FormasyonÖykü

Ünlü Rus pilotları. İlk Rus pilotu

İlk Rus pilotu Mikhail Yefimov Nikanorovich, Avrupa'da bir eğitim kursundan, ilk Smolensk ili yerlisi o yüz bin kişi izledi Odessa Hipodrom, üzerindeki uçuşunu yaptı 1910/03/08 göğe aldı!

O para ödülü için satın alınan kendi düzlemi, Nice pilotların en prestijli yarışmalarda kazanılan uçtu. Avrupa dillerinin tam bir mühendislik bilgisine sahip olmak ve iyi bir fiziksel hazırlık sahip o teknik sporlarında sporcu ileri almıştı.

o ilk Rus pilotu eğitimi nerede?

Yolculuğu Rusya'nın dışında havacılık başladı. Onun şansı buldular. 1909 yılında Paris yakınlarında (Mourmelon olarak) farklı ülkelerde, bisiklet ve motosiklet dünyasında Rus şampiyon gelen pilotlar için bir okul kuruldu sonra (Michael önceki başarıları idi) öğrenmek için gittim. Bizzat ona öğretti - O (. İlk havacılık kayıtlarının yazar uçak, sanayici, havacı) en parlak öğrenci tanınan öncü Anri Farmana uçak sanayi oldu. Ilk solo uçuşu Efimov 1909/12/25 yıl yaptı. Daha sonra onların okul kartuş sanat pilot eğitim üyelerini itiraf etti. Aslında, Ruslar bir eğitmen pilot oldu.

Aynı yılın sonbaharında Odessa muzaffer bir sunumdan sonra, ilk Rus pilotu St. Petersburg balonlaşma Tüm Rusya festivali yaptı. aerodinamik bilimi, Profesör Zhukovskim Nikolaem Egorovichem yaratıcısı - İşte sonradan Moskova Üniversitesi'nde bir profesör, bir araya geldi. Pratik Pilot becerileri bilim adamları için değerliydi. Bilim adamı Moskova Yüksek Teknik Okulu'nda Havacılık daire organize edildi çünkü Zhukovski'nin, yeni arkadaş hiçbir boşta ilgi gösterdi. Ve bu daire havacılık uçak tasarımcıları Arkhangelsk, Stechkin, Tupolev yol açtı.

Katkı Mihaila Efimova Rus sanatta uçan

Aynı zamanda iyi pilotlarından birinin deneyim ve beceri Rusya Savunma Bakanlığı'na dikkat çekti. O (St. Petersburg yakınlarındaki Gatchina başka havacılık okul tarafından düzenlenen aynı anda paralel olarak) Rus pilotlarının yetiştirildiği Sivastopol uçan okul, kurşun istendi.

Öğretmenin Yaratıcı tutum - eğitmen Mihaila Efimova - Bir uçuş eğitimi, motor kapatma ile hassas bombalama planlama, kişisel dalış, dik dönüşler çalışma dışarı gösterdi. Bu becerileri o yöntemli yetkin Sivastopol okul öğrenci yetiştirdiler.

Ayrıca, ilk Rus pilotu buluş yardımı olmadan pilota doğrudan uçak motoru çalıştırmak sağlayan cihazı aittir.

İşçi Mihaila Efimova ve ortakları zamanında kanıtladı.

Birinci Dünya Savaşı 1914 yılında. Korkunç eylem, sonradan razrushevshee Avrupa ekonomileri ve imparatorluğun bir zamanlar ikisinin yıkılmasına yol açan: Rus ve Avusturya-Macaristan.

1915 yılından bu yana, Pilot №1 Rus hünerle havadan keşif ve hassas bombalama yaparak mücadele katıldı.

Alman pilotlar Fransız, İngiliz, Rus pilotları savaştı ile.

Pyotr Nesterov. Dünyanın ilk ram

Rus pilotlar hızla düşmanın gizleme taktikleri, ani manevralar dayalı hava muharebe Fransız okulu kabul etti.

akrobasi Rus okul savaşın arifesinde doğdu. Yukarıda, Kiev ilk Rus pilotlardan biri yakın 1913/08/27 Syretska alanı - Petr Nikolaevich Nesterov - yani "dikey düzlemde kapalı bir eğri boyunca uçuş", sözde ölü döngü yapar ... Doğruyu söylemek gerekirse, biz akrobasi mutlak hazırlıksız pilotu ve bu uygulayıcısı Profesör Jukovski'den ince aerodinamik hesaplamalar titiz uygulama olduğunu unutmayın.

