Haber ve ToplumDoğa

Yani ormanda yetişen ve kim yaşıyor? İlkbahar ve sonbahar orman Açıklaması

ormanda büyüyor biliyor musunuz? Bu çok basit bir soru gibi görünüyor, ancak birçok tamamen onun işitme kaybolur. Ve eğer zorlaştırmak için? Örneğin, orman ne sormak ve hayvanlarla kuşların kendi türlerinin her biri yaşıyor?

makaleyi okuduktan sonra, birçok orman ve sakinleri çeşitleri ile ilgili sorular yanı sıra bitki ve ağaçlar cevaplarını bilecektir. Ve son bölümde, ormanın tehlikeli sakinleri bahsedeceğiz.

Bir orman nedir?

Eğer orman büyüdüğünü bilmeden önce, hiç bir orman ne olduğunu tanımlamak zarar vermez.

Bir kez orman veya bilimsel çeşitli kaynaklardan olarak anılacaktır. ekosistemler ve "ağaçlar büyür yer" ve farklı bitkilerin karmaşık bir kombinasyonudur ve "gezegenin akciğerleri" Ve. En doğru başlığı nedir? toplu olarak tüm seçenekler en doğru cevabı verir. en tanımını formüle etmek deneyelim ormanlar. Orman - ağaçlar ve otlar, canlı kuşlar ve hayvanlar, böcekler ve mikroorganizmalar vardır bir yer. Bunların hepsi bir araya aynı bölgede gıda ve birlikte yaşama zincirlerle, karmaşık bir ekolojik sistem oluşturmaktadır. Eh, bütün bu ekosistem aynı birçoğu ile birlikte olan gezegenimizde gerçekten çok kolaydır. akciğer fonksiyonu nedir? Cevap basit -, oksijenle zenginleştirilmiş insan veya hayvan vücudu nefes. ormanda başlattık, bunlar bizim için çok değerli ve yararlı olan kirli hava, tahliye oksijen, arındırmak. ormanda ne kadar temiz ve taze havayı fark ettiniz mi? As güzel ve orada nefes almak kolay mı? Bu nedenle, endüstriyel gelişim ve kimya sanayi zamanımızda çok yararlı ormanda yürüyüş.

ormanlar nelerdir?

büyüyor ormanda ne var, ayrıca orman türüne bağlıdır. doğa çeşitliliği seviyor çünkü sınıflandırma için herhangi bir işareti seçip, kolay değildir. Sen doğu, güney veya ekvator kuşağında kendi "yaşam" yerine de kereste bölebilirsiniz ve bu gibi onların mevsimlik "davranış" e göre mümkündür:

 • Evergreen (ormanlar, bir insan saçı gibi yapraklarını değişiyor ağaçlar - zayıf düşmek ve yenileri onların yerine büyümek).
 • Yaprak döken (kimin yaprakları bu kışın düşmek ve yenileri ilkbaharda yetişen).
 • İğne yapraklılar (kozalaklı büyümek olanlar - ladin ve sedir, çam ve selvi).
 • Karışık veya polulistopadnye.

Biz yaprak döken ve iğne yapraklı ormanlar hakkında konuşmak yanı sıra çam ormanı ve sakinleri hakkında size anlatacağız. Her ormanda, onun bitki ve buna göre, sakinleri. Flora (örneğin, bitki örtüsü), aynı zamanda, her türe özeldir.

Sakinleri ve bitkiler iğne yapraklı orman

İğne yapraklı ormanlar genellikle tayga denir. Bu hayvanların çeşitli zorlu dökmeyen tayga evimiz. Hayvanlar lüks kürk burada yaşıyor. ormanda kış çok uzun karlı ve sert ve yazlar sıcak, gerçi, ama yeterince kısa olduğu için Aksi takdirde, dondu sadece ederim.

ve büyük orman horozu tüylerle büyük (onları kendi alışılmadık gaga naperekrest bölme, kozalaklar beslenir çünkü adını aldı) Burada, köknar ve sedir karla kaplı dalları görülebilir Shishkarev. küçük küçük hayvanlardan burada kabarık Sincaplar ve gelincikler, kimin kürk her zaman son derece takdir edilir delicesine güzel Sable yaşıyor. O kuzey ormanları, güzel vaşak, boz ayı ve büyük büyük geyik yanı sıra nadir kurt yaşıyor.

