SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Rabdomiyoliz: ne olduğunu, hastalığın tedavisini semptomlara neden

kas dokusunda travma etkisi de profesyonel spor yapan insanların iyi bilinmektedir. sürekli egzersiz ve "rabdomiyoliz" kavramına aşina yararları ve tehlikeleri resmini almak olanlar. Bu hastalığın belirtileri çok ciddi. patoloji için netyazholoe rağmen organizma için korkunç sonuçlara yol açabilir. Rabdomiyoliz - bu nedir? Bu soruyu olmayabilir sadece doktorların ancak sporun her biri için herhangi nitelikli eğitmen cevaplamak için. patoloji çok tehlikeli ve şiddetli evre yol açabilir olduğu ölüm. Ancak, zaman, muhtemelen tam bir şifa tesbit edilirse.

Hastalık rabdomiyoliz - bu nedir?

Bu patoloji daha sık kas yaralanmalarında görülmektedir. Bu ve kanda zararlı maddelerden doku yok edilmesini içerir. Yani kısaca rabdomiyoliz adı verilen sendromun özünü tarif edebilir. Nedir Hastalık ve vücut için bunların sonuçlarının gelişim sürecini incelemek, eğer daha net hale gelecektir. değil her yaralanma veya fiziksel aktivite hastalığına yol açan unutmayın. Rabdomiyoliz - Bir sendromu, kas dokusunun bozulması vardır. Kandaki iskelet kası imha madde girer çünkü, normal olarak olmamalıdır ki. Bu - Protein miyoglobin. O kas için gerekli bir bileşendir. Normal böbreklerde inaktive olur ve vücudu zarar vermez. Ancak, kas yıkımı ve çürüme kan miktarı yüksek noktasına ulaşır. Sonuç olarak, vücuda miyoglobin uzun dolaşır, nefrotoksik bırakmadan serbest radikalleri. Bu maddeler, renal tübül dokulara son derece zararlıdır. Buna dayanarak, soruya cevap vermek mümkündür: "? Rabdomiyoliz - ne olduğunu ve nasıl tehlikeli" kas yıkımı ek olarak, bu sendrom gibi ciddi bir duruma yol açabilir , akut böbrek yetmezliği. sağlanan zamansız yardım ölüme yol açabilecek siperi zaman.

Rabdomiyoliz: Hastalığın nedenleri

rabdomiyoliz gelişimine neden nedenleri 2 grubu vardır. İlk durumda - bu yaralanmadır iskelet kasının. Onlar kaslar (morluklar) üzerinde küçük etkileri içermemektedir. izole ya zarar veren faktörlerin arasında:

 1. Yoğun trafik kazası.
 2. (Kas tabakasını ulaşan) Geniş alan yanık ve derinliği.
 3. vücuda elektrik akımının etkileri.
 4. kas yaralanması neden Şiddet davranır.
 5. neden ark.preeklampsinin travmatik şok.
 6. Uzun süreli cerrahi müdahaleler.

rabdomiyoliz başka nedeni kas dokusunun kuvvetli kasılması vardır. Bunlar, kasılmalar (vücut için alışılmadık) ciddi fiziksel strese neden olabilir.

Buna ek olarak, rabdomiyoliz yol açan diğer faktörler de vardır. Onlar daha az yaygındır, ama yine de bu patolojinin gelişimini neden olabilir. Bu elektrolit dengesizliği, bakteriyel ve viral hastalıklar, hem de ilaç zehirlenmesi içerir. Bütün bu faktörler, ATP eksikliği katkıda bulunur. Maddenin eksikliği rabdomiyoliz gelişimini etkilediği bilinmektedir. ATP küçük bir miktar elektrolitin gövdesinde bir azalmaya neden olur. Bu, örneğin kalsiyum, fosfat ve potasyum gibi maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerin dezavantajı, ısı ve güneş çarpması hipotermi gözlenmektedir. Bazı durumlarda, kas dokusunun tahrip sırtüstü pozisyonda uzun süreli insan kalmak sonuçlanan - immobilizasyon.

rabdomiyoliz mekanizması

rabdomiyoliz patogenezi zaman iskelet kasının tahrip nedenini neyin sebep bağlıdır. kaslar travmatik etkileri veya metabolik bozukluklar tarafından zarar görmüş, daha sonra hücrelerin şişme olmadığı. Bunun nedeni miyositlerın zarı içine çevreden sıvı girişine olur. Nedeniyle hücrelerin bu ihlali ve daha büyük hale şişerler. Altered miyositler çevreleyen doku ve sinir lifleri üzerinde basın. Böylece, sağlıklı kas hücrelerine kan akışı kendi yıkımına yol açan, bozulur. Çünkü iskelet kası protein salınımı bozulmasının meydana - miyoglobin. Genel olarak, madde vücuda toksik değildir. Bununla birlikte, protein, böbrek çalışmasını neden olabilir. Bu, aşağıdaki gibi ortaya çıkar: miyoglobin böbrek hücrelerinde mevcut bir madde ile bağlanmaktadır. Bu bileşik, bir katı engelleyici kan akışının oluşmasına neden olur. Buna ek olarak, miyoglobin nefrotoksik etkileri vardır.