Savaşın ilk günlerinde apaçık bir sorunu ortaya çıkardı: uçaklar nedeniyle hava muharebe için hazırlık eksikliği yetersiz olduğu gözlendi. Birinci Dünya Savaşı uçağı başında o kusurlu oldu. Düşman vurmaya tek yolu uçağın bir Koçbaşı olduğu ortaya çıktı.

Dünyanın ilk ram 1914/08/26 yıl akrobasi okul mucit Kaptan Petr Nikolaevich Nesterov Rus ordusunu yaptı. Bu bir it dalaşı dünyanın ilk kazanmak hem de oldu. Ama ne pahasına? dünyanın en iyi pilotlarından birinin kahraman ölüm, (Lviv yakınında bulunan) Zhovkva Alman avcı etrafında kaybetti "Albatros" onların "Moran" düşünmek tasarımcıları zorladı.

Bir yandan, bu bölüm gösterir: Birinci Dünya Savaşı Rus pilotların psikolojik durumu Hava üstünlüğünden el koyma amaçlı, motive edilmiş. Öte yandan - doğası gereği bir Koçbaşı mücadele rasyonel görünümü olarak ele edilemedi. Sonuçta, karakterler eve canlı gitmek zorunda. düzlem benimsemek için gerçek bir ihtiyaç oldu. Yakında ilk Fransız uçak mühendisleri makineli tüfek geliştirdi ve onlardan sonra - ve Alman.

Rus askeri havacılık Doğuşu

1915 yılında Rus ordusunda 2 filo vardı. Ve yanlarında bahar Fransa'da üretilen uçaklarda savaşan başka 16. 1915 yılına kadar Rus pilotları ekleyin. C-16 - ilk yerli uçağın Rus tasarımcı Sikorski de 1915 yılında kurulmuştur.

Birinci Dünya Savaşı Rus pilotlar zaten eskimiş panoları "Nieuport 11" ve "Nieuport 17" ile silahlı.

Pilot-profesyonel

15 Alman uçağı 11'inci Kolordu filosundan Evgraf Nikolayeviç Kruten bir kaptan düşürülmüştü. Aynı efsanevi "ölü döngü" mastering Gatchina havacılık okulunda akrobasi hileler öğrendim. Ancak, bu onun mesleki gelişim içinde durmadı.

Genel olarak konuşursak, mücadeleyi hakim arzusu Birinci Dünya Savaşı Rus pilotların psikolojik durumunu karakterize etmektedir. memur-yurtsever Askeri kariyeri Krutnya, kahramanca ölüm acil maalesef kısacık ve sona erdi.

O saldırı düşman uçaklarının mükemmellik askeri taktiklerine cilalı. Birincisi, Eugraph Kruten sonra düşman uçağın altında ördek arabasını zorladı ve becerikli manevra ilk Rus askeri pilotlarından biri sayesinde makineli tüfek ile çaldı.

Üst düzey Rus pilotlar aslar

nedeniyle kötü görüş koşullarında zemin ile bir çarpışmaya trajik bir biçimde öldü örnek Evgrafa Krutenya, için, Birinci Dünya Savaşı'nın Rus pilotların bilinç özelliklerini anlayabiliriz. ateşle kavrulan, onlar da savaşta havacılık rolünüzü artan anlamıştı, savaş taktiklerini hakim.

Rus pilotlar oluşmuştur arasında, gerçek profesyoneller tarafından beslenen. Ancak, düşman Ruslarla hesaba katmak zorunda kaldı ve: Kazakovym Aleksandrom (20 uçağı downed); Krutnem Evgraf (17 maç havayı kazandı); Argeevym Paul (15 kazanç); Sergievsky Boris (14); Seversky Alexander (13); Sook Gregory Makienko Donat, Smirnovym Ivanom - 7; Loyko Ivanom, Vakulovsky Konstantin - 6'ya Ancak, bu azdı. Savaşın ana kayış, deyim yerindeyse, sıradan piyade çekti.

