SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Neden basınç artar: nedenleri. Yüksek tansiyon belirtileri

Doktorlar uyarıyor: baskı sıklıkla ve çok artarsa, sağlık için tehlikeli olabilir ve hatta bazı durumlarda yaşam için bir tehdit olarak izlenmelidir. Bu yazıda basıncın neden yükseldiğinden bahsedeceğiz. Bu fenomenin nedenleri farklı olabilir, ancak sonuç biridir - tononomer üzerindeki sayıların artmasıyla kötüleşen zayıf bir sağlık durumu .

Bununla birlikte, uzun yıllar boyunca yüksek tansiyon ile yaşıyorlar ve Damokles'in hangi kılıcını yürüdüklerini tahmin bile edemiyorlar. Ve hepsi doktor ziyaret etmediği ve evde tonometreniz olmadığı için. Makale artan baskının ana işaretlerini listeleyecektir - lütfen bu bilgilere özel dikkat gösterin! Bu semptomlarla kendinizi bulursanız, kontrol basıncı ölçümünün yapılması için kliniği ziyaret etmenizin iyi bir nedeni vardır. Belki de durumu düzeltecek ilaçları almaya başlamanın zamanı geldi.

Hangi basınç normal olarak kabul edilir

Basıncın neden yükselişe geçtiğini bulmaya başlamadan önce, bu süreci etkileyen nedenler ve faktörler, neyi norm olarak düşündüğümüzü tanımlayalım. Birçok kişi, ilaçla bir ilgisi olmamasına rağmen, normal bir şekilde koşuşmaya hazırdır. Basınç mı 120 - 70. Bu doğru mu? Ve evet, ve hayır, garip görünebilir. Belirtilen değerler ideal basınçtır. Bu rakamlar, gençlerin ve tam güçlünün standartı olup, yaklaşık yirmi ila otuz kadardır.

Ancak, 30 yıllık yaş çizgisi zaten geçti ve kişi biraz fazla kilolu ve az hareket ediyorsa, baskısı bir düzine birim - 130 ila 80 oranında artabilir - Ve bu da normal performansa da uyacaktır. yani Bu tür rakamlara sahip olan hastane raporunda, tansiyon kesinlikle sayılmamalıdır. Fakat genç yaşta otuz ya da daha fazla yaştaki hasta 140 ila 90 arasındaki basınç altında kalırsa bu endişe kaynağıdır. Böyle bir belirti, hipertansif hastalığa eğilimi gösterebilir. Fakat yaşlılık kategorisi olan insanlar için - 45 yıl sonra - 140/90 da norm olarak kabul edilebilir. Aynı durumda, eğer daha yüksek kan basıncı göstergesi varsa , bu zaten tıbbi muayene ve tedavi gerektirir.

Üst ve alt basınç

İnsanlar çoğunlukla düşük basıncın neden yükseldiğini sorarlar . Kan basıncının iki göstergesi vardır: üst basmç (sistolik) - kalbin kanları arterlere ne kadar ittiğine ve alt kan basıncına (diyastolik) bağlıdır - kalp mümkün olduğunca rahat olduğu zaman kan basıncı parametresini ölçer. Üstteki tansiyon, kalbin atardamardaki kanı ittiği gücü etkiler, düşük basınç vasküler tonustan sorumludur.

Sıklıkla, üst basınç neredeyse normal kaldığı veya hafifçe arttığı bir zamanda düşük kan basıncı süzülür ve iki gösterge arasındaki fark oldukça azalır. Bu iyi bir işaret değildir. Neden düşük kan basıncı artar? Bu sorunun net bir cevabı yok. Sorumlu doktor her vakayı anlamalıdır. Sebep ciddi bir kardiyovasküler hastalıkta görülebilir. Eğer alt BP sürekli 90 ila 99 mm Hg değerlerinde dalgalanırsa. St., Bu 1 aşamalı hipertansiyon varlığını gösterir; Endeksler 100 ila 109 mm Hg arasında. Mad. 2 aşamaya tanıklık edin ve sayıları 110 mm Hg'nin üzerine çıkarsa. Bu, hipertansiyonun halihazırda üçüncü en tehlikeli aşamaya gelmiş olduğu anlamına gelmektedir.

Basınç gece, akşam veya sabah neden artar?

Hipertansiyon çok öngörülemeyen bir hastalıktır ve kendini farklı insanlarda farklı şekilde ortaya koymaktadır. Artan kan basıncına eğilimli, kan basıncının norma uygun olarak gün boyunca tutulduğu ve akşam saatlerine yaklaşmaya başladığı geniş bir grup insan var. Akşamları neden basınç artar? Gün boyunca vücutta yorgunluk birikir, rezervler tükenir ve sonuç olarak tansiyon göstergeleri daha da yükselir.

