MaliBankalar

Bankacılık sistemi: tipleri ve özellikleri

Bankacılık sistemleri çeşitli ayrılmaz bir parçası olan ekonomik modeller. Bu durumda, önemli farklılıklar aralarında olabilir.

bankacılık sistemi

dünyanın bankacılık sistemlerinin türleri nelerdir çalışmalarına geçmeden önce, çok tanımı ile başa çıkmak için gereklidir. Bu terminoloji banka dışı kredi kuruluşlarının bir dizi ve aynı yasal ve mali-kredi mekanizması içinde faaliyet bankaları tanımlamak için kullanılır.

Bu sistem Ulusal Bankası ve çeşitli kredi ve yerleşim merkezleri dahil özel kuruluşlara, ikisi için de geçerlidir. Merkez Bankası anahtar işlevi devlet para politikasını ve emisyon yürütmek etmektir. O ülkenin rezerv sisteminin merkezidir.

bankacılık sistemi alakalı olacağı ve kredi kuruluşlarının faaliyetlerini temin eden uzman firmalar olabilir için.

sistem bileşenleri

teması altında "bankacılık sistemi - kavram, türleri, düzeyleri, üyeler" sistemini oluşturan kurumsal bileşenleri dikkate almalıdır.

Kredi kurumları ile başlayabilir. Asıl amacı, banka işlemleri yoluyla gelir elde etmektir bir tüzel kişi, bahsediyoruz. Bu etkinliği gerçekleştirmek için merkez bankası tarafından verilen bir lisans gerektirir. Bu durumda, bu tür organizasyonların tüm işlemler, ulusal mevzuata tam uyum içinde yürüttük.

Rusya'da hakkında konuşursak, Rus yasaları mülkiyet herhangi formu kullanarak kredi kuruluşlarını açmak için izin verir. Kar çıkartmak bağlı sorunları bir kenara bırakarak, üyelerinin menfaatlerini korumayı amaçlayan çeşitli dernek ve birlikler oluşturmak da mümkündür.

Bu bankacılık sistemi temsil eder unsurları ve türleri incelendiğinde, bileşen aşağıdaki kurumsal bileşeni tanımlamak için gereklidir. Biz banka bahsediyoruz. Bu terim Rus mevzuatına tam uyum içinde bazı finansal işlem yapmaya yetkili bir kredi kurumu anlamak için gereklidir. Aşağıdaki hizmetler ve süreçleri tür operasyonlar isnat edilebilir:

- açma ve bakımını banka hesaplarını tüzel kişilere özel;

- Çeşitli kişilerin para yatırılmasına çeken;

- masrafları kendisine ait ve aciliyet, servis, ve toparlanma koşullarında kendi adına bu fonların yerleştirme.

Bir banka dışı yapısı olarak kabul edilir, örgütün yukarıda belirtilen faaliyetler bile ameliyatlardan biri değilse: şu gerçeği anlamak önemlidir.

Yabancı bir banka. Bu terim o kaydedildi Devletin kanunlarına göre banka tarafından kabul edilmiştir kredi kurumu, belirlemek için bazı ülkelerde kullanılmaktadır.

Banka dışı kredi organizasyonu da genel sistemin bir parçasıdır. kendine özgü özellikleri ulusal mevzuat tarafından sağlanan belirli bankacılık işlemleri, fizibilitesini belirlemek üzere.

piyasa modeli

tipleri bankacılık sisteminin kuruluşun farklı şekilleridir. yaygın türlerinden biri - pazarı. Bu sistem aşağıdaki özelliklere sahiptir: devlet tekel değildir bankacılık alanında temel parametreleri ve gelişim ilkelerine kurulması ile sınırlıdır faaliyetleri ve farklı kredi yapısı üzerindeki etkisi.

Bu modelde, bankacılık sektörünün ademi faaliyet göstermektedir. Ayrıca eksik devletin karşılıklı sorumluluk yukarıda belirtilen kuruluşların mali sonuçları, ve özel kredi yapısına sorumlu tutulamaz olup, sırayla, devlet tarafından takip operasyonlarından sorumlu değildir.

