Haber ve ToplumKültür

Sinyachikha indirin. Ahşap Mimarlık ve Halk Sanatı Müzesi-Rezerv. Tarihi ve fuar

Yeni oluşturulması geçmiş kuşakların deneyiminden dayanmadan imkansızdır. kültürel miras, maddi ve manevi bileşenleri, korunması kendi milli kimliğini korumak için en iyi yol. Müzeler, esaslı halk sanatı, mimarisi ve ruh ziyaretçilerin artlessness ve kendimizi anlamak için yeteneği beckon şeref yer tutar.

Aşağı Sinyachikha köyü

Alapayevsky Bölge Sverdlovsk bölgesi Aşağı Sinyachikha değilse bile köy, Rusya haritasında her zamanki yerinde kalabilir. Birkaç on yıl boyunca, orada çalışan bir ahşap mimarisi müzesi, dünyada hiçbir analogları sergiler. köy gerekçesiyle köye giriş için bir işaretçi olduğu 1680, olarak kabul edilir.

Konut ve idari binaları Irbit yolu boyunca yer almaktadır. Bir kez sanayici hanedanının Yakovlev ait olan demir işleri vardı. Bugün, işletmenin yerine bir anıt işareti yüklü ve halk eski "Beyaz Saray" dediğimiz tesis, bina tutun. Bu ünlü Aşağı Sinyachikha haline gelmiştir mimarisinin tek anıttır değildir. I. D. Samoilov adını Ahşap Mimarlık Müzesi-Rezerv ve Halk Sanatları, açık havada yatan, bu bölgeye turist akışını çekilir.

Müze kurucusu

1978 yılında Aşağı Sinyachikha köyünde resmen müze tarafından organize edildi ama pozlama ve Ivan Danilovich Samoilov bu tarihten çok önce başlamıştır kurucusunun koleksiyonunu korumak için mücadele toplamak için. doğduğu köye Isakov döndü olması, Samoylov I. D. kendi ve Çevre köylerin alapayevskogo bölgenin tarihi okumaya başladı. Çalışma Kara, o sürekli geçmişini ufuk karşı karşıya Ural Dağları, karşıdan karşıya gitti.

O yerel tarih, arkeoloji, restorasyon iş ilgilenmeye başladı. kitabında "Treasures Aşağı Sinyachikha" bölümünde şöyle yazar: "O, savaştan sonra, bu güzellik hala korunur. Gelecek misiniz bazı uzak küçük bir köy olarak, evde oldu ve ahnesh: boyanır öylesine tuhaf - elden kendisi girişinde çıkarılan başlığı uzanır. Ya da en azından bir kere herhangi Carry müzede o tuesok, eski çıkrık bkz. "

O yerel sanatçıların bir koleksiyon, baskılı dahil kitaplar, ev eşyaları, ikonlar elini toplanmaya başladı, eski binaların boyalı parçalar, dokuma ve nakış örnekleri. Yer, müze gösterimi için uygun Başkalaşım Kilisesi köyü Aşağı Sinyachikha ufalanan kanıtladı. Ahşap Mimarlık Müzesi-Rezerv Ivan Danilovich coşkusu yılda sayesinde münhasıran oluşturuldu.

Müze açık gökyüzü

Restorasyonu Başkalaşım Kilisesi, 18. yüzyılda inşa, 1970 yılında başladı. süreç, yavaş sadece kendi kaynaklarına güvenmek zorunda devletten destek, iş 10 yıl yayılmış değildi. Bu dönemde, Samoilova sadece gündelik nesneleri değil, aynı zamanda acımasızca insanları ve zamanı yok eder, tüm ahşap binaların korunması fikri doğdu. 1978 yılında kilise binası Ivan Danilovich açar Halk Sanatı Müzesi, sergi Boyacı Urallar onun kişisel koleksiyonundan temeli haline gelir.

ahşap mimarisi ve halk sanatının Aşağı Sinyachikha Rezerv müzenin köyünde bulunan farklı yüzyıllara ait ve Urallar boyunca toplanan 25 ahşap binadan oluşmaktadır. Başkalaşım Kilisesi, kuyular, saat kulesi itfaiye İmparator gümrük ev ve birçok diğer anıtlar - köylü yaşamlarındaki değişikliklerle birkaç kilise ve şapeller, Sibirya barok muhteşem örnek takip edilebilir mimarisine rustik kulübe vardır. Tarihsel olarak ahşap binalar 20. yüzyılın dan 17 dönemi kapsar.

