Ev ve AileEvcil hayvan kabul edilir

Kedi işemiyor, ne yapayım? Neden kedi işemiyor?

Evcil hayvanlar sahibi için büyük bir zevk, aynı zamanda büyük bir sorumluluk. Kabarık bir yaratılışın sağlığı dikkatimizi ve devletin herhangi bir değişikliğine müdahale etmemize tamamen bağlıdır. Bugün en sevilen, zarif ve güzel evcil hayvanlar hakkında konuşacağız. Elbette, bu kediler. Çocukluğunda kim kendi iç karartmalarını hayal etmedi? Ne yazık ki, sağlığı çok kırılgındır ve kendimize yardım edemediğimiz durumlar vardır. Bu durumda uzman yardımı gereklidir. Bugün, böbrek ve idrar yolları hastalıklarıyla ilişkili en yaygın sorun hakkında konuşacağız. Kedi işemiyorsa, ne yapayım? Veteriner hekimler bu kelimeleri neredeyse her gün duyuyorlar. Onların arkasında, zamanında harekete geçmezseniz, evcil hayvanınızın hayatını alabilecek müthiş bir hastalık yatıyor.

Hastalığı nasıl belirleyebilirsin

Durum, kedi işemediğinde oldukça yaygındır. Efendi ne yapmalı? Kesinlikle: bir veteriner kliniğine derhal gitmelisiniz. Fakat genellikle, bir ameliyat olmaksızın yapmak zor olduğunda, durumun değişimine çok geç dikkat ederiz. Ve geç aşamalardaki cerrahi müdahale, bir hayvanın hayatını kurtaramaz.

Önce ne aramalıyım? Kediniz karanlık köşelerde saklamaya başlamışsa ve uzun süre dışarı çıkmazsa, sık sık tepside oturursa, damla damlalar atarsa ya da idrardaki kan olduğunda, midesi büyük ölçüde büyütülür ve hayvan dokunmasına izin vermez, sorunlara işaret eder. İştahsızlık da özleyemeyeceğiniz bir uyarı işaretidir. Kedinin işemediğinden şüpheleniyorsanız veteriner hekime seslenin. Daha sonra ne yapacağız, zaten bir uzmanla birlikte karar vereceksiniz, ancak gecikme çok pahalıya mal olabilir.

Sistit, kedilerin en yaygın hastalığıdır

Gerçekten de, bu en sinsi, teşhis ve tedavisi zor olan rahatsızlıklardan biridir. En tatsız şey tam bir tedavinin neredeyse imkansız olmasıdır. Başarılı bir ameliyat olsa dahi, semptomların yakında tekrar gelmeyeceği konusunda bir garanti yoktur. Bu durumda acı çekin - tüm hayvanlara ve hayvanlara, sürekli acı çekme ve sahipler tarafından tüketilir. Sürekli deneyimler, bir veteriner hekimine gitme ve bu nedenle işten ayrılma ve evin her tarafında ciddi masraflar, kötü koku ve su birikintileri yaşama ihtiyacı ve en kötüsü - karmaşık, uzun ve zor bir tedavinin durgun bir hayvanla bitebileceği, herkesin tükenmesi gerektiği düşüncesi . Yani kedi işemiyorsa, ne yapmalıyım? Nereden Başlayalım Kabarık bir evcil hayvana nasıl yardım edebilirim?

Biraz fizyoloji

Neler uğraşmanız gerektiğini iyi anlamak için kedinin genitoüriner sisteminin nasıl işlediğini hayal etmeniz gerekir. Mesane, küçülüp büyüyebilen bir çanta olan içi boş bir organdır. Mesane içinden , ince bir mukus tabakası üzerine örtülü özel bir submukozayı astar. Bütün yüzey bir kan damarı ağı ile kaplıdır. Sistit nedir ve mesanenin durumunu nasıl değiştirir? Her şeyden önce, önemli yüklere maruz kalmış mukozanın bir iltihabıdır. Mesane idrar ile doldurulduktan sonra, hayvan idrara çıkma isteği yaşar. Tuvalete gittikten sonra kabarcık yine buruşuyor, içeriden çok sayıda kıvrım oluşturuyor. Bu, daha geniş bir ferahlık sağlıyor. İdrar biriktikçe kabarcık tekrar yükselir, mukozalar yayılır ve kan damarları gerilir. Eğer kedi işemiyorsa, birikmiş sıvı duvarlara bastırmaya başlar ve hayvan ağrısına neden olur.

