FormasyonDiller

Autocrat - devlet başkanı bir Slav başlık

ifade "tüm Rusya, Moskova, Kiev ... ... otokrat" Birçok tanıdık ve güçlü bir tarih dersi ile ilişkilidir. Bu sözler Rus imparatorların unvanı başladı ile Nitekim öyle.

Kelimenin anlamı ve kökeni

Autocrat - Ülkenin hükümdarı sınırsız güce sahip olduğunu Yunanca kelime "otokrat" (αύτοκράτωρ) den ve özünde çevrilmiştir. Devletin böyle bir kafa eş zamanlı olarak yasama, yürütme ve yargı dalları ve herhangi parlamento veya bakanlar eylem ve kararlarına sınırlı değildir.

dizeleri Moskova Rusya güç Tatarları tabi kılarak geçmiş yırtık edildiğinde kelime "diktatör", yani 1493 yılında, Ivan III Karanlık zamanlarda bir kraliyet başlık haline gelmiştir. Yavaş yavaş krallık büyüdü ve birleştirilmiş toprakların başlık adına eklenen - Beyaz, Novgorod, Kiev ve diğerleri.

XX yüzyılın başında Rusya, modern yarı tabakasının imparator unvanı düzenlenen ve onun söyleyiş için 3 dakika gerekli. Ülkede 1905 olayları bir parlamentosuna sahip sonrasında geçen Çar Nicholas II Romanov "Tüm Rusya İmparatoru otokrat ..." çağrılacak devam etse.

Kelime oluşumu analizi

dil bilimleri otokrat bir bakış açısından - erkeksi isim, ortak bir isim animasyon. Böyle altıncı sınıf öğrencisi, dilbilimci ve diğer eski Rus olarak kelimeler gibi, 2 kökleri vardır.

Aşağıdaki formu sözlerini ayrıştırma zaman:

kök kendisi (kelime bağımsız itibaren)
interfiks - bağlayan ünlü yaklaşık
kök (Kelime gücünden - ülke) tutun
sonek ets

- Böylece, kendisini oluşturan parçaların analizi kelime "otokrat" belirlemek için bir başlık değeriyle "Ülkenin kendi kendini cetvel."

eşanlamlılar

Günümüzde, kelime güncel değil ve sadece tarih kitaplarında bulunabilir. Ancak, dünyadaki kraliyet güç korunmuş ve Avrupa'da ve Doğu ve Afrika az uygar ülkelerde dağıtılır. Cetveller farklı denir - kral sultan ya da kral. literatür (özellikle ortam içinde), aslında, kelime "otokrattır" ile eş anlamlı olan, başka bir kelime kullanılır. Bu hükümdar, vali, devlet başkanı, taç baş, edinoderzhets, porfironosets, egemen, yüce cetvel, cetvel.

Bu sözler genellikle hiyerarşide insanın yerine başvurmak için kullanılır. Ama genellikle "despot" ve gibi kodları kullanılmıştır "bir zalim." Böylece değil belirli bir kişiye, fakat kalıtsal gücünün çok fikrine olumsuz tutum ifade etti.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.