FormasyonBilim

Asit tuzları

asit, bir ya da bütün hidrojen atomlarının bir katyon, tuz olarak adlandırılan bu tür bir kimyasal madde ile ikame edin. Bir molekül içinde metal ya da amonyum grubu, her zaman, bir pozitif oksitlenme durumuna sahip ve katyonlar olarak adlandırılır. Asit Tortu, anyon olarak adlandırılır. periyodik tabloda Grup IA için ait metaller ile oluşturulan bütün tuzlar, çözünürdür. tuzları ile ilgili İla grubu metalleri oluşan ile, onların çözünürlük değişir.

Orada ortamı, çok bazlı asit içinde hidrojen molekülünün tüm metal katyonları ya da amonyum ilave olarak, pozitif yüklü bir hidrojen mevcut olduğu, başka bir katyon, hem de asit tuzları, ile ikame edilmiş ise. Bir örnek olarak, normal bir tuzlar zikredilebilir:

- magnezyum sülfat MgSO4;

- alüminyum sülfat Al2 (SO4) 3;

- amonyum fosfat (NH4) 3PO4;

- sodyum karbonat Na2CO3.

tuzları ayrışma ortamı artı yüklü metal katyonları ve negatif anyonlar asit kalıntısında oluşur. bir asit ve bunun oluşturucu katyon isimleri türetilen adlandırması ortalama tuzlarıdır.

Asit tuzları, bir metal veya amonyum grubu ile hidrojen kısmi ikame ile oluşturulur. Bu nedenle, bir metal, hidrojen ve bir asit tortusu oluşur. Oluşumları ancak çok değerli asitlerin mümkündür. Bu gibi bileşiklerin örnekleri:

- sodyum hidrojen karbonat NaHCO3;

- sodyum dihidrojenfosfat NaH2PO4;

- sodyum hidrojenfosfat Na2HPO4;

- potasyum hidrojen sülfat KHSO4.

bugünkü başlıktaki öneki "hidro" olarak (eğer bir ikame edilmemiş hidrojen katyonu) ya da (iki ikame edilmemiş hidrojen katyonları varsa) "dihidro".

NaHSÖ4'dür ↔ Na + H + SO4 ˉ: asit tuzlarının sulu çözeltileri negatif anyon şeklinde anyon, hem de pozitif katyonları iki tip (metal iyonları ve hidrojen) ayrışmış edilir. güçlü asitler ile oluşturulan hidrolize asidik tuzları, sulu ortam, 7'nin altında bir pH değerine, bu tuzların, dolayısıyla adı vardır. Zayıf asitlerin (örneğin, hidrojen) elde edilen asit tuzlarının hidrolizi, çözelti, yani en az 7 arasındaki bir pH değerinde, nötr veya alkalidir.

Ortalama tuzları asit metal, ve diğer yöntemler, bir fazlası ile reaksiyona göre asit tuzlarının hazırlanması etkileşimi sonucu olarak elde edilebilir olabilir:

  • ortalama tuzu ile bir polibazik asit. Bu şekilde elde edilen sodyum hidrojensülfat: H2SO4 + Na2SO4 2NaHSO4 →, suda çözünür diamonyum fosfat (NH4) 2HPO4: H3PO4 + 2NH3 → (NH4) 2HPO4 ya da kalsiyum karbonat: CO2 + CaCO3'da + H2O → Ca (HCO3) 2;

  • bir alkali ile bir polibazik asit. Örneğin, dihidrojen alınmasına göre baryumdur reaksiyon denklemi: Ba → 2H3PO4 + Ba (OH) 2 (H2PO4) 2 + 2H2O. yine yüksek tuz elde edebilirsiniz eksik nötralizasyon ürünleri olan alkali asit tuzlan etkilemek;

  • Asidik oksit , alkali Bu şekilde elde edilen kalsiyum karbonat ile: Ca → 2CO2 + Ca (OH) 2 (HCO3) 2.

Hidrokarbonlar Periyodik Tablosu Grup IIA sağa doğru bakan elemanları bulunmayan bilinmektedir ve katı hidrokarbonlar sadece grup la elemanları için de elde edilmiştir.

Tuz yaygın olarak çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır, ancak bunların kullanımı bazı genel tarifi gibi tüm bireysel olarak değil. tuzu Bu tip uygulama, kimyasal bileşiklerin özelliklerine bağlıdır ve ekonomik uygulanabilirlik ile belirlenir.

Bu durumda, örneğin, amonyum hidrojenfosfat (NH4) 2HPO4 tarımda fosfor amonyum kompleksi gübre olarak kullanılabilir. Buna ek olarak, bu bileşik, yangınla mücadele kullanılır: yangın koruma farklı yapılar işlem. Aynı zamanda, (NH4) 2HPO4 sigara belirli sınıflar üretiminde katkı maddesi olarak kullanılır.

Sodyum hidrosülfit NaHSO3 farklı malzeme ve resim ağartma için de kullanılır.

Kalsiyum bisülfit Ca (HSO3) 2 ahşap selüloz üretimi için değerli bir hammaddedir.

sülfürlü asit, H2SO3, ilaç epinefrin kısmının asidik tuzları, ve moleküler biyoloji kullanılan bisülfitler.

Hidrojen sülfatlar KHSO4 ve NaHSÖ4'dür sodyum potasyum demir dışı metalürjide bir akı olarak kullanılır.

Sodyum hidrojenkarbonat NaHCO3 - madde, bilinen asit ilave tuzlarının çoğu. Sterlitamak Onun tahliye GOST 2156-76 belirtilen özelliklere göre (şirket "Soda"). Sodyum bikarbonat, tıpta ve günlük hayatta, gıda, kimyasal ve farmasötik endüstrilerde kullanılır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.