tayga ormanlarının florası zengin. muhteşem sedir ve servi, ardıç, karaçam ve çam - üst sıra iğne yapraklı ağaçları oluşur. Ve tabii ki, yeme. ormanda Balıksırtı, tanınmış şarkıdan, büyük olasılıkla böyle bir tayga içinde kesin olarak doğdu.

bulunacak diğer ormanlarda, en sık Herb burada yetişen türlerin çok değildir ve. ormanın üst katman çok yüksektir ve küçük güneş ışığı sağlar, böylece basit liken yosunu çok farklı türler sürece bu şartlarda hayatta olmasıdır. Özel dikkat yosunlar dikkat edilmelidir, bunlardan çok var, bunlar lüks ve çeşitlidir ve hatta buz gibi kar altında, onların etli hatta kışın, büyük hissi, birçok hayvan kaynaklanıyor beslenirler.

Kim bir çam ormanında yaşıyor?

Çam ormanı - Bir orman? Evet, çam hakim olduğu bir orman vardır. Tayga'ya gibi bu ormandan dolgu üzerinde. Buna ek olarak, siyah ahududu denir büyüyen çam yabani sarımsak ve kiraz, kavak ve yaban mersini bulunmaktadır. Ibreli-yaprak döken orman - karışık çam ormanı ikinci ismi.

Bu ormanlarda çam ağaçları çok uzun ve ince büyür. Bunun nedeni olduğunu onlar, arkadaşlarının geçmiş kron sıcak ışınlarına önünü açmak için hazırlanan herhangi güneş ışığına istekli ağacın, ve benzeri.

Toprakta gelişmek Pinery zengin mantarlar, cömertçe düşmüş iğnelerle aromalı. yumuşak bir travushke yüksek ağaçların altında mantar ve mantar ve huş ağacı mantar luteus gizleme.

Ne yazık ki, temiz çam ormanı çok zengin değil sakinleri, çünkü onlar için çok az yem yoktur. Ama içinde karışık ormanlar birçok kuş, yaban domuzu ve tilki ev. Geyik ve geyik, burada da kendinizi iyi bir ev bulmak. Ayrıca, bir yıldırım sansar gibi ciddi kestaneleri çam ve hızlı arasında görebilirsiniz.

Kim yaprak döken orman içinde görülebilir?

Yaprak döken orman - ağaçlarının hakim ve çalılar yaprak döken bir tanesidir. Ayrıca, bu orman onun güz ve bahar yeni yaprak döken kış bıraktığı için çağrılabilir.

orman (çimen, çiçekler, meyveler) içinde büyüyen bitkiler, bir alt sıranın oluşturmaktadır. orta katman - ağaçları - bu çalılar ve uzun. Bu esas olarak kül ve karaağaçların, meşe ve ıhlamur, huş ve kızılağaç olup.

çimen (alt katman) ve toprakta birçok küçük böcekler ve onların larvaları, hem de her yerde fare ev sahipliği yapmaktadır.

yaprak döken ormanların fauna çok farklı ama ilginç değil. Bir dikenli kirpi, hızlı sincap, tilki ve kurt, yaban domuzu ve geyik, sansar ve Sincaplar, porsuk ve gelincikler oluşturmaktadır. yüksek ağaç tepesinde kendi yuvaları ağaçkakan ve saka, Bülbülleri ve siskin örgü.

Burada büyümek çilek, başlık ve yanlışlıkla yenmez dut bozmayacak ve zehirlenmiş yok bilerek değer açıklaması. Burada Yenilebilir kızılcık ve çilek, yaban mersini de bulunabilir ve çim artık ve çalılar böğürtlen ve üvez bodur.

Yaprak döken ormanlar yeterli değildir Avrupa'daki tüm ormanların yaklaşık% 25'ini oluşturmaktadır.

Sonbahar orman ve kış orman

Sonbahar ve kış - orman ve sakinleri için üzücü bir zaman biraz. kışı için yardımcı olacaktır stokları hasat tutumlu hayvanların sonbaharında. marjla - Örneğin, sincap yemeye zor yağ şişmanlatıyor, kış uykusu girecek tahıl, hayvanlar, toprağa fındık, fare Raze istif. Onların "evlerinde" in uyurken Bu, bir deri bir kemik uzun üç ay almak için onları değil yardımcı olacaktır.

Sonbahar - hasat zamanı. Herbaryum ve yararlı, otlar ve yapraklar, fındık, meşe palamudu ve koniler için Mantarlar ve kökler, bitkiler - tüm bu "zenginlik" sonbaharda olgunlaşır.

