FormasyonBilim

Biyoetik - İlkeler ve biyoetik bu ... konu. Rusya'da Biyoetik

kişinin mesleki faaliyetin Her küre meslek etiği kendi formlarına karşılık gelmektedir. Aynı zamanda hepsi belli özel özelliklere sahiptir.

Etik - insan davranışının ahlaki yönlerini dikkate alan bir disiplin. Onun çalışma kuralları ve insanlar arasındaki ilişkilerin çeşitliliği bize tanıtır. meslek etiği her türlü belirli kurallar vardır. Onlar prosedürü dikkate ve insan iç yönetmeliğin örnekleri vardır. Bunun temelini etik idealleri kabul etti. Bu disiplin türlerinden biri medikal sektörü söz konusu.

tıbbi etik

Bu doktrin Hastalarından hayatı kimin elinde bir adam olmalı, yüksek ahlaki karaktere, bizi tanıtır. Bugüne kadar, disiplin tüm temel kuralları denilen bir belgede yer alan "Rus doktorun Etik Kuralları." O 1994 yılında kabul edilmiştir. Geleneksel tıp etiği kişisel nitelikleri ve doktor ve hasta arasındaki ilişkiyi hitap etmesi bekleniyor.

biyoetik

Hayat hala durmazsa. toplumun gelişimi bugünkü aşamasında profesyonel tıbbi etiği çeşit oluşturulması gerekliydi. Bu egzersiz, insan yaşam ve ölüm manipülasyon izin marjları, tasvir için tasarlanmıştır. Bütün bu eylemler mutlaka hastanın ahlak ve sağlığını dikkate alınmalıdır. Ve burada insan hayatı Biyoetik korunması geliyor.

gelişim tarihçesi

Biyoetik - Modern kültürde yer almış karmaşık bir olgudur. Geçen yüzyılın 60'lı-70'li yıllarda ABD'de ortaya çıktı. dönem "Biyoetik" 1970 yılında bir Amerikan onkolog Potter tarafından önerilmişti. Doktorların ve biyologlar yaşamın iyi koşulları sağlamak için çabalarını havuz çağrısında oydu. Potter göre, biyoetik - hayatta kalma sadece bir bilim değildir. Bu biyolojik sanayi ve mevcut bilgisini içeren yeni bir bilgelik, bir insani değerlere.

dönem "biyoetik", bir kavram, daha doğrusu içeriği gelince belirli bir zaman önemli ölçüde değişti sonra. ilk etapta, ahlaki antropolojik, yasal ve disiplinler arası çalışma gitti sosyal konular, oluşumu son genetik ve üreme transplantologicheskie biyomedikal teknolojilere katkıda bulunmuştur.

Amerika'da geçen yüzyılın yetmişli biyoetiği çalışılan ilk eğitim ve araştırma merkezleri, yaratıldı. Bu dini liderler, gazeteciler ve politikacıların disiplin çalışılan sorunlara dikkat çekti. konular ve kamunun bazı kabul edilir.

önümüzdeki on biyoetik Gelişimi Batı Avrupa ülkelerinde tanınmak için bunu sağladı. Doksanlı, bu disiplinin çalışma (özellikle Çin ve Japonya'da) yanı Asya'da olduğu gibi, (Rusya dahil) Doğu Avrupa'da oldukça dikkat çekmiştir.

önemli görev

Biyoetik - biyomedikal bilim ve uygulama gelişim süreciyle bağlantılı olarak ortaya çıkan karmaşık ahlaki konularda pozisyonların bir fark tespit etmek için tasarlanmış bir doktrin. Bu disiplin aşağıdaki sorulara cevap amaçlamaktadır:

- bu insan klonlama meşgul mümkün mü?
- Özel bir genetik yöntemlerin "cins" büyük entelektüel ve fiziksel nitelikleri olan bir kişinin yaratılması caiz midir?
- çit nakli ağır hasta insanlar için organ üretmek için planlanan eğer ölünün yakınlarının rızası var mı?
- Bence ölümcül hasta olduğunu hastaya söylemek gerekir mi? Vb

