Ev ve AileAksesuarlar

Antik semaverler: genel bakış, açıklama, fiyat

Yarım yüzyıl boyunca semaverler Rus yaşamın ayrılmaz bir parçasıydı. Onlar su ve çay hazırlamak için cihazı temsil etmektedir. İlk olarak, su, yüksek derecede dolgulu odun kömürü tüp olarak fırın içinde ısıtılır. Daha sonra elektrik gazyağı ve Semaverlerin diğer türleri ortaya çıktı. Onlar şimdi neredeyse evrensel supplanted su ısıtıcıları vardır.

Antik semaverler: tarihin biraz

Bugün rafine dekorasyonu ile bu eski cihazlar toplayıcıları ve bilenler arasında popülerdir.

çay içme Rus geleneğinde çay içecek hazırlanması için bir özel yemekler vardı Doğu, gelen bilinmektedir. Ama Semaverin bizim kadar tüm tanıdık cihaz Rus ustaları tarafından icat edilmiştir.

Bu ürünlerin görünüm kesin tarih aramak zordur ancak onların popülerlik zirve 19. yüzyıl olarak kabul edilir. O zaman bu tür ürünleri üreten ülke çapında birçok fabrika açıldı. Ama aralarında özellikle ünlü Tula ustalar olduğunu. Lisitsyn, Kapyrziny, Lomovs, Shemariny, Gornin, Vorontsov, Batashevs, Tejle ve diğerleri gibi üreticiler, Rusya'da ve Avrupa'da hem biliniyordu.

18. yüzyılın sonlarında Semaver kurumu açıldı Tula çelik Lisitsyn kardeşler, içinde Semaverlerin ilk üreticileri. Onların ürünler, zarif formlar için bilinir. Aynı zamanda iyi o zaman yılda yaklaşık 1.000 adet üretilen antik Tula semaverler Lomov, bilinmektedir.

Kural olarak, üretim bütün aile katılan ve tecrübe ve araçları miras. Bu yüzden tek bir ürün üzerinde birkaç pul ustaları olabilir olduğunu. Tula semaverler Tula, aynı zamanda çevredeki sadece doğrudan değil, ancak bu yerlerin tümüne Tula Semaverler aramaya zarar vermez.

Bakır başlangıçta (yerine ya da çinko ile bakır alaşımı) üretimi için kullanılır. o bir parlaklık için parlatmak için bu ürünleri karar verildi Fakat, bakır semaver çok çabuk başarısız. Bir süre sonra, ustalar pirinç ve nikel gümüş kullanmaya başladı.

Sonraki biz antik semaverler ve bunların maliyeti ne bakacağız.

yapıların tipleri

Isıtma suyu eski Semaverlerin yöntemde ayrılır:

  • Zharov (kömür, odun), hangi aslında Semaver durumda hikayesi başlar. Suyun ısıtılması için hemen hemen herhangi bir ahşap yanıcı malzeme de kullanılabilir (kömür, odun, koni ve t.).
  • Elektrik. Su, bir ısıtma elemanı ile ısıtılmaktadır. Ana avantaj, duman ve kurum eksikliğidir.
  • yanan yakıt elektrik ve ısı - ısıtma suyu iki tip birleştirme, birleştirilmiştir.

gazyağı, "Parichko" ürünler ve yan tüpü ile bakır cihazları CHERNIKOVA: XIX-XX yüzyılın başında yeni Semaverlerin türlerini üretmeye başlamıştır.

Ayrıca antik semaverler şekli farklıdır. En ucuz ardından fiyat cam, topu ve sonra bir kase, yumurta artan bankalar kabul edilir.

Semaverlerin hacmi

Bu cihazlar, motor kapasitesi farklıdır.

Çoğu antik semaverler çalışan - Kömür 3 ila 7 litre. çünkü imalatları zor ve daha az yaygın olarak 3 litre daha az ürün, genellikle daha büyük bir muadillerine göre daha pahalıdır.

Samovary elektriksel olarak 1.5 ve 3 litre arasında değişmektedir. Büyük boyutlarda nadirdir.

imalatı için malzeme

Semaverler farklı malzemelerden yapılır. En yaygın pirinç ürünlerinin yanı sıra bakır, nikel gümüş ve tombak vardır.

Bakır semaverler bayram olarak kabul, bu yüzden en pahalı bulundu. Şimdi bir bakır kaplı ürünler ile çoğunlukla pirinç satılan, ancak eski bir bakır semaver bulabilirsiniz. satıştır en sık pirinç altın rengi cihazları (onlar çok şık görünüyorsun ama dikkatli yüzeyinin bakıma ihtiyacı) ile ve pirinç nikel kaplamalı (gümüş rengi çok güzel görünmesi, ancak özel bakım gerektirmeyen).

listesiyle Yaygın ve pirinç semaverler.

Zharov semaverler

kömür - En büyük cazibe açısından antik değerler, karbon, ana yakıt semaverler tam olarak vardır. fırının sık sık iç boru bırakır odun kullanılır için çünkü o zaman cep kömür, herkes için değil.

Odun antik semaverler satmıyor az antika meraklıları bir ortamda. Görme kömürle çalışan meslektaşları, onlar çok farklı değildir. Ama antik gerçek bilenler anında ayrılır.

tektir ve bir sanat eseri her biri erken 19. yüzyıl, - en değerli hakiki ürünler 17 vardır. en kaliteli antik semaver standart ustanın bir leke olarak kabul edilir.