Ayrıca, böyle bir sistem ile, devlet ulusal ekonomi düzeni korumak zorundadır. Bu gerçek, hem de onun görevini icra edecektir bir merkez bankası veya kuruluşun oluşumu için ihtiyaç yol açan sistemde özel kredi kurumlarından çok sayıda. bu bankanın temel sorunlardan biri kredi ilişkilerinde katılan diğer varlıkları izlemektir.

dikkate değer aşağıdaki gerçek: merkez bankasının durumu, finansal sistemin ayrı bir banka türü olarak izole böylece özeldir ya da daha doğrusu, uroven.Imenno bu nedenle bu pazar sistemlerinin hemen hemen her zaman katmanlı.

Muhasebe ve dağıtım modeli

örgütün Bu tür bankacılık faaliyetlerinin öncelikle demokratik sistem sevilmeyen ülkelerde kullanılmaktadır.

Böyle bir sistem için bankacılık kurumları ve operasyonların kurulmasına yönelik bir devlet tekeli ile karakterizedir. Bu modelin ayırt edici nitelikleri devlet bankalarının yöneticilerinin atanması ve bankacılık faaliyetleri sonucunda elde edilen sonuçlar, sorumlu devletin tayini içerir.

Sonuç olarak, böyle bir modelin, oldukça dar kredi kuruluşlarının aralığı olarak. Bu bankacılık hizmetlerinin sağlanması, farklı sektörlerde veya tek devlet bankası göre uzman kredi kuruluşlarının az sayıda olmuştur anlamına gelir.

seviyeleri sistemleri

bankacılık sisteminin inşası türlerini dikkate alındığında, hesaba bazıları farklı kredi kurumları arasında oluşan ilişkiler sırasını belirleme ilkesi üzerine inşa gerçeğini almak gereklidir.

Biz çok düzeyli ve tek seviyeli bankacılık sistemleri bahsediyoruz.

Tek seviyeli modeli öncelikle bir faaliyet totaliter sistemlere sahip olan ülkelerde kullanılan devlete ait banka. Böyle bir model, bankacılık sisteminin ilk aşamasında önemlidir.

çok seviyeli sistem için olduğu gibi, bu düzeyleri tarafından kredi kuruluşlarının farklılaşması ile karakterize edilir. Bu durumda, merkez bankası bağımsız bir bütün olarak tahsis düzeyleri ve kredi kuruluşlarının sayısının, ilk etapta zaman.

Sistem Rusya'da faaliyet

Eğer bankacılık sisteminin türlerine dikkat, CIS çok katlı bir model olduğu sonucuna varmak mümkündür. Rusya, çeşitli kredi kuruluşlarının Bank yanı sıra temsilcilik ve yabancı bankaların şube: Ayrıca, bu sistem aşağıdaki yapıya sahiptir.

Ancak Rus bankacılık sistemi ile sınırlı değildir. İçerdiği Türleri, bankacılık işlemleri yapan edilmez uzman kuruluşların Devletin topraklarında etkisini gerektirir. Buna ek olarak, bu örgütler kredi kuruluşlarının ve bankaların etkinliğini sağlamaya odaklandık.

Modern göz önüne alındığında Rusya'nın bankacılık sisteminin sisteminin türüdür - Bunun altında işleyen piyasa modeli, borç verme faaliyetlerinin yönünü gelen çeşitli düzeylerde oluşur:

- merkez bankası;

- Bankacılık (tasarruf, ipotek ve ticari bankalar);

- Sigorta sektörü (emeklilik fonları, bankacılık dışı uzmanı kredi kurumları ve sigorta şirketleri).

Amerikan ve Japon modelleri

bankacılık sistemi uygulamaya konmuştur olduğu diğer alanlar vardır. bunların belirgin bir şekilde farklı tipleri bölgeye bağlı olarak.

Amerikan modeli için Federal Rezerv Sistemi paralel eylem yanı sıra yatırım, tasarruf, ticari bankalar ve adli tasarruf birlikleri ile karakterizedir.

Birkaç farklı Japon bankacılık sistemini görünüyor. merkez bankası, şu şekildedir: ülkede faaliyet gösteren finans kuruluşları türleri tanımlanabilir posta tasarruf bankaları ve ticari bankalar.

Sonuç

olası modeller, teşekkür bankacılık sistemi düzenlenebilir, içlerine türleri, belli bir düzeyde ima bütün bolluk ile, nasıl daha ileri belirlemek için mantıklı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.