Spor ve SağlıkBasketbol

Kanada'da öğretmeni basketbol icat gibi

yavaş yavaş gelişti futbol, hokey ve beyzbol gibi popüler takım disiplinler, aksine, basketbol fantezi yalnız mucidi görünümünü borçludur. Bu spor James Naismith, bir beden eğitimi öğretmeni Kuzey Amerika sayesinde doğdu. Tabii ki, bugün orijinal basketbol kuralları değiştirilmiş ve oyunun sadece ana prensiplerini korunmuş, düzeldi. Ancak, iki daktilo edilmiş sayfalarında basılan ilk 13 kural, hayatta var. Bu popüler oyunun tarihini araştırma zamanı.

Kuzey Amerika'nın Sert kışlar

Dzheyms Neysmit Springfield uluslararası eğitim okul ve çünkü kötü hava koşulları öğrencilerine de beden eğitimi öğretmeni olarak çalıştı sık sık sokakta değil eğitmek zorunda ve spor salonunda edilmiştir. Onun takımı çabuk sıkılan salonunda ciddi egzersiz ve monoton tatbikatlar gerekli. durumu kurtaramadı futbolu yerleştirmek için bile değiştirilmiş koşullar. O yılda, Springfield kasabası (Massachusetts) geç sonbaharda zaten karla kaplıydı. asi öğrenciler ve yerlerde patronlar: herkesi rahatsız blizzard Şiddetli sokaklarda.

buluş için iki hafta

Kahramanımız, gençliğinde ve öğretim kariyerinin ikinci yılında rağmen bir yenilikçi olarak biliniyordu. Onun kış aylarında öğrencilerin önlenemez enerjisini absorbe edecek oyunun buluş ile emanet edildi olması şaşırtıcı değildir. Tüm sadece iki hafta hakkında tüm verildi.

Üç temel gereksinimler

İlk başta, Kanada 31 yaşındaki yerli en değerli sadece onlardan almak, diğer takım sporlarının deneyimini inceledi. yenilikçi ışığında futbol, beyzbol, hokey, rugby ve lacrosse idi. oyuncuların sakatlanmasına olmamalıdır spor topları (onlar bilgiyi hala bize ulaşmadı), rakipleri arasında bir güç mücadelesi havada sporcuların halkanın minimum (en hızlı iletim ortağı), hem de yerleşime tutulmalıdır: Yani yeni oyun için üç ana gereksinimleri türetilmiştir.

"Bir Rock Ördek"

19. yüzyılın popüler takımın hiçbiri, oyunlar mükemmel Naismith gereklerini uymaz. Ve sonra teknik direktör bahçesinde çocuklarla bir çocuk olarak, genellikle eğlenceli oyun vardı nasıl hatırlatarak "Bir kayanın üzerinde ördek." Kurallar basit idi: Bir oyuncu "Kayaların" üst taşı almak zorunda kaldı (. taştan daha büyük boyutta) Çocukken basketbol gelecek mucit kazanan sert atar biri olmadığını biliyoruz, ama mükemmel atış yolunu bulacaksınız biri. O inanılmaz derecede çevik ve güçlü olmasına rağmen o, etkileyici antropometrik verileri olmadığı görülmüştür, çünkü çocuğun yandan idi. Böylece, Kanadalı erkek çocuk oyunu sporun yeni bir tür için temel oldu.

özel gün

21 Aralık 1896 Dzheyms Neysmit jimnastik ekipmanı okulun spor salonu temizledi, sadece bir futbol topu bırakarak ahşap bir platform koydu. O iki kutu getirmek ve balkonlar onları asmak için kapıcı istedi. Ama bunun yerine kutuların adam altında şeftali bir sepet getirdi. dibe çıkarmadan değil, Naismith salonun karşı tarafında balkon altındaki "ekipman" güvenli. İlginçtir ki, bu yükseklik - 3 metre 5 santimetre - basketbol kuralları hala değişmemiş. küçük için İş: takımını toplamak için ayrıldı.

mucit öğrencileri sebep ve 9 kişi vardı, her biri iki takım, bunları böldü. Onun oyuncular bir futbol topu verdi ve onları salonun her bir ucunda çivilenmiş edildi sepetler, gösterdi. Sonraki Naismith fikrini dile getirdi: her takım rakibini sepete topu atmak zorunda kaldı. Hakem düdük sesi ve tarihsel, dünyada ilk, basketbol oyun başladı.

ilk oyun

Sadece kural açıklandı: Birisi balkonda oturup doğru bir atış söz konusu sepet içinde sıkışmış topu aşağı katlayın gerekiyordu. Ancak, oyuncular için kurallar olmaması hızla sorunlara yol açtı. Gençler ayaklarınızı tekme veya düşmandan bir kabuk alabilir karar verdik. Naismith öğrencilerini ayırmak için zaman yoktu. top için Kavgalar başka nakavt iken ilk oyununda gençler biri, "çıkık bir omuz kazanmıştır ki, çok kaba ve şiddet idi. olarak sonradan basketbol fiyaka mucit birinde tanınan - "Daha kuralsız sokak kavgasında ya da kavga gibiydi".