Birinci Dünya Savaşı'nın Rus pilotların Küçük çeşitliliği sosyal kompozisyon. Hepsi okullar uçan, aynı okullarda vardı soylular vardı. Tüm subaylar bizzat birbirlerini biliyordu.

Manfred von Richthofen Werner Voss (48 zaferler) (80 uçağı düşürüldü "Kızıl Baron" takma) - Yine, gökyüzünde savaş genel tonu Ruslar ve Almanlar istemiyoruz.

Onlar hemen hemen hiç gecikme ve Fransız René Paul Fonck olan 75 galibiyet, onun taşralı Georg Ginemar attı - 54, Carlsen Nenzhesser - 43.

Rus pilotların World kahramanlığı

Daha önce bahsedildiği gibi aslar, Almanlar ve Fransızca, etkileyici avantajı basit: senkronize makineli tüfekler pervane uçağın bulunması. Ancak, cesaret saygı ve hayranlık layık Birinci Dünya Savaşı ünlü Rus pilotlar gösterdi.

pilot beceri ve Rus subaylarının cesaret kriter nedeniyle eskimiş ekipmana Almanya ve Fransa'nın aşağı Kolejler, olmasaydı, genellikle öldü.

Büyük Vatanseverlik Savaşı başlangıcı. Alman havacılık üstünlüğü

Alman ve Sovyet: yaklaşık 50 milyon insanı tahrip İkinci Dünya Savaşı ana içeriği, iki multi ordularının çatışması haline gelmiştir. savaşlarda Havacılık karmaşık askeri operasyonların önemli bir bileşeni olarak hareket etmiş.

O çok daha güçlü ve çok gelişmiş hale geldi. Dünya Savaşı Özelliklerinin cephelerde gösterilmiştir Gone:

- kanatları arasındaki tel parantezi ile raflar ahşap çift kanatlı tasarımı;

- Sabit iniş takımı;

- Açık bir kabin;

- Hız - 200 km / s hıza kadar.

Zaten 1935 yılında Alman Hava Bakanlığı, "Henkel", "Mesershmitt" Bf 109 "Junkers" Ju 87, "Dornier" 217 yapın ve Ju 88. V. 111 değil proizvdstvo yenilikçi tümüyle metal savaş araçları için başlı

Örneğin, yeni bombardıman "Ju" 1200 l / s, her iki motor ile donatılmıştır. O 440 km / s hıza geliştirdi. araba bombalarının 1,9 tona onunla getirdi.

Bu teknolojinin bir Sovyet analog - bombardıman DB-3-4 yıl sonra üretmeye başladı - 1939 den. BB - Ancak, savaşın başında, merkez bombardıman filosu ahşap yavaş HAI oluşuyordu (220 km / saat, bomba yükü - 200 kg).

Geçen yüzyılın 40. yıl ederek, iki koltuklu avcı bir ilgisi kalmadığını. Savaş ana savaşçı başında Sovyet ordusunda 710 l / s ile ahşap çift kanatlı-16 motoru oldu. Onun maksimum hızı 372 km / s, ancak tasarım kombine edilmiştir: Metal kanatları ve gövdesi - ahşaptan yapılmış.

Almanya dikkate İspanya'daki savaş deneyimini alarak olduğu 1939 yılında, o savaşçı üretimini başlatan "Messerschmitt" BF 109 F.

Havada üstünlüğü mücadelesi

Savaşın ilk günlerinde derece karmaşık hava durumu. Haziran 800 nevzletevshih bombardımanı tahrip 22 nişan Sovyet uçağı Almanlar aslında yeni Sovyet uçuş tekniği hepsi kendi alanlarında öldürüldü (düşman deneyimini mücadele ediyor.) Havada büyük havaalanlarında, hem de 400. Almanlar tarafından yakalanan yıl 1941/06/22 ile aynı anda havanın bu kontrolün, Yani.

Savaş tam olarak kullanılmadığını edilemedi böyle zor koşullar altında, Rus pilotlar kendini kanıtlamak için açıktır. Ancak, zafer Alman Hava Kuvvetleri ağır bir fiyata gitti. 05.07 1941 tarihinde 22.06 ile, o, uçaklarının 807 kaybetti. Sadece 22.06.1941 için Sovyet pilotlar 6.000 sorti gerçekleştirdi r.