Eski binalar düşünün ve şimdi canlı sinyachihintsy olan konut ile karşılaştırarak için özellikle ilginçtir. Müze köyün ayrılmaz bir parçası olarak, tüm tarihi anıtlar köylülerin çiftlik arasına yayılmış. 1995 yılında Aşağı Sinyachikha Müze bunun UNESCO koruması altındadır şu anda, ek olarak, tarihi ve kültürel mirasın nesnenin federal durumunu alır.

Gümrük Sovereign Evi

Gümrük Evi zamanlar kenarda durdu Sibirya yolun köyünde Luchinkin (Sverdlovsk bölgesi) Tugulymskom bölgede. Bu, 1986 yılında öğrenci ve Mimarlık Sverdlovsk Enstitüsü öğretim kurmak seferi alacaktır. denrohronologicheskogo analizden sonra o bina Urallar en eski bina olduğunu ve 19. yüzyılın başında atıfta ortaya çıktı.

evin tarihsel değerini tanındı, o zaten o onarımlar yapmak ve modern şartlarına uyum sağlamak isteyen Tümen işadamı, aitti. Evin hızla tahrip edildi, sahibinden satın alınan ahşap fiyat Samoilov dekorasyonu balusters çevirdi el yapımı pencereler, güverte ve yapının diğer bölümleri.

Kalan mimari çizimler, ölçümler ve detaylar üzerinde yeniden Aşağı Sinyachikha köyünde getirdi karar verdi. Ahşap Mimarlık Müzesi-Rezerv eşsiz yapının haklı gururunu taşımaktadır. Evin iki katlı kütük ev shestistenny olduğunu. konakları denilen bu tür yapıların Rus geleneğinde. Restorasyon ve yeniden inşa çalışmalarının henüz kapalı bitmedi, ancak binanın görünümü tamamen orijinali karşılık gelir.

Turist çiftlikleri

Farklı dönemlerin eski ahşap evler toplayın - değil kolay bir iş, neredeyse bütünlük içinde yaşayamadı. Bu nedenle, bazı çiftlik poz kulübe Urallar birkaç farklı bölgelerinden monte ve Aşağı Sinyachikha köyünde yerleştirdi. 17., 18. ve 19. yüzyıllarda bir malikâne cephanelik Ahşap Mimarlık Müzesi-Rezerv.

17. yüzyılın en eski malikane, neredeyse bir günlük topladı. temeli Tabor köyü ev, tavan Cheremisina alınlık köy Nikonov evinden kalan köye gelen oldu, bazı günlükleri burunları köyünden geldi. Manor eski bir ahır bir bileşimi içerir. İç 17. yüzyıl köylülerinin yaşamını yeniden oluşturur. "Pasta" birkaç tarihsel rekonstrüksiyonlarında müzede, ahşap kuyuları, iyi restore avlusunda eylemdir. arka bahçesinde Gryaznukha hayvan beslemek için mukadder köyün ahşap teras oyulmuştur. Yaş ahşap güverte 234 yıl vardır. Birkaç yüz yaşında olan sadece üç yarım günlükleri, o antik yerleşim köyünden müzeye getirildi kesilmiş sauna da bulunmaktadır.

18. yüzyılın House Estate köylü köyüne Vogulka ve müştemilatı getirilen bir yerleşim evin oluşur. Eski ahır kompleksi köye Kulig geliyor. Homestead ev eşyaları, aletleri köylü sergisi düzenlenmiştir.

19. yüzyıl yazlık oymalar, resimlerle bezenmiş edilmiş olarak, komplike iç oldu. Ahşap evlerin örnek mimarisi köye Kamelskoy gelen müze rezerv geldi. Ural köy evinin ensemble tamamlayan bir iki katlı eski ahır, Kirov köyünden geldi. Evin iç - "Beyaz oda", odanın duvarları boyalı Geçmişi 1897 yılına dayanmaktadır.

ahşap kuyular

Bir "pasta" ile kuyu ek olarak, rezerv orta kesiminde de büyük bir ahşap tekerleğin ile yakın zamanda hareket edilir. su yükselişi tekerlekleri, ahşap bir silindir çivilenmiş zincir veya halat bir ucu, zincirin karşı ucunda sabitlenmiş kepçe döner ile gerçekleştirilmiştir. Tekerlek zincirli bir silindir üzerine sarılır ve bu basit bir yolu suyla dolu bir kova gül, döner. İyi kendini, ve köy Savino getirilen tekerleği nizhnesinyachihinsky. Müzedeki diğer kuyu maruz kurucusu onuruna, Danilych lakaplı.

