Haber ve ToplumDoğa

Volan - mantar, yenilebilir, lezzetli ve kokulu

yenilebilir arasında boru şeklinde bir mantar mantar türü, çörek ve Leccinum aynı anda benzer sahiptir. Bu volan - iğne yapraklı ve yaprak döken ve yetişen mantar karışık ormanlar. Ve görünümü dağılımının yerine bağlıdır. Yani genellikle diğer yenilebilir kuzenleri ile karıştırılır, ve daha sık ve yanlış veya toksik alarak onun tadı hakkında bilmiyorum nedeni budur.

Mantar volan meşe, kavak, kayın ağacı, çam ağaçları ile yan genellikle yaprak döken ormanlarda esas olarak yan büyür, Ekim ayları arasında hasat edilebilir. Genellikle büyük bir tadı vardır, ama işleme koyulaşıyor, rengini değiştirir, kızarmış ve kurutulmuş formda kullanılabilir. Şapka biraz düzensiz şekil, mat, yastık-kuru, hoş ile kadife lifleri dokunmak. rengi değişebilir - kahverengi ve parlak sarı için açık yeşil. Volan - mantar oldukça büyük ve 40 ila 110 mm arasında fark kap ortalama çaptır.

(Eski 15 mm, 5 mm, genç mantar kalınlığı) sarı bir renk arka tarafında tübülleri. onlar daha özgür olmak ve zeytin rengini değiştirmek Mokhovikov büyüdükçe İlk başta onlar, kapağa sıkıca tuttu. onlara basınçla yaşlılık, olma kestane veya mavimsi bir renk tonu, karanlık işaretleri kalır.

Kalın Ayak, silindirik, bazen biraz daha kalın bir volan :. Mantar ve Veree bacağını, kesim üzerinde koyu tanımak için kullanılabilecek bir ayırt edici özelliği yoktur 1.5-2 cm ulaşabilir hacminde 10-12 cm'ye kadar büyür. Sarı renkte başlangıçta, daha sonra elyaf mavi ya da siyah hale gelir kesti. renk değişmeden kalırsa, o zaman başka bir mantardır. Mokhovikov hiçbir sahte kardeşler rağmen, şüpheli yabancı örneklerinin dikkatli olmalıdır yiyecek için oldukça elverişsiz takılmaları muhtemeldir olarak.

Volan - meyveli aroma anımsatan hoş, hafif kokusu ile mantar. Mantar genç, daha iyi o kadar iyi inşa etmek, tadı - genç ya da biraz büyümüş bireysel. o hacimsel eski hataların olmadan genç Mokhovikov şapka yuvarlak, kalın, sık sık kavisli. Büyümüş bozulabilen, bazen mantar birkaç saat içinde ayrışır. Yani sıralamak ve toplanma aynı gün içinde orman "hasat" hazırlamak için tavsiye yüzden, ve gıda sadece genç tüketilen içinde, solucanlar kopya ile bozulmaz.

Yeşil, kırmızı ve benekli sarı-kahverengi,: Çünkü kapağın renkli birkaç alt türleri Mokhovikov vardır. hepsi benzer bir görünüme sahip olmakla birlikte farklı ormanlarda yetişir. Sarı-kahverengi mantar volan (yukarıdaki resim) - yaprak döken ormanlarda büyüyen çam ve yeşil Mokhovikov ile yan en yaygın, her zaman yan biri. renkli şapka ile numuneler genellikle orijinal ve cazip bak buluşuyor. İçlerinden herhangi biri yenilebilir. Bu kurutma iyi yardımcı hamur Limon renk ve belirgin mantar lezzet muhafaza eder. kurutma ek olarak ve gelecekteki kullanım için hasat edilebilir , kızarmış mantar onlar da mükemmel bir tadı var çünkü, bakımlı ve çeşitli yemeklerin hazırlanması için uygun: çorbalar, pizza, patates kızartması.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.