Sistitin ilk bulguları

Hastalık ilerlemeye başlarsa, bunu fark etmek çok zordur. Genellikle bir kedi tepsisine girmeye başlar, ancak bir köyde veya özel bir bölgede yaşıyorsanız, o zaman sokakta daha fazla zaman harcıyor ve bunun gerçek sebebini belirlemek son derece zor olacak. Bazen bir kedi sevecenlikten kaçmaya başlar, karnında kendisini evcilleştirmek için izin vermez. Bazen ev sahipleri güçlü susuzluklarını kutlarlar, kedi günde birçok kez karpuza gelir. Bununla birlikte, bu davranış başlangıç viral hastalığını, stres yaşadığını veya östrusa yaklaştığını gösterebilir. Bu nedenle, sadece deneyimli bir veteriner hekim tarafından teşhis edilmelidir. Bununla birlikte, eğer kedi işemiyorsa, bu açıkça genitoüriner sistemin ciddi problemlerini gösterir.

Bir alarm sesi gerektiğinde

Yavaş yavaş ilk işaretler ilerlemektedir ve tepside gitmek için sürekli olarak yapılan girişimlerin fark edilmemesi imkansızdır. Bu durumda, hayvan açıkça endişelenir; tepsideki canlı sesler üretir, mideye yere düşer, sırtından döner. Genellikle iyi yetiştirilmiş bir hayvan bile evin etrafında su birikintileri bırakmaya başlar. Veteriner hekimler bunu kedinin yaşadığı acıya ve aynı zamanda sorunlarına dikkat çekmek istemektedir. Bu yardım için bir tür ağlama. Bu, özellikle acı çeken hayvan, görünüşte, sahibi gördüğü anda küçük bir su birikintisini sıktığında belirgindir. Bu, cezalandırılmamak için değil, yardım etmeye çalışmak için bir mazeret.

Genellikle idrar daha koyu hale gelir, kan pıhtıları, grimsi inklüzyonlar veya irin görülür. İdrarın ağır bir kokusu var, bulanık ve heterojen. Dahası devlet sadece hayvan türünü tepeden tırnaktan seçerek, daha sonra arka bacaklara çarpıp cepheye doğru ilerlemekten daha da kötüye gelecektir. Geri kalan süre boyunca, kedi dikkatle bir taraftan diğerine döner ve açıkça ağrı yaşar. Aynı zamanda midem sıkı ve aşırı gergin. Bir sonraki aşama son, bu kedi işemediğinde. Bu durumda ne yapmalı? İyi bir doktor arayınız ve ameliyat için hazırlanın, ancak daha erken başlamanıza yardım etmeniz gerekiyor.

Sistit formları

Bu, farklı durumlarda tamamen farklı şekillerde kendini gösteren karmaşık bir hastalıktır. Bu nedenle tanı karmaşıktır ve tedavi gecikmiştir. Biraz sonra kedinin işemediği, böyle müthiş komplikasyonların gelişmesinin nedenleri hakkında konuşacağız. Bu arada, bu hastalığın hangi formlarının olduğunu belirleyelim. Çoğunlukla, hastalığın gidişinde iki farklı varyasyon vardır: akut ve kronik sistit. Her iki seçenek de çok ağır, ancak bazı özellikleri var. Özellikle akut form şiddetli ağrı ile kendini gösterir, ancak bu, tedaviyi daha hızlı bir şekilde reçete etmeyi mümkün kılan nedeni daha açık bir şekilde gösterir.

