Sanat ve EğlenceSanat

Maurits Cornelis Escher: resimler, biyografi

Sanatsal varlıklara ek olarak, Mauritz Escher, hayatına yaptığı benzersiz bir hediye, yani dünyaya bakma ve olağandışı bir açıdan bakabilme becerisine sahipti. Bu, olağandışı fark edilmeden beklenmedik kimsenin ötesinde görmek çok nadir bir şeydir.

Maurice Escher'in Yaratıcılığı

Mühendislik ailesinde George Escher ve eşi Sarah, 1898'de Hollanda'da Maurice adında beşinci oğlu olarak dünyaya geldi. Leeuwarden'in binasında yaşıyorlardı, burada müze "Princess" dır. Ailenin en geniş anlamıyla entelektüel ve sanatçılardan oluşuyordu. Esher'in küçük kuzeni bir besteci, yani hassas matematiksel ilkeler üzerine kurulmuş yüksek uyumlu bir kişiydi.

Gerçekten, Maurice Escher S. de Mesquita ile birlikte çalıştı ve bir sanatçı değil, bir gravürcuyu kasıtlı olarak seçti. Temel olarak, çeşitli materyalleri denedi - linolyum, taş (bu materyalin sadece gravür yerine baskılar için kabul edildiği belirtilir), bir ağaç. Esasen M. Escher eserlerini siyah beyaz tezat üzerine hazırlamış olsaydı, daha sonra onun eserine renk katacaktır.

Erken eserler (1916-1922)

Geleneksel gravürler muşamba veya ağaç üzerinde yapılır. Resimleri hemen tanıyan aynı Asher değil.

İtalyan dönemi (1922-1935)

Escher'in en sevdiği kitaplarından biri "Alice in the Looking-Glass" idi. Aynı zamanda, 15. yüzyılın sanatını Kuzey Avrupa ülkelerinde araştırmaya devam etmektedir. Bunun sonucu 1935 "Ayna Küreli El" adlı litografiydi. Kendine portre olarak da bilinir. Küresel topu tutan el, son derece gerçekçi bir şekilde boyanır, böylece parmaklardaki tüm hayat ve zihin çizgilerinin ve her kırışıklığının görünür olması sağlanır. Topun içinde, Roma'daki Escher'in stüdyosunun bir resmi var: mobilyalar bir bilyayla çarpıtılmış, eğri pencereler ve bir tavan. Duvarlarda kitap raflarını, çerçevelerdeki tabloları görebilirsiniz. Bunlardan biri Endonezya kukla tiyatrosunun bir kuklası tasvir ediyor. Oymacının kendisi izleyiciye doğrudan bakıyor ve kürenin içinden tutularak başparmak içerdeki başparmakla temas edecekmiş. Benzer şekilde tasvir ve küçük parmak.

Bu eserin ön şartı Escher'in 1934'teki "Yuvarlak Aynalı Natürmort" idi. Bu litografide gravürci kendisini iş yerinde tasvir etti. Ayna duvarları olan yuvarlak bir şişenin içinde. Tüm konularda olduğu gibi kapalı bir kitap üzerine yerleştirilen gazetelerde yatmaktadır. Yakınında insan kafalı bir metal kuş var. Hem o hem de gazeteler kısmen şişenin içine yansıdı.

Bu çalışmada siyah renk tonlamaları incelenmiştir: derin siyah zemin, kuş metalinin parlak parlaması, şişenin içindeki siyah ve gri tonları. Büyüteç ile babasının portresi, titiz doğruluk, çok gerçekçi ve sevecen bir sevgi ile idam edilir. İtalyan periyodunda resimleri doğayı tamamen izleyen Escher, üç boyutlu alan araştırmasına henüz yaklaşmadı .

Nesnelerin ayna simetri

Efendi, Alhambra ve Cordoba'da gördüğü Arap mozaikleri ile bazı geometrik kurallarla olan yakınlığından çok etkilenmiştir. Bütün bunlar, resimleri simetri dünyasına sokan Escher tarafından benimsenmiştir. Rakamları alır ve bir mozaik yapar. En çok ifşa edilenlerden biri "Sürüngenler" (Mart 1943) 'dir. Litografide izleyici tabloyu görür. Üzerinde sürüngenlerden oluşan bir mozaik desenli bir çizim bulunmaktadır. Resmin sağ kenarında biri bunlardan bir tanesi hayata geçmeye ve bir kağıt yaprağına sürünmeye başlar. Sadece düz değil üç boyutlu bir dünya öğrenmeye başlıyor. Canlandırılan ve hacim kazanan başkaları, kitabı aktif bir şekilde tarar, üçgen, oniki yüzlüğe taraşır, burun deliklerinden buhar çıkartır, kağıda tarar ve çemberi kapatır, yine düz bir mozaik haline gelir.

Bu görüntü paradoksal ve mizah dokunuşuyla. Felsefi tonlamalarının var mı? Belki. Sonuçta, masanın üzerinde dünyanın oluştuğu dört unsur var. Buradaki pota, yangın bir eşyalar kutusuna, bir camın içine dökülen su ve kertenkelenin sızdırdığı hava. Tabloda, kafası karışan küçük Latin harfli bir kitap var. Bazıları Job'ın kitabı için götürdü. Aslında bu sadece bir sigara kağıdı markasıdır. Parantez içinde, Asher'ın aşırı sigara içen biri olduğu söylenebilir.

