SağlıkDişçilikte

Periodontal hastalık için etkili ilaçlar ve hastalığın tedavisi için yollar

İlacın gelişimine rağmen, halen çözülmemiş sorunlar var. Ağız boşluğunun taşıdığı hastalık sayısı - parodontoz. Hastalık kroniktir. Kuşkusuz, bu durum hastaya büyük rahatsızlık veriyor ve insan hayatının kalitesini önemli ölçüde kötüleştiriyor. Bu nedenle, soru şu ana kadar kalır: hangi ilaçlar periodontal hastalık için kullanılacak? Makalede, hastalığın etyolojisini, kökeninin nedenlerini ve tedavi yöntemlerini ele alacağız.

Periodontal hastalık

Bu hastalık primer distrofik değişikliklerle karakterizedir. Neyse ki, nüfus arasında çok yaygın değildir (en fazla% 10). Bununla birlikte, birincil aşamalar (diş eti iltihabı, periodontitis) daha sık teşhis edilir. Bazen muayene sırasında diş eti iltihabı 10 yaşındaki çocuklarda bile bulunur.

Alevlenme sırasında hastalık sakız üzerindeki iltihaplanma süreciyle karmaşıktır. Bu dönemde insanlar genellikle uzmana dönerler. Bu aşamaya periodontit teşhisi konur. Durum, başlangıç aşamasında hastanın ağrı hissetmemesi nedeniyle karmaşıktır. Buna göre, doktor çağrısı daha ciddi aşamalarda gerçekleşir. O zamana kadar hastalık zaten kroniktir.

nedenleri

Sadece hastalığın gelişimini provoke edebilen faktörler hakkında konuşabiliriz. Şimdiye kadar tıp, bunun oluşmasının kesin nedenlerini bilmiyor. Uzmanlar, bazı insanlarda genetik yatkınlığın olduğuna inanıyorlar.

Doktorlar eşlik eden patolojilere dikkat ediyorlar. Örneğin, bir risk bölgesinde şu rahatsızlıklardan muzdarip insanlar bulunur:

 • Diabetes mellitus;
 • Endokrin bezlerin işleyişinin ihlal edilmesi;
 • Kronik hastalıklar;
 • hipertansiyon;
 • Kan damarlarının aterosklerotik lezyonları;
 • Kemik yapılarına sistemik hasar.

Nedenine bağlı olarak, doktor tedaviyi reçete eder. Farklı yöntemler var. Her hasta için periodontitis için etkin ilaç tek tek seçilir. Her şey ön incelemenin sonuçlarına bağlı.

Modern tedavi yöntemleri

Doktor, teşhis çalışmalarına dayanarak hastalığa karşı mücadele yöntemi seçer. Hastalığın klinik bulguları da dikkate alınır. Periodontitin periodontite geçtiğinin başlıca belirtileri:

 • Tutkalda iltihap bulunmaması;
 • Diş içi septanın azaltılması;
 • Yumuşak dokuların ihmal edilmesi;
 • Boynu ve kökü delme;
 • Diş hareketliliği.

Modern periodontal hastalığın tedavisi ilaçlarla iyi sonuçlar verir. Verimlilik, sonuçlarla mücadele için entegre bir yöntemle geliştirilir. Bugün ilaç uzmanlarının yanı sıra, ilaçlarla birlikte ortopedik ve cerrahi tedavi yöntemleri vardır. Kompleks faaliyetler arasında sakız masajı da bulunmaktadır. İlaç tedavisi esas olarak dokuların durumunu desteklemek ve patolojik mikroflora ortadan kaldırmaktır.

Tedaviye Başlama

Hemen periodontal hastalık için ilaç kullanmanın bir anlamı yok. Muayeneden sonra plak ve taşlardan kurtulmanız gerekir. Bu manipülasyonları çeşitli şekillerde yürütürler.

Doktor, elle özel aletlerle sedimentlerden kurtulabilir. Yumuşak bir kaplamayı çıkarmak için hidrojen peroksit sıklıkla kullanılır. Bu çare ağzını hafifçe temizler. Bu durumda, dezenfeksiyon gerçekleştirilir. Çözüm, mevcutsa, yaraların erken iyileşmesini teşvik eder. Hidrojen peroksit de evde kullanılabilir. Sonuçta, diş fırçasının sert kılları iltihaplı sakız dokusunu incitiyor.

Modern teknoloji, ağız boşluğunu olabildiğince verimli bir şekilde temizlemenizi sağlar. Bugün, bu amaçla bir lazer başarıyla kullanılmaktadır. Bu yöntemin avantajları açıktır.

İlk olarak, hasta prosedür sırasında herhangi bir acı hissi yaşamaz.

İkincisi, lazer dişlerin etrafındaki cebi etkili biçimde dezenfekte eder. Bakterilerin çoğalmasını önleyen sterildir.

Ayrıca uzman, hastayı tıbbi tedaviye geçirmeyi önerir .

Anti-inflamatuar terapi

Taşları elimine ettikten sonra doğrudan tedaviye gidebilirsiniz. Sakızın önemli bir iltihabı görselleştirilirse terapi bir uzman gözetiminde yapılmalıdır. Belirtilerin daha az belirgin olduğu durumlarda, tedavi evde yapılabilir.

Kurs ağzını durulamak için bir antiseptik kullanılarak oluşabilir. Bunun için "Klorheksidin" uyuşturucu uygundur. Kompleks, bir anti-inflamatuar ajan kullanılmalıdır. Bunu yapmak için, jel "Holisal" uygundur.
Periodontal hastalıklara yönelik bu ilaçlar 10 güne kadar uygulanır. İşlemler sabah ve akşam yapılmalıdır. Oral kavitenin kahvaltı ve hijyenik tedavisinden sonra uzmanlar antiseptik ile durulamayı önerirler. Daha sonra gazlı bez nazikçe sakızları kurutun. Yumuşak dokuların dişlerle temas ettiği alanlarda jel uygulanır. Prosedürden sonra iki saat yemeyi bırakmalısınız.