Gelecekte, havada avantaj mücadelesi Sovyet Hava Kuvvetleri örgütlenme biçimlerinin evrimi yansır. O kombine silah birimlerinden çıkarılmış ve yeni yoğunlaşmıştır - uçaklar. savaşçı, bombardıman, saldırı: bu bileşikler karışık homojen ile ikame edilmiştir. Operasyonel 1941 yılında, 1942 yılında kademeli olarak hava orduları tarafından değiştirildi 4-5 alay, yedek hava grupları oluşturulmuştur. Savaşın sonunda, Sovyet tarafı zaten 17 hava orduları savaştı.

Böylece, bir fırsat savaş uzun bir süre ulaşıldı. Ünlü Rus pilotlar İkinci Dünya Savaşı tanınmış kahramanları arasındaydı o zaman oldu.

Hava Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Kutahova P. S. Şefi göre Sovyet pilotlarının ilk büyük zaferi, Moskova Savaşı geldi. Birçok Nazi bombardıman, sermayeye kırmaya isteyen, sadece 1.4% muhasebe sadece 28 yapmak mümkündü. 1600 Goering uçakta öldürülen Rus İkinci Dünya Savaşı pilotların sermaye eteklerinde.

Zaten 1942 yılında, Sovyet Ordusu hava hakimiyeti intikam için hazırdı. provizyon oranı Komut Modern savaş uçağı tamamen metal uçakları ile 5 binalar kurdu. 1943 yazında beri Sovyet savaşçıları alanında koşullarını dikte etmeye başladı.

mücadele organizasyonunda Yenilik

Her bölünmede muharebe tecrübesi ve dostluk temelinde pilotlar çift, iyi as bir grup mücadele bölünmüştür edildi. Her savaş bölme Alman bombardıman için avı ön şeridin sınırlamaları belirlenmesi. mücadeleyi koordine etmek amacıyla sistematik kullanılan radyo başladı.

Burada böyle bir savaş bir örneğidir. dört (link) Sovyet avcı Karşı (lider - Büyük Naydenov-), Almanlar 11 "Messerschmidt" 109-inci modelini gönderdi. Liderler 240 Teftiş komuta sürdü kavga. Zamanında yükseltilmesi için ikinci bağlantı YAK-1 yükseldi Havaalanı. Böylece, savaşta 8 ila 11 Tibet sığırlarını "Messers" almaya. Ayrıca, tüm belirleyici becerileri. Sovyet ace - Teğmen Motuz - yeterince 4 "Messers" karşı savaştı. bir manevra sayesinde o biri aşağı, yangın hattını kaçmak ve ikinci bir düşman uçağını nakavt başardı. İki Kalan kaçtı.

onlara saldırdı, "Junkers" grubun kendi makinelerinin üçte uzakta dörtte itibaren bir mücadelenin ortalama kaybetti. Nazi uçaklarının kampanyası bombalama bizim pilotların aktivitesinin bir sonucu olarak durdu.

muhtemel bir saldırı ve içerilere ilerleyen devriye "Hava temizleme" yapılmış büyük düşman hava kuvvetleri ortaya yönünde Fighters. yakıt ve mühimmat tükenme olarak bunlar savaş sırasında muharebe güçlerinin oluşumunu üreten döner aldı.

Rus intikam. Kuban üzerindeki savaş

Sovyet havacılık hava üstünlüğü Taman Yarımadası üzerinde bir savaşta kazandı. Faşistler orada 1.000 uçağın grubu konsantre.

Sovyet tarafında yaklaşık 900 savaş araçları vardı. Bizim savaş uçağı yeni uçağı Yak-1, Yak-7B ve LA-5 ile donatılmıştı. Amacıyla gün ayak onlarca Hava Muharebe oluştu. Bu eşsiz aviastolknovenii söylüyorum, "Küçük Earth" in L. I. Brejnev yazdığı nasıl arazi ile karşı karşıya izlerken bir tanık. Ona göre, aynı anda gökyüzüne bakarak birkaç savaşlarda görülebilir.

Kuban'ın üzerinde savaşın üssü anda 229 Hava Bölümü 4'üncü Hava Ordusu idi.

Rus İkinci Dünya Savaşı pilotlar, düzenli ağır hasarlara yol açıyor kendilerini dünyanın en iyi olarak kabul psikolojik kırık Alman as.