Gün içinde insanların sağlığı kötüleştiğinde sınırlar veya bazı engeller var. Bu genellikle gündüz saatleri gece azalmaya başladığında ve gecenin tamamlanmaya yaklaştığı gece - saat 4'te olduğunda olur. İstatistiklere göre, acil durum çağrılarının sayısı arttığı belirtilen zaman aralıklarında.

Sabahları neden kan basıncı yükseliyor? Genellikle bu, yağlı ve aşırı derecede yüksek kalorili ve tuzlu gıdalardan veya uyku esnasında vücudun rahatsız edici konumundan ve daha sıklıkla ikisinin de bir araya geldiği, bir hazırlık bol miktarda akşam yemeğine katkıda bulunur. Gün boyunca, yerleşik bir yaşam tarzıyla bile olsa, kan dolaşımını harekete geçiren bir kişi hala hareket eder, o zaman bir hayallerde kan dolaşımı hareketsizlik nedeniyle bozabilir ve bu da damarlarda aşırı stres yaratır.

Yüksek tansiyon belirtileri

Ne yazık ki, bir insanın baskılarının arttığına hiç bir şekilde dokunamıyor. Bu nedenle doktorlar arasında hipertansiyona genellikle "sessiz katil" denir. Zamanında önlem almıyorsanız ve basıncı düşürmüyorsanız, felç veya kalp krizine neden olabilir. Ancak çoğu insanda, organizmalar daha duyarlıdır ve sağlık durumlarına göre, baskının artma eğiliminde olduğunu belirleyebilirler. İşte bu durumun karakteristik belirtileri:

 • Baş dönmesi.
 • Baş ağrılarına basarak veya atarak.
 • Gözlerde karanlık (kan basıncı keskin bir atlama ile).
 • Kalp ritmindeki kesintiler.
 • Bazen - terleme artışı, ısı hissi.
 • Ağır vakalarda - nefes darlığı, ödem oluşumu.

Yukarıdakilerden biri tarafından endişeleniyorsanız, belki de özel bir endişe için sebep yoktur. Ancak bir sürü semptomunuz varsa kendi sağlıklarınız hakkında şaka yapmamak ve önleyici bir muayene yapmak veya bir tonometre satın almak ve baskıyı kendiniz ölçmek daha iyidir.

Neden basınç artar - nedenleri

Bu çok zor bir sorudur, çünkü sebep bir değil, ama bütün bir kompleks olabilir. Artan basıncın nedenini bağımsız olarak anlamaya çalışmak buna değmez. Burada bir doktora danışmak zorunludur. Yazımızda, genelleştirilmiş nedenlerden sadece birkaçı verilebilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Kalpte sorunlar var.
 • Böbreklerin işyerinde ihlaller.
 • Zayıf vasküler ton.
 • Hormonal düzeyde sağlıkta başarısızlık.
 • Bazı ilaçların kabulü (örn., Hormonal).
 • İnflamasyon ve travma.

Listelenen her bir madde için ayrı bir doktora tezi yazabilirsiniz - "Neden kan basıncı yükselir?". Bu yazı çerçevesinde sadece kardiyovasküler sistemin performansını doğrudan etkileyen en yaygın faktörlerden bahsediyoruz.

stres

Şimdi ne olduğuna bir göz atalım - stres. Bu, hem olumlu hem de olumsuz duygusal tahrişe tepki olarak ortaya çıkan bir kişinin tepkisidir. Bu noktada, vücutta bir adrenalin üretilir - bir stres hormonu. Etkisi nedeniyle, kalp basınçlarını arttırmaya yardımcı olan damarların aynı anda daralmasıyla birlikte daha hızlı ve hızlı bir şekilde daralmaya başlar. Bir acil durum ortaya çıkarsa, stres hormonu kişinin iç rezervleri etkinleştirmesine ve sorunu çözmesine yardımcı olabilir. Bir kişi yoğun hareket halindeyken, örneğin tehlikeden kaçtığı zaman bu iyi işliyor. Bu durumda aşırı adrenalin, basitçe çalışan kaslarda yakılır ve vücuda zarar vermez.

Modern insanlar genelde stresli durumlar yaşarlar, dinlenirken (işte, evde, sınavlarda). Bir kişi çok gerginse kan basıncı neden artar? Vücutta aşağıdaki süreçler tetiklenir: stres hormonu bol miktarda salınır - kalp daha yoğun çalışır - damarlar daralır ve kas deşarjı gerçekleşmez. Bütün bunlar, kardiyovasküler sistemin çalışmasının bozulduğuna ve kişinin yavaş yavaş hipertansiyon geliştirmesine neden olur.

