Sanat ve EğlenceSanat

Yapımı büyük yapılara genel görünüm kazandıran bir unsur olarak Toskana Sipariş

kentsel planlama, ya da "donmuş müzik" sanatının ayrılmaz bir parçası, çoğunlukla mimarisidir olarak anılacaktır mimari bir düzen. kelimenin anlamını Latince ifadenin "Ordo", geliyor "düzen, düzen." Bu sıkı hesaplamalar ve post-ve-kiriş yapısının kurallara dayalı, mükemmelleştirilmiş emretti.

mimari form olarak Toskana düzenin ortaya çıkması

günümüze kadar eski Akdeniz medeniyetlerinin günlerinden beri, beş mimari emir vardır. Orada sonradan vardı Fransız ve Amerikan emir oluşturmaya çalışır, ancak üyeler boyut ve oranlarda, sanatsal unsurları, menşe yerinde birbirinden farklı klasik beşli, bir par olmayı başaramadı. ile birlikte Hellas antik Etrürya'yı (Modern Toskana) mevcuttu. Dolayısıyla adı - Toskana düzen, ama bazen de Etrüsk denir. Antik Yunanistan dünyanın üç mimari tiplerini verdi inanılmaktadır - Dor, İyon ve Korint ve daha sonra iki tane daha vardı - Eski Roma'da ortaya çıktı basit ve karmaşık veya Toskana,. Böyle Roma mimar ve yaşlı ya da arkaik olan mekanik Vitruvii iddia Toskana sipariş olarak Diğer araştırmacılar, Dor sütun türünü oluştururlar. Her durumda, ilişkilerini tasarımları ve tapınakların düzenleri belirli benzerlik, her iki kararlıdır söylenir. çok ikinci isim - "basit" - emri Toskana tüm basit, genellikle ve güvenilirlik sıyrılıyor söyledi.

oranlar ve sipariş ilişkileri

Genel olarak emir nedir? bir kaide oluşan bir kompleks olan bu mimari yapı, sütun, taşıyıcı parça ve saçak - kısmı tarafından taşınan. bunların her biri, bu yapı karakteristik beş siparişleri için, her kısmın birbiriyle orantılı bulunmaktadır. ikinci - Buna ek olarak, mimari yapının toplam yüksekliği 19 mimari birinci durumda Buzağılama ve beş oluştuğu tam ve yarım gün siparişleri arasında bir ayırım yoktur. Bunlar şu şekilde dağıtılır:

- duy kısmı 4 toplam uzunluğu alır;

- dize 12 parça alır;

- saçak sırasıyla üç parça.

bir kaide yoksun bir tam olmayan varyant ile ilgili olarak, dağıtım dört ve bir kısım gibidir. İlginç ve üç bölümden oluşmaktadır saçaklığa, bileşenleri: architrav friz ve korniş. Toskanalı emri üst destek yapısı içinde, orta girintili kısım friz gerçeğine göre kendi dost farklıdır.

Yapım Özellikleri

tam sürüm numarasının belirgin dışa basitlik aldatıcı. tavan, taban up Bu mimari form, bir 32 kısmı vardır. ENTASIS veya daraltma modülü, bir masa gibi spesifik kavramlar, Toskana düzeni hesaplamak için kullanılan, inşaat olan Vitruvius yukarıda belirtilen "Mimarlık Üzerine" çalışmalarında haklı. tüm miktarlar Bu amaçla, bir çoklu birbirine kullanılan çünkü hesaplama ve inşaat göreli basitliği farklıdır. Bu durumda, modül kolonun tabanına yarıçapı ve yüksekliği (y Toskanalı sırası) 24 masa içeren, her biri 7 çaplara sahiptir. silindir bir gövde 1/3 yüksekliği konik şeklini alır. Bu entasis denir.

İlerleyen zamanlarda antik mimaride siparişlerin değeri

Bütün Yunan ve Roma siparişler yaygın antik mimari kullanılmıştır. Onların yardım rotunda ve açık galeriler dikildiği ile Onlar tapınak ve hükümet binaları cephe indi. Aslında sadece onun için ve mimari ve antik dekoratif sanatlar hakkında yargılayabilir. Sonra birçok kez onları ilgi kesildi ve yine Rönesans döneminde, XV yüzyılda ortaya çıkmaya başladı. barok ve klasisizminin bu mimari formların kayıtsız kalmayın. Kısacası, onları ilgi XIX yüzyılın sonuna kadar solmaya başladı. Rus İmparatorluğu'nun mimaride Toskana düzen önemli bir yere işgal etti. Birçok Ortodoks kiliseleri bitmiş sütunlar vardı. Rusya'da İmparatorluğu'nun Belirgin temsilcisi Carlo Rossi oldu. Ve St. Petersburg isminin sokakta, Moskova, diğer yapıların cephelerinde Sivastopol (Kont'un Quay) vardır mimari elemanlar antik Yunan ve Roma. Bunlar, geleneksel olarak, ruhunun yüceliğini ve milletin askeri zafer simgelemektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.