Dişeti hastalıklarına nasıl ve ne tedavisi yapılır? Tabletlerdeki ilaçlar

Bir süre önce reklamlarda çiğneme sakızlarının kullanımının faydaları hakkında sıklıkla duyduk. Bakterilerin gelişimini önleyerek dişlerin plaklarını çıkarırlar.

Yakında ilaç firmaları bakteri kökenli ilaçlar üretmeye başladılar. Bu gibi ilaçların anti-inflamatuar özellikleri vardır, mantarların ve gram-negatif bakterilerin ölümüne katkıda bulunurlar. Tablet halinde üretilir. Ayrıca, ilaçlar solunum için solüsyon şeklinde satın alınabilir.

"Imudon" sakızının periodontal hastalığının tedavisinde belirgin bir anti-inflamatuar etki vardır. İlaç rezorpsiyon için tablet şeklinde salınır. . Bunların bileşimi, çoğunlukla ağız boşluğunda ve farenkste inflamasyona neden olan patojenlere tekabül eden bir bakteri lizatı karışımı içerir .

Tablet "Trental", sakız dokularının kan dolaşımını normalleştirmek için kullanılır. Periodontit incelemelerine yönelik bu çare, yalnızca pozitif olarak toplandı. Vazodilatasyon özelliğine sahiptir. Periodontal hastalıkta, distrofik değişiklikler, hücrelere oksijen yetersizliği ve besin maddeleri vermeme yetersizliğinden dolayı ortaya çıkar. Bu durumda ilaç kanın viskozitesini düşürür, kırmızı kan hücrelerinin esnekliğini arttırır.

Söz konusu rahatsızlığa karşı mücadelede de "Tykveol", "Insadol" ilaçlarını kullanabilirsiniz. Her durumda, belirli bir çare seçmeden önce bir doktora danışmak gerekir.

Tedavisinde "Linkomycin" ve "Trichopolis"

Periodontal hastalık için kullanılan "Lincomycin" ve "Trichopol" gibi ilaçlar çok yaygındır. Kompleks anti-inflamatuarlarda kullanılırlar. Veya doktor, etkinin düzeltilmesi için tedaviden sonra bunları reçete eder.

"Lincomycin" ilacı geniş bir etki yelpazesine sahiptir. İyi soğur ve kemik dokularında birikebilir. Bu ilaç, anti-enflamatuar yolun etkinliğini arttırır ve patojen mikrofloranın ölüm olasılığını artırır. Ortalama olarak, ilacın 2 haftası sürüyor. Bazen terim artar. Hasta, tedavi sırasında bağırsak mikroflorasını korumalıdır. Bunun için, uzmanlar probiyotikleri almayı öneriyorlar.

"Trichopol" ilacı şiddetli enfeksiyon türleri için reçete edilir. Antimikrobiyal etkiye sahiptir, kan dolaşımını arttırır, etkilenen dişlerin hassasiyetini azaltır.

Yardımcı ilaç

Bazı doktorlar, periodontal hastalık için en iyi tıbbın antibiyotikler olduğuna inanmaktadır. Bazen, ana ilaca ilaveten, "Metranidazol" de reçete edilir. Ayrıca antibiyotikler olarak da adlandırılır. Tedavinin etkinliğini arttırır. Tablet şeklinde üretilir. Ayrıca jel "Metragil" i satın alabilirsiniz. Doğrudan sakıza uygulanır. Tabletler günde 3 defa 10 gün içinde alınır. Tedaviye entegre bir yaklaşım, etkinliğini arttırmayı ve nüks olasılığını azaltmayı mümkün kılar.

Diş etlerine enjeksiyonlar

Ayrı ayrı periodontit tedavisinde bu yöntem hakkında konuşmak istiyorum. Diş etiğine doğrudan antibiyotik kullanımı sadece Rusya ve BDT ülkelerinde uygulanmaktadır. Günümüzde iyi kliniklerde olmasına rağmen bu teknik artık uygulanmamaktadır.

Zamanla, sakız içindeki antibiyotik enjeksiyonundan sonra muazzam bir doz aldığı bulundu. Mikroorganizmalar çabucak yok edilir, iltihaplanma süreci azalır. Bununla birlikte, tüm bunlar dokularda nekrotik değişikliklere neden olur. Kökün kemiğe bağlanma bölgesi azalır. Tüm bunlar diş hareketliliğine yol açar . Ve bu durum artık tıpta tedavi edilemez. Sadece ameliyat ve implantasyon, hastanın bir gülümseme dönmesine izin verecektir. Bu yüzden, antibiyotikler sakızın içine sokmak arzu edilmez. Ancak doktor vitamin enjeksiyonu önerirse, reddetmemelisin. Aloe veya askorbik asit enjeksiyonları yerel bir güçlendirme etkisine sahiptir.

Sonuçlandırmak yerine

Artık, periodontal hastalık için hangi ilaçların uzmanlar tarafından reçete edildiğini biliyorsunuzdur. Bilgilerin sadece bilgi amaçlı olduğu anlaşılmalıdır. Periodontal hastalık ciddi bir hastalıktır. Bazen çok hızlı bir şekilde ilerliyor, nüks olasılığı yüksektir. Bu bağlamda, yalnızca bir uzmanın doğru tedaviyi reçete edebileceğini anlamak önemlidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.