Biyoetik amacı sosyal olarak kabul edilebilir ve ahlaki ses kararlar tür sorunları bulmaktır. Tabii ki, bir tıp biyoetiktir ihtiyacım yok olmadığı konusunda meşru şüphe? Sonuçta, Hipokrat yemini var. Bu ahlak doktorların dersleri öğretir birçok yüzyıllar vardır. Birçok önde gelen fizikçiler tarafından oynanan gezegenimizin aktif rolünü yaşamın korunması. Bunlar nükleer silahların test yasaklamaya çağıran hareketini düzenler. ahlaki ders Çevremizin korunması için mücadele, insanlık ve biyologlar öğretir.
Ancak Hipokrat etik ve biyoetik belirli farklar vardır. Bu iki doktrinleri ilk tamamen kurumsal doğasıdır. Yüzyıllar boyunca, bu hastaya görevini yerine getirmek için tasarlanmış bir ahlaki konuda doktor rolünü, inceler. Hasta bireyin muzdarip kabul edilir. O pasif ve hayatı için önemli kararlar katılmaz. Konu Biyoetik - Aktif ahlaki konu olarak hasta. Aynı zamanda o diyalog veya bilim adamları ve doktorlar bile rekabetçi bir ilişki meşgul edebiliyor.

Özellikler

Yeni bir disiplin böyle merhamet ve hayırseverlik, doktorların ahlaki sorumluluk ve hastaya prensip nenaneseneniya zarar gibi geleneksel değerlerini, geri çevrilmez. Sadece bugünün kültürel ve sosyal durum, bütün bu anları yeni bir ses ve anlam vardır.

Konu Biyoetik - Bir tekliği ve her bireyin kişiliğinin tekliği. Bu disiplin hayatını etkileyen en önemli kararlar almaya kendi başlarına her bir kişinin hakkını tanır.

Bu uzmanlar olarak biyologlar, doktorlar, insan klonlama yöntemi hakkında bilgi sahibi olması kayda değerdir. Ancak, bunu yapamazlar, bu tür eylemleri önlemek için. Bu onların arasında yurtdışında mesleki yeterlilik. Biyoetiğin özelliklerinden biri farklı disiplinlerden uzmanların katılımıyla kendi gelişmedir nedeni budur. Bu listede vb biyologlar ve psikologlar, doktorlar, filozoflar, siyasetçiler ve hukukçular vardır Bu onların çözümü sadece bazı bilgi ve deneyime sahip kişilerin ortak gayretleri ile mümkün olduğunu tıp ve biyoloji, bu kadar çeşitli ve karmaşık gelişmesi ile bağlantılı olarak ortaya çıkan problemler, çünkü şaşırtıcı değildir.

Biyoetik bir başka önemli özelliğidir: Hikaye uzun, ulusal ideolojik ve diğer değerli bir kamu sisteminin dayatma olduğu kanıtlanmıştır - çok tehlikelidir. Yani Biyoetik sadece toplumun gelişimine kaynaklanan ahlaki konular incelenmiştir nedeni budur. Ile onun katılımı çoğulcu toplumların farklı kurumların karakteristik yarattı. Bunun bir örneği hastane ve araştırma merkezlerinde çalışan etik komite bulunmaktadır.

Ne biyoetik alanında?

Ahlak ve sağlık - o ahlaki ilişkilerin modern bilim tarafından uygun önerilerde bulunmak vermektedir temelidir. Aşağıdaki temel sorunlar dikkate alır:

- ötenazi;
- İntihar;
- transplantasyonu;
- Ölüm gerçeği belirlenmesi;
- insan ve hayvanlar üzerinde deneyler;
- doktor ve hasta arasındaki ilişki;
- imarethaneler organizasyonu;
- Halkın karşı tutum zihinsel engelli olduğu;
- döllenme (taşıyıcı annelik, genetik mühendisliği, vb.)

biyoetik konular böyle sterilizasyon ve doğum kontrolü ve kürtaj gibi etik tarafı eylemleri ile ilgilidir. Bunlar üreme tıbbında müdahalenin tüm modern şekilleridir.

