dizi ile başladı. Roma İmparatorluğu'nun sınırsız topraklarının ustası olmak, Konstantin doğu toprakları yarı özerk modunda Romalı vali tarafından kontrol gerçeği ile karşı karşıya geldi. Merkez ve kenar mahallelerde arasındaki mesafeyi azaltmak için gerekliydi. Ve Konstantin Roma ikinci büyük kenti doğu topraklarındaki bırakmaya karar verdi. O harap Vizantiume durdu ve Doğu Roma İmparatorluğunun parlak sermaye içine bu durgun köy dönüştürmeyi çabalarını yönetti.

Başkalaşım yıl 324 yılında başladı. İmparator Konstantin kendi mızrak şehir etrafında sınır sıraladı. Daha sonra o hat üzerinde yeni metropolün şehir duvarı monte edildi. şehir unvanı layık başkenti olmuş, sadece altı yıl - para ve imparatorun şahsi katılımı çok büyük miktarlarda mümkün mucize yaptı. Büyük açılış Mayıs 330 11 gerçekleşti. Bu gün, şehir gelişimine yeni bir ivme kazanmıştır. Revived, o aktif imparatorluğun diğer bölgelerinden yerleşimciler tarafından doldurulan, yeni sermaye yakışır debdebe ve ışıltı satın aldı. Kasaba, yeni bir isim olduğundan beri - İstanbul'u ve Bizans İmparatorluğu tarafından temsil edildiğini hepsi bir layık bir parçası oldu. batı kardeşi aşağı hiçbir şekilde büyüklük ve ihtişam doğu kardeş - Bu devletin başkenti genellikle ikinci Roma denir.

Konstantinopolis ve Hristiyanlık

Doğu Roma İmparatorluğu - büyük Roma İmparatorluğu'nun ikiye ayrılmasından sonra, Konstantinopolis yeni devletin merkezi haline geldi. Yakında ülkenin kendi sermayenin ilk adıyla denir ve tarih kitaplarında o sootvetstvkyuschee adını vermiştir - Bizans İmparatorluğu. Bu devletin başkenti Ortodoks Hıristiyanlığın gelişmesinde büyük bir rol oynamıştır.

Bizans kilisesi Ortodoks Hıristiyanlığı itiraf. Bizans Hristiyanların diğer akımların temsilcileri sapkın olarak kabul edildi. İmparator ülkenin kişileştirme ve seküler ve dini hayat, ama çok sık doğu zorbalar gibi Tanrı'nın gücü değildi. dini gelenek oldukça seküler törenleri ve ritüelleri seyreltik edildi. İmparator ilahi otorite sahip, ama yine de o sadece ölümlüler arasında seçildi. Hiçbir enstitü arkaya yoktu - akrabalık ne de kişisel bağları ne Bizans tahtını garanti etmez. Bu ülkede, herkes imparator ... ve neredeyse bir tanrı haline gelebilir. Ve efendisi ve şehir güç ve ihtişam dolu, hem laik ve dini idi.

Bu nedenle, tüm Bizans konsantre edildiği şehir olarak Kostantinopolis tanımı belirli bir belirsizlik bulunduğu kaydedilmelidir. Ülkenin büyük bir sermaye Hıristiyanların birçoğu nesiller için hac yeri olmuştur - muhteşem katedraller ve kiliseler tek kelimeyle muhteşem.

Rus ile Bizans

Doğu Slavların eğitimin devletin ilk bin ortasında kadar önemli başladı, bu onların daha varlıklı komşularının dikkatini çekmeye başladı. Rusichi düzenli ev uzak toprakların zengin hediyeler getirerek, yürüyüş gitti. Yakında Bizans İmparatorluğu'nun başkentinin yeni Rus ismi yayıldı atalarımız, hayal ürkmek olarak İstanbul'a Gezileri. Atalarımız böylece zenginliği ve gücü vurgulayan Konstantinopolis şehrini aradı.

İmparatorluğun çöküşü

Dünyada her şeyin bir sonu vardır. Bu kaderi ve Bizans İmparatorluğunu kaçmadı. zamanların kudretli devletinin başkenti yakalanır ve Osmanlı askerleri tarafından talan edildi. Türk kasaba kaybetti hakimiyeti ve onun adının kurulmasının ardından. Yeni sahipleri Stanbul (İstanbul) diyoruz tercih etti. şehir - Dilbilimciler adı politikasının bir antik Yunan adının bir bükülmüş karbon kopyası olduğunu savunuyorlar. Bu isim altında idi ve şehir şu anda bilinmektedir.

Gördüğünüz gibi, Bizans İmparatorluğu'nun hangi sermaye ve nasıl denir sorusu tek bir cevabı yoktur. Ilginç bir tarihsel döneme işaret etmek gerekir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.