Sanayi

Uçağın ana bölümü. Uçak cihazı

Gökyüzünü fethetmek için değil, aynı zamanda en hızlı taşıma modu yaratmak - uçağın Buluş insanlığın eski bir rüya yürütmek için sadece izin verdi. balonlar ve hava gemileri, hava kaprislerine üzerinde çok az bağımlı uçaklar aksine, yüksek hızda uzun mesafeler kat edebilir. Uçağın Bileşenleri aşağıdaki yapısal gruba ayrılmaktadırlar: Bir kanat, gövdesi, kuyruk, iniş takımı, bir elektrik santrali kontrol sistemleri, çeşitli ekipman.

Çalışma prensibi

Uçak - uçak (LA) bir elektrik santrali ile donatılmış, havadan ağırdır. işletim (sürüş) kuvveti motorun (pervane veya zemin üzerinde veya uçuş geliştiriyor - uçuş için gerekli itme oluşturmak için uçağın bu kritik parçası ile jet motoru). Vida motorun önünde yer alıyorsa, bu çekme denir ve geri eğer - bastırıyor. Böylece, motor üreten öteleme hareketi , çevreleyen ortamda (hava) hava arasında olacaktır. Buna uygun olarak, hava kanadı göre hareket ve bir oluşturur kaldırma kuvvetini öteleme hareketinin bir sonucu olarak. Bu nedenle, makine sadece belirli bir uçuş hızına eğer havada tutabilir.

Uçağın adı nedir

Vücut aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır:

 • Gövde - bir bütün kanat (kanat), tüyleri, güç sistemleri, şasi ve diğer bileşenler içine bağlayan uçağın ana organıdır. gövde mürettebat, yolcu (sivil havacılık), ekipman ve yük ağırladı. Aynı zamanda, (her zaman değil) yakıtı, şasi, motor, vs .. d yerleştirilebilir.
 • motorlar uçağın hareketini sürüş için kullandı.
 • Kanat - çalışma yüzeyi, asansör oluşturmak için tasarlanmıştır.
 • Dikey kuyruk dengelenmesi ve bir dikey eksen etrafında uçağın yönsel stabilite, kullanım için dizayn edilmiştir.
 • Yatay kuyruk dengelenmesi ve bir yatay eksen etrafında uçağın yönsel stabilite, kullanım için dizayn edilmiştir.

Kanatlar ve gövde

uçak yapısının ana bölümü - kanat. lift varlığı - Bu uçuş fırsatları için ana gerekliliklerin yerine getirilmesi için gerekli koşulları yaratır. Kanat mümkün olduğu kadar az aerodinamik çekme ile, belirli bir şekle sahip olabilir gövdenin (gövde) bağlı, ancak. Bu amaçla, uygun bir açılan aerodinamik şeklini sağlar.

Uçağın ön kısmı kokpit ve radar sistemlerinin yerleştirilmesi için kullanılır. Geride sözde kuyruk olduğunu. Bu uçuş sırasında kontrol sağlamak için hizmet vermektedir.

tüy tasarım

En askeri ve sivil modellerinin tipik klasik şemaya göre yapılır kuyruk kısmı ortalama düzlemi, düşünün. dengeleyici ve hareketli (Latince STABILIS, kararlı gelen) - - Asansör Bu durumda, yatay kuyruk sabit bir kısım ihtiva eder.

dengeleyici enine eksen çevresinde stabilite uçak vermek için hizmet eder. uçak burun düşecek olursa, o zaman, buna göre, kıç gövde ile birlikte tüyler yukarı yükselir. Bu durumda, üst yüzey stabilizatörü artış hava basıncı. orijinal konumuna oluşturulan basınç dengeleyici döner (sırasıyla, ve gövde). Hava akımının gövde burun kaldırırken alt yüzey stabilizatörü basınç artar ve bu, orijinal konumuna geri döner. Bu enine eksene göre uzunlamasına düzlem içinde otomatik (Pilot müdahalesi olmadan) LA stabilite sağlar.

Uçağın arka da dikey kuyruk içerir. omurga ve mobil - - dümen Benzer şekilde, yatay bir sabit parça içerir. Salma yatay düzlemde düşey bir eksen etrafında stabilite düzlem hareket verir. Çalışma prensibi stabilize edici kanatçığın harekete benzerdir - reddetme salma burun sağdan sola doğru saparlar, önceki konumuna sağ düzlemi artar ve döner omurga (ve gövde) üzerine baskı.

