FormasyonBilim

Km cinsinden ses hızını hesapla

Bugün, bir apartman dairesi düzenleyen yeni yerleşimcilerin birçoğu, evlerinin ses yalıtımı da dahil olmak üzere ek işler yapmaya zorlanmaktadır; çünkü, Kullanılan standart malzemeler, kendi evinde olup bitenleri ancak kısmen gizlemek ve komşuların iradesi ile ilgilenmemek için mümkün olmaktadır.

Katılarda ses hızı, en azından dalganın karşıtlığının yoğunluğuna ve esnekliğine bağlı olarak etkilenir. Dolayısıyla, odaları donatırken, destekleme duvarına bitişik katman, üstten ve alttan "taşmalar" ile ses geçirmez hale getirilir. Gürültü düzeyini bazen 10'dan fazla desibel olarak azaltmanızı sağlar. Ardından bazalt paspaslar ve süpürgenin üstündeki sesi yansıtacak şekilde alçı plakalar üzerine yerleştirin. Ses dalgası böyle bir tasarıma doğru "uçarsa" gözenekli ve yumuşak yalıtkan katmanlarında nemlendirir. Ses güçlü ise, emici malzemeler ısınabilirler.

Su, ahşap, metaller gibi elastik maddeler, ses titreşimlerini iyi iletir , bu nedenle müzik aletlerinin güzel "şarkı söyler" ini duyarız. Geçmişteki bazı uluslardan kişiler, örneğin binicileri, kulağını yere dökerek, oldukça elastik olan yaklaşımı belirlemişlerdir.

Km cinsinden ses hızı, yayıldığı ortamın özelliklerine bağlıdır. Özellikle, işlem basınç, kimyasal bileşim, sıcaklık, esneklik, yoğunluk ve diğer parametrelerden etkilenebilir. Örneğin, bir çelik levhada bir ses dalgası camda saniyede 5100 metre hızla geçer - yaklaşık 5000 m / s, ağaç ve granit - yaklaşık 4000 m / s. Hızı saatte kilometre olarak çevirmek için, göstergeleri 3600 (saat / saniye) ile çarpın ve 1000 (kilometre başına metre) bölün.

Sulu bir ortamda km cinsinden ses hızı farklı tuzluluklu maddeler için farklıdır. 10 santigrat derece sıcaklıktaki tatlı su için, yaklaşık 1450 m / s'dir ve 20 santigrat derece sıcaklıkta ve aynı basınçta - yaklaşık 1490 m / s'dir.

Tuzlu ortam, ses titreşimlerinin daha yüksek bir geçiş hızı ile farklılık gösterir.

Sesin havadaki yayılımı da sıcaklığa bağlıdır. Bu parametre 20 santigrat dereceye eşit olduğunda , ses dalgaları yaklaşık 340 km / s'lik bir hıza ulaşıyor ve yaklaşık 1200 km / s hızlanıyor. Ve sıfır derece hız 332 m / s'ye yavaşlıyor. Bir daire için izolatörlerimize geri döndüğümüzde, dış gürültüyü azaltmak için sıklıkla kullanılan bir mantar gibi bir malzemede km cinsinden ses hızı yalnızca 1800 km / saat (saniyede 500 metre). Çelik kısımlarda bu özellikten on kat daha düşüktür.

Ses dalgası, yayılım yaptığı ortamın uzunlamasına bir titreşimidir. Örneğin, bir parçanın engellenmesi yoluyla verdiği melodiyi aktardığınızda, ses seviyesi düşer; Salınımların genliği değişir . Aynı zamanda frekans aynı kalıyor, çünkü kadın sesi kadın, erkek ses erkek sesi gibi duyuyoruz. En ilgi çekici nokta, km'deki ses hızının sıfıra yakın olduğu yerdir. Bu, bu tür dalgaların neredeyse yayılmadığı bir boşluktur. Bunun nasıl çalıştığını göstermek için fizikçiler, havanın pompalanacağı kaputun altına çalar saat çalarlar. Havanın daha nadir olması, çanın daha sessiz duyulması demektir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.