SağlıkTıp

Bazı durumlarda Rh faktörü dikkate almak gereklidir? Hamilelik ve kan transfüzyonu

Söz konusu belirleme kan grubu sistemini, bugün var olan 30 tane - Rh faktörü, her iki Ph, yazar. Sadece antijen D. için geçerlidir

Rh faktörü nedir?

Kan grubu ve Rh faktörü - genetik özellikleri tespit edilir. Yani biz Onları ailelerinden olsun. Kırmızı kan hücrelerinin - Rh faktörü kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde bulunan bir proteindir. pozitif (+) ve eksi - O sadece iki tür olan (-).

Başlangıçta ama yakında onun varlığı insanlarda saptandı insan vücudunu incelemek için yöntemlerin gelişmesiyle birlikte, maymunlar (örneğin al yanaklı maymunlar, hangi terim adını almaktadır) bulundu. Bu Beyaz ırkta en yaygın ve güçlü bir göstergesi olarak ebeveynlerden çocuklara aktarılır. popülasyon (% 7'si Afrikalılar) Rh değildir% 15 olarak, bu nedenle, Rhesus negatif.

Pozitif veya negatif Rh faktörü, insan yaşam kalitesi üzerinde neredeyse hiçbir etkisi olmadı. Ancak, bazı durumlarda, son derece önem kazanmaktadır. daha ayrıntılı olarak durumu ele alalım. Yani, bazı durumlarda Rh faktörü dikkate almak gereklidir?

Rh faktörü ve gebelik planlaması

siz ve partneriniz yakında anne olmak planlıyorsanız, anlayışı veya kesintiye gebeliği önlemek hastalıkların varlığını ortadan kaldırmak için yardımcı olacaktır çalışmaların bir dizi yürütmek için gereklidir. Gelecekte bu böyle devam düşükler, doğum kusurlarına ve önlemek için yardımcı olacaktır. D.

En önemli araştırma biri her iki ebeveynin de Rh faktörünü belirlemektir. Çoğu zaman, her ikisi de olumludur. Her iki ebeveyn çatışma "negatif" olduğunda, komplikasyonları beraberinde getirir uyumsuzluk olduğunu da olamaz. anne adayı "olumlu" olduğunu ve babasının ise - "negatif" çocuk ondan protein devralır olarak ve gebelik ile ilgili sorunlar, olmamalıdır.

Pozitif Rh faktörü, dolayısıyla, bebek olasılıkla "olumlu" olduğunu - karmaşıklık "olumsuz" kadın ve eşi ne zaman geliyor. Bu durumda, çatışma gebelik sırasında ortaya çıkabilir.

çocuk doğurma esnasında sürekli antikorlar için kan almak gerekir. Hatta bazı durumlarda Rh faktörü dikkate almak gereklidir? Bir kadın hamile olduğu zaman, sırayla çatışmayı önlemek için.

Hamile arasında Rhesus çatışma

Kendi başına, Rhesus çatışma her zaman değil görünür - çok "negatif" anne oldukça başarılı ve komplikasyon olmadan birkaç "olumlu" çocuk beslenmesi. Hamile kadınların yalnızca% 0.8 çatışma bu tür görüldü. Basitçe söylemek gerekirse, fenomen sürekli kontrol gerektiren, çok nadir fakat ciddi.

Al yanaklı çatışma annenin vücut yabancı cisim göz önünde fetüsü reddetmeye başlar gerçeği yatar.

Doktorlar çatışma riski daha sonraki önemli ölçüde daha düşük olduğu gibi "negatif" kadınlardan ilk gebelik, tutulmasını söylemek. gebelik bir kadının vücudunda çok önemlidir sırasında buna bir kez antikor geliştirmiş olan, o zaman sonraki gebelik düşük yapma riski yüksek olan ilişkili olduğundan, çocuğun "olumlu" kanla temas halinde değildir.

Hit annenin vücudunda bebeğin kan travma, düşük yapma, doğum ile tetiklenebilir. Böyle bir durumda, o zaman anne saldırgan olarak meyve algıladıkları ve plasenta aracılığıyla saldırı başlar olacaktır. Şu anda kadının vücudu hiçbir bozuklukları olacak, bu reaksiyon doğaldır, ama bebek ceninin ölümüne yol açan kırmızı kan hücrelerinin yoğun bağ vardır. Bağışıklık sistemi tarafından sürekli faktörleri olmasa, fetusun karşı antikor üretmeye uyanmış başlar beri kadın ikinci çocuk, daha zor olacak olun.

Kan doğum sırasında kadının bedenini girerse, hemolitik hastalık çocukta gelişebilir. Rh immünglobülin - ilaçların bazı grupların eklenmesiyle bir bebeğin doğumu önlemek için önemlidir.

Kan nakli ve Rh faktörü

Bazı durumlarda Rh faktörü dikkate almak gereklidir? transfüzyon (kan nakli) ihtiyaç olduğunda, kan grubu ve Rh faktörü önemlidir. Transfüzyon genellikle hasta çok kan kaybetti, özellikle sonrası veya ameliyat sırasında gereklidir. Doktor öncesinde hasta donör malzemesi şeklinde desteğine ihtiyaç duyacaktır zaman bilir Hem elektif cerrahi olabilir. Bu durumda uyumluluk kan Rh faktörü son derece önemlidir.

Hastanın kanındaki uyumsuz malzeme eritrositlerin transfüzyon durumunda nedeniyle dışarıdan giren cevaben vücudundaki geliştirmek antikorlar ile etkileşim için bir araya sopa başlayacaktır.

Bunun bir sonucu olarak, kan, temel işlevleri gerçekleştirmek için sona erer.

Sonuç

Bugün hangi durumlarda o hesaba Rh faktörünü almak için gerekli olan, öğrendim. Bu durumda, ben yukarıda belirtilen aşırı durumlarda, yaşam kalitesi üzerinde hiç etkisi saymazsak, kendi içinde varlığını veya yokluğunu açıklamak istiyorum.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.