Her şeye rağmen, Alman aslar kahramanca savaştığı kabul edilmelidir. Almanlar zafer layık olsaydı, Rus kahramanlar, kendini koruma duygusunu yitirmiş gibiydi.

en yoğun mücadele Sovyet pilotların günlerde bile adrenalin beslenen yaraları aldıktan sonra, savaşa gitti, ilk ekibi ile göğe yükselen, kabinlerde uykuda idi. Birçok birkaç kez makineleri değiştirdi: Metal dayanamıyordu. Her pilot hikayesi burada devam ettiğini hissetti.

Bu Kuban havadan ilk kez duyması üzerine efsanevi cümleyi geliyordu oldu, Alman "Jack" aslar dostça araba gelişeceğini ve uçuş döndü: «Achtung! Achtung! Achtung! Himmel içinde Pokryshkin! Achtung! »Himmel içinde Pokryshkin! Gibi.

Kuban üzerinde savaşta zafer ve İkinci Dünya Savaşı sona erdikten sonra Rus askeri pilotu gökyüzünde hakim olmaya başladı.

Foto: Pokryshkin Aleksandr Ivanovich

Bu hikaye - benzersiz bir pilot. parlak teorisyeni ve parlak uygulama Fighter savaş.

İskender aşık pilotun mesleği, hayatta her zaman sadece "inmek" değil yapmak istediğim, ama aynı zamanda "bile mümkündür olanın ötesine yakala." O mükemmellik için çabaladı, ancak bencillik denilen edilemedi. Aksine, Pokryshkin "Yapmam mı olarak!" Prensibiyle hareket eden, lideriydi. O yetenekli bir işkolik oldu. Ondan önce, ben bile büyük Rus pilotlar mutlak mükemmellik böyle bir seviyeye ulaşamadı yoktu.

bir as olma Dreaming, onları meslektaşları arasında öncelik elde yüzlerce ve tekrarlar yüzlerce ısrarlı eğitimle sonra kendi zayıflıklarını (çekim koni, sağ manevra) kurdu ve.

Alexander 55 Fighter Alayı bir parçası olarak Moldova sınırında savaşın ilk günlerinde savaştı. Düşmanının çıkığı bölgelerini keşfetmek için atanan ve bu görevi Pokryshkin zekice başa.

Pokryshkin hep olumlu hem de olumsuz deneyimleri analiz edin. "Yılan" - Örneğin, onun savaşçı sonra, düşük hızda bombardıman kapsayan (Alexander sonra ön hat üzerinden onun döndü), o hız azaltma zararlarını fark ve yeni bir bakım stratejisini geliştirdi "aşağı getirdi".

Alexander Rus yenilik stratejisi ve hava muharebe taktiklerini geliştirdi, kesinlikle yeterli zaman ihtiyacı var. Onun yaratıcı kişi her zaman kariyeristler ve dogma nefret ediyordu. Ama neyse ki, deha pilotun fikri yakında savaş uçağı alan kılavuzları kendi vücut buldu.

Alexander kayıp kanatları olabilir

Haziran 1942 yılında Yak-1 kahraman üzerinde sunulan alay, Muhafızlar haline geldi.

1942 yazında bu rearmament için Bakü'de taşındı. Doğrudan uzlaşmaz pilotu, onun yetenek, net bir kariyer yapma yeteneği ona karşı kıskanç kurdu. tümen komutanı tedavi gören bir zamanda bu aşağılık insanlar inappeasable as hesaplaşmayı savaşlar arasındaki soluklanma zamanı kullandık.

O tüzük ve yönetmelikleri ihlalleri suçlanan ve hatta mahkemeye getirildi. Pokryshkin iyi kamplarda olabilir ... Kredi için tümen komutanı, o kahraman-pilotu kurtarmak için leguleian planları yok, olayla ilgili öğrendik.

yüksek uçan

Mart 1943'te yana Pokryshkin Amerikan "Cobra". Uçtu 1943 baharında, alay Kuban, hava savaş üssü taşındı. tam olarak burada virtüöz savaşçı mücadele becerilerini gösteriyor.