Naismith İlk eşleşmeden sonra başarısızlığını bekleniyor. Çocuklar onu akıl hocası çevrili ve tekrar oynamak yalvarmaya başladığı zaman onun sürpriz düşünün. edepsizlik rağmen yeni bir oyun gençler eğlendirdi. Bu nedenle, öğretmen acilen bazı ciddi sınırlamalar tanıtmak zorunda kaldı. Birkaç gün fiziksel kültürünün öğretmen iki sayfa sekreter basılmış olan 13 kural geliştirdi sağlamak için harcandı. Bilgi, bu spor salonu duvara işaretlemek için karar verildi. Böylece her oyuncu halatlar ithaf edilmiştir.

kurallarının.tanıtılması

En önemli kural top ile çalar, saldırıya edilemez olmasıydı. Bu yenilik çatışmaları ve kavgaları önlemek için yardımcı olacaktır. Gelecek maç Naismith doğru yönde düşündüğünü gösterdi. Oyuncular onları daha hızlı hareket yardımcı hızlı kararlar başladı. Ancak topu tutan rakibine faul yapıyor, hala kalmıştır. Naismith serbest atış sisteminin tanıtımı gördüm, ama öğrencilerin hızla yürütülmesi tekniği usta olduğunu fark edince bu fikri terk etti.

Ayrıca, mucit yeni zorlukla karşı karşıya kalmış: savunan oyuncuların hızla küçük faul taktikleri ve temettü ödeyen fark etti. Böylece, o aşırı takımın faul cezalandırma yönetimi getirme zorunda kaldı. Oyuncular hedef haline rulo, rakipler adımları, itmek, grev koymak rakibi tutmak ve engellemek yasaktır. Başlangıçta, oyun iki 15 dakikalık bölümleri içermektedir. Böylece, deneme yanılma, basketbol oyununun ilk kuralları elde edilmiştir.

Oyunun Adı

Öğrencilerin esinlenerek adlandırılan yeni bir oyun önerdi "Naismith-top." Ancak, mucit, kendi kişiye dikkat zorlamak istiyor ve iki sözcükten oluşan alternatif bir isim önerdi vermedi - «sepet topu» "sepet topu" anlamına gelir.

basında İyi yorumlar

genel halk Üçgeni'nin popüler baskısında övücü makalelerin yayınlanmasından sonra yeni oyun ile tanıştı. 15 Şubat beri 1892 hakkında basketbol tüm Amerika öğrendik. Bu oyun topu iyi eğitim yapmak stratejik düşünme ve kasların kapsamlı gelişme gelişimi: makalesinde kurallarının 13. Sonuç olarak (. Ülkenin diğer bölgelerinde sporseverler birisi boş zamanlarında basketbol oynamak istediğinde), makalenin yazarı yeni oyunun onurunu vurgulayan ekinde .

buluşudur Naismith hızla diğer öğrenci tesislerinde yakalandı

Basketbol Amerikan Koleji yangın gibi yayıldı. Belki bu yüzden hızla oluşacak tanıtım hangi başka hiçbir spor yoktur. Aşk Yeni disiplin bir kız tarafından yakalandı. Siteye gitmek, genç sporcular bluz ve pantolon giymiş. Oyun çok daha kadınsı bir kaba futbol daha görünüyor.

Bir öğretmen koçu oldu gibi

Tabii ki, Dzheyms Neysmit uzakta basketbol patlaması kalmamıştır. Zaten 1898 yılında University of Kansas basketbol takımının ilk teknik direktörü olarak işe alındı. basketbol mucit antrenör olarak görev süresi boyunca o onun 13 kuralların dönüşümünü izlemek zorunda kaldı. Sonuçta alt sepetler elimine ve sonra tamamen örgü halkaları ile yerini almış; serbest oyunun ayrılmaz bir parçası haline gelmiş atar; ve sürme (sürme) 1901 yılında ortaya çıkmıştır. Başlangıçta, kurallara göre oyuncuların Naismith sayısı sporcular altında küçük bir odada çabuk 5 5 oynamak için gerçekleştirilen, 3 ila Ancak 40'a kadar değişebilir - idealdir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.