Kronik sistit neredeyse asemptomatik olarak ortaya çıkabilir. Kabarık hayvan, idrar yaparken ağrı çeken alevlenme anlarında neredeyse sağlıklı görünüyor. Ancak bu rahatsızlık biçimi de hayvan için çok tehlikelidir. Halsiz hastalık tüm vücudun çalışmasını kötüleştirir, bağışıklık sistemini tüketir ve hayvanın ömrünü kısaltır. Bu durumda, herhangi bir zamanda alevlenme meydana gelebilir ve kronik şekil akut olarak değişebilir.

Tedavi ve tanı için en ağır olan üç form

Gerçekten de, liste liste ile bitmiyor. Kedi kan yazılıysa, bu mukoza ciddi hasarın kesin bir işaretidir. Yani çok hasar gördü ki kan damarlarının kopması var. Bu durumda teşhis "kanama sistiti" dir. O tehlikeli ciddi sonuçlar. Bu nedenle, anemi, kan pıhtıları ile kanal tıkanıklığı, zehirlenme olabilir. Çoğu zaman bu korkunç belirti, mesane, böbrek veya üriner kanalda taş veya kum varlığını gösterir. Bu vakada ameliyat olmadan bir hayvanın kurtarılması neredeyse imkânsız.

Ancak kedilerde "idiopatik bir belirti" teşhisi özellikle güçtür. Onun özelliği, bir hayvana böyle bir devlete neden olabilecek nedenlerin eksikliğidir. Belirtiler telaffuz edilebilir, diğer bir deyişle, kedi ayağa kalkmaz veya hiç ortaya çıkmaz. Ancak sistitin yanı sıra, doktor vücudun arızalarını bulamıyor ve bu da hastalığın gelişimine yol açtı. Kastedilen kedi işemiyorsa özellikle tehlikeli. Şimdi bunu biraz daha konuşacağız.

Hastalığın nedenleri

Çoğu zaman, sahipler doktora değil, veterinerlik eczanelerine gidip onlara nasıl kedi işemekine yardım edeceğini soruyorlar. Genellikle kısa bir öneri ve "Dur-Sistit" veya "Kedi Erwin" gibi semptomatik bir ilaç alırlar. Gerçekten de eğer ilaç erken bir aşamada verilirse, sonuç neredeyse anında görülür. Evde beslenen hayvan yatıştırılır, artık acı hissetmez, sessizce tepsiye doğru yürür. Konuklar yatıştırılır, ancak bir süre sonra her şey tekrarlanır. Aynı zamanda, test edilen ilaç çok daha kötüleşir ve durum ilk seferden daha ağır olabilir. Bu nedenle soruşturmayı değil, muayene etmek ve sebebini araştırmak önemlidir.

Kim suçlanacak?

Yani, kedi işemiyor. Bunun sebepleri genellikle yüzeydedir, sadece onları görmüyoruz. İlk veteriner hekimler yanlış besleme çağrısı yapıyor. "Whiskas" ve "Kitiket" gibi alt standart feed'ler çok ucuz, bu nedenle çok uygun bir beslemeye geçmeye başladılar. Fakat leziz yastıklar çok az et içerir, esas tohum, tatlar, tatlar ve boyalar. Şiddetle şişer, besinler çok miktarda sıvı emer, pratik olarak vücudun suyunu alınır. Aynı zamanda, tüm kimyasal bileşenler kedinin sağlığı üzerinde çok olumsuz etkiye sahiptir. Su eksikliği ya da kalitesiz içki, aynı zamanda sistit gelişimini de provoke eder.

Listede enfeksiyonlar ve kronik hastalıklar, tükenme ya da aşırı aşırı beslenme, ürolitiyaz, stres ve travma var. Sistit gibi bir problemle karşı karşıya kalırsanız, kediyi işemek için yollar aramayın (diüretiklerle başlayan ve karnın üzerindeki mekanik baskı ile son bulan pek çok varyasyon vardır), ancak derhal doktora gidin.

