ÇirkinlikBahçıvanlık

Sarı Bloodroot. dekoratif çalılar

Bütün yaz boyunca bahçe büyüleyici sarı çiçek salkımına bloodroot bezenmiştir. Bu bitki çok iddiasız ve onun birçok bahçıvanlar sevilen kendisi için özel bakım gerektirmez.

görünüm

Potentilla -, yüksekliği yayılan dalları ile 1.5 metre 10 cm arasında değişmektedir silnovetvisty çalılar vardır. onlar pul pul grimsi kabuğu büyümesi kapsamındadır olarak Genç dallar, tüylü. Oblong pinnate avuç benzer bırakır. Bu bitkinin bir özelliği hemen hemen tüm parçalarının tüylü tüylerle kaplıdır olmasıdır. Haziran ayında, çalı şemsiye altın sarısı çiçek şeklinde toplanmış, küçük ama çok sayıda ile serpilir. Bloodroot sarı çok uzun çiçekli dönemi vardır - bu sonbahara kadar devam eder. Düzgün bu bitkinin değer veriyorsan bir çalı iki aydan fazla sürekli çiçek olabilir. Bu sonbahar donları erken bahar bahçe dekorasyon olarak, esas olarak dekoratif etki için değerlidir. Uzun Potentilla ilk gösterilmeden önce , sarı çiçekleri güzel oyma yaprakları çiçek açan.

çiçekli sona erdiğinde, yaprakları da çok cazip görünen bir altın rengi çevirin. Beşparmakotu bitki olarak uzun ömürlü düşünülebilir - 30 yıla kadar büyüyebilir. Bu bitkinin popülerlik çok üç ismi vardır gerçeğiyle doğrulanmıştır: Bu Kuril çay pyatilistochnik denir.

büyüyen koşullar

Bloodroot - iddiasız çalı. Ama, herhangi bir bitki gibi güneş ışığı çok düşkündür. Ancak, bitki kan otu çok açık alanlara tavsiye edilmez. kavurucu güneşin altında, çiçekler Solgun renkli hale gelir. dikim sitesi seçilmelidir zaman küçük bir gölgeleme var ki. İdeal - Bitki iyi sabah güneş tarafından aydınlatılmış ve öğleden sonra gölgede iken kapalıdır. Açık sarı cinquefoil eksikliği ile onların renklerini hiç tatmin edebilir, ya da kıt ve küçük olacaktır.

Bu bitkinin tüm çeşitleri de herhangi toprakta kök salmak edilir. Ancak, özellikle uygun bir verimli killi alanlardır. Yüksek don kan otu bile sürekli donmuş yetiştirilebilir. Sadece beşparmakotu sulak ve su tablası yüzeyine çok yakın başka yerlerde dikim için uygun değildir.

üreme

üreme çalı beşparmakotu pek azı yöntemleri. Bahçıvanlar bir yöntem ya da bir başka koşullara bağlı olarak kullanılır. En kolay çentikli kaçış sadece yere eğildiğinde katman ve toprakla kaplı sabitleyerek üreme kabul edilir. çek köklerine bir süre görünür sonra bu sürenin sonunda da başka bir yere nakledilebilir.

kesimler tarafından yayılımı. Onlar yaz başında kesilir, ve gölgeli bir yerde köklenme, alt yaprakları kaldırarak bulundu. Toprak, her zaman her bir sap teneke kutunun üst kısmını kapsayacak şekilde tavsiye edilen, nemli olmalıdır. Gelişen tomurcuklar aksi açık çiçekler bitki zayıflatabilir, çıkarılmalıdır.

çalı bölünmesi oldukça basit de Bloodroot çarpar. İlkbahar ve sonbaharda düzenlenen lahanası Böbrek dikmek. Anne bitkinin Yaş en az 4 yıl olmalıdır.

kan otu tohumu koymak için, bunlar, sonbaharda toplandı, kurutuldu ve kağıt torbalar içinde yay kadar saklanır. Ve toplandıktan hemen sonra taze tohum ekilen edilebilir. Oldukça sık, bu bitki kendini tohumlama verir. tohumdan çıkan Filizler ilk 2 yıl sonra özel bir çiçek yatakta dikilmiş ve - bu kan otu büyümeye devam edecektir belirlenen yere en. öyle bir şekilde bunu Büyüyen Ancak bitki tüm annelik yeteneği geçilecek garanti etmez.

dikim kuralları

Kuril çay dikim gelince, diğer çalılar çok farklı değildir. Genellikle hemen toprak çözme işleminden sonra, yay cinquefoil dikilmiştir. Ama bunu yapmak ve sonbahar, en geç Eylül ayına göre, bitki don önce kök salması için zaman geçtiğinden olabilir. Başlangıçta, en az 60 cm iniş çukur derinliği hazırlarken çeşitli bitkiler, birbirinden onların mesafe en az 90 olması gerekiyorsa -.. 100 cm Ancak, cinquefoil sürekli halı oluşturmak istiyorsanız, daha az olabilir.