Kışın Orman sert ve suskun. Onların güneye uçtu, ötücü duyacak ve ilkbaharda döndüremez. düşmüş yaprakların ayak hışırtı dışında değil gürültülü yapraklar. Soğuk sıcak iklimlerde uçtu önce kuş sesleri çoğu duymadım.

Meyvalar ve kışın, tabii ki, bulmak için değil diğer orman iyi, ama soğuk bir soluk, bir kış yürüyüşün tadını, gümüş don ağaçlar çok güzel ve yararlı olduğunu hayranım.

ormanda İlkbahar ve yaz

İlkbahar ve yaz - orman için en iyi zaman.

Ormanda ilkbahar - kış uykusu ve doğa restorasyonu ile uyanış dönemi. Buna ek olarak, ilkbaharda, henüz tam çiçek zaman yaprakları bitki ve çalılar özelliklerini dikkate almak iyi olabilir. Doğada ilgilenenler, dikkatini böbrekleri içerebilir. Farklı ağaçlar, onlar olgunluk değişen derecelerde olabilir. Yani ağaçlar daha önce biz tomurcuk halinde narin yaprakları görmek ve hatta "uyku" olabilir, bir - sıkı karanlık tomurcukları. Buna ek olarak, ne zaman dalları tamamen çıplak, daha büyük olasılıkla ilginç, ama çok dikkatli orman sakinleri görmek için.

Elbette, henüz bahar ormanda hiçbir şey toplayın. Ama bu çilek ve mantar taşımaktadır. Ama kullanışlı kökler ve bitkiler oldukça mümkündür kazmak nakli.

Hayvanlar da yeni bir yaşam döngüsü bahar başlıyor. Bazı kış uykusu (ayılar, kirpi) çıkıp, diğerleri doğurma bir eş arıyor. sıcak iklimlerde, göçmen kuşlar ve bahar genç ormandan dönen yavaşça birdsong ile doldurulur.

Yaz orman bütün güzellik ve dekorasyon zenginliğine de karşımızda durmaktadır. tarama ve öfkeli başının üzerinde uçan saplar çalışkan karıncalar çim tarla faresi-fare gıdıklayan ve kendi işlerine böcekler ve yaban arıları ile meşgul. Zaten bir kıymetli yakut, çilek çilek gibi kızarma, çimenlerde olgunlaşmış. Yaz orman güzel.

Ne bize ormanda veriyor?

orman büyür olması, çok faydalı ve lezzetli olabilir.

Biz orman türleri ele aldık hediyeler her sağlığı hakkında bilgi verir.

Yaprak döken orman yenilebilir mantarların birçok türde sağlar. Orada onu ve yenmez içinde, yani bunları kabul yoksa, mantar toplamak için dikkatli olmak gerekir.

Çok yaprak döken orman içinde Karpuzu. bahar ve yaz çilek olarak, sonbahar orman olgun böğürtlen davranır ve kuşburnu çok faydalıdır. Bahara kadar şarkı ve fındık ağacı olacak - lezzetli ve maalesef nadir bir muamele.

Ve tabii ki, böyle civanperçemi, motherwort olarak şifalı bitkiler.

Tayozhny kereste (veya kozalaklı) zengin çam fıstığı. Onlar, lezzetli sindirimi kolay ve besin açısından zengindir.

Çam ormanı bize böyle de ren geyiği liken denir kekik (bir lezzetli ve etkili öksürük şurubu yapar kesin çünkü) ve Cladonia, gibi değerli ve yararlı bitkiler verir.

ormanın Tehlikeli sakinleri

ormanın güzelliğine rağmen tehlikeli olabileceğini unutmamalıyız. ormana gitmeden önce, mümkün tehlikeleri hakkında bilmek değer.

