FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Victoria Falls Ne nehir Açık? Doğru bilgi, resim, istatistik ve karşılaştırmalar

Biz, nehir üzerinde söz etmeden önce Victoria Şelaleleri, bulalım neyi şelale o çıkıntıları ve aktığı nasıl farklı, prensip olarak,.

Bir şelale nedir

Herhangi bir ırmak, dere, yolunu dayanıklı ve süslü akışı. güzergah üzerindeki herhangi bir şey karşılayabilir. engel jet akım rüzgar ve katlanmış "almak" için (bu alan alınan fotoğraflarda açıkça görülebilir). Herhangi akışı (çok etkileyici boyutları olsa bile) kaçınamaz tek engel - bir çıkıntı (o nehre "eller" meselesi olarak, uçurumun ile karıştırılmamalıdır). Suyu "atlamak" istediğiniz "fındık" küçük ise, şelale değil adlandırılacak bir yerdir. Asgari düşme yüksekliği bir metre olmalıdır.

Bu koltukların çoğu tektonik oluşumlar vardiya sonucu oluşur. Bizim gezegendir - yaşayan bir organizmadır, değişen, büyüyen. Yani farklı yerlerde görünen hataları böyle der. Nehir aktı bu yerde karasal kayaların hareketi sırasında, o zaman olacaksa yapacak bir şey yok ama fizik kurallarına yenik ve aşağı düşmeye bıraktı. Yani Dünya üzerindeki hemen tüm şelaleler göründü ama yapay doğal yarattı.

Nehir oldukça büyük olsaydı, siz "jump" olamaz bir yer bulmak umuduyla dev boyutlara kaza yerinde dökülür, ancak daha sık dış görünüş görkemine nihayetinde açan boş bir çabadır. Yani dünyada neyi büyük şelaleler bulunuyor. benzersiz ve nefis güzel bir şey yaratmak, ek olarak birçok yüz metrelik yüksekliği düşme yüksekliği ulaşır, bu nedenle de genişliği birkaç kilometre gerilir.

Zambezi nehri

Victoria Falls Ne nehir Açık? Zambezi - Afrika expanses arasında akar birinde, bu kıtanın sakinlerine içme suyu temin, çok sayıda ülkeyi geçer. Nehir kökenleri siyah bataklıkları Zambiya alır. Yükseklik Yaylası deniz seviyesinden yaklaşık 1500 metre. Hint Okyanusu dökülür. Bu Afrika kıtasının en uzun nehirlerinden biridir. Onun uzunluğu 2574 km, dekorasyon Victoria Şelaleleri oldu. kuşbakışı alınan harita ve fotoğraflarla günü, akışın büyüklüğü birkaç büyük nehirler ve okyanusa patlama sel sularına toplayarak, mükemmel görünür. Nehrin önemli uzunluğu rağmen, sadece beş köprü üzerinde inşa edilmiştir. 2 büyük hidroelektrik santralı ve bir küçük vardır.

Şimdi nehir Victoria Şelaleleri bulunduğu ne bir fikir var. Chuvama ve Ngambve yanı Victoria gibi nehir gezegenimizin benzersiz ve şaşırtıcı dekorasyon yapar: Ben Zambezi aşağı su çağlayan hangi iki arıza, görmezden istiyoruz.

En çok

En yüksek dünyada şelale ve imkansız melek olarak kabul edilir. yüksekliğinden düşmek zorunda Güney Amerika topraklarında, akan Churun nehir mesa Auyantepui ve diğer şeylerin yanı sıra, yüksekliği, fazla 1000 metre ve mükemmel doğru olması için, bu 1054 km mesafededir.

Suyun büyük ikinci "sonbahar" Afrika kıtasının üzerindedir. Bu bir nehir Tugela aynı adı taşıyan bir şelale oluşturarak, 948 metre yükseklikten düşmeye mecbur olduğunu.

Yukarıda belirtilenlere rağmen, uluslararası tanınma en yüksek ve en güçlü ve parlak ve muhteşem şelalenin de aldı. Dünyada sakinleri buna güzel olduğunu su neler düşecek yüksekliği, ana şeyden önemli değildir. unutulmaz doğa harikalarından şeref ikinci yer olan Victoria Falls bir listesi vardır. İlk yerleşmiş olarak İguasu, sadece listesinde olmayan girilen UNESCO Dünya Mirası aynı zamanda birinin başlığını alınan dünyanın yedi harikasından.

Victoria Şelaleleri

Jeologlar Zambezi Nehri yolu çubuklu yer kabuğunda, dar bir çatlak milyonlarca yıl önce oluşmuş inanıyoruz. Sonuç olarak, gürültü kırk kilometrelik bir yarıçap içinde duyabiliyorum oluşturarak suyun düz plato yaklaşık yüz yirmi metre yükseklikten düşmeye zorlanır olarak akışla. Yerliler bunun için onu aradım "Gremyashchy duman." Suyun büyük bir akış bir sis oluşturarak, inanılmaz boyutlara yağışlı sezonunda çıkabilir sprey bir çeşme yaratarak düşer. Bu duman halk için alınır şeydir. Ayrıca, ince damlacıklar "duvar" Ay öğleden sonra güneş gibi gökkuşağının inanılmaz güzelliği oluşturur ve geceleri. O (dolunay görünür) o gece en unutulmaz ve büyüleyici söylenir.

koordinatlar

hangi nehir üzerinde Victoria Şelaleleri, az ya da çok açıktır, ama nehir - çünkü hiçbir okinesh, birkaç devletlerin topraklarından geçişini, yüzlerce kilometre akar bakmak, bir göl değildir. Tam olarak nereye şelale?

Gelecek nesiller için korunması umuduyla milli parklar etrafında oluşturulan iki devlet arasında doğal bir sınır olarak kabul edilir. Zambiya ve Zimbabwe adı "Victoria Şelaleleri" altında, dünya mirasının korunması endişe ediyor. Ancak, yerel halk içtenlikle şelale gerçek adıyla dünya haritası üzerinde gösterilen gerektiğine inanıyoruz "Gremyashchy duman." Aşağıdaki kesin koordinatları: Latitude - 17 ° 55'28 "S (güney), boylam - 25 ° 51'24" E (doğu).

öykü

UNESCO Dünya Miras, Mosi-oa-Tunya (duman Gremyashchy, aynı Victoria) tarafından Beyan neredeyse iki kilometrelik bir genişliğe sahip, dünyadaki tek şelale olarak kabul edilir. O Afrika'nın en muhteşem cazibe olarak tanındı. Turistler sadece demiryolu köprüsü sonra, son zamanlarda nispeten başladı ve o 1905 yılında nehir üzerinde inşa edilmiş olan ziyaret edin.

şelale açıklanan ilk "turist", Livingston oldu. Kasım 1855 yılında okuyan nehir Zambezi, o doğal bir şelale karşılaştım. Bilim adamı Onun izlenimler bile karşılaştırma için uygun bir şey, Avrupa'da bulunan bulma tarif olamazdı. Queen Victoria'nın annesi şerefine şelale isim onun fikriydi.

turizm

zikzak kanal bölgenin bir tür rafting ve kayakers fanlar çekiyor. Atlama - şelale üzerinde başka popüler eğlence. "Lastik bant" büyük bir yükseklikten atlama kalıcı bir etki bırakır. Ama bu eğlenceleri bu kılavuzlar ve rehberler, muazzam doğal güzelliği yanında hiç sunuyoruz. Bu kendi gözleriyle Tanrı'nın elinde oluşturulmasını görmek isteyen turistler, seyahat milyonlarca düşüyor için öyle.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.