SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Sinirin göğüs ve vücudun diğer kısımlarında tutturulması

Sıkışmış sinir! Kesin bir dönüş ya da hareket arkadan sızarsa, bu sonuç ilaçtan uzak bir kişi tarafından yapılacaktır. Ancak her şey o kadar basit değildir. Ağrı sendromu diğer hastalıklardan bahsedebilir.

Sinirin torakal bölgede veya vücudun başka bir alanına sıkıştırılması, sinir uçlarını kemik, kıkırdak, kas veya vücudun diğer dokuları çevresinde sıkıştırmak veya sıkıştırmak demektir. Bu deformasyona çeşitli duyular eşlik eder. Hangi sinirin basınç altında olduğu üzerine bağlı: hassas, motor veya vejetatif. Bu nedenle, ağrı, motor fonksiyon bozukluğu veya vücudun işleyişindeki diğer anormallikler vardır.

Genel ve spesifik semptomlar

Sinirin torasik bölgede veya vücudun başka bir yerinde tutulması, sadece belirli bir durumda yenilgiye özgü olanların eklenmesiyle benzer belirtilere eşlik edebilir. Aynı duyu türleri şunlardır:

- Farklı yoğunlukta ağrı;

- vücudun bazı yerlerinde karıncalanma;

- deforme olmuş sinir veya kas güçsüzlüğü alanında seğirme;

- Sinirin etkilenen yerin duyarlılığının veya uyuşukluğunun azalması;

- sık sık kan basıncında değişiklikler;

- El veya ayaklarda sertlik.

Yukarıdaki belirtilere ek olarak, daha az yaygın olan diğer duygular da vardır. Örneğin, omuz sinirinin veya servikalin sıkıştırılması baş ağrısı ve diş ağrısı, görme keskinliği ve işitme, ses tonunda bir değişiklik eşlik edebilir.

Torasik bölgedeki sinir ucunun sıkışması, hapşırma, öksürme veya ani hareketlerle ağırlaşan ağrı eşlik eder.

Torasik bölgedeki sinirin sıkışması diğer sinir uçlarına zarar verirse, genel yorgunluk, uyku bozukluğu, sinirlilik ve meteorolojik koşulların değişimine tepki yukarıda belirtilen semptomlara eklenir.

Sinirin bel bölgesinde tutturulması lezyonlar, genitoüriner sistem bozuklukları, varisler gibi damar rahatsızlıklarında kendini gösterebilir. Sıkıştırma arttıkça semptomlar yoğunlaşır: kalça veya bacakta püsküren radikülit ağrısı olur.

Sinir uçları (sinirin skapula altında veya bel bölgesinde kesişen) oluştuğu yerde, bunun ortaya çıkış gücü doğrudan hasar veya inflamasyon varlığına bağlıdır.

Sinir uçlarının sıkışmasının nedenleri

Vücuttaki herhangi bir patoloji veya değişiklik, bazı etkenlerden kaynaklanır. Yukarıdaki belirtiler, aşağıdaki nedenlerle ortaya çıkar:

- yaralanmalar,

- çeşitli türlerin sabit gerginliği (iş, spor vb. Özgüllüğü),

- Obezite,

- osteoartrit,

- duruşun ihlal edilmesi,

- Kemik kalınlaşması veya büyüme oluşumu,

- romatoid artrit,

- Kalıtım

- Gebelik.

Komplikasyonlar ve Tanı

Sinirin toraks bölgesinde veya başka yerlerde sıkışması çabucak ortadan kaldırılırsa, bunun sonuçları pek olası değildir. Diğer vakalarda sinir hasarı ve iltihaplanma meydana gelir. Böylece, kronik ağrı duyuları, sinir uçlarının iletkenliğinin (motor işlevlerin azaltılması, yanıtın veya duyarlılığın yavaşlaması) bir ihlali veya diğer patolojiler vardır.

Gerekli tanı yöntemleri şunlardır:

- Elektriksel uyarılarla sinir uçlarının iletkenliğinin incelenmesi;

- kasın yönlendirdiği sinirin bütünlüğünü kontrol eden elektromiyografi;

- hiç manyetik rezonans tomografi.

Tedavi ve korunma

Sinirin ilk aşamada tutulması tedavisinde sıkıştırılmış bölgenin serbest bırakılması ve dürtülerin geçişine yeniden başlanması yer alır. Gerekirse, masaj, fizyoterapi, anti-inflamatuar ve analjezik ilaçlara başvurun. Aşırı durumlarda, doktor cerrahi önermektedir. Yakın zamanda, integral tıbbı yöntemleri çok popülerdir. Ancak unutmamalıyız ki, sadece bir uzman doğru tanı koyabilir ve etkili bir tedavi paketi seçebilir.

Sinir uçlarının sıkışmasına karşı önleyici önlemler, kilo normalizasyonu, hareketli bir yaşam tarzı, özel güçlendirme egzersizleri, masaj vb.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.