Haber ve ToplumDoğa

Arılar marangozlar - temsilcileri antoforidov

bilim adamları sırayla Hymenoptera ait ilk böcekler göre, halen Jura döneminde yaşadı. Başka bir deyişle, bu gezegende yaşayan az 150 milyon yıl değildir. biz arılar hakkında konuşmak, bunlar en fazla 80 milyon yıl önce idi. Onlar çiçekli bitkilerin gelişimine paralel olarak geliştiğini ve şu anda arıların en az 20.000 türler vardır. Hepsi 9 familyaya ayrılır. Bunlardan biri - antoforidy, arılar ve marangozlar sayılabilir. tehlike olarak Bugün, bu böcekler listelenmektedir.

Arı-violet carpenter (ksilokopa) - bu normalden iki balarısı daha büyüktür, çünkü bir ağır, söylenebilir. Ve bu uçan böcek uğultu sürüleri karşılaştırılabilir. İnsanlara çok dikkat ve bir kişiyle karşılaşma, acı bırakmayacaktır bile, sessizce ileri gitmez. Arı-marangoz (fotoğraf böcek yukarıda görülebilir) büyük siyah gözleri ve güzel kanatlar, pırıl pırıl mavi-violet luster vardır.

bu böceklerin yay sıklıkla bulunabilir akasya, meyve ağaçları ve çiçeklenme söğüt. Yaz aylarında çiçek ve kırmızı yonca tercih ederim. Arılar marangozlar toplamak polen ve yuvaya bacaklarının arasında kıl kadar taşıyacak. Onlar hücre yığınının altındaki olan uçuşun Uçuş ve onun yükü biraz ona nektar nemlendirilmiş. Sonra geri yumurta ve sonraki bölme inşa edilmiş bu bina koymak, bu yüzden bir sonraki hücreye altına almak. Buna göre, kadınların arı yuvası doldurur ve sonra giriş mühürler ve sonsuza bırakın. Ve gelecek yıl onun mavi-mor kanatlarını yanıp sönen, genç arılar, marangozlar dışına uçacak.

Böylece marangoz neden denir? Ve oldukça basit: yuvaları için bu arılar sadece ahşap nesneleri kullanın. Arı bir yuva olarak daha sonra kullanılan ağaç, uzun geçitlerinde gnaws. Bunlar ahşap depolar ve telgraf direkleri üzerine yuva için olduğu gibi, kenarları ve eski orman clearings üzerinde durmak ister. Çoğu zaman onlar Mayıs-Haziran aktif yaz aylarında bulunabilir. Arılar marangozlar değil gerçek bal bitkisi, ancak dişilerle büyük ailesi oluşturmuyor çünkü oldukça bekar.

Mor arı bazı kuşlar benzer çiftleşme davranışı şey marangozlar. Erkekler en yüce yerleri seçmek ve yorulmadan diğer erkeklere karşı topraklarını koruma, devriye. Şu anda Dişiler de yüksek tırmanmaya. Onlar tepeler, çalılar ya da ağaçların üstleri üzerinde erkeklerde buluşacak. Onların yuvalarını ağaçlara tercih ksilokopy için, kimin ahşap gevşek, özellikle de yaşlı ve sumak gibi. Buna ek olarak, yuvaları için insan yerleşime kullanabilirsiniz. Bu kirişler, kolonlar, çatı, çitler olabilir (özellikle eski ve çürük). Sıradan bir arı arı bitki olarak onu doğurmak arıları evcilleştirmek için birçok girişimde olmuştur, ama hepsi başarısız oldu.

Habitat Kafkasya, Orta Asya, Orta ve Batı Avrupa, Orta Doğu ve Moğolistan kapsayan marangoz arılar. Ülkemizde bunlar Stavropol ve Krasnodar bölgesi, Tula, Leningrad, Pskov, Arkhangelsk ve Moskova bölgelerinde güney, Kuzey Kafkasya'da yaşıyor. Onlar da Tuva, Güney Urallar ve Aşağı Volga bölgesinde bulunurlar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.