Alkol kötüye kullanımı

Kaptan, "The Diamond Arm" filminde Semen Semenovich Gorbunkov'un gereksiz heyecandan kurtulmak için bazı konyak içmeyi önerdiğini nasıl hatırlıyor musun? Aynı zamanda şunları söyledi: "Doktorlar önerir!" Ancak doğrudur, az miktarda konyak (günde 30-70 g) hafif bir vazodilatasyona katkıda bulunur ve antispazmodik bir etkiye sahiptir. Yukarıdakilerin hepsinden dolayı basınç düşer.

Ancak bu kural aşılırsa, konyak etkisinin tam tersi olacaktır. Bunun nedeni, büyük miktarda alkolün kan dolaşımına girmesi durumunda, damarların daralması damarların genişlemesinin yerini almasıdır. Kardiyovasküler sistem aşırı yüklenmeye başlar - dolayısıyla kan basıncında artış. Neden kan basıncının keskin bir şekilde yükseldiğini merak etmeye değer mi? Ve yukarıdakilerin hepsinin sadece konyak için geçerli olduğunu düşünmeyin. İçtiğiniz içki alkol içeriyorsa ve içki miktarı ile ayıklıyorsanız, bu kesinlikle yararlı değildir.

Ambulans hekimleri, bol miktarda liberal festival şenliklerinin ardından çağrı sayısının ne kadar çarpıcı bir şekilde arttığını bilirler. Birçok vatandaş için, tatilten sonraki sabah sabah şiddetli bir baş ağrısı (hangover sendromu) başlıyor . Bu durum, serebral damarlarda bir spazm gösterir ve vücut için savaşacak kadar kendi rezervleri varsa iyi olur. Sabahları baskının neden yükseldiği konusunda şüphe uyandırmayan insanlar içmek, hoş olmayan sürprizler için hazırlıklı olmaları gerekiyor. Bazen şiddetli bir kalp krizi veya inme ile sonuçlanabilecek kan basıncında ani bir artış (hipertansif kriz) meydana gelebilir.

sigara içme

Sigara içmek için zararlı bir alışkanlık, birçok insan sağlık ve güç bol olduğu ve her nasılsa sigaranın hayata ciddi sorunlar getireceğine inanamayacağı çok genç yıllarda kazanır. Nikotin, hem de alkol, vazokonstriksiyona neden olur. Ve bir sigara içtikten sonra alkolden analize göre, refahta kısa süreli iyileşme olabilir (damarlar kısa süre genişler, baş ağrısı vardır, vb.). Bunun nedeni, endorfinlerin kanına ve diğer bazı maddelere karşı güçlü bir şekilde salınmasıdır. Sonraki gemi dar ve spazmodik olduğunda ikinci aşamaya geliyor. Bu durumda basınç neden keskin bir şekilde yükseliyor? Evet, çünkü kardiyovasküler sistemin işi bozulmuştur.

Bir sigara sağlıklarına ciddi bir zarar vermez ancak her sigara içilirken tansiyon yüksek değerlerde sabit kaldığında sigara içen hastalığa yakalanma hipertansiyonuna yaklaşır. Sadece nikotin değil aynı zamanda sigaranın diğer bileşenleri kan damarlarının duvarlarında, yapısında ve yapısında olumsuz etkilere sahiptir.

kilolu

Tabii ki, sadece şişman kişiler artan kan basıncından muzdarip değil, aynı zamanda farklı kilo kategorilerindendir. Ve yine de fazla kilolu diğerlerinden daha sıklıkla artan basınç gözlemleyebilirsiniz. Doktorlar, arteriyel hipertansiyon ile obezite arasında yakın bir bağlantı olduğu gerçeğini uzun zamandır fark etmişlerdir. Çoğu zaman, hipertansiyon, obezite semptomları olan kişilerde ortaya çıkar ve bunlara, şu belirtiler eşlik eder: dislipidemi, glikoz tolerans bozukluğu, insülin direnci.

Aşırı kilo kardiyovasküler sisteme ek bir yük getirir ve bu çeşitli hastalıkların gelişimine yol açar.

Son zamanlarda, Alman bilim adamları yağ hücrelerinin (adipositlerin) aldosteron hormonunun üretilmesinden sorumlu olan adrenal korteksin hücresel yapılarını nasıl etkilediğini izleyen çalışmalar yaptı. Bu hormonun vücuttaki minerallerin (çoğunlukla su, potasyum ve sodyum) değişimini düzenleyen bir düzenleyicisi olduğu bilinmektedir ve bu nedenle kan basıncındaki artışı etkileyebilir.