Bu nedenle, bir uçuş stabilite iki eksene göre güvence altına alınan tüyleri olup. Ama başka bir eksen vardı - boyuna. yatay olarak değil ama konsolların uçları yukarı doğru saptırılır, böylece birbirine göre belirli bir açı ile yerleştirilmiş kanat kanat konsol (enlemesine bir düzlem içinde) bu eksene göre otomatik hareket stabilitesini sağlamak. Böyle bir düzenleme mektup «V» andırmaktadır.

yönetim sistemleri

Kontrol yüzeyleri - uçakları kontrol etmek için uçağın önemli parçaları. Bu kanatçıklar, dümen ve yüksekliği içerir. Kontrol aynı üç düzlemde aynı üç eksenine göre temin edilmektedir.

Asansör - stabilizatör hareketli bir arka kısmı. sabitleyici iki parçaya oluşuyorsa, sırasıyla her iki eşzamanlı olarak yukarı ya da aşağı doğru iki asansör vardır. Bununla beraber pilot uçağı uçuş yüksekliğini değiştirebilir.

Dümen - salma hareketli bir arka kısmı. bu, bir yönde ya da başka bir saptırılır zaman, direksiyonun sapma yönüne ters yönde kütle merkezi içinden geçen bir dikey eksen etrafında düzlemini döndürme aerodinamik kuvveti ortaya çıkar. Sürücü nötr (non-bükülmüş konum) direksiyonu dönmez ve LA yeni bir yöne hareketi yapacak şekilde rotasyon olarak meydana çıkar.

(Fransız aile, kanattaki.) Kanatçıklar - uçağın ana parçası, hareketli parça kanat panellerdir. Bunlar (çapraz düzlemde) uzunlamasına ekseni etrafında uçağın kontrolü için kullanılır. İki kanat panelleri, ve kanatçıklar ve ikisi beri. Asansörde, değil bir tarafa bükülmesi ve farklı aksine, eşzamanlı çalışır, ancak. bir kanatçık yukarıya doğru döndürülmesi halinde aşağı diğer. artar - kanat kanatçık saptırılır yukarı kaldırarak kuvvet azalır konsol ve burada aşağı doğru üzerinde. Ve uçağın gövdesi yükseltilmiş kanatçık yönünde döner.

motorlar

Tüm uçak hızını gelişmekte ve bu nedenle bir kaldırma kuvveti sağlayan sağlayan bir tahrik sistemi ile donatılmıştır. Motorlar düzlemine (tipik uçaklar), ön (küçük motor araçlar) ve kanatların (sivil hava, nakliye, bombardıman) arkasına yerleştirilebilir.

Onlar ayrılır:

 • Reaktif - boydan turbojet, atımlı, çift devre.
 • Vida - Piston (tahrikli pervane), turboprop.
 • Füze - sıvı, katı.

Diğer sistemler

Tabii ki, uçağın diğer bölümleri de önemlidir. Şasi izin uçak kalkış ve donanımlı havaalanı ile arazi. özel yüzer yerine şasinin kullanılan amfibi vardır - onlar su (deniz, nehir, göl) bir vücut olduğu yerde herhangi bir yerde kapalı ve arazi almaya izin verir. Hafif uçağın bilinen modeli istikrarlı karla kaplı olan alanlarda kullanım için, kayaklar ile donatılmış.

Modern uçaklar elektronik cihazların, haberleşme cihazları ve bilgi iletimi doldu. askeri havacılıkta sofistike silah sistemlerine, hedef belirleme ve sinyal bastırma kullanır.

sınıflandırma

sivil ve askeri: randevu ile uçaklar iki gruba ayrılır. yolcu uçağının ana bölümü gövde büyük bir kısmını işgal eden yolcular için donatılmış bir kabin sahip olması ile karakterize edilir. Ayırt edici bir özelliği vücudun iki yanında lumbuz olduğunu.

Sivil Havacılık ayrılır:

 • Yolcu - Yerel havayolları, ana komşular (az 2000 km'lik menzil), ortalama (az 4000 km'lik menzil) uzun (az 9000 km'lik mesafe) ve kıtalararası (aralık 11'den fazla 000 km).
 • Kargo - Işık (10 tona kargo up ağırlığı), orta (40 tona kadar yük ağırlığı) ve ağır (40 tonun üzerinde yükün ağırlığı).
 • Özel amaçlı - sıhhi, tarım, istihbarat (buz keşif, ryborazvedka), yangın söndürme, hava fotoğrafları için.
 • Eğitim.

sivil modellerin aksine, askeri bir uçağın parçası gemi pencereleriyle rahat kabin var. gövdenin ana bölümü keşif, iletişim, motor ve diğer birimler için silah sistemlerini, donanım tutun.

savaşçıları, saldırı uçakları, bombardıman uçakları (füze), keşif, askeri ulaştırma, özel ve yardımcı tesisler: (yaptıkları askeri görevler dahil) randevu modern askeri uçaklar tarafından aşağıdaki tipe ayrılabilir.

uçak cihazı

uçağın düzenek oluşturuldukları tarafından aerodinamik devresi bağlıdır. temel elemanlar ve yatak yüzeylerinin düzenlenmesi sayısına göre, özelliği Aerodinamik diyagramdır. benzer modellerin çoğunda uçağın burun, konumu ve kanatların geometrisi ve kuyruk bölümü büyük ölçüde değişebilir edin.