Örneğin, kürtaj düşünün. "Zarar verme": okur Hipokrat yemini temel ilkesini ihlal edip? o bakış etik açıdan gerçekleştirilebilir olsun? böylece, her zaman ya da yalnızca belirli durumlarda ise? Bu soruların cevapları ahlaki ilkelere ve mesleki tıp eğitimi bağlıdır.

biyoetik sorunlar endişe ve yapay dölleme. Bir yandan, yeni üreme teknolojileri en önemli insan değeridir evlilik doğasını etkiler. Diğer taraftan - eşler bazıları için bir bebek sahibi tek yoludur. ne zaman bu durumda Biyoetik, sopanın ucunda çağırır in vitro fertilizasyon değil belirli bir denemenin şeklinde bu manipülasyonu dönüm, çaresiz kadınları yardımcı olur.

biyoetik ele Tartışmalı konu, taşıyıcı annelik olduğunu. Bu yöntemde, biyolojik ebeveynlerinden bir döllenmiş yumurta tamamen başka bir kadının rahmine katkıda bulunur. Bu vekil bebeğini taşıyan için gereklidir. Doğumdan sonra bebek o öz ailesini verir. Bir yandan, bu diğer yandan, çocuğun fiziksel doğası üzerinde gerçekleştirilen manipülasyon - bazı çiftler tam bir aile yaratmak için tek şansı.

İnsan klonlama genetik mühendisliğinin son gelişmeler ile mümkün olduğu gibi ateşli bir tartışma hala bu tür sorunlar etrafında döner. biyologlar ve doktorlar, politikacılar ve filozofların katıldığı konunun ahlaki tarafının tartışmada. Bu sorun tarafını ve din adamlarını atlamayın. Şu anda, görüş birbirinden tamamen zıt nokta vardır. Bunlardan biri klonlama oldukça etik ve insan ve toplum için güvenli olmasından kaynaklanır. Bu görüşü savunanlar klonlama hastalıkları ve ölümsüzlüğü ortadan kaldırmak için bir yol olduğuna inanılmaktadır. Ama karşıt görüş vardır. Onun destekçileri böyle manipülasyon ahlaksız olduğuna inanıyoruz. bilim henüz bu denemenin tüm olası sonuçlarını tahmin edemez çünkü ek olarak, potansiyel bir tehlike oluşturmaktadır.

Çok karmaşık yasal ve etik sorunlar Transplantology üretti. Tarih, nakledilen kalp, karaciğer, akciğer ve kemik iliği vb için Bu alandaki sorunlar geri dönüşü olmayan ölüm gerçeğini kuran, görev ve donör haklarını, hem de onun akrabaları, sağlık çalışanlarına ilgilendirir.

en çok tartışılan etik sorunlar bugün endişeler ötanazi biri. çaresiz kabul edilir hastanın ölümünden, bu kasıtlı hızlanma. Ötanazi, hastanın acı durdurmak için tasarlanmış. Bu eylem Her inançtan manzarası yanı sıra Hipokrat yemini aykırıdır. Ama aynı zamanda, nihayet sorunu olarak kabul edilmez çözüldü.

disiplin temel ilkeleri

biyoetik ise temel kavramlar vardır. Bilim çağımızın acil sorunların çözümünde onlara güvenir. Biyoetiğin temel ilkeler:

- insan onuruna saygı;
- Kötülükten ve iyi oluşturulmasını yapıyor;
- bireyin özerklik
- adalet uyulması.