Kuban "etajer" Savaşı sırasında Sovyet Ordusu bütünün bir savaş uçağı siparişi ilk üretilen Alexander Ivanovich stratejisine uygun olarak inşa edilmiştir. Asa "Luftwaffe" kendileri için görülmemiş kayıplar.

Adı Pokryshkina sonsuza altın harfler önünde sayfalarında Rus havacılık tarihine yazılmıştır listelendiği Birinci Dünya Savaşı Rus pilotları. Ancak pilot hatta onların aslar arasında bir as haline aştı. İkinci Dünya Savaşı sonunda o bir avcı Hava tümen komutanı. Alexander 600'den fazla sorti yapılmış 117 düşman uçağı düşürüldü etmiştir.

Kozhedub Ivan Nikitivich

Kozhedub Ivan Nikitovich: Resmi istatistiklere göre, Aleksandra Ivanovicha Pokryshkina sonucu sadece bir kişi aştı. yetenekli bir köylünün oğlu okuma yazma ve kendi kendine öğrenmiş "insanlarda deneme," Ivan ilk kez 1939 yılında kokpit gökyüzünü gördü. adam sadece dünyada hiçbir şey daha güzel bundan daha olduğunu ona göründü pilot mesleği aşık.

Bir kez değil diye bir as oldu. Adam Chuguyivske aviauchilische uçuş davasını öğrendi. İkinci Dünya Savaşı başladığında, cepheye koştu, ancak eğitmen olarak hizmet vermeye bırakarak açıklanmadı.

beş rapordan Yazılı onlarca 1942 sonbaharında pilot eğitmen 240 avcı alayında hizmet etmek oldu. Kozhedub La-5 savaş uçağı. aceleyle oluşturulmuş ve uygun uçuş eğitim olmadan, Stalingrad ön acele gönderilen Polk, yakında kırıldı.

Şubat 1943'te, yeni biçimlendirilmiş alay tekrar cepheye gönderildi. Ama bir buçuk ay sonra - 26/03/1943 şehir - Ivan Nikitovich "düşürüldü." Onu, o zaman halsiz tecrübesizlik uçağın örtüsü, hemen altı "Messers" saldırısına ait Havalanmakda dökülmek ve. nedeniyle onun "kuyruk" için kapak yetersizliği nedeniyle gelecekteki as bir yetkili taktik rağmen bir düşman uçağı oldu. Nedeniyle olağanüstü manevra için Ivan Nikitivich kurtuldu. Ama ders - ayrılmaz bir kapak düzlemine ile eşleştirilmiş gökyüzünde olmak - öğrendik. Gelecekteki içinde Kozhedub 63 düşman uçağı düşürdü söyleyerek İleriye dönük.

O değil makineleri gibi birer insan olarak onları tedavi hatırlattı LA-5, 6. meslektaşlarım tarafından değiştirildi hep uçtu. onlarla konuştum, sevgiyle anlaşılmaz ve dini bir şey insan ve makine arasındaki ilişki vardı ... denir. Ama şaşırtıcı bir şey, hiçbir zaman uçaklarda Ivan herhangi bir acil durumu tek başarısızlık değildi asla ve en pilotlar sadece zırhlı sırtlığı kaydedilmez olmasıydı.

Sonuç

Sovyetler Birliği Alexander ve İvan Pokryshkin Kozhedub Kahramanı ünvanı - - Anavatan Savaşı Ünlü Rus pilotlar Sovyetler Birliği'nin en yüksek ödülü verildi üç kez; 71 Pilot (bunlardan 9 - ölümünden sonra) iki kez bu yüksek ünvanı aldı.

Tüm ödül - layık insanlar. "Kahramanlar" 15 Yerdeki düşman uçakları için verildi.

Efsanevi Alexei Petrovich Maresiev, ağır yaralı ve ampute bacakları kaldıktan sonra eyleme döndü - Sovyetler Birliği kahramanları arasında. akrobasi İdeal sahip dayanan Vorozheykin Arseniy Vasilevich (46 uçağı yere düşmüş), savaş benzersiz desen Sovyetler Birliği'nin iki kez kahraman. Sovyetler Birliği iki katı Kahraman olağanüstü sahibi Gulaev Nikolay Dmitrievich, (nehir Prut üzerinde savaşta, beş düşman uçağı yıkmak için sadece 4 dakika içinde başardı.) Bu liste çok uzun ...

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.