Avantajları ve ahşap yakma Semaverlerin dezavantajları

Bu gerçek bir antika semaverler ve bu nedenle, neredeyse iki yüz yıldır içme çay, gerçek Rus geleneğine dokunabilirsiniz. Ayrıca, alev ürünler - onları yavaş yavaş soğur içine su ısıtıldı.

Arasında eksiklikler tespit edilebilir:

su ile tamamen dolu olduğunda 1) Zharov antik semaverler (fiyatları çok farklıdır) ısıtılacak. Bu kural saygı değilse, bunlar lehimlenmiş olabilir. Bu nedenle, gerekirse, cihaz daha sonra tekrar ısı sıvı ilave edilmesi gereklidir, ve su ısıtmak için soğuktur. Ancak, bu nedenle, büyük olasılıkla tepesinde değil, sönmüş Semaver kolay değildir eritmek ve, suyu tahliye eski yakıtı kaldırmak, su dökün ve tekrar erir.

2) sadece özel bir davlumbaz içine yerleştirilmiş açık alanlar veya tüp içinde kömür semaverler eritin.

3) Zharov çok daha benzer tesisler Semaverler.

elektrik semaverler

Bu ürünler sosyalizm döneminde zaten Zharov eş yerini almıştır. Tasarım gereği, onlar çok daha kolay çalışmak ve form ve elementlerin geleneksel zarafeti yok. Elektrik semaverler düşük toplama değerine sahip nedeni budur.

Avantajları ve elektrikli semaver dezavantajları

Elektrikli yeniden ısıtma seçeneği daha uygun olduğunu ve suyun herhangi hacminde (sadece PETN kaplıydı ise). Onlar içeride kullanılabilir. elektrosamovarov çoğu termal anahtarı bulunmaktadır.

Elektrik semaver ana dezavantajı bu oldukça bir semaver, ancak bir elektrik düzensiz bir şekilde olmasıdır. Sen elma tomurcukları veya ince dallar koku olamaz. daha hızlı Zharov çünkü orada yavaş soğutma kömürlerin içinde soğumaya ısıtıldıktan sonra. Elektriğin olmadığı gibi onlar, açık havada kullanılamaz.

Kombine antik semaverler

ilerleme yerinde olmadığı için, kombine semaver alım, çok iyi bir kazanım olduğunu alev ve elektrik meslektaşları avantajlarını birleştirir. ahşap olabilir böyle bir cihaz eritin ve ne zaman serin su, elektrik ile ısıtın. Sen doğada ve odada hem kullanabilirsiniz.

Yalnızca negatif Birleştirilen semaverler - kendi değer yukarıda ve ahşap ve bu hacim ve şekil elektriksel düzenlemesi.

Eski bir Semaverin ne kadar?

Kim çok başarılı olduğunu görünüm, kalite, sanatsal, üretim, hacim ve fiyat zamanında farklılık Her geleni tür ürünlerin, uygulayan antika pazarı, bunu satın alabilirsiniz sorunsuz eski semaver evinde olmasını istiyor. Basit alıcılar, koleksiyoncular aksine, tüm inceliklerini anlamak zordur, ama hatta bazen toplayıcıları belirli bir ürünü nasıl değerlendirileceğini bilmiyorum. Sonuçta, örneğin, yalnızca bir Tula fabrika v.S Batasheva 50'den fazla farklı şekil ve Semaverlerin boyutları üretir ve biz hesap diğer üreticilere içine alırsak, o kadar çok adil olmayan bu popüler ürünün fiyatını belirlemek için alır.

Dediğimiz gibi, eski Semaverlerin maliyeti birçok etkene bağlı olarak, çok farklı olabilir. Birincisi ve en önemlisi, burada önemli olan ürün (o eski, daha değerli) yaşıdır. Örneğin, çarlık döneminde üretilen bir cihaz, birkaç kez Sovyet muadillerinden daha değerli.

Aynı derecede önemli tekliği Semaver olduğunu. Münhasır şeyler hep son derece yeterli değerli ve şüphesiz, öyle, ürünün yaş katı da eğer, antikalar el yapımı. Aynı biçimde de söylenebilir.

Bir semaver fiyatı etkileyen bir başka kriter, ünlü bir fabrikada üretici, bir damga varlığı veya üreticinin üreticisinin işareti. Örneğin, madalya ile eski Semaver çok daha pahalıdır. Ayrıca, önemli güvenlik ve dekoratif elementlerin sanatsal bir değer.

Tüm semaverler 3 kategoriye ayrılabilir:

  1. Antik semaverler (fiyatları çok farklıdır). Onlar en yüksek sanatsal düzeyde genellikle ve pahalı malzemeden yapılmış yapılmıştır. antika pazarı günü, bu tür durumlar seyrek gelir ve maliyet genellikle satıcı tarafından belirlenir. Alıcı ya o fiyata satın almaktadır, ya da başka bir farklı fiyata bakmak için. Birkaç onbinlerce dolar arasında Bu ürün kadar maliyeti.
  2. Bu kategori iyi sanatsal detaylandırılması, standart dışı şekle sahip ürünler, gümüş kaplı bulunmaktadır. Böyle çok daha uzun piyasada semaverler, bu nedenle satıcı tarafından alıcıya fiyat pazarlık yapabilirsiniz. fiyat aralığı 10 bin arasında değişmektedir. dolar.
  3. Bu kategori, yaygın ve tamamen işlevsel toplu üretilen ürünler içerir. Böyle bir ürünün fiyatı, genellikle alıcı sunuyor. Maliyet böyle semaverler yaklaşık 500 $ bulunmaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.