Bilim dört kurallara uyar. Bu gizlilik ve doğruluk, özel hayata ilişkin rızasını ve dokunulmazlığını bilgilendirdi. birlikte etik kurallara biyoetikle ilkeleri, münferit olarak hastaya ilişkiyi karakterize orijinal koordinatlar oluştururlar.

Rusya'da biyoetik Gelişimi

kabul disiplin Önkoşullar doksanlı yılların başında ülkemizde tecelli. Ancak, bu Rusya'da biyoetik sadece geçen yüzyılın sonunda ortaya anlamına gelmez. Aksine, biyomedikal teknolojilerin çoğunluğu ilk ülkemizde yaratıldı. Bu cihazın bir örneği ekstrakorporeal dolaşıma izin hizmet edebilir. Bu SS tarafından yaratıldı geri 1926 yılında Aynı yıl Bryukhonenko Kan Transfüzyon dünyanın ilk Enstitüsü açıldı. JJ 1931 ek olarak Böbrek allotransplantasyon klinik ortamda Raven yapıldı. Önemli 1937'de ve daha sonra implante yapay kalp kasının dünyanın ilk operasyon düzenledi. Bu deney VP Denetimli Demihov ve o denetimli serbestlik Christian Bernard oldu.

O 1920 yılında dünyada ilk kez Rusya'da ise, kürtaj mevzuatının tüm kısıtlamalar kaldırıldı. yirmili Geçen yüzyılın Rus bilim adamları Alexander Okul genin karmaşık bir yapı kanıtlamak mümkün olmuştur ve bunun bir sonucu olarak, temel araştırmalar, bir dizi Serebrovskii.

SSCB'de tıbbi teknolojinin farklı alanlarında faaliyetleri geniş bir yelpazede sürekli ve çok başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Ancak, Sovyet hükümetinin döneminde Rusya'da bilimsel araştırma etiği olamazdı basitçe kurdu. Bunun bir nedeni, devletin ideolojisidir. SSCB'de Bilim toplumun üretken bir kuvvet değil, aynı zamanda en yüksek chelovekoobrazuyuschey kültürel değeri sadece kabul edildi.

Ancak, buna rağmen, Rusya'da Biyoetik giderek konumunu kazanmaya başladı. Böylece, Sovyet filozof Frolov insan bakış açısının yararına bilimsel başarıların değerinin sorusunu gündeme getirdi. 1995 yılında, ilk yayınlanan el yazması M.K.Perova. 60'lı yıllarda geri Bu Rus metodoloji bilim insan her şeyi kör olduğu fikrini formüle etti.

biyoetik gelişiminde yeni bir aşama

Geçen yüzyılın sonunda, Rusya demokratikleşme yolunu almıştır. Bu yoğun biyoetik geliştirmeye başladı temel önermesi oldu. Bu disiplin kavramı sürekli sadece araştırmaya sabit değil, aynı zamanda yayıncılık, teorik ve eğitim ve öğretim seviyeleri edildi.

Rus araştırma enstitüleri organizasyon sistemi artık özel yapısal birimleri vardır. Bunlar insan RAS enstitüleri faaliyet biyoetik sektörünü kapsar, Felsefe laboratuvarları Enstitüsü ve diğerleri "bilgi ve bilimin etik Aksiyoloji".

2000 yılında, devlet eğitim standardı Rusya'da kabul edilmiştir. Bu belgeye göre, "Biyoetik" disiplin ülkenin tıp okullarında uzmanların hazırlanmasında zorunlu yapıldı. Böyle bir yaklaşım konularını ele 1995 yılında eğitim konferansı kabul edilir sanat eğitiminin Rusya Federasyonu yüksek tıbbi ve ilaç eğitim kurumlarında. Biyoetik giriş kıdemli yıllarda öğrencilerin hazırlanmasında ayrı bir ders olarak önerildi.

1995 yılında özel bir program ışığı gördü. Bu MSU'da yeniden eğitimi ve sosyal bilimler ve beşeri öğretmenlerinin gelişmiş eğitim Enstitüsü'nde oluşturuldu. Lomonosov. Bu program bir uzmanlık "Biyomedikal Etik" konulu öğrencilerin öğretim, öğretmenler için tasarlanmıştır.

