Haber ve ToplumKültür

Uluslararası ilişkilerde tolerans nedir? etnik ilişkilerin kültür

Herkes neyi kelime "tolerans" bilir. Ve çeviri, aslında, gerekli değildir. Evet, "hoşgörü" ve Latince? Ve herkes herşeyi bildiği gibi. Orada bir soru bile şudur: "Ve neden dil gereksiz sözcük sokulur?" Mantıken, ne zaman kredi sözler boş bir boşluğu doldururlar. dilde hiçbir kelime - hayır kavram yoktur. yeni bir fenomen var - bir kelime var, bunu tanımlamak. fenomen farklı bir kültürden gelmiştir, tanım aynı yerden olması mantıklıdır. Bir Rus gerçekte bir televizyon ya da bilgisayar olmasaydı Ama, aslında tolerans olmuştur! Peki neden yeni bir kelime?

Tolerans - Tolerans değil

anlamsal kelime "hoşgörü" ve "tolerans" oldukça kuvvetli farklılık gerçektir. "Bazı rahatsızlık üstesinden" dir. - Rus dilinde "Standı" "Hoşuma ama olmaz. Kendimi zorlamak dikkat etmemek bela "için - böylece tahammül kişiyi duygu iletebilirsiniz.

Tolerans - bambaşka. Bu - Kendi düşmanlık ve öfke değil aşılması (gerçi, elbette, gerçek tolerans ilk adımlar aşağıdaki gibidir). tüm insanlar farklıdır ve olmaya hakkı var verilmiş net bir tanıma için yaşam başka bir yol yabancı geleneklerin kabulü - bu ne kelime "tolerans" var.

tolere Adam sadece kendini uzaylı varlığını tolere yapar kültürel normlar, yaşam başka bir yol yabancı geleneklerin. Toleranslı kişi şeylerin tek olası sipariş olarak tüm bu alır. Yanlış - ifade "tek Hepimizin eşit olduğu". Bu norm budur - Gerçek şu ki tüm farklı olmasıdır.

Kendi ve diğerleri

uluslararası ilişkilerde tolerans ne olduğu hakkında konuşmaya başlamadan önce, her kabilenin gelişmenin belli bir aşamasında basit ve sade kendisini denilen olduğunu hatırlamakta fayda var - "İnsanları" Yani, işte, yangın, burada toplanmış - İnsanları. Ve yine dolaşıp oradaki kim, o da anlamak gerekir. Peki iki ayak, iki kol ve bir kafası mı? Belki de bir maymun bu kadar kel? Belli olmaz. O bizim liderler sevmiyorum, bizim tanrılar onur değil, net olmadığını söyledi. kişiye bunun gibi görünmüyor, ah, benzemez ...

Roma kelime "barbarlar" - Bir mırıldanarak ses iletimi. "Var-Var-Var-Var." bunu anlamıyor Lopochut. insanlar, doğru insanlar, Latince, açıkça konuşuyoruz - Burada Romalılar vardır. Ve bir kelime bu ... barbarlar,. Ya normal insanlar haline - Latince konuşan ve ya, Roma üstünlüğünü tanımak ...

Muhtemelen, Hunlar ve aynı prensip üzerine inşa ilgili kanıt tabanı idi.

İnsanlar - biz ve bizim gibi olanlar. Ve diğerleri - yabancıyız, hiçbir etik ve hangi yasal kurallar geçerli değildir. Ve bu yüzden ulusu ve yıllar birçok, birçok yüzlerce uluslararası ilişkiler kurdu. Yavaş yavaş "halkın" çemberi genişletti. Biz ve bizim komşular. Biz ve müttefiklerimiz. Biz - Hıristiyanlar, ya da biz - Yahudilik. Biz - beyazlar. Ama her zaman sınırların dışında, çemberin dışında olanlar vardı. Başka bir milletin İnsanlar, başka inanç, başka bir renk. böylece Değil. Diğer.

Dünya resmin Başkalaşım

Bir yandan, yine olumlu bir eğilimdir. çemberi "onların" genişletilmiş ise, bu nedenle uluslararası ilişkiler kültür olsa yavaş yavaş ama büyüyor. Götürdüğümüzde, herkesin haline geldiğinde kötü ve diğerlerinin "kendi" ve yer, diyelim ki, yabancılar alacak sonucuna varabiliriz. Veya akıllı yunuslar - farketmez.