Hastalığın klinik belirtileri

rabdomiyoliz ağır ve hafif belirtileri ayırın. İlk durumda, kas sendromu imha böbrek yetmezliği ile birlikte. Rabdomioz hafif akut böbrek yetmezliği yükü değil. hastalığın klinik belirtileri şunlardır:

 1. Kas zayıflığı.
 2. Koyu idrar rengi. Bu özellik böbrek fonksiyon rabdomiyoliz için bir tanı kriteridir gösterir.
 3. Şişlik ve iskelet kaslarının hassasiyet.

girişiyle birlikte, böbrek yetmezliği Hastanın durumu bozulur. Akut böbrek yetmezliği belirtileri şunlardır:

 1. uzuv ödem.
 2. Düşük idrar miktarı, onun yokluğunda üzere.
 3. Bölme sendromu. Bu kas dokusu şişlik nedeniyle. Bu hayati organların sıkıştırma yol açabilir. Bu hastalığın belirtileri: nefes darlığı, şok, kan basıncını düşürmüştür.
 4. daha sonra taşikardi, - incecik darbe.
 5. Elektrolit dengesizliği.
 6. Koma.

rabdomiyoliz için tanı kriterleri

Şüpheli hastalık dayalı olabilir: kas dokusu, kas ağrıları ve şişlik, idrar koyulaşması uğradığı travma. Bu belirtiler bir ön tanı "rabdomiyoliz" izin verir. Hastalık her zaman kan ve idrardaki değişikliklerle eşlik eder. Aşağıdaki ihlalleri laboratuar çalışmalarında tespit eğer tanı onaylanır:

 1. kreatin kinaz düzeyi.
 2. Kandaki miyoglobin görünümü.
 3. Artan fosfor ve potasyum seviyeleri, düşük kalsiyum iyonları.
 4. kreatinin ve üre büyük miktarda - böbrek yetmezliği gelişmesiyle birlikte.
 5. Miyoglobinüri (idrarda protein).

Buna ek olarak, değişiklikler bir elektrokardiyogram (uzantısı ventriküler kompleksleri, T dalgaları oluşumu) ile gözlenir. sendromun belirgin kompresyon ise iç organları, kemik hasarı olabilir. Bu nedenle, hastalıkların teşhisi için röntgen yapılması gereklidir.

tedavi rabdomiyoliz Yöntemi

o "rabdomiyoliz" teşhisi konuldu olarak hasta kısa sürede hemen temin etmek başlamak için yardımcı olun. Hastalık tedavi o elektrolit seviyesini izlemek mümkündür ayarı Hastanede gibi bir hastanede yapılmalıdır. Vücut düzenlenen rehidrasyon temizlemek için. Şiddetli rabdomiyoliz gerekli olması durumunda sıvı tedavisinin serum fizyolojik ile. Ayrıca önemli su tuz ve elektrolit metabolizması düzeltmedir. diüretikler "Furosemid" diürez normalleşmesi veya "Mannitol" için tanıtıldı. Son derece şiddetli vakalarda, hemodiyaliz kullanılır. kas basıncı 30 mm ulaşırsa. Hg. . Fasiyotomi - Sanat, dokuların cerrahi eksizyonu gerekir. Tek yolu organlarının daha fazla sıkıştırılmadan bir son getirmek.

Hastalığın olası komplikasyonlar

O zaman rabdomiyolize duracaktır hafif hastalık yardımcı bilmeli. tıbbi konuların ilgili bilgi kaynaklarının sayfalarında bolca sendromu verilerine sahip fotoğraf hastaları. Etkilenen kasları bakmasını bilmek için ağır fiziksel emek yapan kişilere çok önemlidir. Şüpheli rabdomiyoliz durumunda gerekli kan ve idrar laboratuvar testleri yürütmek için. Hastalık ciddi ölçüde geliştirmiştir, bu durum aşağıdaki komplikasyonlara tehlikelidir:

 1. organlara ve dokulara hasar. Bu sendromu bölmesine nedeniyle meydana gelir.
 2. Akut böbrek yetmezliği.
 3. DIC. O kaynaklanmaktadır zayıf kan pıhtılaşması. Ciddi durumlarda, bu ölüme yol açar.

rabdomiyoliz ile ömür boyu Tahmini

prognoz hastalığın şiddetine derecesine bağlıdır. Hastalığın ilk aşamasında ilaç iyi cevap verir. Nüks sadece yeniden travmatize durumunda gözlenir. patoloji ciddi derecede az elverişli prognozu ulaşmışsa. Bununla birlikte, kurtarma ilaç tedavisi ve cerrahi girişim kombinasyonu ile mümkündür. akut böbrek yetmezliği durumunda ölüm oranı% 20'dir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.