Aşağıdaki devreleri LA cihazı vardır:

 • "Klasik".
 • "Uçan kanat".
 • "Ördek".
 • "Kuyruksuz".
 • "Tandem".
 • Dönüştürülebilir düzeni.
 • Kombine düzeni.

Klasik düzeni tarafından yapılan Aircraft

Uçakta ve işlevlerinin ana kısmını düşünün. komponent ve montaj Klasik (normal) düzeni, çoğu cihazlar için dünyanın tipik askeri veya sivil olsun. Ana unsur - bir kanat - sorunsuz kanadı akar ve belli bir kaldırma kuvveti oluşturur saf bozulmamış akışında faaliyet.

zanaat yay dikey gerekli stabilizatör alanı (ve dolayısıyla kütle) azaltır kısaltılır. gövde burun uçağın dikey ekseni etrafında istikrar bozucu yaw anı sebep olmasıdır. ileri gövdesi azaltılması ön yarıkürede görme geliştirmek.

aşağıdaki gibi, normal düzeninin dezavantajları şunlardır:

 • İş yatay kuyruk (HT) ve bir eğik kanat akışı önemli ölçüde daha büyük bir alan (ve dolayısıyla kütle) tüy kullanımını gerektiren, verimliliği azaltır tedirgin.
 • Uçuş stabilitesini temin etmek üzere, dikey bir kuyruk (İN), negatif kaldırma kuvveti oluşturmak gerekir, aşağı doğru, yani. o GO oluşturulur etkiyi almak için gerekli olan, bir kanat oluşturur asansör büyüklüğünü,: Bu uçağın genel verimliliğini azaltır. Artan kanat alanı bu durumu (ve dolayısıyla kütle) nötralize etmek için kullanılmalıdır.

Bir "ördek" konulu uçak cihazı

Bu yapı sayesinde, uçağın ana kısmı farklı "klasik" modellerinde daha yerleştirilir. Her şeyden önce, değişiklikler hat yatay kuyruk var. Bu kanadın önünde yer almaktadır. Bu program kapsamında, ilk uçağını Bratya rAyt inşa etti.

avantajları:

 • onun verimini arttırır rahatsız akışı, çalışan Dikey kuyruk.
 • o kanadın kaldırma eklenir yani uçuş tüylerinin istikrarı sağlamak için, pozitif bir asansör yaratır. Bu alanını ve dolayısıyla ağırlığı azaltmak için izin verir.
 • Doğal "antispin" koruma "ördek" için saldırı süperkritik açılarla kanatları aktarılması olasılığı göz ardı. o kanat daha atak daha büyük bir açı alır böylece stabilizatör ayarlanır.
 • "ördek," klasik düzenlemeye göre daha az bir dereceye kadar cereyan etmektedir zaman artan hız ile odak düzlemi geri hareket. Bu da, onun özelliklerinin yönetimini kolaylaştırır, uçağın uzunlamasına statik stabilite derecesine küçük değişikliklere yol açar.

şeması "ördek" dezavantajları:

 • tüylendirerek akışın bozulmasına neden olarak bu çıkış düzlemindeki sadece saldırı daha küçük açılar meydana gelir, fakat onun nedeniyle toplam kaldırma kuvvetinin azalmasına "sarkma". Bunun nedeni Kalkış ve iniş yakınlığı diyarında özellikle tehlikelidir.
 • ön gövde kuyruk varlığı daha az yarıkürenin gözden geçirme mekanizmaları bozar.
 • GO ileri uçak gövdesinin ön uzunluğunun alanını azaltmak için önemlidir. Bu yapının alanı ve ağırlığını arttırmak için, sonuç olarak, destabilize edici sapma momenti artar ve.

Bir "tailless" yapılan Aircraft

Bu tip modellerinde, uçağın tanıdık parçası önemli değildir. Uçağın Fotoğraf "beskhvostok" ( "Concord", "Mirage", "Volkan") hiçbir yatay kuyruğun olduğunu göstermektedir. Bu planın başlıca avantajları şunlardır:

 • seyir özellikle, yüksek hızda uçak için önemli bir şekildedir ön aerodinamik direnci azaltmak. Bu yakıt maliyetlerini azaltır.
 • Büyük kanat aeroelastik özellikleri manevra kabiliyeti yüksek karakteristiklerini elde edilir geliştirir burulma direnci.

dezavantajları:

 • bazı uçuş modlarında kenarı (kanatlara) arka kısmı mekanizasyon ve gerekli kontrol yüzeyleri dengeleme için uçağın genel anlamda yükseliş olayını azaltır, yukarı doğru saptırır.
 • (Asansörün olmaması nedeniyle), bu işleme özelliklerini değiştirir kombinasyonu LA yatay ve uzunlamasına eksenleri kontrol eder. özel bir yumuşatma eksikliği kumanda yüzeyleri, kanadın arka kenarında (gerekirse) yükü ve kanatçıklar ve asansörler yürütülmesini mümkün kılar. Bu kontrol yüzeyleri adı elevonlar bulunmaktadır.
 • uçak dengelemek için mekanik araçların kullanımı, kalkış ve iniş özelliklerini bozar.