tapınak

müze rezerv topraklarında beş ahşap şapel toplanan:

  • Spassky. yurtlarını köyünden getirilen Petite yapısı, uzun zaman Ekaterinburg müzede saklanan sökülüp. 2001 yılından beri Aşağı Sinyachikha bulunan küçük bir şapel, 19. yüzyılın mimarisinin bir örneği toplandı.
  • Yükseliş. 19. yüzyılın başlarında başından kalma bu köyde Karpova bulunmuştur. beyaz kapağı, parlak mavi kıvırcık çatı, kahverengi duvar: Bu cephe parlaklık geri kalanından ayrılır. İçinde yerel craftswomen H. D. Chuprakova bir sergisidir.
  • Sabbatius ve Zosima. Başlangıçta artık dağılmış köye Koksharova dan. müze 1981 yılında oldu. oda ahşap oymacılığı adanmış bir sergi evler. Ayrıca Surp Haç Kilisesi'nde düzenini gösteren, bir kez Kyrtomskom manastırda duruyordu. 11 bölüm, zengin oyma galerileri kaplı: O eşsiz bir mimariye vardı. Kilise hareket için hazırlanan ama bir yangın çıkmıştı ve onu tahrip edildi.
  • İlyas Peygamber. Köy mezarlığının topraklarında yerleştirilemez. Bugün bina bir kopyası kez tapınağın aynı sitede durdu olduğunu.
  • Aleksandra Nevskogo. Müzeye taşımadan önce köye Ostanina yer almaktadır. O bir gölet üzerinde bir kaya üzerine yerleştirildi. Uzaktan bakıldığında, sekizgen şapel daha bir gazebo gibidir. pencereleri oyma sundurma ile tablolar Stavenko giriş ile dekore edilmiştir. 2015 yılında Chapel altında kazılarda zengin antik sığınak bulundu. Işık çıkarılan seramik, İskit bronz ok ucu, dikiş, takı ve çok daha fazlası için iğne.

Kuleler ve diğer binalar

Kutsal Başkalaşım Kilisesi'nin ana mimari baskın ek olarak, müze rezervi Yaklaşıyor, turistler çok sayıda yüksek ahşap kulelere dikkat. Bunlardan biri - Cezaevinde Aramashevskogo gözetleme kulesi - rekonstrüksiyon köye Aramashevo gelen savunma yapısını sentinel. Bu kaleler 17-18 inci yüzyıllarda inşa edilmiş ve bu güne kadar korunmuştur.

Çatıda bir çan kulesi ve gözlem platformu bina yangından korunma bitişik temkinli kulesi bulunmaktadır. su varil, hisse senedi, yangın söndürme: bir müze yangının sebebi adanmış iç odasında, eski sergiler vardır eskinin makineleri numunesi. Avluda su için büyük bir ahşap varil duruyor. Daha önce bina Biriktirme köyünde bulunan edildi.

Binanın yangından korunma yakınındaki yüksek gözetleme kulesi de çalışma köyde Krasnogvardeyskiy yangın koruması olarak görev yaptı. Yüksekliği 35 metredir. Onun 1979 yılında ahşap üzerinde yapacak. Bina Samoilova sadece çabaları oldu kaydedin. Birlikte nedeniyle fikstür çok zordu bir günlüğüne, onu aldı, birkaç gün boyunca bir ortak ile Ivan Danilovich kaydetti.

Eski demirci, onun kampına yakın onlar ayakkabıya bağlı atlar, donanımlı - Yangın kulesi binaya bitişik. Bazen eski dövme teknolojisini gözlemleyerek, bir demirci olarak çalıştı. Burada ayrıntılı olarak araçlarını görebilirsiniz. Nehir Dir bulunan değer dövme demir girmeden önce.

Bu binalarda ek olarak, yedekte bir yer yel değirmeni, bitki süresi Yakovlev tüccar vardı. müze etnografik festivaller, sanatçı ve zanaatçı sergiler gerçekleştirdi.

değer

Aşağı Sinyachikha müzesi her zaman turist sadece gösterimler için buraya gel, kalabalık. Orada doldurulan bilgi onların toprak ve tarihiyle sevdirdi. Rezerv önemi daha iyi Akademisyen Likhachev başarısız söyledi: "şu anda yaşadığımız köy, Rus köylülüğü canlandırmak için umut çünkü biliyor ki, I. D. Samoilov sürece, gerçek yapmak için sıkı çalışıyor: Halk kültürü onun en iyi uygulamalar ve canlanması olmadan gelenekler toplumun ahlaki gelişme olamaz. "

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.