Çukurun alt olabilir rolü, 20 cm'lik bir drenaj tabakası yerleştirilir nehir çakıl, kırılmış tuğla veya kireç çakıl. Daha sonra karışım, kum, humus ve zemin levha arasında oluşan toprak döküldü. Gübre eklemek için arzu edilir. kök boğazı yerdeydi ki Fide dikim deliğine yerleştirildi.

Dikimden sonra bitkiler etrafında toprak kurumasını önlemek için, iyi bir malç olmalıdır. - 10 - bitki başına 12 litre su kan otu sarı ihtiyaçlarını bol sulama dikim zaman.

Bakım kan otu

Bitkinin tam gelişimi için yaptığı beslenmeyi gerçekleştirmek için gereklidir. Bu çiçeklenme öncesi fosfor ve potasyum gübre (yaklaşık 30 g, her bir su kovası) yapmak için önerilir. Gerek dikimden sonra ilk ay içinde sadece genç bitkilerin sulama sık. Onlar 1 kez bir hafta veya daha dökülür. Gelecekte, çalı yeterli nem ve yağmur olduğunu. 2 kez bir ay - Sadece kuru mevsim ayrıca 1 suladım edilebilir sırasında.

Erken bahar budama çalı yapmak gereklidir. Bu da daha bol sahası katkıda da bunu istenilen şekil vermek sağlar ve. Temiz ve düzenli kan otu sever. Bunun Bakımı yüzden yabani otları ortaya çıkan ve dikkatle t yapılmalıdır toprağı, gevşeme zamanında çıkarılmasıdır. belirleyin. kök sistemi bitkiler sığ.

Hastalık ve zararlılar

Bloodroot neredeyse hiç istila veya hastalığı veya zararlıları olduğunu. Bazen yapraklar pas kahverengi lekeler şeklinde ortaya çıkabilir. Diğer tarafta mantar sporları görebilirsiniz. Pas - çok hızlı yayılır ve bitki zayıflaması diğer fungal hastalıklara karşı daha savunmasız hale gelir oldukça tehlikeli bir hastalıktır. ilk belirtileri, önerilen önlemek ve aynı zamanda bitkiler potasyum permanganat ya da bakır-sabun sıvının yeşil kısımları sprey. pas neden olan ajan, genellikle, çam ağacından gelişir. Onlar çok iyi bile soğuk havalarda, korunmuş spawn. anlaşmazlıklar birkaç gün içinde rüzgar tarafından kan otu sıcak hava kötü olabilir olabilir Yaz aylarında. Bu nedenle, çam ağaçları yakınında bu çiçeği bitki tavsiye edilmez.

Bloodroot sarı - Popüler çeşitleri

Bu tesis, özellikle tarım için uygun olan merkezi Rusya'da. Bahçıvanlar oldukları tuzaklardan dekorasyon, t için kullanmak. Için tercih ediyorum. Daha dona dayanıklı ve iddiasız onu kabul ediliyor sarı beşparmakotu. Çeşitler çeşitliliği farklıdır.

Altın Cüce. Güçlü dallanma çalı olup en fazla 70 cm yüksekliğe ulaşır. Çiçek altın sarısı, çok 3 cm kadar olabilir. Bu bitkinin çeker kırmızımsı bir renk vardır.

Goldstar düşük bol burç ile kaplanır büyük çiçekler (5 cm çapında) sahiptir. Bu eylül ayları Temmuz ayından açan.

Çeşitler Goldfinger ve Dart Golddigger'ın çiçekli kabul edilir. Haziran ve Ekim ayları arasında - Uzun çalılar uzun süre oldukça büyük parlak sarı çiçekleri kaplıdır.

en düşük dereceli bir gür Kobolt olduğunu. 60 cm'yi aşmayan Onun yüksekliği. Bu bitkinin hızlı büyüme periyodik budama gerektirir. Yaygın bahçıvanlar ve cinquefoil diğer birçok çeşidi ile kullandı.

uygulama

adı Kuril çay, bu bitki boşuna değildir. Bu tannin, karoten, vitamin, uçucu yağlar ve organik asitlerle geniş bir miktarda içerir. Yaprakları ve Potentilla demlenmiş içecek ve ağız mukozasına, gastrointestinal ve çeşitli iltihapların en çiçekler solunum hastalıkları. Elde edilen içki çok, kokulu tadı hoş.

Bloodroot bitki, oldukça çok sayıda çok sık estetik amaçlarla kullanılmaktadır bahçıvanlar yorumları. Yüksek dekoratif özellikler çitlerin, yaratılması için ideal kılar kaya bahçeleri ve sınırlar. Bu büyük kan otu ve grubu ve tek mahsul bakar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.