Öte yandan, çok, çok kötü. eğilimler açıkça insanlar sadece kendi antitezi olarak, başkasını en ihtiyaç olduğunu göstermektedir çünkü. Ben daha büyük olanlar için küçük farklar hakkında unutmadan, arkadaş olabilir kime karşı birine ihtiyacım var.

Yani uluslararası ilişkilerde tolerans, o kadar uzun zaman önce düşünmeye başladı olduğunu. Basitçe, çünkü XIX yüzyılda, kölelik çok yaygın bir fenomen oldu ve 1967 yılına kadar Avustralya Aborijinler böylelikle vatandaşların sayısından hariç nüfus sayımında içermiyordu. Daha sonra, patlak kayboluyor, nadir istisnalar dışında, Rus İmparatorluğu'nda Yahudiler 1917 için İskan Soluk terk izin verilmedi ve büyük ölçüde onlarca civarında olmuştur İrlanda'da çatışma kültürel ve dini çelişkiler dayanmaktadır. Bu nedenle, geçmişin uluslararası diplomasi, tabii ki, iyi diplomasi profesyonellik çerçevesinde, tolere edilmiştir. Ama bu durum görevi toleranslı yurttaş yetiştirme olduğu anlamına gelmez. Savaşın yokluğu - zaten dünya ve bir komşu ya da silahlı çatışma boşuna sadece farkındalık dost duygular olmasına bağlı olarak, bu yüzden önemli değildir.

Neden tolerans bir zorunluluk haline gelmiştir?

Doğruyu söylemek gerekirse tolerans için bir ihtiyaç olduğunu yirminci yüzyılda olduğu unutulmamalıdır. Bundan önce, çoğunlukla tek bir ülke sakinleri kültürel bir monolit. İngiliz - Fransız, İngiliz - bir Japon, Fransız - Japon. Yabancılar - Gentileler yabancılar, yabancı - tabii ki, her yerde vardı, ama onlar azdı. Etnik tolerans sadece bunu yönlendirilmesini oldu kime olanlar, çünkü özel küçük grup, çok ilgili değildir. Yani, hiç kimse bir salgın patlak henüz şimdiye kadar grip vakalarının yaklaşık değildir umurunda.

Sadece yirminci yüzyılda, aktif göç politikası ile kitlesel göçler yol açtı sonsuz savaşlar, hoşgörü düşünmeye insanları zorladı. Ve tabii ki, İkinci Dünya Savaşı, bütün açıkça tek hakim ulus ve uluslararası ilişkiler, üzerine inşa ettiğini göstermektedir. Daha doğrusu, yirminci yüzyılın olmak ya geliştirmek veya yok etmek değil sorumluluk giyinik beyaz adamın yükü ve "ikinci sınıf kopya" ile duruma bakacağız. Görüş olağanüstü oldu. Faşizm gerçeğin kolayca ikna Din ve ırk önyargılara o - bu kötü olduğunu ve etnik toleransı - iyi. garantisi yoktur Çünkü bu sadece kazanılmış haklar rolü ve çoğunluğun egemenliği olmuştur kişi, azınlık olmaz aniden bütün ardından gelen sonuçlarla birlikte.

uluslararası hukuk

Yirminci yüzyılda dramatik uluslararası ilişkilerde tolerans olduğunu anlamıyorum insanların sayısını azalttı. Bu, din, ırk, etnik ve diğer tolerans alternatif haline gelmiştir. Onlara uyum başkasının kültürünü almak yeteneği, hafife başkalarının gelenekleri, bir anlamda, hayatta kalma anahtarında oldu. Yirminci yüzyıl Çünkü - değil onuncu ve kılıç yerini ve hançer uzun zaman önce otomatik silahlar ve patlayıcılar geldi.

filozoflar asırlar iddia ettiğim eşitliği, nihayet anayasaya büyük harflerle. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, ilk defa 1948 yılında imzalanan karşılıklı saygı gönüllü, ama zorunlu değildir yaptı. BM Şartı Başlangıç Kısmı ve 1995 Hoşgörü üzerine İlkeler UNESCO Bildirgesi tanımlarını sağlar hoşgörü temel prensiplerini dile getirdi. Onlar oldukça basit bir önerme indirgenir: Sivil toplumun tüm üyeleri farklı olma hakkı ve devletin görev var - bu hakkı sağlamak için.