 • Yılanlar. Bunlar tehlikeli sürüngenler dikkatsiz ziyaretçilerin sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Orada ahşap hemen her tipte. Eğer ormana gidiyoruz nedenle, yoğun malzemelerin kapalı ayakkabılar bakmak emin olun. Bu sadece olası bir yılan sokmasından değil, aynı zamanda darbelere ve çizilmelere keskin dalları karşı, ayaklarınızı koruyacak.
 • Örümcekler. Onlar, yılan gibi de neredeyse her yerde yaşıyor. onlara karşı en iyi savunma - senin dikkatli. Web'den geniş dantel kaçınmak.
 • Keneler. Bunlar rahatsızlık getirmek değil, aynı zamanda sağlık için ciddi bir hasara neden sadece çok tehlikeli olabilir. ensefalit - bazıları tehlikeli hastalığın taşıyıcısı olabilir olmasıdır. Kapalı bir doğal giyim koymak bir orman yürüyüş devam ve dikkatle evin kendinizi ve keneler için ailenizi incelemek nedenle daha iyidir. Bu haşere tespit edilirse, bir doktoru görmek için gereklidir. O kene kaldıracak ve inceleme için gönderilen bedeni o ensefalitik olup olmadığını doğrulamak için.
 • Sivrisinekler. Bu sivrisinekler çıkıyor da sağlığa zararlı olabilir. Onların sokması alerjisi olmasa bile, özel spreyleri veya kremleri maruz kalan bölgeleri (yüz, eller) tedavi etmek daha iyidir.
 • Yabani arı ve eşekarısı sürüleri veya yuvalarına kazara veya kasıtlı imha oluşumu sırasında tehlikelidir. Güvenlik nedeniyle, özel yollarla ormana gitmeden önce kullanmak da iyidir.
 • Yenmez mantarlar dikkatsiz mantar çok hayatı mahvetti. Ve kazara gıda bunları tükettikten sonra hayatta olanlar, pek sağlıklı yakalamayı başarmıştır. Kötü onların türlü usta eğer, mantar toplamak ve bunların kirlenmiş atık yerleri vasıtasıyla veya meşgul yolların yakınında düşerse bile yenilebilir türler zehirli olabileceğini hatırlamıyorum.
 • Zehirli bitkiler. ormanda ilave mantar sen ile karşılayabilir tehlikeli bitkiler. Örneğin, biz bakmak için güzel ve iştah açıcı büyümek "wolfberries." Ciddi zehirlenme ve zehirlenme doludur olarak görsel çekiciliği, imkansız rağmen bunları yiyin.
 • Domuzlar. Yaban domuzu - çok tehlikeli bir hayvan. Onların domuz yavrusu koruma özellikle agresif kadın olabilir. Eğer domuz ormanda yavrularını, en iyi seçeneği veya uçuş veya kızgın bir anne bir koruma olarak hizmet verecek uzun boylu ağaç görseydim.
 • Yırtıcılar. Etçil hayvanlar bütün ormanlarda değil yaşamak. Bu nedenle özellikle üzerlerinde olmaz durmak edilir. avcılar yaşadığı ormanda, içinde onlar avlamak için tercih günün saati olduğu için geceleri gitmemeye iyi olduğunu söylemek yeterli.

Sonuç olarak

Ağaç - küçümsenemez toprak, zenginliği. O bize yararlı bitkiler, meyveler ve mantar çok verir. kuşlar ve hayvanlar, böcekler ve mikroorganizmalar: Aynı zamanda birçok sakinlerinin ev sahipliği yapmaktadır.

ormanların çeşitli türleri vardır: En (genellikle tundralara olarak anılacaktır) bizim enlem, yaprak döken, iğne yapraklı popüler ve karışık. Her biri bu şartlarda rahat onların sakinleri, yaşıyor.

Farklı mevsimlerde Orman yaşam tarzınızı değiştirin. şarkı kuşlar ve lezzetli çilek - Yani, kış ormanda yaz güzel ve muhteşem cazibesi ile doludur ve içindedir.

ormanın cazibesi rağmen, gafil gezginler için bekleyen ve tehlike olabilir. Bu zehirli bitki ve yılan ya da böcekler gibi olduğu. yürüyüşe gitmek, onların giysi ve ayakkabı dikkat gerektiğinde kovucular kullanmak gerekir. Bu sağlığını korumak ve birçok nepriyatnotey karşı korumak için yardımcı olacaktır.

Orman - yeryüzünün akciğerler, çok yararlıdır havayı temizler. piknik veya yürüyüşlere ormanda daha fazla zaman harcayın - ve sağlığınız üzerinde değil, aynı zamanda ruh hali üzerinde sadece pozitif bir etkisi vardır. Ama davranış kuralları hakkında unutma. Genç ağaçlar kırmayın yuvalarını ve kuşların yuvalarını yok etmez, ve en önemlisi, çöp yaptığı gezi kazıkların sonra bırakmazlar. Bu yalnızca çirkin değil aynı zamanda orman sakinleri için bir sürü tehlikeli değildir, onlar kutular ve şişeler tarafından yaralı ya da selofan wrap yiyip ölmek edilebilir. İsterseniz Saygı ve sevgi doğa, hayatın sağlıklı olmak için.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.