Şu anda, literatürde etik sorunlar olabilir modern tıbbın sorunlarının hakkında bilgi almak için. ve "Tıp Hukuku ve Etik" - Bu alanda çok popüler dergi "Man" (BG Yudin editörü) vardır (editör - Myl'nikov IS). biyoetik ile ilgilenen tıp öğrencileri ve yayınlanmış literatürde için. Yudin ve Tishchenko, Ignatiev, Ivanyushkin, Siluyanova, kısa bu konuda çeşitli gazetelerin yazarları vardır.

felsefi yönleri

Şu anda, modern tıbbın ve bir erkeğin ilişkisinin ahlaki yönünü inceleyen disiplin, sayısız konuları kapsamıştır. biyoetik sayesinde ve dramatik derinleştiren onun ahlaki ve doğal ve biyolojik yönden bireyin anlayışını genişletir. Bu doktrin tarafından dikkate sorular, iki bilimler eşiğinde bulunmaktadır. Bu antropoloji , biyoloji. Bu bilimin önemli bir nokta olarak insanın gerçek özünün arama anlar.

Son yıllarda, giderek biyoetik Dünya toplumun oluşumunun bir süreç vardır. Küresel ve yerel - Bu iki nedenden tarafından kolaylaştırılır. İlki ahlaki ve etik karakter yeni bir sorun durumlarında piyasaya çıkması eşlik eder tıp ve biyolojide bilimsel ve teknolojik ilerlemenin tehlikeli sonuçlara yol açma olasılığı ile ilgilidir. Bu durum tüm insan toplumunun çıkarlarını etkileyecek bir ölçüde etmektir. Sürekli bahsedilen sürecin çeviklik artar. Bunun nedeni toplumsal ilişkilerin artan demokratikleşme etmektir. Bu sağlığa, ölüme ve bilgi almak için, yaşama temel insan hakkının biri olarak kabul edildiğinde.

Bu bilimin belirli doğası tarafından belirlenen yerel biyoetik, gelişmesi için ikinci sebebi. İşte vb bir bütün olarak ve bireyin toplumun etkisi insanlaştırma, geleneksel ve tıbbi etik dönüşümü neden olur süreci, tıp, teknolojikleştirilmesini Tüm bu etkenler olumlu ve olumsuz anlamda hem biyoetik gelişimini etkiler.

Bugün ülkemizde bu disiplin hayata geçirilmesinde hiçbir kesin bir ilişki yoktur. Ancak, biyoetik konuların insani değerinin farkında duyanlar bile, söz konusu görünümün oluşumunun devam eden süreç kabul eder. Bazen bu tür Batı bize dayatılan bir yaşam biçimi olarak algılanmaktadır. Sürecin toplumumuzun gelenek ve adetlerini zedeleyebileceği varsayılır.

aksine görüş tamamen yoktur. Bazı Rusya'da biyoetik sadece kök almaz inanıyoruz ve bu öğretim felsefesi tekabül pek oluşturulabilir. Bu, ülkemizde diğer kültürel, dini ve sosyal gelenek, bir zihniyeti ve psikoloji tüm açıkladı.

Bununla birlikte, biyoetik görünüm oluşması işlemidir. Geleneksel sorunlardan bazılarının bir felsefi anlayış gerektirir. Bunlar arasında, erkek, hayatının ve ölüm, tedavi ve kurtarma, hastalıkta ve sağlıkta, vb özü tanımı

Biyotıp şu anda son derece hızla gelişen. Bazı kişilerde Onun çelişkili pek çok açıdan başarı nedeni nasılsa tıp ve biyoloji başarıları düzene arzu, riske göre yayılabiliyor. Bu topluluk onun için mümkün olan tüm sonuçlardan olarak hazırlanmış olmasını sağlayacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.