Ev ve AileAksesuarlar

Mutfak bıçaklarını nasıl keskinleştiririm?

Öncelikle hangi bıçakların keskinleştirilmesi önerilmediğini netleştirelim. Bu ürünler arasında özel bir kaplamanın kullanıldığı ürünler bulunur ve bu da aşınma için kesici kenarın direncini büyük ölçüde arttırır. Zımparalaştırma işleminden sonra elbette sert tabaka çıkarılır. Ayrıca, seramik bıçakların keskin olmaları gerekmez, çünkü bembeyaz olmaz. Onların tek dezavantajı kırılganlığın artmasıdır. Tırtıklı bir kesici kenarlı aletler, lazer kontrolü olan karmaşık makinelerde işleme tabi tutulmasını gerektirir. Evde bu nadir bir şeydir ve ben peretochka her iki taraftan dentikülleri siliyor.

Keserken bıçak neden aptalca eğilim gösterir? Bunun iki nedeni vardır: sürtünme kuvveti (bıçak silinmesi) nedeniyle mikroskopik parçacıkların ayrılması ve bıçağın kesilmesi işleminde bıçağın simetri düzleminin çarpılmasına neden olması. Çelik özellikle bıçağın kenarında - en yükün bulunduğu yerde yıpranır. Bu mikroskobik değişikliklerin çıplak gözle görünür olmamasına rağmen, bıçak işlevinin zayıflaması kesim sırasında uygulanan düzgün artan kuvvete göre tahmin edilebilir.

Bıçakları niteliksel ve güvenilir bir şekilde nasıl keskinleştiririm ? Yapmanız gereken ilk şey, iyi araçlarla harcamaktır. İkincisi, sahibine ek olarak, kimsenin ürünü kendisinin istediği şekilde keskinleştirdiği gerçeği ile anlaşmaktır.

Birkaç ipucu. Her bir çeliğin sıcaklık aralığında temperli olması ve öğütme işlemi sırasında kontrol edilmeyen ısıtmanın bıçağa geri döndürülemez şekilde zarar vermesi muhtemel olduğundan, öğütme tekerleğinde bıçak işleyişi yapmayın. Öğütmeye değdiğinde bıçağı ıslatmak için ince bir şerit anında aşırı ısınmış olduğundan! Bıçakları keskinleştirmek için, özel cihazlar-keskinleştiriciler kullanmazsan? Sonuçta, onlar uygundur, fakat her zaman etkili değildir. Keskinleştirme açısı bıçağın açısı ile çakışmaz ve hareket ettirdiklerinde bıçak boyunca kayarak uzunlamasına oluklar oluştururlar. Zımpara kağıdında yalnızca son çare olarak işlenmesi gereklidir.

Yeni veya bilenmiş mutfak bıçakları netliklerini kaybederse, kesme kenarı bir musuz yardımıyla (çelik veya seramikten yapılmış bir çekirdek dosyası) veya ince taş taşıyla düzeltilir . Başlangıçta, birkaç kez tekrarlanabilir, ancak bıçak hala keskinleştirilmelidir.

Bıçakları özel bir taş üzerinde kesmek en iyisidir, çünkü öğütme çubuklarını doğru seçmeniz gerekir. Farklı derecelerde ayrıntı derecelendirmelerine girerler:

  • Kaba - doğru keskinleştirme açısını ve kenarın şeklini desteklemek için uygundur;
  • Ortalama - öğütme işlemi için;
  • İnce - bıçağın son düzenlenmesi için.

Çubuk ne kadar geniş olursa, doğru açıyı tutmak o kadar kolaydır. Eni 5 cm genişliğinde bir taş en uygun olacaktır. Bir kumaş astarına koyun, böylece yüzey üzerinde kaymaz ve çizilmemesi sağlanır. Bıçak çubuk boyunca yönlendirilir, böylece temas noktasında kesme kenarı ile dikey olarak hareket eder ve kenarı aynı anda kenarı saptan noktaya hareket ettirir.

Bıçakları nasıl keskinleştireceğinizi bilmek, bıçağın her iki yanında 20 derecelik bir keskinlik derecesi sağlamak çok önemlidir. Geçişin sonunda, nokta taşın çalışma yüzeyinde kalmalı ve bıçağın durması önlenmelidir, aksi takdirde bıçağın yan yüzeyi çizilecekti. Daha sonra, bıçağı orijinal konumuna getirmeniz ve açıyı sürekli tutarak hareketi birçok kez tekrarlamanız gerekir. Çubuğu ileriye doğru bıçakla yönlendirmek önemlidir.

Ve nihayet, önemli bir tavsiye: parmaklarınızı keskinleştirme kalitesini kontrol etmeyin. Bir elinizle bir kağıt tutmanız daha iyi, ikincisi ise ağırlık üzerine bir bıçak ile keskin bir şekilde kesiyor. Keskin bir bıçak bu kadar basit bir işle kolayca başa çıkabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.