"Uçan kanat"

Bu şema ile, örneğin uçak gövdesinin olarak neredeyse uçağın hiçbir bölümü yoktur. ekip, yük, motor, yakıt, ve ekipman yerleştirilmesi için gerekli olan tüm miktarlar kanattan ortasında bulunmaktadır. Bu düzen aşağıdaki avantajları vardır:

 • en düşük aerodinamik sürükleme.
 • yapının en küçük kütlesi. Bu durumda, tüm kitle kanatta düşer.
 • dikey eksene göre (nedeniyle gövde eksikliğinden) uzunlamasına hava küçük boyutlu bir destabilize edici andan itibaren göz ardı edilebilir. Bu tasarımcılar ya anlamlı (kuş dikey kuyruk yoktur bilinmektedir) IN alanını azaltmak, ya da onun dışında kalmayı sağlar.

dezavantajları sürdürülebilirlik uçak uçuş karmaşıklığı vardır.

"Tandem"

iki kanat birbiri ardına düzenlenen Şeması "tandem", nadiren kullandı. Bu çözüm, genlik ve gövdenin uzunluğunun aynı değerlerde kanadın alanını artırmak için kullanılır. Bu kanadında belirli yükü azaltır. Bu şema dezavantajları büyük bir aerodinamik sürtünme, artmış olan atalet momenti, özellikle uçak enine eksenine göre. Buna ek olarak, uçuş hızını artırarak boyuna denge uçağın özelliklerini değiştirin. Direksiyon yüzeyi jetleri kanat doğrudan yerleştirilmiş ve tüyleri ile olabilir.

kombine düzeni

Bu durumda, uçağın bileşen parçaları değişik yapısal düzenleri ile birleştirilebilir. Örneğin, yatay kuyruk için ve baş-kıç gövde içinde yer alabilir. Onlar kaldırma kuvvetinin sözde doğrudan kontrolü kullanılabilir vardır.

Bu durumda, kanatlı burun yatay stabilize birlikte ekstra asansör sağlamak. Bu durumda ortaya çıkan perde an sapma açısını (burun bulunan) geliştirmek için yönlendirilecektir. Bu an için Parry yatay kuyruk sapma açısını (burun damlaları) azaltmak için bir nokta oluşturmak için yer alır. Bunu yapmak için, kuyruk bölümündeki kuvvet yukarı da yönlendirilmelidir. Bu, boyuna düzlemde de açmadan kanat ve kuyruk GO (ve dolayısıyla bütün düzlemde) ileri GO bir asansör artıştır. Bu durumda, uçağın sadece onun ile ilgili herhangi bir evrim olmadan yükselir kütle merkezinin. Tersine, zaman onun uçuş yörüngesini değiştirmeden boyuna düzlemde kütle merkezinin evrimini gerçekleştirebilir uçağın bu tür aerodinamik yapılandırması.

önemli ölçüde bu tür manevralar uçağı manevra performans özelliklerini iyileştirmeye yeteneği. Özellikle uçak sadece bir kuyruk ve ayrıca uzunlamasına yay tüyler olmamalıdır kendisi için doğrudan bir yan kuvvet kontrol sistemi ile birlikte.

konvertibl şeması

ön gövde içinde destabilizer ayırt dönüştürülebilir şeması ile yapılan bir cihaz düzlem. fonksiyonudur istikrarsızlaştırıcıları bir ölçüde azaltmak ve süpersonik uçak rejimlere uçak aerodinamik odak geri hareketi bile tamamen ortadan kaldırılması için. Bu, (a avcı için önemlidir) ve mesafeyi arttırır ve yakıt tüketimi (bu süpersonik yolcu uçağı için önemlidir) azaltır uçağın manevra kabiliyetini artırır.

Destabilizer da açılış mekanizasyon (kanatlar, kanatlar) ya da gövde burun sapma neden olduğu dalış modu, telafi etmek için kalkış / iniş noktalarında kullanılabilir. ses altı uçuş rejimleri de destabilizer gövdenin ortasında yatıyor veya rüzgar gülü operasyonu (serbestçe aşağı dönük) yüklü.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.