eylem toleransın olmaması

Sonuç olarak, bu uluslararası eylemleri imzalamış bulunan tüm Devletleri gibi, davranış bu standartları yasama zorunluluğu vardır. Bu başkalarının hak ve özgürlüklerin ihlali için sorumluluk açıkça belirtilmelidir ceza ve idare hukuku normlarına, hem geçerlidir ve eğitsel veya kültürel kürenin gereksinimlerine. devlet sadece mevcut tüm araçlarla toplumda onları bitki, kendi ulusal, kültürel ya da dini ifade diğerlerini sınırlamaya yönelik değil, aynı zamanda hoşgörü ve saygı içinde insanları eğitmek cezalandırma olmamalıdır.

uluslararası tolerans doğrudan ihlali - Bu açıdan medyanın Rus geleneğinde bir güvenli yer "Kafkas uyruklu kişi" şüpheli terimini kullanıyoruz. o suç fiili bileşimi ile ilgisi yoktur bir durumda, kendi varsayımsal ulusal kökene dayalı failleri tanımlayın - son derece yanlıştır. asla sesler Özellikle "Slav yüzü", "Latin uyruklu kişiler", "Alman-Roma vatandaşlığına yüzleş." Yukarıdaki tanımların hepsi, hatta saçma saçma ve saçma gelebilir, neden "Kafkas uyruklu kişi" norm haline gelmiştir? - Potansiyel suçlu Kafkasya'dan: Sonuçta, insanların kafasında şekilde sadece istikrarlı bir ilişki sağladı. Bu Kafkasya büyük ve kozmopolit bir olduğunu fark etmez, bu alanın nüfusu çeşitli ve çok sayıda olduğunu. Orada, her yerde olduğu gibi başka yerlerde olduğu gibi suçlu ama orada, orantısız iyi insanlar var. Klişe kolay oluşturmak için, ancak yok etmek zordur. Rusya'da Etnik ilişkiler medya kişilerin bu tür düşüncesiz tablolar muzdariptir.

Çift yumurta halkları yok böyle ve kardeşçe

Bu kamuoyu oluşumunun Böyle ifade ile ve bu alanda uluslararası enstrümanlar onaylayan ülke yasalarını savaşmak zorundadır. Basın ve yayın bilgilerinin verilmesi, okullarda dersleri, çeşitli etkinlikler hoşgörü ve karşılıklı saygı tanıtımına adanmış - Tüm bu devlet tarafından izlenmelidir. Alternatif, ne yazık ki üzücü. çok sert mücadele böyle tezahürleri - Sivil çatışmaları, toplumda yabancı düşmanı tavırları büyümesini Rahatsızlıkları. Basitçe seferde saklayın. Devlet kamuoyu oluşturması gerekiyor ve sonra vatandaşların eylemlerini belirlemek için perde arkasında yeni gelenekler ve davranış normları olacaktır. Evet, etnik veya ırksal hoşgörüsüzlük tarafından motive suçları - kötülük neredeyse kaçınılmaz. suçluların evrensel kınama ve hor yüz Ama - bir şeydir. Eğer bir zımni anlayış ve onayını karşılamak Ama eğer, en az ilgisizlik az - çok başka bir şeydir ...

Ne yazık ki, Rusya'da mevcut etnik ilişkiler de bulutsuz olmaktan uzaktır. Daha önce, çok uluslu Sovyet devlet propagandası mekanizmasının günlerde tam olarak teşvik karşılıklı saygı çalıştı ve vurgu, ne olursa olsun tüm milliyeti gerçeği oldu - büyük ülkenin vatandaşı. Eğitimin bu yönü az ilgi görmüştür çünkü Şimdi maalesef diğer ulusların insanlara karşı tolerans düzeyi önemli ölçüde düştü. Ama medyada çapraz ulusal farklılıkları keskin yeterli vurguladı. Ve bir durum yakında iyiye değişecek tek umudumuz.

