FormasyonÖykü

Ne "yasak yıllarda" ile kastedilen nedir?

Rus devletinin tarihi antik köklere sahip. Ve oradan bizim konuşma birçok sözler geldi. bu güne kadar biz bezelye kralı Trishka onun kaftan, "Tüm Ivanovo" hatırlamak için. Ve burada başka bir deyim şimdi kullanılabilir, ancak çok, çok ilginç olarak biraz daha az, ancak, olduğunu.

ekspresyonunun belirlenmesi

Bu ifade - "yasak yıl". Nasıl Modern anadili anlamak için? uzak geçmişe atıfta. 16. yüzyıl, zamanında Ivana Groznogo. Şu an için, ve "yasak yıl" vardı. 1581 yılında Korkunç bir nüfus sayımı yapar. Bir yandan, o köylülerle köylerin böylece onların hazine toprakları sunarak loyal nobles pahasına güçlerini pekiştirmek arzusu ile motive edilir. Diğer taraftan - 70-80-ler büyük ölçüde Rusya'da ekonomiyi azalmıştır. Ve önemli Korkunç hasarın boyutunu belirlemek için. Çarlık hükümeti, onun talimatlarına göre ve yasak yıl yeni geçmiş zaman. Bu uzak diğerine ev sahibi bir ana bilgisayardan yasağı çiftçiler başkası değildir. Sudebnik 1497 göre, Aziz George Günü (26 Kasım) saha çalışması sona erdikten sonra, çiftçiler uzakta daha insancıl başka özellikle kötü ustaların gelen alabilir. Kararname "yasak yıl" Böyle bir imkanından mahrum. Fyodor Ivanovich, onların köylerden köylüler ayrılığı 1592-1593 yıllarında yasağı insanların köleleştirilmesi de Ivan devam itibaren. Bu arada, bu olayın temelinde ben ünlem doğdu: "büyükanne, ve St. George Günü Al bunu"

etimoloji

Böylece, korunan yılın giriş gayri resmi yıl - 1581 Resmi -. 1592 yılında "yasa", "antlaşma", "reçete", "zorunlu yürütme anlamına gelen kelime "Emir" ile ilişkili kavram, adı" kırsal, itaatkar asalet sakinleri, başka bir köye veya şehre gitmek için fırsat seçildi zaman o yıllarda - tarihçiler kroniklerine, mektuplar ve Ivana Groznogo "yasak yıllarda" hakkında metinler seçilen dönemin diğer belgelerde bulamadı olması ilginçtir. Araştırmacılar sadece kraliyet kararnamesi referansı bilinmektedir. 1592-1593 yaşındaki - Ama neden korumalı çağın resmi tanıtım 16. yüzyılın sonu ile ilişkili olduğuna inanmaktadır? Ve tüm çünkü bu tarihten sonra kararname bile bir başvuru bulamadı.

Serflik güçlendirilmesi

Yani sonunda tüm bu demek? Birincisi, "kâtip kitaplar", sayesinde yani. E. sayım eyaletinde yaşayan köylülerin bir az ya da çok detaylı, net resim vardı. Bu ülkede düzeni sağlamak için sadece katkı değil, aynı zamanda feodal rejimin kazanç de beraberinde getirmiştir. Köylüler şu ana özellik başardık ikamet kalıcı bir yere alınan bilgiye göre, birileri toprak sahibi kaçan eğer buna ait kime belirlemek için kolay oldu. Böylece resmen serf aristokrat sahipleri kurulan lordlar commoners sabitleme için yasal bir dayanağı yoktu. Sonunda, kurallar korumalı yıl genel kabul görmüş oldular. Ve kavram giderek bir görüntü, popüler ifadesi olarak sadece kalan, unutulmuş gitmiş. Ve şimdi, bugün karşıtı olarak, antik antik bir şey, bir eşanlamlı olarak algılanmaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.