Tam muayene

Evcil hayvanınızı sistit bulguları ile işaretlerseniz, veteriner hekime başvurmanız ve gerekli testleri yaptırmanız gerekir. Doktor, başvuru üzerine hemen klinikte karar verdiyse, bir başka uzman bulmalıdır. Hastalığın nedeni farklı olabilir, bu nedenle kan ve idrar bağışlamanız gerekir (biyokimya, klinik, bakteriyolojik analiz). Durum zaten çok ağır ise ve kedi iştahına nasıl yardımcı olacaksınız artık uygun değilse, idrar özel bir kateterle çıkarılırken kateterizasyon gerçekleştirilir.

Ayrıca, hayvanın durumunu değerlendirmek için böbrek ve mesane ultrasonu yapmak gereklidir . Kum kendi başına dışarı çıkabilir ve mesanenin duvarlarına zarar verdikleri için büyük taşlar çıkarılmalıdır. Eğer kedi bir gün yazmazsa, üretranın tıkanma şansı iyidir. Kateter halihazırda birkaç kez uygulandıysa, başka bir ameliyat, yani üretrostomi gerçekleştirmeniz gerekecektir. Cerrah üretra virajının üzerinde bir kesi yapar ve bu S-şekilli geçişte kum durur durur. Artık küçük çakıllar bile rahatça geçmekte ve acı çekmemektedir.

Cinsel farklılıklar

Ürolitiyazisin en büyük tehlikesinin kediler için olduğunu unutmamalısınız. Eğer üretranın tıkanması varsa kum bile bile hayvanın ölümüne neden olabilirler. Kedilerde, daha geniş, sadece en büyük taşlar sıkışabilir, bu nedenle, sistit sıklıkla ağrılı idrara çıkma ile ifade edilir, bazen idrardaki kan görülür, ancak iyileştirilebilir ve ameliyatsızdır. Bu nedenle, eğer kediyi susturmak isterseniz, aynı zamanda üretrostominin uygulanması konusunda bir doktora danışın.

Kedilerde sistit tedavisi

Tabii ki, sahipler öncelikle kedi işemek için nasıl bir soru ile ilgileniyorlar. Bunu yapmak için, evde beslenen hayvanınızın durumunu rahatlatmak için ağrı belirtilerini kaldırmanız gerekir. Bunun için uyuşturucu-antispazmodikler, "Dur-sistit", kan iyileştirici ve anestezikler kullanılır. Ancak, muayene ederken yalnızca belirtileri ortadan kaldırır. Testler hazır olduğunda, doktor en uygun ilaçları seçmelidir. Patojenik bir mikroflora bulunursa, antibiyotikler reçete edilir. Unutulmamalıdır ki, terapötik etkiye ek olarak, antibiyotikler vücuda zararlıdır. Bu nedenle, öncelikle hassasiyeti test etmek ve sonra tedavinin seyrine başlamak önerilir. Test sonucu farelerin organizmaya karşı yüksek hassasiyetini tespit ettiyse ve sonuç uzun sürmüyorsa, immünostimülatör ajanlar verilir.

Tedavi zorlukları

Temel sorun hastalığın nedenini belirlemektir. Bu bir metabolik bozukluk, gastrointestinal yolla ilgili sorunlar, nefrit ve çok daha fazlası olabilir. Bu durumda, belirtileri tedavi ederseniz, hastalık tekrar tekrar gelir. Sistitin sebebinin sıradan stres veya hipotermi olabileceğini unutmayınız. Tedavinin etkili olabilmesi için, son iki faktörü gözlemlemek özellikle önemlidir. Evcil evde beslenen hayvanların uyumayı sevdiği yerlerde sıcak bir yatak örneği yapılması gereklidir. Bir kedinin kiremitte ve pencerelerde açık pencerede uyumasına izin veremezsiniz. Tedavi başarılı olsa bile, bu kurallara uymaya devam etmeniz, özel bir diyet uygulamanız ve nüksetmeyi önlemek için koruyucu ilaçlar almanız gerekir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.