FormasyonDiller

Bir ses çıkaran ses nedir?

günlük yaşamda az insan insanlar konuşmasında kullanmak seslerin sınıflandırılması yansıtır. Rus dil okulu elbette bazıları olduğunu unutmayın sesli ve sessiz harfler, ikincisi hala eşleştirilmiş ve sesli ve sessiz, ama yine de orada cızırtılı olduğu ayrılır. Ama bu ayrıntılı bir liste değildir. Sıradan bir öğrenci soruyu cevaplamak mı, ses çıkaran ses? Çok zor.

Konuşma seslerinin sınıflandırılması

öğrenme sürecinde filoloji ilgilenenler ve uzman eğitim alma sesler de çıkarma, yer ve diğer özelliklerinin yöntemine göre sınıflandırılır öğreniyorum. fonetik konusunda uzmanlaşmış konuşma terapisti, konuşma patologlar ve dilbilimciler - Onlar en iyi bilinen uzmanlardır.

Akustik ve fizyolojik anlamda çeşitli kriterlere göre çeşitli sınıflandırmaları vardır. Bu, ana bölme kullanılır fonetikçiler olup. Bu ünlü, ünsüz içine seslerin ses üretim bölümü fizyolojisi ve alt kategorilere bunların daha bölme belirtmektedir. akustik koşulları tümüne bilinmemektedir içinde sınıflandırmadır. Çok ilginç sayılır nedeni budur.

Akustik sınıflandırma

Her şeyden önce, vokal sesler ve nonvocalic ayırt eder. Bütün ünlüler ve bazı sessizler vokal böylece ilk ses aktive telaffuz zaman. Sonraki ünsüz sesler ve nekonsonantnye ayırt eder. ünlüler - Birinci grup tüm sessizler ve dinlenme kapsar. Yine keskin bir kategorisi, örneğin, [n] veya [p] ses spektrum heterojen farklı olanlar, içine almak vardır. gerisi bulanık. çağrılarına akustik dile getirdi ve sessiz ama içinde terimlerle okul tanıdık bölümünden de sesli ve eşleştirilmiş değildir ünsüz vardır. Orada birkaç kriter vardır, ama bunlar büyük ölçüde belirli bir kişinin vokal aparatı bağlıdır ve onlara intonations kullanılmaktadır.

konuşmasında ilk ve belki de eğitimde en basit biri dolgun sesler. Bunlar sadece sessizler vokal vardır vardır. Bu sesleri söyleyiş olarak pratikte nefes hiçbir engel vardır. bu kadar ilgileniyorsunuz?

ses verme

Bu kategorinin adı sonorus "zil" anlamına Latince gelmektedir. Ve onlar gerçekten sağır denilen edilemez. Teoriye göre, ses çıkaran ses bu larenks, yutak, ağız ve burun ses yolunun, yani bir türbülanslı hava akışı oluşturmaz telaffuz ederken. Aslında, sesli dudaklar, dil, yanakların hareketi minimum, yani gürültü üzerine baskın olduğunu. Rusça olarak, örneğin ses [m], [n], [n] [p] ve [j] içerir. [M '], [N'], [X '] ve [p'] - yumuşak şekillendirme son çifti hariç tüm.

Özellikle ses çıkaran seslerin bir ünsüz ait rağmen, yapı da sesli çok yakın, bu şekildedir. Buna ek olarak, duruşmada onlar daha hoş singsong geliyor. Bu özellik zvukopis gibi Resepsiyonda şairler ve yazarlar tarafından kullanılır. Onların adı verilen ilk niteliğinde olarak, sonants ünsüz sesler çocuklarda söylenen. Ve onların artikülasyon ve eğitimde kolaylıkla bağlanır. Bu arada, ses çıkaran genellikle hece, onun en dolgun ve görünür kısmının "çekirdek" dir.

Diğer dillerdeki Sonants

Doğal olarak, sadece ses çıkaran sesleri Rus dili kullanılır. Örnekler onlar düzgün ve güzel sesi neden olan, İtalyan ve İspanyol tanesi özellikle bir çok diğer birçok dilde bulunabilir. İngilizce değil analoglar Rusça olmak üzere iki sesli harf vardır. Bu [n] ve [W] ile ilgilidir. Dolgun ses [n] zil yay ifade eder ve normal [n] den oldukça farklı telaffuz ve [w] o [vi] kısa gibi o şey çıkıyor ki ünlü dudaklarını telaffuz edilir çok benzer. Alman sonant Little, bu kadar çok insan o duruşmada çok kaba olduğunu düşünüyorum, schipyaschie, ıslık sesleri ve affricates orada hakim. Avrupa dışı diller, bu tür "ses çıkaran ses" gibi bir kategori ve saldırıları ait fonemlerin çeşitli da vardır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.