Böylece, araştırmacılar, adrenal kortekste yağ hücreleri ve yağ asitleri, trigliseridler, leptin vb. Varlığında, ilk olarak ne denilen şeyi görme fırsatı buldular; aldosteron üretimi 7 kat arttı. Şimdi, bilim adamları hangi belirli yağ hücrelerinin doğrudan aldosteron salınımından sorumlu olduğunu bulacaklar.

Artan basınca hangi ürünler katkıda bulunur?

Yüksek tansiyonu olan insanlar diyetlerini yeniden gözden geçirmelidir. Bu kategoride kişi için çok olumsuz olan ürünler var. Bunlara, öncelikle farklı tuzluluk ve kafein içeren içecekler dahildir.

Doktorlar, tuzun zararlı olarak aşırı şekilde tüketildiğini söylüyor, ama sonuçta lezzetli yemek istiyorlar ... Fakat bu arada vücut çok fazla tuz alırsa, büyük susuzluğa neden olur ve sonuç olarak vücuttan atılmayan büyük miktarda su tüketimi - sodyum klorür Tuz) orada geciktirir. Vücutta şişme oluşur, kan hacmi artar, kardiyovasküler sistem üzerindeki yükler aşırı derecede artar ve basınç yükselir. Kendi sağlığını ilgilendiren insanlar, masalarından sınırlamalı veya tamamen kaldırmalı ve aşağıdakilerin hepsini yapmalıdırlar:

 • Sauerkraut (yiyebilir, ancak yıkadıktan sonra).
 • Tütsülenmiş balıklar da dahil olmak üzere füme.
 • Marine edilmiş ve tuzlanmış mantarlar.
 • Tuzlanmış salatalıklar ve domatesler.
 • Zeytin ve zeytin.
 • Farklı konserveler.
 • Salo.

Kahve ve çay, modern insanların en sevdiği içeceklerdir. Vücudunu mükemmel şekilde sesi çıkarırlar, ancak maalesef artan tansiyona katkıda bulunurlar. Ve hepsi de girdikleri kafein yüzünden. Ayrıca, çoğu sağlık için bir ürün olarak ilan edilen yeşil çayda kafeinin siyah çaydan dört kat fazla olduğunu biliyor. Kafein ayrıca kakao çekirdeğinin bir parçasıdır. Bu nedenle hem kakao hem de çikolata basınç üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.

Basıncı ölçmek için nasıl

Kan basıncı evde ölçülebilir. Doktora gitmeden önce gece veya sabah basınç artışı nedenini sorarsanız, günün farklı saatlerinde birkaç gün boyunca baskınızı ölçmek iyidir. Bunun için özel bir manometrenizin olması gerekir. Bugün eczanede hem mekanik hem cıva ve basınç ölçümü için otomatik cihazlar serbestçe satın alabilirsiniz. İkincisi, özel bir beceri gerektirmeyen bu nedenle en uygundur. Daha doğru rakamlar elde etmek için aşağıdaki kurallara uyulması önerilir:

 • Basıncın ölçülmesinden yarım saat önce, sigaradan ilaçlar, yiyecekler, güçlü çay veya kahve almayı bırakmalısınız.
 • Manşetin sabitlendiği el yaklaşık kalbin seviyesinde olmalıdır.
 • Kan basıncının ilk ölçümü sol ve sağ ellerde dönüşümlü olarak yapılmalıdır. 10 mm Hg değerlerinde bir fark bulunursa. Mad. Veya bu rakamı aştığında, basıncın daha fazla olduğu kol için ikinci bir ölçüm gerçekleştirilmelidir.
 • Manşet, dirsek kıvrımının 2 cm üzerine sabitlenir, basınç birikmesi eşit şekilde yapılmalıdır.

Kan basıncının ölçülmesi için her cihaza ayrıntılı bir talimat uygulanır ve burada adımın nasıl uygulanacağı anlatılır.

önleme

İnsanlarda artan basınç, biz önlenmesi söz edilemez neden konusunu inceledikten sonra. Koruyucu önlemler çok basit ve sağlıkları için çaba gösterenlerin ortak bir kurallar kümesidir.

1. Biz kararlılıkla sigara içmek gibi böyle kötü alışkanlıkları, reddetmek ve alkogolesoderzhaschimi içecekler kötüye gerekir.

2. Kilonuzu izleyin.

3. miktarı yemiş tuzu kontrol etmek için çalışıyorum.

4. Fiziksel faaliyette.

5. stresli durumlardan kaçınmak için mümkün olduğunca deneyin.

Sonuç

Biz basınç yükselir neden ayrıntılı olarak düşünmeye çalıştık. Gördüğünüz gibi yüksek tansiyon nedenleri, insanların kendilerini uygunsuz davranışına sık bağlıdır, onların isteksizlik tavsiye ve doktorların uyarılarına dinlemek için. Ona dikkatli olun. Size sağlık diliyorum!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.