Haberler ve ToplumKültür

Antik Atina - Yunan kültürünün beşiği

Atina, Yunanistan'ın en saygıdeğer tanrıçalarından biri olan Antik Atina, güçlü ekonomi, denize erişim, güzel tapınaklar ile en güzel ve görkemli antik kentlerden biridir. Yunan Olympus'ta, savaşın, bilimlerin ve zanaatkarların kahramanı olarak biliniyordu ve ayrıca olağanüstü bir bilgeliği vardı. Bu ilahi adına verilen şehir, patronlarının görkemine ve gücüne boyun eğmemelidir.

çıkma

Antik Yunan'ın başkenti, yükselen bir tepe olan Akropol'de büyümüştür. Efsaneye göre, M.Ö. 1825'de. e. Attika'nın ilk kralı Cecrop, kenti bu yere serdikten sonra Akropolis'in üstünde bir kale inşa etti. Bu inşaatın gerçekleştiği tanrıların katılımı olmadan gerçekleşmedi. Athena, kentin adını verecek olan ve daha sonra onun patronu olacak olan denizlerin ve okyanusların Poseidon hakimiyle savundu. Yargıçlar Zeus liderliğindeki Olympus'un yüce tanrılarıydı. Rakip tanrılara şu görev verildi: "Şehrin sakinlerine kim faydalı bir hediye getirecek, onun patronu olacak." Poseidon Antik Athenes'i güneş ışığı altında sundu ve üçlülerini kaya çarptı ve Athena kaya içine bir mızrak vurarak Yunanlılara zeytin ağacı getirdi. Olympus'un tanrıları Poseidon'un armağanına eğildiler, ancak tanrıça ve Cecrops savaş patronunu destekledi. Anlaşmazlık Athena'yı kazandı ve boşuna değil, çünkü patronajı altında Atina yüksek bir ekonomik, politik ve kültürel gelişme kaydetti. Kaybedilen Poseidon'un onuruna Yunanlılar yakında bir tapınak inşa ettiler. Göçebe kabilelerin baskınları yüzünden göç etmek zorunda kaldıkları insanların güvenli uçurumlarına göç etmesi nedeniyle şehir kayda değer bir gelişme gösterdi.

Atina'nın ilk yılı

Kentin yüksek gelişimi Pisistratus döneminde ulaştı. Bu zalim ama zeki kral onun gücünü tehdit eden tembel insanlar olduğuna ve halkı isyana yükseltebileceğine inandı. Agora'nın devasa pazar meydanı olan dünyanın her yerinden alıcıların geldiği onunla onun arasındaydı. Yunanlıları ticareti yapmak çok kolay, çünkü ada vatandaşı olarak denize girdiler. Antik Yunan, hayvanların yetiştirilmesi ve yetiştirilmesi ile ayırt edilemez. Atina'nın bir istisna olmadığı, bunun temel nedeni, hiçbir şeyin büyüdüğü dünyanın kayalık yüzeyi idi. Fakat ticarette Yunanlılar tamamen kazandılar. Çar Pisistrat ünlü bir yapıcıydı: Apollo ve Olympus Zeus'un tapınakları, saltanatı sırasında tam olarak kuruldu. Apollo Tapınağı, zamanını tamamladı, ancak Zeus'un kalıntıları inşa etmek için Antiochus IV Epifan'a devam edildi. Ancak kısa bir süre içinde bir tapınak inşa etmek kader değildi. Roma fatihi Sulla onu yok etti ve sadece Vali Adrian inşaatını tamamladı.

Tarihçiler ünlü tapınağın temelini atan Pisistratus olduğuna inanıyor - Partenon. Hikayesi oldukça dramatik. Uzun sürmez, Persler tarafından yok edildi ve sadece hükümdar Perikles onu yeniden inşa etmeyi başardı. Güzel ve zengin bir tapınak üzerinde çalışmak, Olimpik Zeus'un heykeli olan Dünyanın Yedi Harikasından birini yazan ünlü heykeltıraş Phidias'a davet edildi. Athena'nın heykeli o kadar güzeldi ki hükümdarlar Akropolis'teki diğer yapıları dikmeye cesaret edemiyorlardı.

Bu çağın insan kalıntılarının dişlerini muayene eden arkeologların bulgularına inanıyoruz, Eski Atinalılar, vefalı salgınından düştü, ya da halen çağrıldığı şekliyle 430-423'te öfkelenen tifo ateşinden düştü. Bu tedavi edilemez hastalık yüzünden devletin nüfusunun üçte biri öldü, ünlü Antik Atina şehri düştü.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.