Her şey o kadar pembe değildir

Doğruyu söylemek gerekirse bu karşılıklı saygı ve modern kültürel topluluk oldukça hoş olmayan yan etkilere sahip olduğu yönünde anlayış ideali unutulmamalıdır. Tolerans -, elbette, harika. Hem de bir Hıristiyan olmayan direnç olarak. o ilkeler ve ahlaki inançları ile uyumlu olmadığını, sonsuza yanak yerine kullanabilirsiniz. Ama olmayan dirençli hayatta kalması için hiçbir garantisi yoktur. ahlaki değerlerin onun sistemi hümanizmini ve komşu sevgisini ve evrensel eşitlik inancını içerdiğinden. Ama kim bu ilkelerin rakibinizi paylaşacak söyledi? Şansı karşısında ilk neprotivlentsu iyi niyet ve sonra kolayca ortadan tarafa itilmiş yönünde. Herkes o aklınıbaşına etmez ve hiç kimse yeniden - başka bir kültürün temsilcileri tarafından böyle bir davranışın ruhun istisnai bir güzelliği yanı sıra sıradan bir zayıflık olarak kabul edilmez çünkü. "Tolerans" - terim her yerde ve tüm olumlu yönde algılanan değildir. Birçok bu ilgisizlik, korkaklık, savaşmaya değer olan katı ahlaki ilkelerin eksikliği için. Sonuç tolerans ve sabır sadece bir tarafı gösteren bir durumdur. Ama ikinci aktif kendi kurallarını uygular edilir.

Tolerans ve şovenizm

Modern Avrupa'da karşılaştığı benzer bir sorun. Müslüman Doğu ve Afrika'dan göçmen çok sayıda önemli kültür değişmesine yol açmıştır. Kendilerini göçmenler anlaşılabilir olan asimile etmeye vermedi. onlar doğru gördüğünüz gibi onlar gibi alışık yaşar. Bir hoşgörülü Avrupalılar, tabii ki, onları zorlayamaz - bu bireyin haklarını ihlal ettiği için. Tamamen doğru davranış gibi görünüyor. Ama etnik ilişkilerin uyum diyalog hayır, aslında, bir durumda mümkün olup olmadığı? tek parti, diğer insanların argümanlarını duymak veya onları anlamak istemiyor birinin bir monolog vardır.

Şimdi çok Avrupalı yeni gelenler sadece "Avrupalı" hareket etmek istemediğini şikayetçi. Onlar yerli insanlar eski vatan geçti norm ve geleneklerin, uygun talep ediyoruz. Yani Avrupa kendi kuralları ve düzenlemeleri, ancak hoşgörüsüz ziyaretçileri ellerinden bir şey empoze edemez hoşgörülü olduğunu! Ve dayattığı! Onların kültürü Çünkü böyle davranış yalnızca olası ve doğru olarak kabul. Ve tek yolu bu tür geleneklerini değiştirmek için - karşılıklı saygı ve bireysel özgürlük felsefesi ile uyumsuz hak ve özgürlüklerin bir sınırlama, zorla asimilasyonu,. İşte paradoks. tolerans bu tür örnekleri oldukça doğru bir çocuk şaka "Her biri kendi sonra ilk yemek ve." açıklar

Tolerans - eşit değildir servility

Ne yazık ki, bu durumun sonucu faşist hareketlerin artan popülaritesi olduğunu. Arzu başkasının bariz müdahaleden onu korumak için, kendi kültürlerini korumak için, korumak için kendi ulusal kimlik bazı Avrupalılar akut farkında yapar. Ve kalıplara dökülür medeni uzaktır.

Biz dalga söyleyebiliriz uluslararası çatışmaların, sadece bir anlamda, aşırı hoşgörü sonucunda - Son yıllarda Avrupa'yı saran. Bazı nokta insanlar tolerans uluslararası ilişkilerde ne unutmak ve kölelik ayırt edilmesi için ateşkes de çünkü. Karşılıklı saygı - bu karşılıklı. Tek taraflı karşılıklı saygı olmaz. Ve milletin bir hesaba gelenek ve diğer normlarını ne toleransını almak istemiyor ve hiçbir soru olabilir eğer. Bu gerçeği göz ardı edilirse, çatışmalar kaçınılmazdır. Ve onlar çok daha ciddi olacak - bu yasal alanın dışında akacaktır çünkü. ziyaretçilerin çok sayıda neden olduğu kültürel dengesizlik dengeli bir tepki olarak Avrupa'da aşırı faşist hareketlerin canlanma, açıkça kanıtlamaktadır. Herkes, tolerans sadece makul sınırlar içinde iyi olduğunu hatta en harika ve insancıl tedbir gibi. Aşırı doz zehir ilacı dönüştürür.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.