Elbette "Gün ve Gece" (1938) çalışması iyi. Bu şey aynı zamanda simetri temasını ifade eder. Asher'ın tabloları henüz popüler olmayan Asher, geometriye çok heveslidir. Bu ahşap oymağında ışık kuşlarının soldan sağa, ışıktan ayna yansıyan bir geceye hareketi başlangıçta görülür. Fotoğrafta olduğu gibi "olumsuz" görünürler; ancak kara kuşlar beyaz gökyüzünde ters yönde uçuyorlar. Ve ters yönde bakarsak, karanlık gecenin beyaz güne yaklaştığını düşünüyoruz. Kaotik düzene döner ve tam tersi olur. Bu, bu gravür algısının ikiliği.

Ayna manzarası

Aralık 1955'te yeni bir grafik eseri yayınlandı. Bundan önce Escher'ın manzaraları oldukça gerçekçi, sıradan ve tanıdıktı. Alpler'de yaratılmış olan "Kar" gibi çok parlaktılar. "Üç dünya", Escher'i yapan her şey gibi, sürpriz. Sonbaharda büyük bir havuz veya göl (hayal ettikleri hayal). Suyun yüzeyinde düşen yapraklar ağaçlardan düşer. Suyun yüzeyi ilk dünya. İkincisi, büyük bir balığı gören gölün derinliklerinde. Göründüğü gibi orada yalnız değil. Bir aynadaki gibi suya yansıyan ağaçların taçları, ağaçların izleyicisine görünmez gibi gözüküyor. Düşünmeniz gereken üçüncü dünya.

Paradoksal dünyalar

Escher'in hem resim hem de gravürleri paradoks dünyasına götürür. Onlarda, izleyici şaşırır ve hatta simetri tarafından şaşkına döner ve umursamaz umutları bırakmaz, sonsuzluğa bir göz gezdirir. Usta sanat, matematik ve felsefe arasındaki sınırları çizmez. Uyumlu şekilde birbirlerine akıyorlar.

Escher'in çalışmalarında görelilik teorisi

Esher'in Aralık 1953'te basılmış bir başka litografi "Relativite" dir. Gerçeküstücülük tarzında idam edilir. Burada normal yer çekimi yasalarının işe yaramadığı bir dünya tasvir edilmiştir. Tüm mimari yapı pastoral bir toplumun merkezinde. Parkın üst yapısına giden pencereler, kapıları var. Sakinlerin çoğu ekonomik ihtiyaçlarına göre rastgele gidiyor. Tüm figürler aynı giysilerle giyinmiş durumda. Onların yüzsüz başları ampul benzetilir. Binanın yapısı yedi merdivenden oluşmaktadır. Her biri farklı yerçekimi dünyasında olan insanlar tarafından kullanılabilir. Resimde yerçekiminin üç kaynağı var. Basitçe söylersek, hepsi birbirine dik olurlar. Her yerçekimi kuyusunda, olağan fiziksel yasalar geçerlidir.

Bu ilginç sonuçlar doğuruyor. Üst merdiven üzerinde, yerçekiminin farklı kaynaklarına ait iki sakin merdivenden bir taraf boyunca aynı yönde yürüyor, ancak bunlardan biri iniyor, diğeri yükseliyor. Diğer iki merdiven üzerinde ise ikamet eden kişiler aynı aralığı kullanıyor ancak farklı yönlerden. Bir yönde ilerliyorlar, ancak farklı yerlere gelecekler. Resim ayrıca farklı yerçekimi kuyularına ait üç park gösteriyor. Biri hariç tüm kapılar parkların altındaki bodruma götürür. Bu, resme gerçeküstü bir etki katar. Sanatsal ve bilimsel açıdan değerlidir.

Sanatçı Maurice Asher

Matematik ve felsefede ustaca ustalıkla kesici ve çizim mastering, ustalıkla tüm kademeleri ile siyah oynuyor, Hollandalı usta ilham çekti. Ruh içinde bir şair, Peşkin'i alfabe ile paralelleştirerek eserde uyum içinde olduğuna inanıyordu. M. Esher zekice sanat ve bilim birliğini birleştirdi. Fizik yasaları, özellikle de optik efektler çok derinden incelenmiştir. Yanılsamaları esas olarak ışık ve gölge oynamakla yaratılmıştır. Bu, özellikle "Küba" gibi hacimli geometrik şekiller oluştururken belirgindir. Escher'de yer alan oyun, "Şelale" tasvirinde görülür. Bir daire oluşturan yılanlarla romantik üçlü dönme simetrileri çok romantik (1969). Genel olarak, Escher'in eserlerini referans alarak, daha çok "mantıksal bilmececikler" ifadesini kullanmalıdır. İşgal edilemeyeceği fantezi ve bilgi, ve bir resim çıkmaza sokabilecek her resim. Ancak eserlerine bakarken demir mantığı, uyum ve inşa ettikleri yasaları bulursunuz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.